Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Adei

Filmy, jako je tenhle přímo zbožňuju. Někteří tvrdí, že je příliš dlouhý, jiní, že takový film už tu byl. I kdyby takových filmů byly desítky, na každý z nich se vždycky ráda podívám a nikdy mě tenhle žánr neomrzí. Obdivuju tu vůli lidí, kteří se rozhodli podstoupit něco pro nás tak nepředstavitelného, navíc s opravdu minimálním vybavením. Colin Farrell a jeho výraz na mě v mnoha filmech působí skoro až roztomile, tady se o něčem takovém mluvit nedá. I přesto svou roli zahrál v tomto filmu tak přesvědčivě, že si u mě získal ještě větší obdiv. Hudba, která film doprovází - na jedničku. Pro mě jeden z nejlepších filmů roku 2010. ()

Dantte..

Po dlouhé době film, který nám měl připomenout těžké doby, kdy zrůdy šířili ve světě strach a rozsévali bolest a utrpení, a kdy svoboda znamenala vše. Pěkná kamera, která zachycuje drsnou divočinu, kvalitní herecké výkony a předevšim emoce jsou hlavní devizou celeho filmu. Spokojeně pokyvuju a dávám zaslouženách 80 %. Doporučují alespoň jednou zhlédnout i když to zrovna není váš šálek čaje. ()

UncleSam

Těšila jsem se moc, protože teď mám takové "sibiřské" období... Čekala jsem, že uvidím dechberoucí krajinky a záběry a taky, že jo. Hezký to bylo, ale leda pro dokument. Jako film to byla poměrně nuda... Nudný scénář, který člověka vůbec nevtáhl do děje a ještě horší střih, kdy jedna scéna trvala tak 10 sekund a vypovídající hodnotu měla nulovou... A další velké mínus - první polovina filmu jako by byla úplně bez hudby!! A to je u filmu, kde jsou dlouhé záběry na skupinku poutníků, fakt divný. To ticho až tahalo za uši. Čekala jsem víc, než hezkou krajinu. 2-3* ()

Carry1914

Ne že by to byl špatný film, to ne, ale... Kam se z první poloviny vypařila hudba?? Když už byl mráz na plátně, tak by mi nevadilo ani kdyby běhal po mých zádech, což ovšem bez hudebního doprovodu prostě nejde. Kdyby to alespoň vynahradil scénář, jenže v něm se to hemžilo typicky americkými velkolepými frázemi (pathetic!), které mou cynickou mysl nedokázaly uspokojit. Znovu, neznamená to, že by scénář byl vyloženě špatný, ale šlo by to líp. A konečně - střih! Jdou mrazem, jdou horkem, jdou opět mrazem a upadá to do stereotypu, který je trochu zbytečný. Stačilo by, kdyby většina záběrů bez dialogů nebyla dlouhá sterilních několik vteřin. Dvě hodiny sledovat naprosto předvídatelné sekvence scén je jednoduše příliš dlouhá doba. Aneb opravdu to nebyl špatný film, ale..! (A proč jen mi celou dobu znělo hlavou deset malých černoušků, ... ...?) ()

SergioCamp

Jsem spokojen. Lepsi nez-li Bile peklo. V nejakych mistech jsem ocekaval vetsi rozvinutost, ale je pochopitelne ze takovy zivotni pribeh neni mozne vzhledem casovym moznostem resit do detailu. Hudebni doprovod a Colinovi kerky bych hodnotil *****, ted uz jen cekat na FullHD :) ()

jos_sep

Vzhledem k tomu, že se jedná o true story, nemůžu začít jinak, než konstatováním, že síla lidské vůle je opravdu neuvěřitelná. Co si museli ti lidé prožít si asi těžko představit.. Tak..není to až tak dávno, co jsem četl Souostroví gulag od A.Solženicyna, dílo, jež mě hodně zasáhlo. Na začátku filmu jsem si právě na určité pasáže z této knihy vzpomněl (rozdělení vězňů na kriminální a politické a jejich "práva", okolnosti útěku/ů, atd.) Chlápci zdrhnou a my sledujeme krásnou sibiřskou přírodu a boj hlavních hrdinů o přežití v ní. A já jim fandil.. Farrell byl prostě "cool :)", pro Saoirse Ronan začínám mít pomalu slabost a k tomu Mr.Harris. Postupem času film možná trochu ztrácí tempo (asi logicky, stejně jako hlavní aktéři) a na takovou štreku je tam možná málo vzrůša. Hudba fajn, konec divný a takový odfláklý, dle mého. Nicméně suma sumárum, hezké 4 hvězdy :) ()

