Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Chase

Když to srovnám s tím jak chytil Pučmeloud čmeláčky do gramofonu... Kromě pár momentů a devátýho dílu kdy se dalo uvěřit, že je válka svinstvo to je ztráta času. Tuna patosu, tuna okázalý bolesti a hrůzy, bez atmosféry, bez opravdovosti, bez nějaký sjednocovací linie, bez pořádný hudby. "Tak už je odtamtud konečně dostaňte" jsem si v duchu řekl dvakrát. Tvůrci toho chtěli ukázat hrozně moc a neukázali nic. Kdyby všech deset dílů bylo o Eugenovi udělali by líp. Peníze na DVD jsem utratil v antikvariátu a koupil si knížky o válce v tichomoří (za tu inspiraci třetí hvězda), kéž by tak o tom někdo natočil seriál. ()

sAreOn

The Pacific, seriál, za kterým stojí snad jedna z největších reklamních kampaní, která kdy proběhla na nějakou TV seriál produkci. Možná i díky ní stojí silně za očekáváním většiny jeho diváků. The Pacific je zcela určitě jedním z nadprůměrných seriálů, ale právě ona reklamní masáž zvýšila očekávání všech na takovou úroveň, která nebyla bohužel dosažena. Upřímně musím říct, že mne seriál velmi zklamal, sice jsem nečekal žádný zázrak, ale i to "málo" co jsem si od seriálu sliboval, jsem nedostal ani v nejmenším. Ať už, jak tu také někdo psal, to, že The Pacific často využívá berličky k vyprávění příběhu nebo fakt, že díky nekonzistentnosti děje, se divák nemůže ztotožnit s hlavními hrdiny, kdy ke konci seriálu si většinu z nich ani nevybavuje, mi přijde ostudné. Ze tří hlavních příběhu mariňáků je nejlépe zpracovaný "poslední" - příběh Sledgehummerův, který má hlavu a patu a je na něm vidět vývoj postavy. Ostatní nejsou dotažené do konce, tak jak by měly, anebo jsou plné klišé a typického amerického patosu (ano, mluvím o Basilonovi). Navíc mi dost často vadily některé bojové scény. Mrzí mě, že autoři vsadili na to, že čím víc tam bude mrtvých tím lépe - první dva díly ukazují to, jak Japonci utočí na pozice US a nechvájí se pobíjet snad po tisících (ano, mtvá těla se kupí i na hromady, wtf?), aniž by jediný americký mariňak byl alespoň zraněn (myšleno v záběru), navíc ono patetické hrdinství, jež seriál ukazoval. To vše se pak ale mění s příběhem Sledgehammera, kdy mi The Pacific více připomínal The Band of Brothers. Ale abych jen nepomlouval. Na seriálu je velmi vidět, jaké finance dostal a také to, že je patřičně využil, a proto na vlastní oči uvidíté některé nádherné lokality Pacifiku. Určitým plus je také díl věnovaný tomu, co se dělo poté, co se "hrdninové" vrátili z války domů nebo například díly, které nebyly přímo z bojiště (Austrálie, vycvikový kemp). Celkově vzato The Pacific má zcela určitě své kvality, ale pro mne zůstává poměrným zklamáním a také průměrným seriálem, který z velkého potenciálu vytěžil opravdu málo. ()

blekekeke

Proč jen tři? Protože mě to nutí srovnávat s Bratrstvem neohrožených ... Což samosebou nejde, ale co mám dělat, když 2/3 seriálu je mimo bitevní pole ... Válečný seriál má být válečným seriálem ... a basta. ()

