Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

PetrC.

V podstatě mi vadily pouze 2 věci: rozbitá ucelenost úvodu kvůli schizofrennímu používání různých jazyků a nadbytečný závěr. Jinak je to po všech stránkách moc hezká pohádka pro dospělé o dlouhé anabázi plné nejrůznějších štrapací. Děj je poutavý, herci výborní, výprava pečlivá a kostýmy i make-up detailní. Nemůžu jinak než vřele doporučit. 78 % ()

nmarca

Že by Peter Weir s přibývajícími léty ztrácel invenci? Jistě strhující, na skutečnosti založený příběh, zahraný skvělými herci, odehrávající se v fascinujících krajinách téměř všech klimatických pásem, podmalován úchvatnou hudbou, je sám o sobě dostačující k tomu, aby nenudil, vedl k zamyšlení nad smutnou historií střední a východní Evropy i nad silou lidského ducha, ale od Mistra režiséra bych čekala ještě nějaký bonus navíc. ()

Daxus

Útěk z gulagu se nějak jednoduše (a nezobrazeně) povede a pak už se utíká a utíká. Většinu času se utrpení cestovatelů šponuje až na krev a pak bác a objeví se studna. Nebo tibeťan. Mezitím někdo umře, ale vždycky tak podivně náhle. Celou dobu jsem měl pocit jakési nesoudržnosti děje, jako by to režisér flákal. A nakonec s tím fláknul úplně. Bác. Pak už jsem se jenom divil, že v Tibetu nepotkali Brada Pitta. Celkem zklamání. Mnohem víc mě bavil tento film: http://www.csfd.cz/film/90621-bile-peklo/ . Stejný žánr, ale o cihlu lepší snímek. Kdyby to nebylo podle skutečné události, vůbec bych se s hodnocením nepáral. 60% za Colina a jeho tetování komunistických pohlavárů, za Eda, který je super jako vždy a za čajové plantáže. ()

alpeew

Film Petera Werira zaštítěný nezvyklým spolupartnerem v produkci - National Geographic - je obrazově a výrazově naprosto dechberoucí. Nicmnéně spíš než drama s diskutabilním napětím bych to viděla jako vynikající hraný dokument o dramatických událostech r. 1940 a útěku z hrůzného utrpení v sibiřském gulagu. Skutečný příběh o skutečných událostech nejen na Sibiři a nejen v Rusku, ale i o bezvýchodnosti takového útěku. Však před komunistickou hrůzovládou se v minulém století vpodstatě moc utéci nedalo. Ve státech obklopující Sovětský svaz komunismus dohnal všechny... Jak říkám, dechberoucí krajiny, záběry. Taky hudba vynikající a herci vybraní naprosto skvěle. Že vyzáblý Ed Harris skvěle hraje nikoho nepřekvapí, o to víc překvapili herci naprosto neznámí a v neposledním momentě Colin Farell ( jak ho rozhodně neznáte) :-), Saoirse Ronan jako prototyp ženy/dívky, jejíž zranitelnost se zdá být od počátku jasně daná a přesto taková není doslova do posledního dechu-element, jež by partu až-na-dno-si-sáhnuvších chlapů mohl narušit , naopak spojí. Peter Weir navíc mistrovsky ukazuje co bývá v předem prohraném boji o zachování důstojnosti a života v nelítostných podmínkách jediné podstatné - víra, cíl, smysl pro humor a přátelství. ()

blacktomas

Ano, je tu málo emocí, které diváka nevpustí přímo do děje, seznámení s hrdiny je také poněkud strohé, takže nehrozí abychom si vybudovali nějaký supercit nebo vztah k jedné konkrétní postavě, snad jen s výjimkou hlavního hrdiny, s kterým jsme konfrontováni v podstatě od začátku a jehož osud nemůže být nikomu lhostejný, opět je ale vše odbyto jen nejnutnějšími detaily. Těžko říct, jestli se jedná záměr páně Weira, nebo byl tento prvek opomněn. Ano je tu několik nelogických momentů, ale v kterém filmu je nenajdete. Především se ale jedná o další klasický dobrodružný kus, kterých není nikdy dost. S krásnou přírodou, i když ne autentickou(např. úsek v poušťi v Gobi byl točen v Maroku atd.). Výbornými herci. A samozřejmě s happyendem. Já mám pro tyto snímky zkrátka slabost a jsem ochoten slevit ze svých někdy zbytečných nároků. ()

