Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

kisha

Vymazlenej mainstream, ze kterýho stříkají peníze a Cameronův předpoklad, že se z toho 3D efektu lidi posadí na zadek. Ale je to přelomový, vizuálně uchvacující a působivý.. Šeď dějový linky mi v tomhle případě nevadí pominout. ()

marrjaana

Chcete natocit megafilm? Smichejte Pocahontas, Dinotopii,Šmouly a Ztraceni ve vesmiru, k tomu pridejte klasickou zapletku, ktera slavila uspech uz v prvni Dobe Ledove( ja vas sice prisel sezrat, ale vase parta se mi liby vic nez ta moje tak se k vam pridam a my stary kamose polozime na lopatky) ukradněte všechny barvy co maj pixaři ve skladu(klidně i ty co se sami báli použít)a trochu součastného fenomenu ekologie k tomu si sezente par milionu dolaru a nebude na vas mit ani zkaza Titaniku. Ovsem Cameron nas uz dopredu varoval, ze vse co ve filmu uvidime tu uz bylo, tak nac si stezovat? ()

sheilla

Muj prvni film v 3D, uzasny. Odpoustim i jednoduchy dej, hned od pocatku citelny (pripominalo mi to boje indianu s bilymi). Kazdopadne prochazet se po Pandore spolu s hrdinami, skoro se dotykat zvlastnich kvetin...., smekam pred predstavivosti a fantazii s jakou to bylo vytvoreno. Samozrejme, ze po technicke strance neni co vytknout. Pro me jednoznacnych 5 hvezd, dostala jsem se po trech letech do kina :-) ()

sedm.1

!!!1000.komentář!!!Jsem moc rád,že tento jubilejní tisící komentář mohu věnovat filmu,který asi né úplně změní chod filmových dějin,ale minimálně se do nich na 100% zapíše.James Cameron je skutečně jedním z největších režisérů všech dob,většina jeho děl měla neskutečný a zásadní vliv na filmový průmysl jako celek,vždyť kdo by dnes neznal klenoty typu Terminator,Vetřelci,Propast,Titanic.Co film,to obrovský pojem.A Avatar je film,který se klenotem též už stal,a to jak pro mě,tak dle výdělků a ohlasů i pro většinu filmových diváků po celém světe.Příběhově se zde nemá smysl o Avataru příliš rozepisovat,je sice trochu klišoidní,ale je zpracován tak úžasně,že i kdyby šlo o nejneoriginálnější snímek co lze vytvořit,Cameron ho umí zasadit do takového prostředí,umí vytvořit kolem té jednoduché,primární linie takovou vatu a vytvořit tak oslnivou atmosféru,že musí stejně každému z toho padnou brada na zem.Avatar je neskutečně nabušenou jízdou,filmovou ódou na radost.Jeho spád,napětí,chvílemi mrazící,chvílemi pohádková atmosféra,velkolepě a dokonale zpracované strhující akční scény,to vše tvoří prostě parádní filmový skvost.Vizuální stránka je pak kapitolou sama pro sebe,vykreslení Pandorského světa a života na něm je jedním z nejkrásnějších a nejdokonalejších filmových zpracování vůbec,chce se mi až použít slovo geniální.Do posledního kvítku,do posledního listu překrásné vyzobrazení,to mě z celého Avataru smetlo asi nejvíce.Avatar je prostě filmem,který si veškeré uznání,ovace a i ty vydělané dolárky zkrátka zaslouží a já se už nyní nemohu dočkat dalšího Cameronova projektu,neboť nepochybuji,že půjde o jeho další nadliský výtvor.P.S.přece jen mám jednu takovou malou,kritičtější(ikdyž možná pro samotného Camerona by byla hodně zásadní) poznámku.Viděl jsem v kině v 3D projekci a bohužel musím konstatovat,že z klasického 2D formátu bych měl úplně stejný bombastický zážitek.Chci tím naznačit,že 3D zpracování mě tedy zatím úplně nějak na zadek neposadilo. ()

toffy

no ostal som z tohto filmu dost vedla ako asi vsetci,ktorych komentare tu citam...krasny pribeh,uzasne spracovanie a neskutocne krasna hudba!!! ()

