Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

Hrabka

Tak jsem to viděl ve 3D a musím vám říct, že jestli to zůstane v TOP 20, tak to mi bude hodně proti srsti. Velmi přehodnoceno. Ten příběh byl dost ubohý, plný spousty blbostí. Hlavně se tam ničemu moc nevěnovali, žádný vysvětlení atd.. Chování lidí bylo dost ujetý! Efekty samozřejmě skvělé, ale jen v několika momentech. Nic moc no, žádná bomba se nekonala!!! Bohužel :( Ale jinak se mi to líbilo. Pěkná krajina, dobré nápady ze světa obyvatel Pandory. Akční scény fajn. Ale vážně na 6. místo to nemá, ani náhodou. TITANIC, TERMINÁTOR 2 i VETŘELCI jsou mnohem lepší. Tady mi prostě vadil ten děj, kýčovitý to bylo nehorázně. Herci taky zklamali, Weaver mi do roce chytrého vědce vůbec neseděla. Slátanina několika žánrů, kde "romantika" je úplně povrchní, "akční" scény jsou typicky americké a "thriller" bez jakéhokoli hlubšího budování napětí. Námět tohoto filmu je skvělý, škoda že to nebylo zpracováno líp no. Na závěr už snad můžu jen proklet český dabing, který byl dost často naprosto k nevydržení. Kecy jako "do hajzlu", což se ve filmu řekne asi 10x, mě pěkně vytáčely. A proč to museli nadabovat, jak největší křupani a pořád tam cpát koncovku "ej", to je šílený. O Avatáááru ani nemluvě. --- Někdo napsal: """Jeden z nejlepších nejúžasnějších filmů jaký jsem kdy viděl!! Naprosto dokonalé!! Cameron je mistr na efekty a kvalitní filmy a vytvořil nádherný příběh plný špičkových efektů, dechberoucí akce a dojemných okamžiků.""" HaHaHa. Lidi jsou akorát pobláznění z obrovského haló, který tento film vyvolal dávno před vstupem do kin, a jsou omráčeni z efektních a akčních orgií, které jsou právě tak natočeny, aby diváka odpoutaly od všeho ostatního, a zapomínají na všechno kolem. Zkuste si vzít filmy jako Pán prstenů, Vetřelci, Šestý smysl a spoustu dalších filmů různých žánrů nejen z TOP 200 a řekněte mi do očí, že jsou horší než Avatar. --- Tenhle film klesne, to mi věřte, každý není tak blbý a není z překrásňoučké přírodičky hotový ještě předtím než film vůbec začne... Dodatek: Mrkněte na filmy jako Battle for Terra, Delgo, Pocahontas nebo Tanec s vlky a zkuste mi namluvit, že Avatar je nejoriginálnější a nejlepší film všech dob... 70% ()

kinej

Ano film má sice mouchy typické pro americkou produkci tohoto druhu. Už od začátku se se dá vše odhadnout a člověka nic nepřekvapí. Jenomže jakoliv se film pohybuje na pomezí kýče a klišé, nelze to nerespektovat. A to díky Jamesi Cameronovi. Na Avataru je totiž vidět, že mu režisér opravdu věří a jaké obrovské úsilí do něj musel vložit. Každý záběr je vypiplaný a technicky dokonalý. V kině jsem nenudil ani vteřinu, film mě zejména díky speciálním efektům totálně strhnul. Svět Alpha Centauri je nevídaný zážitek. Jedinou výtku mám na Jamese Hornera. Tento skladatel je evidentně za zenitem, protože sám sebe vykrádá. Jeho zlověstný motiv jsem slyšel už v Enemy at the Gates a bůh ví kde ještě. Závěrčená píseň, je patetická až k zblití, ale ta naštěstí nijak nenarušuje samotný film. I přes tohle všechno beru Avatara jakou událost, protože je to prostě sakra dobrý film a to já ani nečekal. ()

