Mládí v hajzlu

• USA Youth in Revolt (viac)

Mládí v hajzlu je komedie o dospívání, která na pubertální touhy i vzpoury nahlíží svěžím a neotřelým způsobem. V hlavní roli filmu, který vznikl podle slavné knižní předlohy C.D. Paynea Mládí v hajzlu, se představuje Michael Cera (Juno, Superbad). Nick Twisp (Cera) je zvláštní, ale milý mladík s citem pro pěkné věci, jako jsou Sinatra a Fellini. Na rodinné dovolené se Nick beznadějně zamiluje do krásné a svobodomyslné dívky jménem Sheeni Saunders (Portia Doubleday), ale rodina, vzdálenost a žárliví ex-milenci jejich lásce vůbec nepřejí. Proto Nick s výrazným přispěním Sheeni opouští svůj nudný a předvídatelný život a vytváří své rebelské alter ego: Françoise. A François – se svou kravatou, knírkem a cigaretou - se nezastaví před ničím, co by mu bránilo být s Sheeni. Nick Twisp se ocitá na cestě sebezničení, která pro něj bude mít nepředvídatelné a neskutečně legrační důsledky. (oficiálny text distribútora)

anitae

Český název byl asi to nejlepší z celého filmu, knihu jsem nečetla, film byl zdlouhavý a hodný/zlý Nick na mě nepůsobil přesvědčivě. Vtipná byla třeba scéna kdy Nick hodí auto ze skály do mělké vody, nebo podpálí půlku města:) 3* ()

Patriot.X

Kdysi jsem to četl a nehorázně, ale opravdu nehorázně jsem se u toho bavil. Ale tady to nějak nefunguje. Je třeba ovšem přiznat, že nacpat ten román nějak rozumně do filmu nešlo. Seriál by byl určitě vhodnější. ()

Schlierkamp

Americká komedie natočená podle legendárních komediálních románů od C. D. Payna. Bohužel je nutno konstatovat, že pokus převést příhody Nicka Twispa na filmové plátno se nezdařil. Jakožto někdejší vášnivý čtenář knih, jež posloužily jako předloha, jsem byl zvědav na zfilmování neuvěřitelných pubertálních příhod zamilovaného mladíka a měl jsem o úspěchu díla vážné pochybnosti, jež se nakonec potvrdily. Režiséř M. Arteta měl přetěžký úkol napodobit skvělý a zábavný Paynův styl a dialogy, navíc v neprospěch filmu mluví pochopitelné zestručnění bohatého děje a ochuzení o skvělé postavy. Inteligentního a nesmělého panice Nicka Twispa, stejně jako jako jeho zlobivé alter ego Francoise Dillingera ztvárnil M. Cera, jeho snovou bohyni Sheeni zahrála P. Doubleday. Ve snímku se objevují i známé herecké jména v rolích rodičů (S. Buscemi, R. Liotta, Z. Galilianakis), avšak ani jim se nepodařilo míru zábavy pozvednout. Raději než velmi průměrnou komedii doporučuji pětihvězdičkový román. ()

Pekisan

Dovolim si povedat, ze kniha bola mojou velkou inspiraciu preco si aj ja zacal pisat dennik. O velku hromadu negativnych slov menej inspirativny bol Cera, kaziaci film v hlavnej ulohe. Jeho mega gay verzia francuzkeho milovnika to iba zaceresnovala. Ale aspon chvilu neznel ako 2 roky pre zmutovanim. Po druhej role ukecaneho panica z dvoch protichodnych pohladov videnych v jednom tyzdni, sa iba ukazalo, ze nevie zahrat ani sam seba. OK, s tolkymi peniazmi uz panic asi nebude, ale vizaz mu to nezmeni. Film samotny bombasticky asi po 20. slusnych minutach zoznamovania s postavami, vsetko vsadil na bohovsku bohumilu bombasticnost a narval tam 1000+1 ludi a plny kolotoc zvratov, aby som sa nekonecne donudil ku koncu. A je to bez koz. Film o nadrzanom pubertakovi, ktoreho najvacsim a jedinym cielom je prist o panenstvo a neukazu ani vyblednutu areolu. Zlaty American Pie ()

mvukotic

Cakal som, ze to bude ovela slabsie. Mozno je to tym, ze trilogiu (cital som aj 4ku, ale po jej precitani, nemam zaujem na 5ku a 6ku, cela dalsia trilogia je podla mna napisana nasilu) som naposledy cital pred cca 4mi rokmi, takze skratkovity prepis deja v tejto hodinke a pol zhruba koresponduje s tym, co si z toho pamatam. Teda zhruba. Prva polovica je celkom schopny prepis jednotky, samozrejme znacne osekany, hoci klucove momemnty boli celkom dobre vystihnute. Vyber hercov je podla mna fajn, zasadenie deja do sucasnosti snimku nevadi. Druha polovica je na tom ako prepis knihy podstatne horsie. Kym dej dvojky je zhrnuty do 15 minut, moja najoblubenejsia trojka, ktora je plna perfektne absurdnych a komickych situacii, vdaka Nickovmu alter egu Charlotte, je tu obsiahnuta v dvoch scenach, ktore nie su ani vtipne ani zaujimave. Koniec je odlisny od toho knizneho, priznavam, ze je originalny a nechava otvorene vratka pre pokracovanie. Ako tu uz niekto spominal, pre citatelov trilogie sialene okliestene a pre tych, ktorym meno Nick Twisp nic nehovori, mierne neprehladne s mnozstvom otaznikov. Slabsia patka a aj to vdaka lepsej prvej polovici (hadam z toho raz niekto urobi sympaticky serial, kde to Nick aj Francois rozbehnu naplno). ()

