Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

zekon

Těšil jsem se jak malé děcko. Bratrstvo je pro mě jeden nej seriál a z válečných filmů vůbec. Hanks a Spielberg budiž zárukou. 1. díl dobrý, 2.díl, bude to supr, a pak bác......dolů z hrušky. Vůbec se nestalo to co jsem čekal, je to nezáživné, neválečné, snažící se o psychologii. Je to přesně jak píše většina mě podobných nadšenců, dát odpad nebo ne? Ty lidi co to vyhonili na 84% asi sledují naprosto něco jiného.....proberte se........ Další díly až do finále kromě 2 to potvrdili. Žádná linie, žádné zapamatovatelné postavy až na pár výjimek, z 50ti min. se přímo těch hrozných bojů o kterých se mluví vždy na začátku je 15 min. Ne, takhle to nemělo být. Měl to být film, prostříhat a byl by asi skvělý. ()

cz.arlie

Pro mě po pěti dílech převládá poměrně velké zklamání. Zatím bez hodnocení. Doplnění 8.5.: Po osmém díle si už troufám hodnotit - 3 hvězdy, a to může být celý Pacifik i s přilehlými oblastmi rád. Možná jsem příliš přísný a jako takový seriál špatný není, ale pokud točím válečný seriál, očekává se, že se v něm bude i válčit. Shrnu-li urputné půlroční boje na Guadalcanalu do jedné krátké scény a pokud bitva/záběry na Iwo Jimě trvají 4 minuty, přičemž úvodní a závěrečné titulky trvají dokupy 7 minut z 56 celkových, nemůžu chtít zázraky... ()

Lorkis

Takže viděl jsem všechny díly a seriál mě zklamal, čekal jsem něco tak geniálního jako Bratrstvo Neohrožených... I když jsem čekal že nejde natočit takovou genialitu dvakrát, tenhle seriál byl celkem nuda. Seriál je nabušený geniálními akčními scénami, zase je vidět co sežralo rozpočet, ale seriál je takřka bez děje a bez vykreslení hlavních postav, ne jako u Bratrstva kde jste s postavami měli takový dá se říct osobní vztah... Bratrstvo Neohrožených jsem všechny díly viděl tak stokrát... Tohle mi stačí jednou. ()

Yeah(c)

Muselo to dát hodně práce, natočit. Muselo to stát hodně peněz. A to jsou všechna "hodně", která tato minisérie má. Je z toho cítit jak se to snaží každým dílem chytit vlak poháněný Bratrstvem neohrožených, ale ten vždycky nakonec ujede a The Pacific zůstává v obláčku prachu ležet na kolejích. Nemá to onu šťávu která diváky na filmech baví, působí to strašně upjatě. Spíš než válečná minisérie je to filozofickej náhled na vojáka, avšak značně zjednodušenej na černou a bílou, mezi níž hlavní hrdinové hledají. Vynechejte třetí díl - neskutečněj patos. Nenechte si ujít 9tý díl. ()

FAxPR

get a life "army" kreténi.. ten, kdo to srovnává s band of brothers je úplně mimo.. taxikář v posledním díle to řekl přesně- armáda skočila do paříže a apod., mariňáci měli skály, džungli a malárii.. to už vypovídá, že NEJDE udělat to samé jako v BoB.. Pacific je Pacific.. je to jako lidi, co vidí irák a afgan na stejné úrovni- kvůli stromům nevidí les.. Tohle není o "hrdinech", kteří osvobodili civilizovaný svět a rozdávali čokoládu a žvýkačky, tohle je o lidech, kteří bojovali a umírali na dost ošklivých místech a nebyl tam nikdo, komu ty sladkosti dát ani nikdo, kdo by je u toho vyfotil.. Koho se dotýkal Pacifik? asi jen těch, kteří tam byli.. my v evropě jsme měli Bratrstvo neohrožených.. koho by zajímal prales a skála? technicky mě nenapadá lepší verze.. nechybí tomu vlastně nic.. ()

Gabriel_cz

Dlouho jsem premyslel jak hodnotit tento serial. Nakonec jsem si sedl a vse pekne urovnal. Nez jsem se na nej zacal divat, patril jsem k tem, kteri od nej velmi cekali..povsech tech reklamnich kampanich a dockal jsem se. Dostavilo se mirne zklamani, ze poradna akce dorazila teprve od 5teho dilu, ale co predtim chybelo, zbyvajich 5 dilu plne vynahradilo..Dramaticky prubeh valky a nezapomenutelne momenty, ktere se vam zaryji hluboko do duse - to je Pacifik. Dokoukejte dokonce a verim, ze nikdo nebude litovat. ()

morlumak

Pacific je průser snad ve všech ohledech. Nejhorší je absence pořádného příběhu, který by jednotlivé díly spojoval. V podstatě každý díl se odehrává jinde, v jiném prostředí a vzhledem k naprosté nezajímavosti hlavních postav, tak se dá říct, že i s novými postavami. Postavy jsou další kámen úrazu. Jak už jsem říkal, postavy jsou strašně nezajímavé a nezapamatovatelné, v podstatě až někdy do 6. dílu jsem nevěděl, kdo je kdo. Další zklamání nastalo u bitevních scén, které jsou nepřehledné, krátké a většinou se odehrávají v noci. Navíc, shrnout bitvu o Guadalcanal, která trvala 6 měsíců, do 5ti minutové "přestřelky" je docela smutné. Podobně jsou zachyceny i ostatní události v Tichomoří. Seriál viděn asi do 7. dílu. ()