cheyene

Žili jsme si tu tak klidně... - Mohli by říct lidé Na'vi. Jenže do toho přišel člověk toužící po cenném minerálu a začíná se odehrávat příběh, který má shodné prvky s touhou bělochů po zlatě indiánů. Avatar hodnotím 4,5*. Byla to vskutku parádní podívaná, skvěle zpracovaná - vizuální stránka filmu dosahuje dokonalosti, dobře promyšlená, hudba perfektně podbarvuje jednotlivé scény a čas při sledování utíkal docela rychle, takže jsem ani neměl žádný pocit nudy. Děj, který je tu zajímavý, je však lehce čitelný a dobře předvídatelný, což je možná trochu škoda. Jako divák jsem byl ochuzen o 3D projekci, čehož mohu nejspíš litovat, jelikož Avatar si jistě tuhle novinku zaslouží. Nicméně na zábavnosti mi tato skutečnost neubrala. Ačkoliv Cameronův počin chválím, nedám mu plné hodnocení. Nebyl jsem z něj unešen tak, jako jiní, tudíž ubírám půl hvězdičky. ()

balone

Dlouho jsem se rozmýšlel co sem napíšu, vůbec nevím, jestli mám začít tim, proč dávám 4 hvězdy a proč jich nedávám 5. Jestli mam začít těmi negativními stránkami, či těmi pozitivními. Je tu v komentářích řečeno mnoho pravd a subjektivních i ovcovitých názorů. Cameron ze své představivosti vymáčkl jistě sladké žluté kapky fialového ovoce/zeleniny. Když na nás na plátně vyplyne svůdnost panenské krajiny člověk se nestačí divit. Film na nás jde pomalu a svoje přízraky nám ukazuje postupně, v tom musim ocenit umění Camerona, že se neopakoval a i když má film přes dvě hodiny, tak vždy je něco nového na koukání. Hudba je po celou dobu příjemná a navozuje náladu na ten danný žánr, který se právě na plátně objevuje, nekazí dojem z filmu, protože není agresivní a v celkovém shledu ji ani pořádně, pokud se na ní nijak neupnete, nezaregistrujete. Musim zde vyzdvyhnout herecký výkon Zoei Saldany, poprvé jsem si jí všimnul ve Star Treku, kde neměla nějakou zásadní roli, ale její přítomnost byla příjemná. Zde dala na obdiv svojí ženskost a opravdu ve své roli vynikla. Ostatní výkony herců byly celkem průměrné, všiml jsem si i občasného přehrávání. Samozřejmě pár otřepaných vtipných hlášek představitelů bylo příjemných, ale když jsou již v každém filmu, tak vám nepřipadají tak vtipné, ale spíše otravné. Scénář je kámen úrazu celého filmu, ale co Cameronovi zbývalo? Chtěl, aby film pochopil každý, protože mu šlo hlavně o vizuální stránku. Takže i nefilmový fanda si ten film užije a hlavně ho pochopí. Já bohužel, bohudík filmový fanda jsem a celkem i náročný proto se již dostávám k tomu proč jsem dal 4 hvězdy (80%), Radost mi udělá film, u kterého se můžu více zamyslet a prohledat jeho hloubku, tady mi k myšlení nedali místo, vše bylo vysvětleno do posledního detailu a i když film je jedna nádherná fantasie jednoho režiséra, tak naše fantasie a dokreslování příběhu je silně potlačeno a ani nám nedává místo mít nějakou svou vůli. Cítil jsem se, že Cameron je diktátor, který říká tady máš film a je ti zakázáno myslet! Všechny myšlenky budeš mít ode mě! Nemohu prostě dát tomuto filmu 100% nezanechalo to na mě tak dalekosáhlé prožitky. Pokud by však byl sci-fi dokument jen o Pandoře neváhám a dám 100%. Takto však dávám to co dávám. ()

