Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

jakup57

Tento film bol môj top dlhé roky, no potom z priedestálu zostrelil na druhé miesto Tree of Life od TM. Netreba vypisovať siahodlhé komentáre rozoberať čo všetko je fantastické na tomto filme. Proste je to film, ktorý skorý bude asi u každého patriť to top 5-ky, nakoľko zachytáva delikátnym spôsobom to, čo chceme všetci...Slobodu a nezávislosť...99% ()

weca

Je opravdu málo filmů, po jejichž shlédnutí se začnete na svět dívat tak trochu jinak. Všechny bych je spočítal na prstech jedný ruky a tohle je jeden z nich. Je to moje srdcovka a myslím, že už ji nikdy nic nepřekoná. Nejlepší film všech dob. ()

Johnlaw

Tento film jsem nejdřív odsuzoval, zkrátka drama nejsou úplně moje parketa. Ale jednou, jednoho deštivého odpoledne jsem tento film vytáhl z poličky abych zjistil jestli to je takový zázrak jak všichni tvrdí. Byl jsem mile překvapen, už od prvních minut jsem byl vtažen do neuvěřitelného děje který ve mě zanechal pocit se zamyslet. Jednoznačně ***** za tento megavýkon všech herců i filmového štábu. ()

ktulinka

Ale no táááák, ruku na srdíčko...nebudeme to přehánět a přiznáme si, že to zas taková šleha nebyla. Ne vážně, bylo to dost dlouhý, vzala bych tomu hodku a furt by to bylo dost, navíc chvilkama trošku nezáživný. Nejsem z toho tak na větvi. ()

MrClansman1

"Strach dělá z lidí vězně. Naděje jim dává křídla." Videl som veľakrát tento film, no až teraz som sa rozhodol napísať koment. Pretože nedávno, čo som zazrel tento film, som ani celú noc nespal. Sny, viera a nádej sú totiž tak krásne veci... a Zihuatanejo - to bol sen práve Andyho. Sen a zároveň nádej, ktoré mu davali krídla medzi tými múrmi. On si totiž vždy tak nejak "veselo" pomaličky kráčal medzi ostatnými a bolo na ňom vidieť, že od ostatných sa veľmi odlišuje. A práve viera, nádej a sny z neho robili to, čím bol. Taký pokorný, správny, charizmatický a vyrovnaný človek. Príbehov o tom, ako sa človek dokáže postaviť na nohy potom, čo ho život zrazí na kolena je veľa. No tento film je to najlepšie, čo vo filmovom svete, v rámci tohto žánru, v rámci tejto tematiky môžte len nájsť. Na záver len dodám... potom čo si Andy nechal zabezpečiť od Redovho 'konkurenta' povraz, bol záber, v ktorom Red ležal v cele a v pozadí sa intepretovali Redove myšlienky... "To bude najdlhšia noc v mojom živote". A veruže, ono to bola najdlhšia noc v živote i pre mňa :) ()

boulala

Jak tenká linie je mezi dobrým a špatným člověkem, bachařem a vězněm, spravedlností a nespravedlností? Na jednu stranu velmi lidský a milý film o naději, přátelství a touze žít, na straně druhé psychologické drama, boj o vlastní život i identitu. Skvělý děj, myšlenka i finální rozuzlení. ()

hussky

Film s velkým příběhem, který si zaslouží to největší ocenění. Co víc říct k tak krásnému filmu, který zrežíroval Frank Darabont a nádhernou hudbu dodal Thomas Newman. Ke konci jsem měl husí kůži! :-) ()

milford

Aneb jak si udržet naději a víru i v těch nejhorších možných životních situacích. Říct se k tomu víc nedá, pokud mám možnost se na tento film kouknout, tak to vždy udělám, hlavně díky perfektním posledním asi 10 minutám, když Red opustí věznici. Ta poslední část mě vždycky dostane. ()

macoslavek

nejlépe investovaných 142 min v mém životě. stephen king možná je mistrem hororu, ale co se pak týče jeho dramat, je přímo bůh.. tenhle snímek je zaslouženě považován za nejlepší adaptaci kingova díla (nejvěrohodnější), převod z knihy na plátno se totiž opravdu povedl (když pomineme fakt, že Freeman měl být bílý Irčan).. tenhle snímek má všechno - pobaví, dojme, naštve, vyděsí. frank darabont to totiž zvládl tak, že divák prožívá vše s hlavním hrdinou, aniž by si stihl všimnout, jak ho to stáhlo.. forma i obsah hold na výbornou. ()

PaulBarva

Po prvním shlédnutí tohoto skvostu mi zůstala brada viset směrem dolů...tušil jsem, že lepší film už dlouho neuvidím, pokud vůbec. Frank Darabont nahodil laťku tak vysoko, že ji asi ani on sám nepřeskočí. Rád bych se ale mýlil :-) ()

DirtyDozen

4 hvězdy jsem dal proto, že i přes všechny klady(hlavně konce, který mi udělal strašně dobře) se nemůžu ubránit pocitu, že jsou všichni vězni hrozně hodní a dozorci zlí. To je divný, ne ? ()

logosi

Ono by se i dalo pochopit,proč je tento film na prvním místě na čsfd.Je to zkrátka taková hezká pohádka,kde jsou krásně obroušené hrany aby to člověka nějak zvlášt neprovokovalo či neznepokojovalo,ale naopak v něm probouzelo příjemné pocity.Vážně si někdo myslí,že by mohl vyhrát třeba Mechanický pomeranč,nebo odborníky zvolené Vertigo? ()

Akrub

Asi jsem divnej, ale nemůžu si pomoct. Ten film mě prostě nějak nevzal. Docela jsem se u něj až jakože nudil. Ale třeba do něj ještě dospěju časem a upravím svůj názor...:( Omlouvám se všem, pro které je Shawshank modla..// update...na druhé a třetí shlédnutí jsem asi dospěl do těch 5*, nebylo by fér je nedat:) i když nejlepší film to určitě není:) ()

AlohaAnty

Pro mě čtyř hvězdičková záležitost, přemýšlel jsem kolik jsem dám hvězd, chtěl jsem dát 5, ale po dumání jsem se rozhodl dát 4, nepřišlo mi to tak TOP jak všichni píšete, byl to dobrý filmek, ale mě osobně nezaujal tak jako třeba Black Hawk Down, kde jsem neváhal a dal 5 hvězd. Freeman moc dobrej cápek :D. ()

DrCreo

Legendami opradená Darabontova remeselná prácička o túžbe a nádeji silnejšej ako tie najtvrdšie väzenské múry. Ak by existovala na školách „povinná kinematografia“, ako obdoba dnešných povinných čítaní, práve tento Film by bol prvým na zozname, ktoré je treba vidieť. Ak ste totiž nevideli „Shawshank“, vo filmovej komunite neznamenáte nič. 24karátový diamant, ktorý stojí pravdepodobne na čele celého toho dlhočizného zástupu filmov, a právom si zasluhuje prívlastok nesmrteľný. Takže ak chcete nasýtiť svoju dušu niečím hlbokým, nepoznám na to vhodnejší Film. Schválne píšem „Film“ pretože je to film s veľkým F. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)