Kačus

Docela dlouho jsem čekala, než jsem se dostala do kina na tenhle film. Od jeho půlky jsem čekala, kdy budu moct domů a dát si večeři. Děj mi přišel hodně natahovaný, klišoidnost smrdí za každou minutou. Něco málo efektů, které mě dostaly a fauna a flóra na Pandoře je pořád málo na to, abych tenhle film hodnotila 5 hvězdičkama, natož filmem, který pár let nic nepředčí. ()

nightevan

Když se má narodit zázračné dítě, takové to narozené jednou za tisíc let, když jsou planety v tom a tom postavení a Země je středem vesmíru, všichni na něj čekají jako na smilování boží a čekání zdá se býti nekonečné. Pak přijde ten DEN, který má veliké nejen D, ale pro jistotu i E a N - je to přece jednou za tisíc let!, a zázrak je na světě. Zpráva o něm se rozlítne do všech světových stran a všichni ho hned musí vidět. Celí šílení spěchají, aby si k němu mohli na tři hodiny sednout a sledovat ho. A tak tam sedí s rozšířenými zornicemi a zrychnlenou srdeční akcí a hltají každou vteřinu. Nikomu nevadí, že to dítě má dvě hlavy (možná by byly na místě spíše dva ocasy, resp. dva copy), osm párů očí, IQ rovno nule a prostě je takové... zklamání. Ne, už před narozením bylo zvěstované jako symbol příchodu nové éry a teď už tomu nemůže být jinak. Jen jestli tohle má být ten nový Ježíš, který nám má otevřít brány kinematografie 21. století, chci zůstat tady. S Vetřelci, Terminátorem a koneckonců i s Kate a Leonardem. ()

ranp

Tak konečně jsem byl poprvé v imaxu. A byl to velice příjemný zážitek. Film má sice poměrně jednoduchý a mnohokrát omílaný scénář, nicméně je to celé výborně natočené. Film je napínavý, nabízí úchvatné akční scény a HLAVNĚ je vizuálně úplně dokonalý. Avatar můžu všem jen doporučit! ()

BMAJTZ

Příběhově slabé, vizuálně úchvatné. V tomhle případě ale u mě stahuje příběh o něco víc. Když to vezmete kolem a kolem je to prakticky starý příběh (však koukněte na Pocahontas od disneyho prakticky úplně stejný film) jenom v novém vizuálně velkolepém kabátě. Jedno se ale musí Cameronovi nechat, s kreaturami stejně jako s technologiemi si opravdu vyhrál. O tom žádná vizuálně se jedná opravdu o solidní revoluci. Smutné na tom je ale to, že dokonale si to užijete jenom na velkém plátně, protože tohle vidět v televizi, tak to pro mě zas taková bomba nebude. Mno u mě prozatím průměr, chvíli to necháme odstát a uvidíme co na to druhá projekce, i když předem cítím, že tohle spadá přesně do kategorie jednou a dost. Mimochodem doufám v jedinou věc, že nikdo nikdy nenatočí pokračování, protože vnitřně pociťuji, že by šlo o hrozně špatnou věc. Tak po druhé projekci musím říct, že si to stěží zaslouží tři hvězdy, přesně jak jsem říkal, jedna projekce a dost a příběh je opravdu mizerná vykrádačka. ()

fruitbueno

Schválně píšu komentář naprosto nedotčena okolního humbuku, bez znalosti komentářů uživatelů své TOPky (kromě Zuzi, ale ta mě donutila to číst, však se jí zeptejte:-))) a bez znalosti zajímavostí, obrázků, trailerů apod. Dala jsem si prostě čistě jenom filmek a teď hážu komentář. Jaká? Nu, výborná, Cameron je hadimrška a to neznáte hadimršku! Audiovizuální orgie, které mou prohnilou duši potěšily nad očekávání. Jaké ale? Mělo to skončit o půl hodiny dřív, totální porážkou dobra. Tu sračku, která následovala potom jsem jenom těžko rozdýchávála. Nejvíc byl ten samopal, kterým nebozí domorodci pálili z ikranů. Jděte pryč, americké konce filmů by se měly zrušit. P. S. Neviděla jsem 3D, velká škoda. Toto je film vyrobený pro 3D. Kdo nevěří, ať otevře oči a dívá se. ()