nunka

Avatar sa stáva povinnou jazdou nielen každého užívateľa čsfd...každý o ňom rozpráva, každý ho chce vidieť... a ani zďaleka jeho dojem nevyplýva z 3D zážitku...kombinácia slovenského dabingu a miestami rozmazaný 3D vizuál testovali moju frustračnú toleranciu, no Avatar mal čo ponúknúť po všetkých stránkach. Zmysly opantávajúca Pandora, maximálny vizuálny detailizmus, slaďunký príbeh ústredného dua, scenár síce divácky predvídavý, ale to je pri takomto type filmu neškodná záležitosť. Divácky som sa na chvíľku stala súčasťou sveta originálneho rastlinstva a živočístva, sveta divov a tajomných posolstiev a odkazov, súčasťou sveta Cameronovej Pandory. ()

Jamal

Dávám pět, když si odmyslím ten český dabing, slova jako avatááár a zřím tě,mi tam vůbec neseděla, jako ani vlastně celej dabing, ale to mám jet na 3D až do Vídně, abych ho slyšel v originále? ()

paascha

Dějově je to pitomé jako bryndák medvídka Pú, efekty sice ujdou, ale další film je hravě překoná, stejně jako tenhle překonal Titanic a Jurský park a Zemana...takže proč ten humbuk? Jasně, doba je zelenáčům nakloněná a cokoli, co jen zavane ekoagitkou, má zelenou (vtipný bonmot, he he). Největší podíl na hysterii kolem Avatara má reklama a ... lidská hloupost. Slyšel jsem dva smrádky v MHD, jak ...woe, to bylo, woe, jak won jako džžž a pak tfff, super cool, pičo. Představte si mávání ručkama, až si málem vykloubil ramínko, druhý, od pohledu taky chytrý, kýval hlavou, jako že jasně, woe, div se mu kšilt na trapném čepci nenarovnal...prostě peklo. ()

juta

Šmoulové proti Gargamelovi. Vizualizací rozhodně tento film neurazí a možná že ta to právě drží všechno pohromadě, aby se to nesesypalo. Bylo celkem příjemné se na to dívat, proč je ale tento film tak opěvovaný? Vždyť je stejný jako ostatní filmy. Není to ani první 3D film, tak co? Jsem rejpal že? :-) ()

LiVentura

Přesně tohle jsem očekával a stačilo.! Klasika nic nového nepřinášející, jen nově vymyšlený svět "mimozemšťanů", zajímavě vizuálně zpracovaných, jeden pozemšťan, který to vše rozjede převtělováním se do jejich rasy atd... ()

CrypzzXD

Dokonalé po vizuální stránce, neoriginální a plné klišé po stránce příběhové. Přesto se jedná o zábavný blockbuster, který bych si ale nedovolil označit jako jeden z nejlepších filmů posledních let či dokonce historie. 8/10 ()

MISSha

Tak abych pravdu napsala, tenhle mnohými nazývaný ''film roku'' mě až tak neoslnil jako mnohé… Proč? Nepřišel mi prostě originální. Jako například samotný příběh ''obšlehlí'' z Pocahontas, jedině s rozdílem že se odehrává úplně jinde a místo indiánů tam vystupují tří-metrový šmoulové a k tomu (dle mě) trošičku přemrštěná délka, která mi naopak třeba u Titanicu nevadila. A když už nakousla ten Titanic, tak nemá cenu srovnávat s Avatarem... Titanic třeba disponoval lepší a promakanější hudbou (tím nenarážím na to, že je špatná, jen mi přišla nezajímavá) a herci, kteří hráli dobře, se také nemohou rovnat s extra výkony z Titanicu… Už dost porovnávání :) Každý včetně mě, byl ohromen celkovou vizuální nádherou, fantazie, která určitě tvůrcům nechyběla a oscar za vizuální efekty by měl být na místě. Sečteno podtrženo - Avatar určitě patří do skupinky těch lepších filmů roku 2009. Ale nezlobte se na mě, pro mě to byl pouze film, bohužel ne (jak pro mnohé) NADFILM který už teď, drtí žebříčky nejlepších filmů všech dob. ()