LB-goulem

Serial celkem zajimavy, myslim, ze urcite stoji za shlednuti. Pro me osobne byl problem v tom, ze jsem Pacific neustale srovnaval s Band of brothers a Bratrstvu Pacific nesaha ani po kotnik. Dost mi chybelo lepsi vykresleni toho, co ti vojaci skutecne prozivali, toho jak dychali jeden za druheho, jak si pomahali, proste Pacific neni Bratrstvo, proto 3 hvezdy. ()

Sky. odpad!

U prvního dílu Band of Brothers jsem hltal každou minutu. Pacifi je podprůměrný seriál, který se předchozí sérii ani nepřibližuje. ()

jarmil8

Seriál se strukturou celovečerního filmu rozloženého do deseti částí. Sílu má v bitevních epizodách, ale s vyprávěním silného příběhu mezi nimi to poněkud drhne. Několik (především "civilních") dílů pak působí jako nepotřebná vata. ()

5yrius

Skutečné zklamání. Ale dvě hvězdy si tento seriál u mě zasloužil výpravností a kvalitním zpracováním některých částí, i když těch akčních a válku popisujících scén bylo až tristně málo. Chápu, že seriál se drží (někdy až příliš křečovitě) knižních předloh a tudíž popisuje válku z pohledu autorů těchto knih (hodně kontextu války si holt musíme odpustit), ale proč proboha zbředávají do patosu ztracených lásek v Austrálii, "útrapného" prodávání válečných dluhopisů a "bolestivému" návratu domů? Polovina ze seriálu byla nesmírně nudná a skutečně bylo nutné ji přetrpět v křečích nutících mě seriál vypnout. Jediné dvě postavy, které mi zůstali v paměti jsou Robert "Peaches" Leckie a "Snafu", první za své vtipy a drobné rebelství, druhý za perfektně zahranou apatii a otupělost ke všemu tomu běsnění. Všichni ostatní byli jen šedí na pozadí svištících kulek. Je to škoda, jednotlivé osudy a psychologické posuny šly rozhodně vykreslit lépe. ()

sashator

Pro mě trošku zklamání, přeci jenom po Bratrstvu neohrožených jsem čekal zřejmě něco víc...je to hodně o psychologii postav ale samotné peklo války (a zvláště v Pacifiku to muselo být hrozné) se zase tak dobře vystihnout nepodařilo ()

Sindymindy

Velmi slušný seriálový pokus - váhám mezi 3 a 4, protože první díly mi připadaly výborné, sem tam některý z posledních také, ale hluchý střed. Zaujala mě parta vojáků v čele s Robertem Leckiem, kterých se scénář neměl pouštět. Dění kolem Eugena Sledge bych zcela vynechala, protože jeho osudy mi připadaly silně nezajímavé stejně jako celá jeho postava. Líbilo se mi, že nešlo o pouhé vyzdvihování americké účasti v druhé světové válce, i když vítězství u Guadalcanalu bylo jistě pro vývoj světové politiky stejně důležité jako dění v Evropě - takové zjištění mi školní vzdělání neposkytlo. Chvílemi mi film připadal jako psychologická studie válečných veteránů a jejich začlenění do normálního života, velmi vkusně zpracováno. To se dá od seriálu čekat mnohem více než pravdivé líčení historických událostí. Bohužel se ale ten stejný námět a vjemy plácají stále dokola - pětidílná série s výběrem nejlepších dílů by stačila. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc jsem si jistá, že ta 3 je spravedlivá. Vzpomínám si, že občas mě dějové zvraty románového charakteru trochu pobuřovaly. Ale přesto jsem ráda, že se točí zajímavé a poutavé seriály pro nepříliš náročné večery. Oceňuji, že jsem se dozvěděla nové informace o válce v Pacifiku a neumím si představit, že by mi někdo dokázal lépe vykreslit atmosféru tamějších bojů, která vedla vojáky v místních klimatických podmínkách z extrému do extrému. ()

Filatov

Druhý nejlepší válečný seriál...hned po asi nedostižném Band of Brothers. Výprava je velkolepá, prostředí je drsné a nekompromisní...prostě tichomořská džungle. Válečné scény jsou zrežírované epochálně a vynaložený rozpočet je zde opravdu vidět. Je to syrové a bolavé (ovšem již mnohokrát viděné v jiných válečných seriálech či filmech). Díly, ve kterých se válčilo, jsou bezkonkurenčně na nejvyšší hodnocení. Ostatní díly už tolik nebaví. Ve srovnání s Bratrstvem musím jít s hodnocením trochu dolů. Evropské válečné bojiště je mi přeci jenom trochu bližší a ani s hlavními postavami jsem se tady moc nesžil. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)