Marmeliska

U tohoto snímku mě čekalo velké zklamání. Bohužel jsem asi očekávala něco trochu jiného. Samotný příběh byl velice zajímavý, ale celkové zpracování stálo za prd. Těšila jsem se na silné scény, kdy sověti budou honit ,,zločince,,a oni vyčerpaní a zoufalý budou utíkat napříč celou Asií a také nic. Ukončení proběhlo rychle a tiše. Všechno bylo takové nedotažené a neukončené. Dávám 3* za Colina ()

haffen

Bol by to super film keby mal kratšiu stopaž. Takto som sa počas tých 133 minút viackrát prichytil ako zívam. Film mal viacero silných momentov, ale to mi na lepšie hodnotenie nestačilo. Vizualne veľmi dobre spracované, nakoľko v tom malo prsty National Geographic. Pred týmito utečencami smekám klobúk čo dokázali. Hodnotím však ako priemerný film... 3* - 70% ()

Doomer

Tak na to ze tam více než dvě hodiny jen chodí a chodí tak se divák ani nestihne nudit. Zkratka national geographic nezklamalo - více takových filmů a budu spokojený divák. ()

fantomas19

* Premenlivá atmosféra / gulag, putovanie, strach, vytrvalosť * Sibír / kriminálnici vs. politickí vezni - kňazi, profesori, zahraniční odborníci... * osobné príbehy, rôznorodé povahy * Americká historicko-dobrodružná dráma z roku 2010, ktorú natočil Peter Weir, je príbehom utečencov z tábora nepriateľov Stalinského režimu. Poliak Janusz (Jim Sturgess), vojenský dôstojník, sa dostáva na Sibír, kde kruté podmienky v tábore a nehostinné prírodné prostredie pripravili živnú pôdu pre likvidáciu nepohodlných ľudí pre komunistickú diktatúru. Z rôznorodej vzorky ľudí sa na útek spolu s Januszom dostávajú aj ďalší Poliaci - Tomasz (Alexandru Potocean), Zoran (Dragos Bucur), Voss (Gustaf Skarsgard), ale i ruský kriminálnik Valka (Colin Farrell), či americký staviteľ Mr. Smith (Ed Harris). Cestou sa k nim pridá aj tajomná mladá dievčina Irena (Saoirse Ronan). Úspech cesty za slobodou, ktorá sama o sebe je plná extrémov v počasí a neskutočne náročná v rozmanitých prírodných scenériách, závisí od skupinovej spolupráce a vzájomnej komunikácie. Celkový duch týmu je ovplyvňovaný nielen vzájomnými vzťahmi, osobnými povahami, nedôverou a túžbou po slobode, ale veľmi často aj ťažkými vnútornými bojmi s minulosťou a vlastnými traumami. Film bravúrne zobrazil osobnú silu človeka v boji proti nepriazni počasia a krutosti prírody, ale najmä dej neustále posúval a udržoval v napätí cez osobný boj jednotlivcov a vývoj vzájomných vzťahov. Nepredstaviteľné putovanie zo Sibíri v mrazivom snehu, cez púšť či hory, je zrovnateľné s bolesťami, ktoré si nesieme z neuveriteľnej ľudskej krutosti počas druhej svetovej vojny, resp. vládnutia a čistiek Stalinskej diktatúry, kedy jediným východiskom už nie je pomsta, ale láska a odpustenie našim najbližším. Film Útek zo Sibíri je atmosférou a dejovou napínavosťou emočne veľmi silný a zaujímavý. ()

iKosser

Dobrý a silný čtyři. I přesto, že útěk mi přišel dost nedotažený a konec takový...zbytečně urychlený, tak i přesto jsem se kvalitně bavil. A v Colinovo přesvědčení bych věřil i na smrtelné posteli, tak dobře to zahrál! ()

movemat

Oproti typologicky a dejovo veľmi podobnému Bielemu peklu je tento film možno vizuálne lepšie spracovaný, no chýba mu veľa na duchu. Herci to hrali akoby tých 4000 míľ bol len výlet po Ázií; proste žiadne zúfalstvo, smútok, šialenstvo, nič. Film takého štýlu a zvlášť keď ide o skutočný príbeh má vo mne vyvolať pocit empatie k hlavným postavám a skľúčenosť z ich skľúčenosti. Ja som sa pozeral len na typicky americké vizuálne dokonalé pozlátko s celkovo nulovou emóciou. ()

