Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

Achilleus1

Po zhliadnutí filmu som dlho ostal sedieť bez pohnutia a len som premýšľal o tom aký skvelý film som videl. Perfektná réžia, kamera, scenár a bez debaty vynikajúci maskéri a kostyméri. Daniel Day-Lewis nezabudnuteľný. ()

Saul_Hudson10

Jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl. Hlavní zásluhu na tom má samozřejmě Daniel Day-Lewis, který zde podal podle mě jeden z nejlepších, ne-li úplně nejlepší, herecký výkon VŠECH DOB. ()

Winise

Tento film je herecká pleáda Daniela Day-Lewise, kterou nesmělo minout a taky neminulo ocenění Akademiíí. Po celou dobu filmu Day-Lewis dodává postavě takovou pestrost, že v podstatě zastiňuje pravý děj filmu. ()

MadMax3

Niet čo vytknúť. Skvelá réžia, skvelá kamera a fantastický herec. Day-Lewis strháva celý film pre seba, on akoby túto postavu nehral, ale bol ňou. Každú cynickú vetu, každú nenávisť, každý čin som mu veril a hltal aj s navijákom. Pravdou je, že tento film nie je výnimkou a Lewis je skutočne ozdobou filmou, v ktorých hrá. Zaslúžený to oscar. ()

4k7

Amerika na přelomu 19. století. Země dává možnot příjit si jednoduše k nemalému jmění. Podmínky? Mít pod svým pozemkem moře nafty nebo vědět o někom, kdo pod pozemkem naftu má, ale neuvědomuje si své bohatství. Přesně takovou informaci dostane Daniel Plainview, kterého dokonale zahrál Daniel Day Lewis. Těžba nafty je teprve v kolébce a každý chce vykupováním pozemků a následnou těžbou vydělat co nejvíc peněz. Kdo zaváhá nežere. Proto si musí Daniel počínat velmi šikovně a hlavně rychle. Se svým malým synem se tak pouští do kšeftu, který by mu měl zajistit to, po čem už tak dlouho touží. Vykupuje levně pozemky, které slibují obrovské množství nafty. Těžba začíná a Danielovi vychází všechno podle představ. Přichází bohatství, na které se už tak dlouho třepal. Život mu komplikuje pouze otravný kněz a nehoda, která se jeho synovi stane při těžení nafty. První polovina filmu krásně vykresluje, jak v této době začínala růst touha po naftě, která se zachovala dodnes. Daniel Day Lewis je pro tuto roli jako stvořený. Jeho postava je pro mě učebnicovou ukázkou, jak tenkrát vypadal typický naftový magnát, který byl pro naftu schopný udělat cokoliv. Ovšem tato posedlost se stává jemu i jeho okolí nebezpečná. O tom právě pojednává druhá část filmu. Má naftu a bohatství, ale taky vnitřní prázdnotu, kterou zaplňuje chlastem. V životě už mu chybí motivace se za něčím hnát, ale i přesto se stává ještě chamtivějším a nesnesitelnějším než býval. Nakonec končí jako troska ve svém vlastním bohatství. Film končí scénou, kde Daniel zabíjí zoufalého kněze, kterého tak dlouho nesnášel. Konečně se mu může vysmát do ksichtu. Je to sice jiný konec filmu než jsem čekal, ale zato geniálně zahraný a procítěný. Někomu se tento film může zdát příliš zdlouhavý nebo nudný. Možná nemuseli tak dlouho natahovat začátek a i některé části filmu mohli vypustit. Ale na druhou stranu vás to lépe vtáhne do atmosféry této doby. Film byl pro mě zajímavý a dobře natočený - nelze než dát plný počet hvězdiček ()

