Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

KcarlosK

Nemůžu si pomoct, ale bylo to obrovské zklamání. Vcelku samozřejmě jsem čekal další Bratrstvo, ale kupodivo jsem se nedočkal. Jen nechápu proč. Oceňuju vyobrazení problémů po návratu domů. Někdy vítězství nemusí znamenat to nejlepší. Z celého seriálu byla dobrá tak půlka. A tak jen poloviční body. ()

clep

Pro svůj první koment zde na databázi jsem si vybral tento počin, z části kvůli nízkému hodnocení a zdalší části, že mne tento seriál skutečně nadchl. Opravdu skutečně. Nízká hodnoceni si myslím si tento seriál nezaslouží, zvláště po shlédnutí prvních dvou, tří dílů. Je pravda že TY tři první díly mě nijak nenadchly, ale ani neurazili. S postavami jsem neměl sebemenší problém, ba naopak, dost postav jsem si pamatoval podle jmen už po třech dílech, to se mi u BoB rozhodně nestalo, ale srovnávat rozhodně nebudu. Boje na Guadalcanalu jsou ztvárněny celkem dobře, ikdyž jsou všechny ve tmě, tak to na mém zážitku neubralo, naopak, sedět ve tmě v zákopu s prstem na spoušti a čekat zda-li se z křoví nevynoří banda Japonců jdoucích na smrt, no neměl bych dobrý pocit. Naštěstí se najdou chvíle i na nějaké ty vtípky viz. zvracející Leckie:D. Jsem rád že jsem bitvu o Guadalcanal viděl v jiné podobě, než z dokumentů nebo z TČL. K třetímu dílu se moc vyjadřovat nebudu, viděl jsem jen jednou a vracet se k němu zřejmě nebudu, né že by byl špatný, je tu ztvárněn život mariňáků mimo frontu, nějaká ta romantika a trošku depky. Prostě to asi tak bylo, nic s tím nenaděláme. 4. díl nám ukazuje, jak se vojáci vyrovnávali s psychickou a fyzickou zátěží, neusálý déšť, špína a strach, né každý to zvládl, někdo skončil s kulkou z vlastní zbraně, někdo skončil mezi blázny. Noční přestřelka není nikterak důležitá, ani by tu nemusela být, ale neurazí. Od 5. dílu se seriál opravdu rozjel, vylodění na Peleliu, přechod letiště a následný boj o každý metr korálového ostrova v pohoří Umurbrogol, kde se mariňáci setkali s trvrdým odporem, když museli každého Japonce jednoho po druhém vykopávat z děr, no prostě hnus, bylo to podle mých představ. Krev, pot a ulítavájící končetniny, prostě naturalistické až nevim jak. 8. díl mě bohužel zklamal, boj na Iwo Jime byl natočen víceméně výborně, kde hordy mrtvých vojáku, nebo to co z nich zbylo bylo opravdu nechutné, ale Basilonovo romantické jiskření mohli rozhodně zkrátit, škoda. No a 9. díl hadr, tohle bylo něco neuvěřitelného, celý díl jsem sledoval se zatajeným dechem. Tohle je to co dělá Pacifik Pacifikem, Japonci opravdu ukazují, že v té době na četsný boj už kašlali a využívali k tomu někdy opradu hnusné prostředky, viz žena s dítětem. Sice žádné velké přestřelky, v podstatě komorní drama a s několika nechutnými okamžiky. Bylo zajímavé sledovat jak se z usmrkance Sledge stal stroj na zabíjení. No prostě paráda. A 10. díl klasicky, už je po válce, a teď je na každém jak se s hrůzami které provaděli, viděli vyrovnají. Nenudící ale asi tak jako 3. díl, vracet se k němu už asi nebudu. Takže, postavy v Pacifiku jsou dobře zahrané, dost jsem si jich zapamatoval rychle, i ty vedlejší(Snafu vede, Chuckler, Runner, Ack-Ack,...), některé prostě nemáte šanci poznat ani si zapamatovat, ale o to tvůrcům asi šlo. V paměti prostě zůstanou tři hlavní a těch několik vedlejších. Někomu prostě nesedne ta nevyváženost jednotlivých dílu, prostě zcela jiné, z mého pohledu možná i lepší než BoB, ukamenujte mě. Ale přesto by si Pacifik zasloužil více dílu, některé díly více rozvést a ještě klidně přidat;) to je asi vše, omlouvám se za délku ale musel jsem to ze sebe dostat. 90% () (menej) (viac)

DeZy

Reklama na tenhle seriál byla asi větší než serie sama.Ve srovnání s Bratrstvem Neohrožených je Pacifik bratříček v plenkách.Takže utahaný děj a drahá nuda.Ale mistrně jsou natočeny opět ve velkým stylu ala S.Spielberg akční sekvence. ()

MiSHeC

Napinave, akcne, dobre, vsetko, co by som od podobneho dokumentu ocakaval. Velke plus ma kvoli (podla mna) vernemu zobrazeniu boja, kedy to bola naozaj "divocina" a "bordel". (v Generation Kill boli boje vacsinou take "lazo-plazo") ()

Devils_PIMP

Ano chapu je to pribeh party vojaku. Je to o utrpeni valky. No me celkem prislo, ze to utrpeni bylo z tohoto serialu. Uzil jsem si jen jedinej dil a to zaverecny, kdyz tam ukazovali jednotlive vojaky a jejich pozdejsi zivoty. Bohuzel to bylo vse, co na me tento film zanechal. Videl jsem spoustu valecnych filmu a verte mi ze je v boji daleko mene momentu, kdy se muzete venku flakat s cigarem v puse a kecat o kravinach a psychicka zhrouceni jsou o milion horsi. Ne tohle proste HBO nezvladla. ()