Lexis

Hmmm... těšila jsem se. Bohužel se mi chvílemi zdálo, že sleduji dokument z dílny National Geographic a ne drama. Chyběla mi tam spousta věcí a nejvíc asi hudba, které bylo zatraceně málo - musela jsem čekat až na konec filmu! Doufala jsem v trošku propracovanější útěk, místo toho jsem se dočkala sáhodlouhých pohledů na jednotvárnou krajinu a chlapíky, co za celou cestu přes poušť snědli jednu sušenou rybu a hada. Tím samozřejmě nechci zpochybňovat nadlidský výkon uprchlíků, kteří to doopravdy celé ušli, ale ten film mě prostě nevtáhl do děje. Polovině hereckých výkonů se nedalo moc věřit a tak celkově se mi to zdálo neslané a nemastné, stejně jako jídlo, které všichni jedli. Velká škoda, potenciál tu byl, z mého pohledu to mohlo to být mnohem lepší :-( ()

Ernie_13

Nenašiel som nič, čo by mohlo ubrať z môjho hodnotenia. Ja jednoducho zbožňujem silné príbehy (o to viac, keď sú podľa skutočnosti) a tento si ma jednoducho získal neskutočnou vôlou človeka prežiť a dosiahnuť neuveritelné limity. Film som si pozrel takpovediac na jeden hlt, lebo to pomalé a jemné odvíjanie príbehu ma odzačiatku zaujalo a nepustilo až do konca. Z hercov ma najviac zaujali Saoirse Ronan, ktorá mala včase nakrúcania iba 16 rokov a opäť podľa mňa skvelý Colin Farrell, ktorý dáva do svojej práce maximum. ()

Zam

Herecké výkony ( Farrell, Harris ), kamera a přírodní scenérie vynikající. Ze sibiřské zimy až do výhně pouště. Ten film se mi zdál ale příliš dlouhý na tak málo akce. Zřejmě je to v rámci zachování autentičnosti příběhu. Dobré, ale podruhé už ne. ()

Jager_JK

Pěkné herecké obsazení, ale k čemu to, když se ve filmu celkem nic neděje a ve srovnání s realitou je to až příliš velká pohádka. 3 ()

Marrianna

Jim Sturgess si mě naprosto získal už v Across the Universe, zde mi jen dokázal jak dobrý potenciál v něm je. Příběh, který skoro působí neskutečně na první pohled může vypadat jako dvouhodinová toulka krajinou bez velkých grád, ale tím více je v něm skryto. Emoce dosti různorodé skupiny lidí, která by se za jiných okolností těžko sešla, jsou tam protknuty každou minutou. Ta síla bije do očí, jen je třeba trochu hledat. Já však hledat nemusela, dokázala jsem se vcítit do každého osudu, který nám tam byl představen. Mladičká Irena mě pak okouzlila stejně jako Harrise. ()

4k7

Nelítostná Sibiř (léta Páně 1940), rozhodně nebude číst někomu pohádku na dobrou noc. Skupině uprchlíků z ruského tábora, se naskytla možnost seznámit se na vlastní kůži s místem, s kterým by nechtěl mít nic společného ani terminátor. Film se může pochlubit hutnou atmosférou a zmáknutým hereckým obsazením, kdy zdlouhavá cesta ze Sibiře až do Mongolska dá opravdu všem zabrat a možnost ukázat, co v nich ve skutečnosti je. Parta uprchlých vězňů si sáhne až na své dno a někteří dokonce zjistí, co se za pomyslným dnem nachází. To je všechno strašně fajn a Peter Weir si s tím hodně pohrál. Jediný problém asi bude, že u takových "toulavých" filmů může být dlouhá stopáž docela na škodu a i ten jejich drsný špacír se časem omrzí. Jako divák jsem se od poutníků chtěl někde v půli cesty pomalu odpojit se slovy: "a dejte potom vědět, jak jste dorazili" ()