TommyDiamond

Čekal jsem podobnost s filmem Bílé peklo. Pokud se nemýlím v Bílém peklu se utíkalo na západ. Zato v Útěku ze Sibiře se utíká na jihovýchod. Uprchlíci se domnívali zcela správně, že jihovýchodní cesta skýtá méně nepřátel. Jen si asi moc dobře neuvědomovali,že největším nepřítelem na této cestě jím bude sama matka příroda. Nevím jestli se tento příběh lidské nezdolnosti a odvahy opírá o skutečnost,ale i kdyby snad ne,tak každého musí vzít alespon trochu za srdce. Výkony herců byly velmi dobré. Ed Harris zase nezklamal a Colin Farrell tentokrát překvapil. Navíc se člověk muže kochat rozmarností asijské přírody. Úžasné. Celkově 85% ()

Taffey

Dvě a čtvrt hodiny nevýslovné nudy. Film začal výtvarně úžasně. Na mé velké obrazovce s vysokým rozlišením to vypadalo fakt impozantně, stejně, jako záběry z přírody, počínaje Sibiří, konče sběrači kávy kdesi v Indii. Nicméně herecké výkony pod psa, vlastně nikdo z herců neuhrál svůj standard. Opět jsem si uvědomil, jak rozdílné názory na film mám já se zdejším pelotonem. Dát tomuto filmu čtyři, nebo dokonce pět hvězdiček, považuji za výsměch všem opravdu strhujícím filmům. Člověk by očekával, že se uprchlíci budou víc dostávat do styku s komunisty nebo i prostými vesničany v Rusku ale kdeže. Nebýt těžkých přírodních podmínek, bylo by, celé to cestování, naprostá selanka. Když to srovnám s jinými, podobnými filmy, byla to opravdu polívčička. Tak teď tady čtu úplně neuvěřitelnou věc. Koukněte na to: "Radek99 ***** Sedm let v Tibetu dovedených k dokonalosti." - to snad není pravda!!!! ()

nicneznam

Asi nejméně nudný film o lidech, kteří celý film jdou, jdou a jdou. "vjera" vystihla film ve svém názoru asi tak nejzajímavěji. Přesto přidám svůj pohled. Weir tady nijak nepodlézá divákovi a ve zkratce nás provede bez výraznějších emocí nebo napínavých momentů od sibiře až po Indii, otázkou zůstává, jestli takto ojedinělý a docela sympatický přístup stačí. Toto je podle mě ta druhá strana extrému, kterou filmaři občas používají. Buď je z toho dobrodružství vyžívající se v zobrazování zabíjení při obstarávání potravy, neustálých konfliktů, útěků a bojů, nebo je to jen nekonečná chůze pustinou na zkrvavených nohou, kdy jednou za čas někdo zemře a občas se někdo s někým neshodne. Film si ale skutečně udržuje jisté kouzlo. (bohužel asi jen napoprvé) Nevím, jestli to byl ten pravý námět na Weirův návrat. Pozitivní dojem tu asi je, ale filmový zážitek nepřekonává 50%. ()

Sollozzo

Pěkný film, krásná krajina a dokonalá kamera. Bohužel oproti podobně lazenému Bílému peklu nebyl tak upřímný. Asi to bylo tím hraným přízvukem či co...jinak ale v zásadě nemám Way Back co vytknout. 75%. ()

hero_bk

Film promakaný po všech stránkách - dobrý děj, uvěřitelní herci, ne moc přeslazené, celkem i málo americký (nikdo se nevyspal s jedinou holkou, nevznikl žádný homosexuální vztah) a celkový dojem kazí akorát strašně srdceryvný konec. Ale jinak nemám v podstatě co vytknout, objektivně je to za 5 hvězdiček, ale subjektivně za 4. A neptejte se mě proč. Prostě se mi těch 5 dát nechce, ačkoli si to nedokážu obhájit. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)