Ernia

Jsou filmy, kterém můžete vytýkat milion maličkostí, ale v celkovém měřítku na ně zapomenete a na snímek budete vzpomínat jako na úžasnou jízdu, kterou jste si užili od začátku do konce. Outstanding ()

Kass

"Just relax and let your mind go blank. That shouldn't be too hard for you." Z kina (3D projekce) jsem odcházel mírně rozladěn. Ovšem v průběhu roku, po neustálých urgencích po revizi ze strany "modrého disku", jsem byl Cameronem udolán, přinucen zvednout bílý prapor, svěsit hlavu a vyhlásit bezpodmínečnou kapitulaci :,-( ()

Fiftis

Patrím medzi tých, čo tento film hodnotia pozitívne. Najlepšia určite Sigourney Weaver a Michelle Rodriguez. Príbeh je zaujímavý a tiež by som si vyskúšal byť avatarom. Klasická sci-fi, ktorá nesklame. Zápletka je štandardná - konflikt uzurpátorom-kolonistov proti pôvodným obyvateľom s cieľom dobývania nesmiernych pokladov. Dej postupne graduje v zásadný konflikt, zrejmý už na začiatku. Čo celý tento film radí do inej dimenzie, je technológia 3D. Záver filmu je trochu naivný, ale neurazí. Je úžasné, kam dospela počítačová technika a aké možnosti ponúka. ()

Hunt

Oceňuji Cameronův smysl pro "klasicky" vystavěný příběh, ale jakýkoliv klasický příběh potřebuje něco, co z něj dělá něco víc, něco proč se k němu divák vrací či na něj vzpomíná. Avatar, krom průkopnického vizuálního zpracování nic takového (alespoň pro mne) nenabízí. Je to škoda, protože James Cameron velký vypravěč je a již mnohokrát to dokázal. Vytvořil zde sice unikátní svět (který pro mnohé až tak unikátní být nemusí), poprvé stvořit vizuální 3D film, kde Vám "uměle" bytosti a digitální scény připadají opravdové, obrazovou pastvu, ohromné bitvy, ale to zásadní chybí- nezapomenutelné situace. Že příběhová linka je značně předpovídatelná a ohraná, to bych rozhodně nekritizoval, ale je potřeba vdechnout příběhu momenty, které vtáhnou diváka natolik, že divák nemyslí na to, že obdobnou situaci už viděl x-krát (rozhodně nemluvím o vizuální stránce, té se těžko něco dá vytknout). Jde tu o scény, které skládájí dohromady celý film a nezapomenutelné dojmy. Když už se zmiňuji o vykradání, tak se nabízí příběhově zcela totožná dějová linka s filmem Tanec s vlky a zde Avatar zase pokulhává a pouze kopíruje. Přiznávám, že jsem možná až příliš kritický a při jiném režisérovi, či filmu bych rozhodně nebyl tak radikální, ale Avatar se mi brzy vytratí z hlavy a co tam zůstane, bude pouze to, že jsem viděl skvěle technicky odvedenou práci, toť vše. ()

DJ_bart

Šmoulové nám za ty roky pěkně vyrostli, Gargamel by si měl radši dávat bacha.... zcela oprávněně největší finanční hitovka a dle mýho skromnýho názoru taky technicky nejpreciznější a nejzásadnější snímek nejen v rámci moderních blockbusterů, který nemá sebemenší obdoby. Cameronův perfekcionismus nezná mezí 💙 EDIT: Viděno v rámci školy na (středně) velkém plátně a teprav nyní si uvědomuju, jak moc je první Avatar nadčasovým hollywoodským spektáklem se vší parádou, který i přes šíp času uzrál jak kvalitní Pandorský vínko. I přes přímočařejší příběh jde o neskutečně eskapistický a emocionálně vtahující zážitek s unikátním environmentálním přesahem. ()