Kubi21

Výborný film v jednotlivostech. Celkový dojem u mne nevyvolal zas tak silnou reakci, jak bych čekal, ale v detailech a jednotlivých scénách určitě má svou sílu. Peter Weir je velmi dobrý režisér a ani za tenhle film se nemusí stydět. Herecké výkony jsou akorát a nikdo příliš nevyčuhuje. Hvězda dolů za příliš velké očekávání, které, o ne zas tak velký kus, nebylo naplněno. ()

sniperjozef

Asi jsem na to koukal ve špatném rozpoložení, jinak bych asi viděl ten skvělý film jako vy. Mě to totiž přišlo jako hrozná nuda a chybělo mi tam to nejdůležitější. A to pro mě v těchto filmech je souboj s přírodou, divoká Sibiř, hledání potravy, pití... Ve filmu bylo prostě jenom vidět jak jdou, občas tam chytili nějakou ještěrku, hada, nebo našli soba v bahně, kterého pomocí Valkova nože vytáhli ven a snědli... Film by to byl dobrý, jen mi to přišlo chycené za špatný konec... Takhle dávám 10% a to jenom za výkon Colina Farrella... ()

vieriX

Film s nálepkou podle skutečné události ve mě vždycky vyvolá obrovský zájem. Film je hodně depresivní a drsný a hrdinové si musí protrpět neskutečné muka než se dostanou do svobodné země a ne všem se to podaří. Z politického hlediska byl podle mě Stalin, který zavedl tábory Gulag kde byli odesláni nepohodlní lide stejná zrůda jako Hitler. A minimálně film stoji za zkoušku vidět jak to v takovém táboře vypadalo. Nečekal sem to ale film u mě získal velkou cenu kvality. ()

Swayne

Kto by to bol čakal, že viac než 2hod príbeh, kde sa naozaj, ale naozaj nič nedeje, iba partia ľudí kráča a kráča a kráča... a zase kráča... a ešte viac... a stále dookola kráča... a potom zas... a ešte viac - že takýto príbeh môže byť niečím pútavý. Asi to bolo tou scenériou, asi hereckými výkonmi, možno dobrým scenárom, sám neviem... každopádne tie 2hod ubehli veľmi rýchlo a určite som neľutoval, že som si to pustil. ()

bakulator

Nevím čím to je, ale před devíti lety viděné Bílé peklo ( So weit die Füße tragen), mě dokázalo daleko více vtáhnout do děje, bylo daleko zábavnější a událo se v něm daleko více než v útěku ze sibiře. Ale i tak Jedná se o velmi realistický a kvalitní film , který určitě stojí za vidění. ()

gicous

Sibiřská část filmu ujde. Postupně se seznámíme s hlavními hrdiny, následuje útěk a pochod přes nekonečné lesy až do Mongolska. Druhá část, kdy jdou hrdinové přes poušť je ale lepší. Dokázala mě více vtáhnout do sebe, více jsem s hrdiny soucítil a fandil jsem jim. Rozdíl mezi oběma polovinami je právě v té důvěrnosti, ve sblížení se s postavami. Druhá polovina ždímá ze svého potenciálu maximum - dostává postavy až na samou mez přežití a dokáže tak vzbudit city a emoce. Je to právě díky této druhé půlce, proč jdu s hodnocením na čtyřku. Myslím, že Weir dokázal z příběhu dostat všechno, co šlo. Podobné příběhy v sobě vždycky nesou riziko, že postupem času se divák začne nudit. Vzhledem k dlouhé stopáži se tentokrat tvůrci prali statečně. Pokud je všechno, co film popisuje pravda, pak nezbývá než hluboce smeknout před všemi, co tohle dokázali. Lidská vůle je neskutečná věc. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)