Hra na válku

(festivalový názov) (TV film)

Dokumentární drama popisující výbuch atomové bomby shozené Sovětským svazem na malé městečko v jižní Británii vyděsilo vedení televizní stanice BBC natolik, že ho odmítla vysílat. Film mohla britská veřejnost zhlédnout v televizi až v roce 1985. V roce 1967 byl uváděn pouze krátce v kinech. I tak však stačil získat cenu Akademie za nejlepší dokumentární počin roku. Základním znakem Watkinsonova polodokumentárního, autentického stylu se staly záběry napodobující formu černobílých týdeníků. Hra na válku je ukázkovým příkladem autorových schopností vytvořit komplexní, působivé dílo, jež se nijak nevyhýbá konfrontaci. Sám Watkins říká: „V tomto filmu jsem se zajímal o rozpor mezi skutečností a pseudorealitou, kterou vytvářejí média. Ptám se: Kde je pravda? V tvrzeních figurek, které se odvolávají na oficiálně podporované názory, nebo v uměle inscenovaných a fiktivních scénách, jež ilustrují následky jejich projevů a činů, jež tvoří druhou rovinu mého filmu? Právě kvůli možnosti srovnání jsem propojil natočený filmový materiál s ukázkami skutečných rozhovorů. Když jsem přemýšlel o vhodné formě, bylo mým cílem využít co nejlépe film, aby pomohl odhalit a prolomit mlčení médií o problémech nukleárního zbrojení." (oficiálny text distribútora)

honajz2

Rozhodně je to silné a dokáže to působit i dost autenticky. Kdyby kameraman tak v pohodě nezvládal natáčet během vlny dopadu atomové bomby, snad bych i chvíli věřil tomu, že se nejedná o fikci - až takhle silně to působí. Jenže i tak mám pocit jakési vykalkulovanosti, citového vydírání diváka. Když si vezmu všechny ty záběry na děti, kterých je tam víc než dost nebo chvíle, kdy se pro dramatický efekt přehání (do roku 1980 takhle skončíme)... Nechci tím zjednodušovat poselství, s tím souhlasím, spíš mi vadí, že to až přehnaně útočí na city diváka. Vlastně čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si uvědomuji, že ten silný dojem vznikl spíš z toho vydírání. Ale i tak se jedná o jeden z nejuvěřitelnějších (možná i ten nejuvěřitelnější) a jeden z nejlépe natočených psuedodokumentů, jaký jsem kdy viděl. Slabé 4* ()

Jonash87

Realistický a působivý dokument o tom, jaké následky by přinesla nukleární válka. Rozhodně se dá říci, že byl inspirací pro pozdější a ještě o něco zdařilejší polo-dokumentární snímek Vlákna (Threads). Ještěže to vše je pouze fikce a ne podle skutečných událostí... ()

Necron

Během nedávného Ekumenického setkání ve Vatikánu vyjádřili anglický a americký biskup názor, že: Církev musí říci věřícím, že se musí naučit žít s bombou, aniž by ji milovali, neboť je "čistá" a z dobré rodiny... Během nedávného Ekumenického setkání ve Vatikánu, řekl jeden biskup tisku, že si je jist, že "jaderné zbraně budou použity moudře."... ()

C0r0ner

Ne až taková příšerná šlupka jako Vlákna, pravděpodobně kvůli době vzniku, ale zároveň si myslím, že bez War Game by právě Vlákna nevznikla, protože podobných scén tam byla spousta a vůbec se celý koncept hodně podobal. Nedivím se, že se to nesmělo vysílat, protože i dnes je to nářez. 95% ()

majo25

To zinscenovanie dokumentu a jeho dramatizovanie mi trochu vadilo. Katastrofický scenár, ktorí nastolila BBC, si jeho autori poriadne užívali, skoro až vyžívali sa v ňom. Technické spracovanie dokumentu ale obstojí zhruba aj dnes. Fikcia a herci ma ale nejako nevtiahli do jeho deja. Hodnotenie: 60% ()

Melios

Mrazivo reálne zosobnenie originálneho námetu na post-apo. Jeden z prvých found footage filmov poriadne líznuty žurnalizmom vďaka čomu vyzerá ako dokument, alebo spravodajstvo. Fallout by sa mal svojou propagandou, čo učiť. No tento projekt je niečim zvláštny. Je autentický a každú chvíľu sa to kľudne môže udiať...Udivuje ma, že to tak málo ľudí pozná... ()