OsuDNR

Hmm čo povedať, po navnadení predchodcom Band of Brothers a po vzhliadnuti trailleru na The Pacific som bol nedockavy a hrozne navnadeny na tento serial. Očakával som niečo, čo mi vyrazí dych a čo budem žrať od prveho až po posledný diel. No opak sa stal pravdou, prvé tri diely ma tak neskutočne unudili, nežázivne pasáže, nudné ktoré teda diváka naozaj nemali čim uputat. To sa tiaholo snad prve 3, 4 diely, v ktorych sa takmer nic, čo by potesilo oko diváka nedialo. Snád až na dva, ci tri nočné boje ktoré boli dost neprehladné. Potom sa to trocha zlepšilo, hlavne v 6. diely, ale celkovo serial ma velmi sklamal, minimum akcii, scény ktoré sa zaoberali vyvojom postav, pitie v bare, chodenie za greckou priatelkou, spanie na stadione a riadenie v meste, nie su zrovna sceny ktore by ma uchvatili a dokazali ma udrzat v stolicke pri filme .A tak isto herecke vykony, ktore boli podla mna velmi chabe, nemastne neslane, takmer az ziadne, neveril som ani jednemu hercovi. 3* aj to za par dobrych akcii..inac oproti BoB velkéé velikééé sklamanie. ()

Stranger#

Docela sklamání, očekával jsem asi jako všichni další Band of brothers. No a teď v čem to bylo jiné? Hlavní problém - od začátku tam aspoň podle mě nebyl nijak zvlášť sympatický hrdina, až do nástupu Eugena si nepamatuju nikoho. Dále některé díly byly nezáživné, plné zbytečných řečí, zdržováním. Boje byly natočeny naopak skvěle, silná atmosféra. (ikdyž mi bylo jedno kdo to schytá) V globálu jsem si všiml, že jednotlivé díly mají velmi rozdílnou kvalitu, že by to bylo skupinou režisérů společně se scénářem? Těch lepších si pamatuju míň a jen určité pasáže... ()

Dekovnik

Tak seriál BoB nebyl překonán, ale i tak skvěle podané, odvyprávěné a zahrané. Zejména Joe Mazzello odvedl dobrou práci, a stal se jedinou postavou, která mne v příběhu zaujala. Ono je to ale stejně strašně složité srovnávat Pacific a BoB... je to pořád stejná válka, ale v jiném prostředí, proti jinému nepřítely. Navíc Airborne Division měla tehdy vážně nejlepší jednotky na světě a srovnávat je "jenom" s US Marines je trochu zavádějící. Natočeno skvěle, ozvučeno výborně a zahráno přesvědčivě. Určitě shlédnutím neprohloupíte. ()

Scaevola

Co všechno smí člověk udělat pro prapor s hvězdami a pruhy a pár zlatých zubů? Viděl jsem přesně to, co jsem očekával. Válečný nával se pravidelně střídá romantizujícími scénami zázemí, vojákova duše je ukazována zmučená hrůzami i pokřivená nenávistí a (americkým) patosem hrdinství a to všechno ve velkém stylu za hodně peněz... "Víte, proč jsem válčil já? - Pro televizi!" ()

Z0ltar

bohužel nemůžu jít nad dvě hvězdy. člověk se tady nevyhne srovnání s Band of Brothers, a v tom Pacific prohrává snad ve všech směrech. největší mínus je v psychologii postav, kde se Pacifik zaobírá jen třemi hlavními postavami, který oproti Bratrstvu nejsou až tak záživný.. hlavně Eugene Sledge je divně obsazená postava, Joe Mazzello se do role mariňáka vůbec nehodí. Johnu Basilonemu je věnována menší pozornost, a když už, tak v spíš v osobním životě než v boji. nejlíp mi z týhle trojky vycházel Leckie, sympaťák, kterej ale i tak Malarkeymu, Wintersovi nebo Bejkovi z Bratrstva nesahá po břicho. toť hlavní chyba seriálu, pro mě celkem překvapivá, jelikož u sérií z produkce HBO jsem zvyklej na výrazný a zajímavý hlavní postavy. pak jsou tu samozřejmě válečný scény, který celkově nejsou zlý, ale maj spíš kolísavou úroveň, od těch horších (odfláklá bitva na Quadalcanalu) až po ty skvělý (letiště). často mi vadila chaotická kamera a střih, celková nepřehlednost scén. celkově se Pacific snaží působit velice drsně - přesně tak, jak boje v pacifiku vypadaly, ale jediná epizoda z Bratrstva (Bastogne) svým krutým obrazem války špoupne do kapsy všech deset dílů Pacifiku. 5/10 ()