petite fille

nad týmto hodnotením som rozmýšľala veľmi dlho a stále si nie som úplne istá, či ide o umeleckú pózu alebo ozajstnú poetiku nevypovedaného. formálne tomu nič nechýba, iritoval ma iba nekonzistentný soundtrack, ktorý mi znel ako pokus o skríženie Philipa Glassa s Arvom Pärtom. možno ide len o moju hudobnú neznalosť, ale rušilo ma to. čo mi však skutočne principiálne vadilo, sa mi ťažko popisuje.. ten príbeh, ktorý svojou stratégiou priam pozýva k diváckemu vypĺňaniu bielych miest, ale pritom sám vydá všetko - je ako ten Bandyho pozemok, spod ktorého vysali všetku ropu. tiež som sa naň celý čas tešila a potom som bola sklamaná ako Eli. (uznávam však aj tú možnosť, že som iba falošnou kritičkou, ktorá svoj omyl pochopí až tesne pred svojím intelektuálnym skonom :)) zvláštna to záležitosť, určite nie pre každého. ()

Tanus

Oscary za kameru a nejlepsi herecky vykon jsou tu naprosto na miste. Krasne, dlouhe zabery ktere jsou pastvou pro oko a naprosto uzasny Daniel Day-Lewis ktery je schopny behem nekolika minutoveho rozhovru vystridat tolik ruznych vyrazu a mimik, ktere jinde kolikrat nevidime ani za cely film. ()

nmarca

Více než scénář, herecké výkony, kamera, mi v hlavě utkvěla nekonečná délka filmu (zejména první část, beze slov, byla dosti odrazující) a nervydrásající hudba, která měla zdůraznit okoralost Plainviewovy povahy, ale mně spíš rozčilovala. To, že americké začátky byly drsné a leccos má vliv až do dnešní doby, to je známá věc a nemuseli jsme u toho tak dlouho trpět. ()

srncek

Prvotriedny výkon Daniela Day-Lewisa,hypnotizujúci film a musím vyzdvihnúť výborný Český dabing,ktorý mi tu,čuduj sa svete,prišiel lepší,než originál..91% ()

nula87

Cynismus a bezohlednost tohoto filmu na vás zírá z každého políčka. Skvělý filmový epos s neskutečným D. Day-Lewisem, který se prostě Danielem Plainviewem pro tento film stal. P.T.A. natočil něco úplně jiného než dosud, ale opět naprosto skvěle. Tohle se prostě musí vidět. 90% ()

helrohir

Nie som si istý či som dostal taký film, aký som očakával. Filmu síce dominuje úchvatná kamera a hudba a nadpozemský výkon D. Day-Lewisa, taktiež je tu niekoľko silných scén, počas ktorých sa človeku zastavuje dych, ale zároveň ma príliš dlhá stopáž filmu nútila čoraz k častejšej kontrole hodiniek a podstatná časť deja je len chladné naftárčenie a obchodovanie. Na prvý pohľad je to "iný" film, ktorý určite nie je prístupný masám, ale ktorému zároveň nemožno uprieť hĺbku, emócie, ale aj poriadnu dávku cynizmu. ()