Aldamir

za takový zmršení potenciálu by zasloužili producent se scénáristou a režisérem pověsit "no víte za co" co průvanu... Už to, že děj trilogie se smrsknul do půldruhý hodiny je přímo zvrhlý, odfláknutí celý záležitosti s Charlottou na pár facek a uchopení postavy Paula (byť Justin Long nebyl úplně napřesdržku) ukazuje, že nikdo z dotyčnejch tu knihu ani nečet, natož aby ji nedejbože pochopil... O nulový atmosféře, zmrzačeným závěru a mizerný muzice nemluvě... Nemám nic proti nezávislejm filmům, ale tohle vypadá, jako by si partička maníků z FAMU přijela na víkend zahulit na Mácháč a bokem si střihla pár scének na domácí kameru, aby měla na co balit buchty na pláži... Jedinej důvod, proč tohle neskončí v odpadu, je Steve Buscemi a dobrej casting na hlavní ženskou postavu... ale to je na filmový ztvárnění takovýho kultu proklatě málo... ()

MELODY

Doporučuji pojmout jako samostatný film a zcela pominout fakt nějaké literární předlohy (mimochodem vynikající). Jedině tak film bez nesnází dokoukáte a vyhnete se zklamání. Ono po pravdě, kdyby se mělo na filmové plátno přenést všech šest knih, vydalo by to na projekt rozsáhlejší Pána prstenů. ()

dudo0606

Mládí v hajzlu / Youth in revolt - Tento film by som možno ohodnotil aj na 5 hviezdičiek keby som predtým nečítal všetkých 6 kníh. Spracovanie bolo celkom dobré, herci boli taktiež obstojní a páčilo sa mi to, ale tie knihy úplne menia moj názor na tento film pretože viem že to mohlo byť aj 100x lepšie ako je, a tak dávam 4 hviezdičky. Všeko doležité z kníh tu je perfektne zachytené ale chýba mi tam strašne veľa vecí, ktoré boli v knihách. Ako seriál robený presne podľa kníh by sa to uchytilo oveľa lepšie. ()

Zacharias

Teda takhle zahodit skvělé herce a námět, to se hned tak nevidí. Ten kdo psal scénář to asi vůbec nečetl nebo to nepochopil. Škoda, koukal jsem na to jen z nostalgie. Dvě hvězdy za film a jedna za herce. ()

waska

Předloha byla dokonalá, knižku jsem zhltnul prakticky jedním dechem a čekal jsem i filmovou pecku. Bohužel zůstalo jen u přání. Je to takové nijaké, nemastné, neslané, herecké obsazení hodně dobré i ta Sheeni je kus, ale prostě to nějak nefunguje. ()

vikino1

Slátanina. Pro ty, kdo nečetly knihu, to musí být trapná záležitost, prostě scénky, který na sebe nijak zajímavě nenavazují a nejsou ani moc vtipné.. Pro ty, kteří knihu četly je to velké zklamání, protože mraky tam toho není, hlavně celková motivace Nika Twispa, a veškeré vedlejší postavy jsou krutě nevyužitý, navíc úplně trapně useklý na konci..... To mělo být, co kniha to dvě a půl hodiny díl... V tomhle filmu není nic... ()

milhouse333

Knížku jsem nečetl, takže nedokažu porovnat, jako srovnávají jiní, ale tohle se mi prostě líbilo. Milé, pubertální a kdo z nás nedělal blbosti kvúli holkám... ()

Petulka88

Knižní předlohu neznám, takže možná proto dávám relativně slušné hodnocení. Ale je to i proto, že Michael Cera je podivín k pohledání a pro roli Nicka Twispa i jeho alter ega Francoise se ideálně hodí. A navíc je to docela sranda. ()

Argondia

Spolu s Tajným deníkem Adriana Molea bylo v pubertě Mládí v Hajzlu mojí nejoblíbenější knihou. Z původních šesti jsem četla čtyři díly a do filmu se vtěsnal děj jen z prvních dvou. Nejsem si jistá jestli bych se po shlédnutí filmu chtěla pustit do knihy. Až na pár výjimek tu skoro všechen ten vtip, kterým je kniha nabitá, nějak vyprchal. Byly tu i rozdíly v ději a postavách, některé chyběly úplně. Sheeni byla docela obyčejná holka a ne ta jeho dokonalá bohyně, úplně se vypustila zrada Nickových přátel, kteří ho udali. Zaniká tu postava Leváka, Nick působí jinak než v originále, chyběla mi Apurva, obtloustlý a ujetý Dwayne, jeho matka paní Cramptonová jako hospodyně Nickova otce, pes Albert byl - tuším - buldoček a ne takovéhle koště. Překvapily mě hezky zahrané postavy matčiných milenců a bratra Sheeni. Nelíbilo se mi nedomrlé zakončení filmu ( něco jako nešikovně náhlý konec "Jmenuju se Earl"), které se navíc v knize řeší ojdezdem do Indie, kde Nick získal stipendium. Do vězění, nebo polepšovny se nakonec vůbec nedostane. U mě slabší průměr za ztrátu většiny vtipu a původního děje. ()

gemi

Asi jenom z desetiny tak vtipné jako kniha, což znamená, že to pořád ještě na obyčejnou jednohubku stačí. (Tu třetí hvězdu jsem ale beztak přidal z nostalgie po geniální předloze.) ()

kraval

Tato super kniha by si zasloužila mnohem lepší zpracování. Filmu jsem dal druhou šanci, jelikož mi přišlo, že jsem na něj byl příliš tvrdý, ale ne. Není to dobré. Veškeré kouzlo předlohy se vytratilo. A špatný výběr Sheeni. ()