Shakers

Ako poznám, že si ma vybral? Bude ťa chcieť zabiť. To je super. A opäť James (Cameron) a James (Horner). Toto duo ma už presvedčilo pred tým (Aliens,Titanic) a v Avatarovi to opäť dokazujú. Cameron si dal záležať na tej Pandore úplne zo všetkého najviac. Čo je aj vidno, pretože príbeh je jednoducho klasický (... ale v jednoduchosti je predsa krása a každý režisér netočí rovnaký príbeh rovnako). Každý dokáže natočiť jednoduchý film, ale nie každý vie v tom filme vytvoriť tak skvelú atmosféru, ktorej nechýbajú emócie a podobne. Prvá polka filmu je veľmi zaujímavá a skoro vôbec nieje akčná (dá sa povedať, že sa tu len zoznamujeme zo všetkými tými vecami a s postavami). Ta druha polka už obsahuje akcie a chystá sa na veľké finále. Aj napriek dlhej stopáži tento film vôbec nenudí. Dej nieje nič extra, ale spolu s hlavným hrdinom postupujeme hlbšie a hlbšie do nového sveta kde nasleduje v závere klasické hrdinské zakročenie v podobe Posledný samuraj, Pocahotnas, či Tanec s vlkmi, ktoré vždy fungovalo na plátne skvelo. James Horner a jeho sebavykradajúci soundtrack opäť rovnako ako v Titanicu, perfektne mieša dobrodružstvo s akciou a emóciami. Adrenalín, napätie, romantika aj akcia sa podobne ako v ostatných Cameronových filmoch stretávajú v dokonalom pomere a zlievajú sa do megalomanského filmu bez slabých pasáží. Iron Jim nestratil nič zo svojho citu pre vyznenie konkrétnych scén, takže mu nerobí problémy klásť za seba intímne milostné vyznanie či ťažkotonážnu vojnovú rezbu. Je tu až príliš veľa nových vnemov, aby sa dalo povýšene nudiť. Avatar u mňa proste zabodoval z hľadiska obsahu, formy aj emócii, ktoré dokázal vyvolať. Jedným slovom: Outstanding. Čo sa týka predĺžených verzií filmu, tak žiadny zlom v deji nenastane ako napr. v Aliens či The Abyss. Rozhodne to ale stojí za pozretie, tie scény akurát len prehlbujú zážitok a úvodná scéna na zemi je tiež veľmi zaujímavá. Zoznam vystrihnutých scén: SE (+ 9min) , ECE (+ 17 min) .Obľúbený soundtrack: Becoming One Of The People-Becoming One With Neytiri, Climbing Up Iknimaya - The Path To Heaven, The Destruction Of Hometree, Shutting Down Grace's Lab, Gathering All The Na'Vi Clans For Battle, War. Na Pandore číhajú mnohé nebezpečenstvá, a to najzákernejšie je, že sa do nej môžete priveľmi zamilovať. Kino verzia 100% - 5* / Director's cut 100,5% - 5* ()