kubilov

Kdysi jsem se kdesi dočetl, že There Will Be Blood od Paula Thomase Andersona je dost možná nejlepší film nového tisíciletí, a že v něm Daniel Day-Lewis předvádí nejimpresivnější herecký výkon široko daleko, jež místy přechází i za hranice herectví. Má první reakce byla pochopitelně skeptická, vždyť jak by přeci mohl být tento nepříliš všeobecně známý film až tak bezchybný, že by se mu jen tak ledajaký film nevyrovnal. Avšak poté, co jsem si zběžně pročetl zdejší reakce, které se většinou skládají ze samých chvalozpěvů a nejkonstruktivnější kritika hodnotících pod 3* je: "moc dlouhý, usnul jsem", jsem usoudil, že protože by se mi téma mohlo velice zamlouvat, Daniela Day-Lewise uctívám pomalu jako poloboha, a jelikož mám dlouhé filmy díky celkové propracovanosti vesměs rád, že zatracovat práci PTA by mohl být osudový omyl. No a konečně, když jsem si film pustil.. na více než dvě a půl hodiny jsem od obrazovky neodtrhl oči. Ty nejpozitivnější recenze bych vynásobil ještě 100 % a teprve někde tam bych mohl začít hledat výsledný dokonalý produkt, jenž v moderní přetechnizované kinematografii působí jako zjevení. Tak syrové, realistické, růžové brýle shazující, bezchybně natočené, nezapomenutelně zahrané veledílo by si zasloužilo oltář od všech filmových fanoušků s tím správným vkusem. Naftařský epos o vzestupech a pádech člověka, jenž by v žádném případě nemohl sloužit jako vzor ctností, morálky či fair play. Byl to muž, jenž pořádně znásilnil, podojil a až do poslední kapky vytěžil svůj americký sen, muž, který šel přes mrtvoly a jehož ego bylo tak velké, že kohokoliv kromě sebe bral jako svého nepřítele. Nedokážu si proto představit, jak by mohl někdo 'zahrát' tuto postavu těžaře Plainviewa lépe nežli Daniel Day-Lewis. Opravdu dost možná nejlepší herecký výkon historie minimalistického hraní - nemá 30 různých kreací a postava Daniela Plainviewa má jen jednu polohu, zato však s asi 12 různými vrstvami, a to vše dokáže Day-Lewis perfektně zahrát. Ovšem Paul Dano v roli vychytralého kněze mu byl více než čestným soupeřem, jeho extatická kázání či nesnesitelná úlisnost ho pasovaly na korunního prince všech filmových slizáků současnosti, a to už je něco. A co scénárista a režisér v jedné osobě Paul Thomas Anderson? To je kapitola sama o sobě. Většinou vyrukuje s úžasným filmem, áčkovými herci, mamutí stopáží, ale naprosto nehollywoodským zpracováním, které spoustu diváků odradí, ale ti náročnější si vždy přijdou na své. A právě tento neobyčejně skvělý film by mohl být jeho masterpiece, aspoň prozatím. Studie raného kapitalismu a člověka, který je jeho produktem. Fascinující. Jedinečné. ()

Guran

A je tu další přehodnocený film a že já už jich viděl mraky! Přemýšlím, kde začít s ostrou kritikou, takže začneme od začátku. To, že se v prvních 15ti minutách nemluví, už napoví, že tento film bude stát za starou bačkoru. Příběh o ropném magnátovi, který dává přednost svému úspěchu. než svým nejbližším, jako například synovi - je to tvrdý příběh, který mohl dopadnout slušně, jenže to by se režie nesměl chopit neumětel Anderson, který z děje, jenž se mohl krásně vejít do 90ti minut udělal dvou a půl hodinovou sračku plnou zbytečných a protažených scén, které příběhu filmu nic nedají! Snímek je respektivě o záporákovi a režisér samozřejmě chce, aby mu divák fandil a přirostl mu k srdci. Daniel Day-Lewis byla správná herecká volba a oscar zasloužený. To ano, ale rozhodně jsem z jeho role neměl pocit, že bych mu fandil, či že bych si ho oblíbyl. Spíš mi postava Plainview vadila a byla mi i ukradená a rozhodně mě nezajímalo jak to s ním dopadne. Spíš jsem si oblíbil jeho syna H. W., který při jednom ropném vrtu ohluchne. Spíše s touto postavou soucítíte. Tuto postavu v podání Dillona Freasiera jsem litoval a cítil určitou zášť vůči jeho otci. Další problémy celého filmu je slabá výprava, velká nezáživnost, protažené nudné záběry a slabá seznamka s postavami. V příběhu jsem se několikrát i ztratil a vlastně díky FDB jsem přišel na to, že Paul Dano hrál vlastně dvě postavy. Díky těmto problémům vás film nebude bavit a rozhodně nevydržíte se na něj dodívat. já jsem film začal časem přetáčet a vyhledával scény, kde se něco děje, ale tyto scény se vyskytují pouze v druhé polovině filmu, ta první je zcela zabitá. Muzka není špatná, ale šíleně mi vadilo, když se konečně začlo něco dít a oni do toho pustili nějakou nepříjemnou hudbu. Zrovna v těchto sekvencích si mohli tu hudbu odpustit. Třešničkou na dortu této Oscarové spatlaniny je konec, který je na můj vkus béčkově natočený. Nedá se říct, že by mě film zklamal, ale spíš jsem se na něj těšil. Hodnocení má film veliké a pokud je opravdu tak dobrý, jak tu psala většina uživstelů, tak 2 a půl hodiny dlouhý snímek bude určitě správně využitý čas, ale nebyl. Snímek je podrůměrný. Obsahuje spoustu nudných sekvencí, které měly být vystřiženy. Rozhodně si po mém komentáři nemyslete, že film bude pěkný. Jedinými klady snímku jsou Paul Dano, Daniel Day-Lewis a hezká krajina. ()