Zemi11

Většina mých kamarádů začíná hodnocení Avataru stylem "Musím zchladit přehnané nadšení"... No jo, jít proti proudu, být vidět, být zajímavý, to je oč tu běží. Já jsem už slavný dost a zviditelňovat se podonými exkrementy nepotřebuji... Nápadité detaily dávají dohromady fantastický celek. Oceňuju lidi, kteří sice nemají tak bujarou fantasii jako já, ale snaží se. Klobouček před de Cameronem :) Myšlenkově nápadité, jazykově průměrné! ()

Thurin

Avatar je bezesporu velký film, který si jde jasně za vytyčeným cílem. Řekne, co říct chce a stane se, co čekáte. Byl to můj první zážitek se 3D, takže nedokážu posoudit, jak moc velkou revoluci v tomto ohledu snímek znamenal, ale zážitek to jednoznačně byl velký a příjemný. Film určitě neoslní hereckými výkony ani scénářem, ale kvůli tomu se na něj nechodí. Naopak nabídne kvalitu v technických disciplínách a skvělou hudbu Jamese Hornera. Zřít Avatara není těžké, ale stojí to zato! ()

Danoboss

Avatar mi dosť pripomínal Red Bull, dlhú dobu som ho neochutnal, pretože som si myslel, že ide o nesmierne mužnú a zložitú záležitosť, preto ma dosť prekvapila jeho detská tutti fruti príchuť alias film už od 12 rokov vyššie. Na rozdiel od Red Bullu, mi ale Cameronov snímok chutil. ()

cyberhawk

Camerona mam rad pro jeho filmy. Pokazde byly technicky dokonale, zabery dokazaly divaka pribit k sedacce a atmosfera by se u nich dala krajet. Terminatory a Vetrelce dodnes povazuji za technicky nejrealistictejsi filmy, i po tech dvaceti, triceti (skoro) letech. A co z toho ma Avatar? Jen to graficke pozlatko, pod kterym se skryva dej, ktery by napsal zak seste tridy zakladni skoly. Vsechno jsme uz videli jinde - H&K z Terminatora, Sestup transportu ve Vetrelcich, zbrane vojaku jakoby zkopirovali z Final Fantasy, dockame se dokonce i ctyricet let stareho citatu od Bruce Lee. Chudy scenar se Cameron snazi zachranit alespon nejakymi zajimavymi zabery, ale i zde mu velmi pomaha 3D technologie - nepochybuji o tom, ze si par "technologickych Oscaru" film odnese . Po prvnich desitkach minut si na 3D formu filmu zvyknete a zacnete videt vsechny nedokonalosti. Reknu to na rovinu, film, u ktereho uz od zacatku vite, jak to dopadne, si 3D proste nezaslouzi. Herci nebyli spatni, hudba mi obcas lezla na nervy (hlavne ten tribal - eko motiv, nebo jak to mam nazvat), a kdyz to vezmu kolem a kolem, v tom filmu neni scena, ktera by mi ucarovala, ktera by mi uvizla v pameti. A tak to jedine, co si z tohoto filmu odnasim, je, ze staci mit velkyho cervenyho ptaka, aby mi vsechny zensky lezely u nohou... horsi 4*, a to jen za zajimave graficke ztvarneni. ()

FeatherBoy

No, asi takhle. Okládal jsem Avatara, jelikož nebyl čas a prostě nechtěl jsem se účastnit toho prvotního boomu a sedět v přecpaným kině. Viděl jsem ho dnes, 12.2., 2 měsíce po premiéře. Ano, 3D je super, ale to je asi to největší na čem to stojí. Příběh předvídatelný a Giovanni Ribisi? Co to jako mělo být? To nebyla role pro něj ani náhodou. Naopak musím vyzvednout výkon Zoe Saldana, ta byla vážně skvělá. Co mě dále usvědčilo v mém konečném hodnocení byly trapné hlášky velitele typu: "Podpalme ten strom, ať stihnu večeři." To si mohli odpustit. Celkový verdikt je tak 3 1/2 * ()