filmfanouch

Každý z nás má svůj celkově nejoblíbenější film a někdy není dost možná ani přesně schopen vysvětlit, proč je zrovna tento film ze všech těch stovek ostatních filmů tak výjimečný. Kdyby se to bralo ze stránky největší výjimečnosti tak by první místo jasně uzmuli už kraťasy bratrů Lumiérů, ze stránky celkově největší přelomovosti a následného vlivu zas pravděpodobně původní Star Wars. Já mám ale svou jedničku jistou, i přesto, že se v pár okruzích většinou jedná o názor kontroverzní, za který ale bojuji už hodně dlouho a vzhledem k tomu, že už dekádu po nekonečném množství zhlédnutí a čím dál tím větším počtu nakoukaných filmů je pro mně pořád jasnou jedničkou Avatar ani neočekávám, že by se na tom mělo v dohledné době něco měnit. Avatar je pro mně ztělesněním toho směru, kterým se kinematografie od nástupu George Méliese stala- Avatar je ukázkou toho, co vrcholná vizuální stránka spojená se silným příběhem a rozpracováním nejmenších detailů (ať už příběhových či dekorativních) dokáže a to představit zcela fiktivní ohromují svět, který zároveň servíruje obrovský epos o bývalém ochrnulém mariňákovi, který nově nalezené štěstí života paradoxně najde v nové tělesné stránce, která má především připomínat záhadné mimozemšťany, mezi které se má hlavní hrdina Jake Sully dostat a mírovou cestou je přinutit aby opustili svůj rodný domov a návštěvníci z planety Země měli přístup pro kolonizování vzácného nerostu. Železnému Jamesi Cameronovi, který si klasicky vzal krom režie na starost i scénář je dodnes vyčítáno vykrádání námětu Pocahontas či Tance s vlky, což je prostě a jednoduše nesmysl a pro mně stejně hloupý argument jako, že je Star Wars: Síla se probouzí jenom remake Star Wars: Nové naděje. Celkově James Cameron v roce 2009 definitivně vypustil do světa obrovský snímek vedle kterého budou všechny blockbustery, které vznikli předtím a poté vypadat jako práce školáků z horní dolní. Námět, který byl Cameron kvůli příliš vysokým nákladům v 90. letech a dostatečně nevyvinuté technologii donucen zavřen do šuplíku a následně se k němu vrátil začátkem 21. století dokázal během jediného filmu představit nový vesmírný svět Pandora, který se svou faunou, Na´vi či vyloženou krásou úplně v pořádku vyrovná světu ze světa Star Wars a to na rozdíl od Star Wars musí Cameron pracovat pouze s jednou planetou. Zároveň ale Cameron neservíruje jenom supermega obří drahý opulentní blockbuster, ale zároveň též zážitek s obrovskou hloubkou, která zrcadlí to, když kdysi dávno Američané začali vyvražďovat indiány a dobíjet jejich území a v jednom z mála případů je většina zlých lidí vykreslená z té horší stránky. Avatar má úžasné akční scény, vrcholné ukázky trikových efektů, které dodnes nezestárli (člověk, který tvrdí, že ano by si měl jít dát ledovou sprchu : ) a osobně označuji Avatara za vizuálně nejkrásnější film všech dob. Bez pardonu! Cameron hned ze začátku nakopne diváka k cestě za dramaturgicky perfektně šlapajícím a emocionálně silným příběhem, kde snadno uvěříte přerod hlavního hrdiny z víceméně omezence na vůdce vzpoury proti své rase, který oficiálně přijme rasu Na´vi jako svou novou rodnou rasu. Funguje to i díky bravurně budované romanci mezi Jakem Sullym a princeznou Neytiri a především geniálním vykreslením toho, že většina lidstva definitivně v 22. století dosáhla úrovně lidského odpadu, kterému zánik jejich rodného světa vlastně přejete. Všichni lidé krom Jakea (Sam Worthington je pro mně typově výborná castingová volba) ovšem nejsou bezcharakterní svině, což dokazuje postava vědkyně Grace Augustine (skvělá Sigourney Weaver), pilotky Trudy v podání velmi fajn Michelle Rodriguez nebo sympaťaka Norma v podání Joela Davida Morea. Stephen Lang je úžasný záporák, který nepotřebuje žádnou motivaci a přesto funguje jako ideální protivník, který působí jako fyzická hrozba a cílevědomý vůdce, který dokazuje, že to Na´vi nebudou mít jednoduché. Ale právě Na´vi jsou ve finále zajímavější. Už Andy Serkis ztvárněním Gluma či King Konga dokázal, že herci mají v motion capture oblecích