adamix

Jedno je isté - Lewis je Boh a Satan v jednej osobe a PTA je jeden z najlepších režisérov 21. storočia. Pred rokmi som tejto balade nedokázal prísť na chuť, keďže pre násťročného sopliaka bol tento film príliš realistický a nevšedné poňatý. Dnes, keď už mám za sebou čo-to odpozerané, uznávam, že som sa mýlil a že ako hlboko som sa mýlil. Film o vzostupe a páde ropného magnáta, ktorého túžba po bohatstve dohnala k strate rodiny a všetkej ľudskosti, ozvučená netradičnou (na americký film o starej Amerike) ale dobrou hudbou, Elswitovou zručnosťou s kamerou, Andersonovými režisérsko - scenáristickými schopnosťami a HLAVNE - démonicky dokonalým Lewisom. Hosanna!!! ()

DoNotCross

Tenhle film patří Daniel Day-Lewisovi. Musím říct, že jsem nikdy, opravdu nikdy neviděl takhle strhující herecký výkon. Nutí mě to zamyslet se nad tím, koho vlastně považuji za dobré herce. Protože tohle bylo jednoduše neuvěřitelné. Jeho postava se pohybuje v divácky méně přístupném filmu. Trvalo mi docela dlouho poznat, jaký ten Daniel Plainview vlastně doopravdy je. Běh času tady není klasicky plynulý, ale sledujeme spíše jednotlivé epizody a tak si pak můžeme složit Daniela jako puzzle. A výsledný obraz je strašný. Rozhodně jde o adepta na krále těch nejodpornějších filmových hajzlů. Ale krása spočívá v tom, že se vyjevuje postupně. Krom trochu hůře stravitelného způsobu vyprávění, který se jak se patří vleče, ale (alespoň mě) zatraceně rychle utíká, zaujme i netradiční hudba. Tenhle soundtrack si rozhodně doma pouštět nebudete. Kakofonie zvuků přidává snímku na zvláštní atmosféře a scéna s hořící ropnou studní je vyloženě děsivá. Když přijde finále a vy pochopíte, čí vzestup jste tři hodiny sledovali, není vám lehko u srdce. A scéna s knězem a kuželkami je naprosto dokonalá a nezapomenutelná. Nevšední, ale obrovský zážitek. ()

Pitryx odpad!

To byla asi zkrácená verze Dallasu ne?? A taky pokus napodobit dva snímky (hádejte které), když je tam prvních skoro patnáct minut bez mluvení. V každém případě jsem ty kecy o naftě vydržel poslouchat tři čtvrti hodiny a sáhl po rychloposuvu. A dobře jsem učinil, protože nuda to byla úděsná. Co jsou platní dobří herci, když je děj stále totéž s malými odbočkami. Ne, tohle opravdu nebylo pro mě a pokusím se příště těmto paskvilům vyhnout. Snad jen hudba stála za to, ale mohla být někdy jinak načasována. Na sto padesát minut je to ale velmi málo. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (viac)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)