jjjerry

Náhodou jsem viděl 1 díl v tv (dabing je hrozný) ale zaujalo mě to, nebyl sem zaujatý reklamou HBO jak píše plno komentů níže. Pak jsem sledoval orginál en s titles. Jednotlivé díly super, líbil se mně začátek, ukázka mapy a trochu historie. Ale občas sem se ztrácel v postavách (podobné jména a typy postav), není žádný hlavní "hrdina" když už sem myslel že jo, tak se zase ztratil. Ale jako zfilmování bitev v pacifiku se mně to líbilo. ()

aannemer

Jak je tu již zvykem, vysoké hodnocení a nějak nechápu, proč a za co. Ano, válka byla je a bude hrozná v jakékoli formě. Seriál Pacific nám krom velmi dobrých bitevních scén nabízí i rozvleklé a nudné pohledy do soukromí mnohých postav, ale upřímně, kdo z nás kdy slyšel alespoň o jedné z nich... Zkrátka, nic moc. Kdyby to sestříhali do tří hodin, možná by to byl výborný válečný film srovnatelný s Tenkou červnou linií či tak něco. Tohle "veledílo" mě velice zklamalo. ()

Blackboorne

Po Bratrstvu Neohrožených jsem čekal něco víc vlastně ani nevím co bylo tam ve směs všechno co vyžaduji od válečného filmu. Snad mi jen trochu vadí, že se děj neodehrává v jedné četě a že každý jeden díl se "točí" kolem jednoho vojáka, ovšem přes tento "nedostatek" Skvělý seriál a perfektní Hudba Hanse Zimmera. ()

pk1w5

V porovnání s Bratrstvem, jsem byl po shlednutí prvního dílu mírně zklamán. Doufal jsem, že v dalších se to otočí, ale taky žádná sláva. Bitevní scény jsou sice excelentní, za to postavy působí jako parta frajírků, která šla do války pro zábavu. ()

Trilobajt

Kde začít… Musím tento seriál porovnávat (jako většina uživatelů zde) s bratříčkem ze stejné dílny a to s Bratrstvem neohrožených. Bratrstvo jsem hltal díl po dílu a byl s dějem a s hlavními představiteli neskutečně spjat. Tady se bohužel tento „syndrom“ dostavil až někdy kolem 6 dílu. Na válečný seriál tam bylo na můj vkus až mnoho románků – to by mi snad ani tak nevadilo, spíš ten prostor, který jim byl věnován. Pár výstřelů a šup – romantika. Ale budiž. Válečné scény si člověk, až na pár vyjímek, moc neužije. Bitevní vřava se odehrává buď v absolutní tmě nebo je hodně nepřehledná, že pak nikdo neví, kdo je kdo. Jak jsem psal, úroveň se zvedá 6 dílem, což je na desetidílný seriál hodně pozdě. A to je poslední díl věnován poválečným osudům veteránům z Pacifiku. Musím zmírnit své roztrpčení a podívat se opět s odstupem na Bratrstvo neohrožených, kde se člověk prostě nudit nedokáže... ()

Erick22

Nejlepší válečný seriál. Skvělé herecké výkony, suprová muzika . Je dobře že si pořád připomínáme vojáky kteří za svou vlas a za svůj národ padli v boji, a že vznikají tak dobrý filmy co ukazujou jaká válka ve skutečnosti doopravdy vypadala . A jak to pro ty vojáky muselo bít těžký bojovat v takových podmínkách. Všem doporučuju aby se na tady ten seriál opravdu podívali je to bomba. ()

Hanz_knife

Nějak nechápu ty výtky tady, no ale co. Podle mého jde až o nečekaně výborný válečný seriál. I když válečný není ani tak přesné slovo, ano, válčí se tam a ne jen deset minut, jak se tady někteří snaží tvrdit, ale rozhodně to není z toho klasicky hollywoodského pohledu kdy jsou US marňáci hrdinové, kteří vytrvají až do konce bez náznaku sebemenšího strachu. Svým způsobem je film antiválečný, ať už z důvodů leckdy nechutných zranění, tak z důvodů postupné fyzické i psychické degradace mariňáků. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)