Zagros

Řemeslně výborně udělaný dokument, kterému dokážete uvěřit všechno, i když jde o přiznanou mystifikaci. Popisuje začátek „nukleární“ války, kdy Sovětský svaz shodí atomové bomby na Velkou Británii. V době svého vzniku doslova vyděsil vedení televize i kina a po několika málo promítnutích byl stažen a uveden až zhruba o dvacet let později. Není se čemu divit. V době Studené války, kdy tahle hrozba byla velmi aktuální, to bylo odvážné dílo, které si nebralo servítky. Hrůzy dopadu jaderné bomby jsou zobrazené naprosto reálně. Rozhodně to není pěkný pohled a dokáže vyvolat silné emoce. Tvůrce Peter Watkins měl v úmyslu důrazně upozornit na hrozbu jaderné války a zvyšující se počet jaderných zbraní na světě. Vybral si velmi šokující způsob a diváka chtěl pořádně vystrašit. V kontextu doby se mu to povedlo na výbornou a klidný u sledování nemůže být ani dnešní divák. Za silné emoce a poselství a za výtečnou řemeslnou stránku, dávám vysoké hodnocení. Jen se mi obecně nelíbí na něco upozorňovat strašením a šokujícími záběry. Podobné manipulativní techniky nemám rád. Chápu, že to dokáže plnit svůj účel, přesto bych volil jiné cesty. ()

Mikino00

Působivý mystifikační dokument, ve své době to muselo být něco nečekaného. Kritika nepřipravenosti Británie byla jistě na místě. ()

rekkky

Na děsivosti nemění fakt, že veškeré záběry jsou zinscenovány a příběh je smyšlený. Hrozba jaderného útoku na Anglii opravdu existovala a zde můžeme vidět pomyslné následky. Snímek si perfektně hraje s divákem a prostřednictvím komentátora informuje o devastujících důsledcích nukleární zbraně. ()

Psycho.R

Film ma svoji sílu a myslim, že v dobe vzniku to byla vážně drsna zprava o potenciální realitě. Ovsem to je to, co mi ubírá na uveritelnosti, ta dobovost, tj. zpusob herectví, kdy je přehráváno a dotazy lidi, co by se stalo, znáte tohle? Všichni odpovídají naprosto stejně, dokonce i stejnými slovy. Ovsem to jsou jediné problemy, jinak bych tu dalsi hvezdu dal bez problémů. ()

-tHESWINe-

... aneb další horrorový snímek, natočený v dokumentárním stylu. Děsivé je, že většina informací pro tento "dokument" pochází z různých dřívějších konfliktů, jako třeba bombardování Drážďan, nebo Hirošima a Nagasaki. Snímek má naštěstí poměrně krátkou stopáž, ale i tak si člověk přeje, aby už to radši skončilo. Filmařsky povedené, děsivé. Pouštět povinně všem militantním bláznům. ()

Petike

Pekný predchodca neskorších antinukleárnych dokudrám z 80. rokov. Potešila ma hlavne prepracovaná reportážna forma celej mystifikácie. Podarené sú aj narážky na to, že Británia 60. rokov nebola na takýto typ katastrofy pripravená ani v základnej rovine CO. A veľavravné odpovede detí reportérovi po skončení vojny hovoria za všetko : "Už nechcem byť ničím." V svete vážne zdecimovanom otvorenou jadrovou vojnou nie je šanca znovu viesť normálnu ľudskú existenciu a pretvarovať sa, že sa všetko zo dňa na deň dá do poriadku, ak vôbec. Decká to pochopili a dali zdvorilé, no otvorené fakjú dospelým, ktorí túto "vojnovú hru" vôbec rozpútali. ()

MaxForValue

Threads (Vlákna) sú podstatne údernejší dokument, ale na druhú stranu The War Game si všíma oveľa viac psychologickú stránku celej nukleárnej udalosti. Takýchto dokumentov by malo byť čo najviac, aby slúžili ako varovanie pred stlačením tlačítka, ktorého stlačenie sa už nedá vrátiť. ()

jack_scott

Legendární snímek s legendárními momenty (kratoucka scéna Ryýske armády - odpal první taktické rakety). Snímek příjemně mrazí, celkově vzato- při zhodnocení rozpočtu a možností tvůrců- jasných 100% a ***** (já vím že to je hip,ale nemůžu si pomoct :-) ()

m.xFuck

Dneska už to nefunguje tak jako tehdy, ale scény kdy bobík doráží raněné třetího stupně nebo se sbírá kyblík snubních prstýnků kvůli identifikaci mrtvých, má svou sílu i dnes. ()