LadyVader

Tak, po dvou měsících čekání na volný místo na 3D verzi u nás v Brně, jsem to konečně viděla, včera 18.2.2010. Nevěřila jsem, co se o tomhle filmu říka, ale musím smeknout, je to naprostá emocionální a vizuální pecka. Alespoň pro mně. Ano, děj je asi předvídatelnej, ale já si to za celou dobu vůbec neuvědomovala. Včerejší výlet do kina byl vstup do úplně jinýho, nádhernýho světa kterej jsem si nedokázala představit ani ve snu. Nedivím se nekterým lidem, že z toho mají deprese, protože to tak opravdu na konci filmu může působit, zvlášť když člověk výjde do tak pošmournýho počasí. I já jsem z něktrých scén byla docela zničená (Hlavně pokácení toho obřího stromu semnou zametlo opravdu hodně). Nikdy jsem se za lidstvo nestyděla tak jako po tomhle filmu. Musím dát stoprocentní hodnocení, za nádhernej svět, kde vnoci všechno fosforeskuje, za skvělý zvířata, který jsou barevný jako papoušci, za rasu Na'vi, která na mě zapůsobila naprosto impozantním dojmem, nejen kvůli jejich výšce, ale i jejich dokonalou synchronizací s přírodou. Kéž by se lidstvo z tohohle snímku poučilo a chovalo se líp ke svojí domovské planetě. Po skončění filmu se mě zmocnil pocit štěstí a nepopsatelnej nával emocí. Dokonalej film, ve všech ohledech pro mě dokonalej film. ()

Soweek

Uznávám, že Avatar je film, který díky své vizuální stránce, je nutno vidět ve 3D. Z počátku jsem byl filmem doopravdy šokován a první půl hodinu aspiroval na jasných 5 hvězd. Jak ale čas plynul, mé nadšení opadalo. Překvapivě sem nebyl znechucen českým dabingem, na který jsem si po prvních 20ti minutách zvykl. Krása 3D efektů postupně ztrácela svoje kouzlo a člověk tak dostal prostor soustředit se na dějovou linku, která mě osobně nijak nenadchla. Co se týče světa, který Cameron vymyslel, nejedná se o žádný zázrak. Fauna je stavěná na reálných zvířatech, které jsou lehce upravené, ale pes prostě zůstane psem, i když má delší čumák. Flora je tragická ještě více, v podstatě se jedná o klasický les plný elfů, jenom s tím rozdílem, že snad čehokoli se dotknete se rozsvítí. Popravdě řečeno, každé druhé fantasy anime má lépe promyšlený a více fascinující svět s plnou kupou nápadů, než Pandora. Od závěrečného souboje jsem čekal dramatickou jízdu ala Cameron, ale dostalo se mi pouze zývacích momentů, i přesto, že pominu fakt, že to bylo šíleně předvídatelné. Z hereckých výkonů mě zaujal pouze Giovanni Ribisi a Stephen Lang. Suma sumárum, Avatar je film, na kterém si dalo plno lidí hodně zaléžet a to čeho chtěli dosáhnout, toho dosáhli. Problém tkví ale v samotném Cameronovi. Upřímně řečeno, za tyto peníze a hlavně čas, který Cameron na film dostal, by plno režisérů zvládlo natočit podstatně lepší biják s promyšlenějším a originálnějším světem. ()

Merv

Nebyť pár chýb... vlastne je to jedno. Avatar je kult. Cameron sa síce snažil vytvoriť jedinečné dobrodružstvo, čo sa mu s časti aj podarilo ale pozornejší divák odhalí nasledujúci dej a dej samotný nieje nič nové pod slnkom. Zatiaľ čo po dejovej stránke to mierne zaškrípalo, po vizuálnej stránke by nešlo vytknúť vôbec nič, spolu s hudbou ktorá má celom zážitku obrovskú zásluhu, rovnako ako aj úchvatná konečná bitka. Je pravda že Cameron vytvoril šalát s hneď niekoľkých revolučných filmov, ale mne Jimov šalát veľmi chutil ! ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)