šanci se herecky předvést, takové Zoe Saldaně se to poté právě jako Neytiri daří a vzniká jedná z nejlepších ženských postav stříbrného plátna. Není malých rolí, jen malých herců a na ty Avatar skutečně netrpí. Cameronovi se ve scénáři skutečně podaří Jakea Sullyho vystavit z nenáviděného cizince na oblíbence celého kmene, který si i získá srdce princezny. Dodá hrdinovi morální dilema, podaří se mu prodat zásadní momenty a ve finále skutečně připraví půdu pro nejepičtější bitvu v dějinách kinematografie, která vám dokáže, že pokud vám do doby Avatara něco v akčních bojových scénách chybělo tak je to jedině Na´vi se samopalem. Každý záběr je vypilován do nejmenšího detailu, Cameron klasicky přináší revoluci ve vizuálním či filmařském podání a Avatar je skutečně svižný epický megafilm, který opět nejde v rámci Cameronovy předchozí tvorby vyloženě srovnávat. Každý ze 1700 trikových záběrů je vypracován do nejmenšího detailu, Mauro Fiore skutečně předvádí jeden výborný záběr a kamerovou svižnost za sebou. James Horner vytvořil naprosto překrásný soundtrack a vzhledem k Hornerově předčasné smrti je smutné, že právě on hudbu k plánovaným pokračováním nesloží. Díky voiceoverům (které jsou vlastně přiznáním do videokamery) se velmi snadno dostaneme do kůže hlavního hrdiny, který nám řekne jak slovo mariňák už neznamená to co dřív, jak život na invalidním křesle opravdu není ideální a jak si čím dál tím více zamilovaná Pandoru, která se stává jeho novým domovem, kde by skutečně mohl začít od znova. Už moment kdy Jake poprvé přenese svou mysl do Avatara a poprvé po dlouhé době může chodit, skákat a běhat je prodán takovou emocionální uvěřitelností, že je jednoduše radost pohledět na to jak Cameron pořád při realizaci velkolepých blockbusterů nezapomněl na ty menší a přece jen důležitější momenty. I v tomhle ohledu je Avatar Jamese Camerona velmi komplexní a těžce rozebíratelné dílo, které lze brát z různých směrů, žánrů a emocionálních dopadů. U snad žádného filmu to ale není tak zajímavé jako právě u Avatara. Avatar byl definitivním startem nové digitální kinematografie a byl tehdy úkazem toho, že pokud bude vypadat přesně takto tak se nemá čeho bát. Je to tak vypiplané, že by vás ani nenapadlo, že se koukáte na planetu, živočichy a obrovské modré mimozemšťany vytvořené zcela jen prostřednictvím počítače. James Cameron prostě opět (a očekávám, že ne naposled i když po Avatarovi 1 těžko uvěřit tomu, že by něco takového šlo ještě překonat) udělal velký filmařský krok dopředu a přinesl něco dosud neviděného. Byl to film na jehož realizaci se čekalo několik let a to čekání skutečně stálo za to. A především měl 3D, které nejenom, že bylo snesitelné, ale mělo též smysl. Kouzlo Avatara je ale v tom, že na svém kouzlu nic neztratí ani v klasickém formátu 2D a na výrazně menší obrazovce než je velké kinoplátno. Z osobní zkušenosti vím, že jsem Avatara miloval už od roku 2009. Když jsem měl ale možnost v roce 2013 film vidět na velkém plátně...... Bylo to ještě něco většího! Geniální hloubka, geniálně vybudovaný svět, skvělý scénář, bravurně napsané a uvěřitelné charaktery a geniální využití toho co může filmové plátno snést (téměř prakticky cokoliv) dala dohromady jeden ze zásadních milníků stříbrného plátna, který pro mně pravděpodobně skutečně bude pořád jeho vrcholem. Avatar byl pro mně osobně něčím, na co jsem čekal několik let (tedy film, který potenciál toho co může filmař vytvořit vykluše na maximum). A nyní několik let čekám na všechny 4 pokračování. Avatar 1 tak sice končí jako perfektní uzamčená story, zároveň jde ale o potencionální start obří sci-fi kroniky, která snad svými dalšími snímky neztratí svůj šarm a Cameron opět dokáže, že dalších (tentokrát dokonce více než) 12 let čekání na jeho nový film stáli za to. Další Avatary Železný Jim určitě nezkazí a i když čím dál tím více lidí začíná pochybovat o tom, jestli skutečně Avatary někdy uvidíme, já v tomhle ohledu zůstávám optimistou. A teď mě omluvte.... Jdu si Avatara pustit po 32x! Viděno v kině: 2x () (menej) (viac)