Sodan Molotov

Opět jeden z parádních kousků z produkce HBO na téma druhé světové války. Ale při porovnání s Bratrstvem Neohrožených v mých očích trochu slabší. Hlavní problém ovšem není na straně tohoto seriálu, ale u mě jako pozorovatele, jelikož má znalost historie z Pacifiku během druhé světové války byla doposud slabá. O to více jsem se díval se zaujetím a obohatil své znalosti i o vyprávění přímých svědků někdejších hrůz i velkých vítězství... ()

DMB

Skvelé , skvelé a ešte raz skvelé , dokonca podla mňa lepšie ako Bratstvo neohrozených . Skvelé príbehy , skvelé zobrazenie vojny , ktorá tu neni zobrazená len vo forme zabíjania . ()

Frankie86

Prvních pár dílů se rozvíjí jen velmi pomalu. Což mě po třetím díle unavilo a přestal jsem to sledovat. Po čase jsem se k seriálu vrátil a byl jsem nadšený dalšími díly.. Surovost doby jako takové je v seriálu mnohem lépe znázorněna, než třeba u Bratrstva neohrožených. Bojové scény, psychika vojáků i útrapy japonských civilistů jsou věrohodně natočeny a řadí seriál mezi filmy, které by měl každý fanoušek válečných filmů vidět. Bohužel mnoho potenciálních diváků může odradit vleklý začátek. ()

Majushko_za

Som mierne sklamaný.Čakal som viac.Niekedy som rozmýšlal,že to ani nedopozerám.Pacifik sa jednoducho nedá porovnávať s Bratstvom neohrozených.Škoda. ()

OŠmíd

Čekal jsem pět dílů, jestli se z toho něco vyloupne, ale nestalo se. Dost plytký a sebedojímající se seriál. Dalších pět dílů vidět nemusím, je to prakticky ztráta času. ()

mylhaus

Předně: je to samozřejmě úžasná série. Když se dívám na válečný film, neznamená to, že se budu celou dobu dívat na řežbu. Které je zde mimochodem až až. Prostě seriál ukazuje vše, co ty mladý kluci ve svým věku museli prožít. Pro toho, koho tato část historie zajímá, povinnost. ()

Nhut

Podle me nejlepsi z nejlepsich..urcite bych nic z tohodle serialu nechtel zazit.A klobouk dolu pred lidmi kreri si timhle prosli.Vyborne natoceno,zral jsem to od zacatku az do konce.Skutecne postavy skutecne ciny,zadny hollywoodsky akcni radoby serial.Davam 110% a vubec nelituju cas straveny koukanim na tuto vec. ()

el.bee

Stálé čekání na akčnější díl se zatím nedaří.Jsem zvyklý na to, že válečné filmy jsou zahlcené z 80% akcemi, kulkami a emocemi.A zde je to zatím jen cestování, povídání po nocích mezi přesuny a loučení a loučení.Opravdové akce, pro kterou takové filmy vyhledáváme, se zde dočkáme dohromady kolem pěti minut.Na druhou stranu, když už akce přijde, stojí to za to.Tom Hanks a Steven Spielberg zde určitě těží ze společných měsíců strávených u natáčení Ryana.Herecké obsazení už od začátku vypadá zaímavě a postavy jsou zajímavé. ()

JARDAHONDA

Cesta tří příslušníků americké námořní pěchoty a jejich spolubojovníků jevištěm pacifického divadla za 2 světové války,od jejich první bitvy u Guadalcanalu,přes deštné lesy Cape Gloucesteru krvavými písky Iwo Jimy,přes hrůzy Okinawy...Závěrem : Napínavý válečný seriál,který má vše co uspokojí i náročného diváka ***** ()

PouPou 5

Nejlepší mini-série "všech dob"! Skvěle natočeno, skvělé herecké výkony, skvělé prostředí prostě vše je v tomto seriálu propracované. Já prostě jsem si nenašel jedinou věc, kterou bych tomuhle seriálu mohl vytknout. Jde vidět, že lidi co se na tomhle podíleli do toho dali všechno a já jim za to tleskám. Tento seriál bych řekl, že zachycuje vše jak má. Ale jen těžko si dokážu představit co opravdu se ve skutečnosti dělo a jak vše bylo. Ale myslím, že to zachycuje asi nejreálněji co to vůbec jde! Doporučuji!!! ()

luku88

Válečné drama o bojích v Pacifiku za 2 světové války. Není moc seriálů, které pojednávají o bojích v této části světa ve 2 světové válce a už vůbec ne takových, které se mohou tomuto seriálu rovnat. Seriál natočený podle pravdivých příběhů 3 vojáků, kteří se bojů v Pacifiku zůčastnily a zároveň nejdražší seriál všech dob rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Falcon772

Neviem neviem...zdá sa mi že v niektorých dieloch tvorcovia až moc tlačili na pílu a niekde zas uplne spali ..koniec koncov musím dat 5 hiezd lebo som to pozrel celé a neolutoval som ()

eexDon

Für mich - 75%, - /1. díl - pozvolný rozjezd, 2. - 4. - menší utrpení - to nebyl válečný seriál, ale americká propaganda k válečnému seriálu, od 5. do 9. to konečně začalo připomínat válku, 10. díl - smířlivý dojezd, jenž se neobešel bez emocí v americkém stylu/, + /podle zápisků Eugena Sledgeho - podle skutečné události, to vždycky zvedne status v očích diváků, válečné scény správně tvrdé, propracované, to člověka vždycky chytne, ale až od 5. dílu cca/, hodnocení - válečný seriál se vším pozitivním a negativním co k tomu patří ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)