Jacinda

NIKDY...Nikdy jsem neviděla něco takového...Nikdy jsem nepozorovala zabíjení lidí s takovým uspokojením...Nikdy jsem tak strašně moc nebrečela pro strom (normálně pro ně taky brečím, ale tohle byl úplný řev, který byl naposledy u The Fountaine)...Nikdy bych nevěřila, že Martin Písařík, alias doktor Oskar Všetečka z Ordinace v Růžové zahradě může tak dobře nadabovat Sama...Nikdy...na tento film jsem se skoro vůbec netěšila. Hlavní byl pro mě Nový měsic (ano stydím se). O to víc mě šokovalo hodnocení na csfd...od té chvíle jsem ho sledovala snad pořád. Rezervace kina naštěstí vyšla, kvůli hledání deodorantu a dobalení dárků jsme ale skoro nestihli koupit lístky v rezervačním limitu. Fronta byla neskutečná...Když jsme nakonec našli naše sedadla a shlédli trailery, byla jsem již docela napnutá. A pak to přišlo. Skoro tři hodiny audiovizuálních orgií. Nevím co bych měla vychvalovat dřív. Jasně, "vykradlo" to asi 50filmů a seriálů:Neon genesis evangelion, Mononoke hime, Matrix, Pán prstenů, bla bla bla, včetně knih jako například Nadace (Asimov) - Gaia...mě je to ale JEDNO! Je mi to úplně fuk. Co na tom že to něco kopíruje? Bylo to dokonalé. Tolik emocí, tolik vynikajících hereckých výkonů. Skvělý český dabing! 3D které tomu dodávalo novou dimenzi. (i v tom přeneseném významu)...Když došlo na lámání chleba, resp v tomto případě lámání stromu, brečela jsem jak zjednaná. Normálně extrémně soucitím se zvířaty a přírodou (více než s lidmi), tohle proto pro mě bylo doslova utrpení. Slova jako: "Naši matku už jsme zabili", nebo "na Zemi už není žádná zeleň" mi vypálily díru do hrudi. Nenáviděla jsem hlavního záporáka, který ne a ne zemřít. Když pak zabíjel tu pěknou kočičku, dív jsem s každou jeho ránou nevytrhla příteli ruku z rameního kloubu. A nejsilnější scéna? Krom úmrtí otce modré princezny (ten její křik byl tak reálný...) mě totálně dostala scéna, kdy se Sam ve své lidské podobě dusí a snaží se nasadit masku. Do "přívěsu" pak skočí Neytiri a zachrání ho. Je to tak krásné, roztomilé, dojemné a dokonalé... Konec filmu dopadl v mezích možnostích dobře, přesto nešlo o laciný americký happyend. Neskuktečně mě zamrzelo, že je konec. Nebylo jiné volby. Avatar se posunul do topky filmů, do pětice filmů které mě nejvíce zaujaly a dostal historicky jako druhý film ode mě šest hvězdiček. Není divu, vždyt na něm dělala Weta workshop, která vytvářela i Středozemi v PP (jedinná trilogie která ode mě dostala 6). Nu co dodat závěrem. Hodně jsme o tomto filmu debatovali a nejspíš bychom asi také zůstali na Pandoře. Přála bych si, aby lidé dokázali žít v takové harmonii s přírodou. Přála bych si, abych mohla Avatar v 3D sledovat do nekonečna. Přála bych si abych měla peníze a mohla jít do kina znova. Ale já je někde vyhrabu. Oželím nehty a tentokrát jdeme do IMAXU ;-)...děkuji ti Camerone ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)