Llewelyn Moss na poľovačke náhodou narazil na následky vyrovnávanie účtov medzi drogovými zločincami. Medzi mŕtvymi telami ležali dva milióny dolárov. Moss neodolal pokušeniu, nález si privlastnil a rozpútal tak štvanicu, v ktorej sa do úlohy lovnej zveri dostal on sám. Na stope mu je psychopatický profesionálny vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. (STV)

Rosomak

Minimalistická režie bratrů Coenových, opepřená kamennými tvářemi hlavních protagonistů a tichem. Film, který není otevřený pro klasickou diváckou obec, ale pro diváky, kteří rádi analyzují jednotlivé prvky, ze kterých je tento film poskládán. ()

Stegr

70% - Co k tomuto filmu říct? Práce to byla od pánů Coenů velmi slušně odvedená, Javier Bardem byl naprosto neuvěřitelný a Josh Brolin za ním rozhodně nezaostával... No, teď to špatné... Od jedné klíčové, ale vážně špatně udělané scény, cca 20 minut před koncem, jsem přestával dění před mýma očima chápat, ale tutově. Prostě mi unikalo, proč tam tyhle scény vůbec jsou, což mi celkový dojem bohužel hodně zkazilo... ()

salahadin

Stylové?? Zdánlivě velmi promyšlený a rafinovaný thriller s brutální atmosférou, pro mě ve skutečnosti nedotažený a nudný film, zbytečně natahovaný. Pár dobrých momentů se sice našlo, ale že by mi film nabídlo něco, co jsem v jiných podobných neviděl, to ne. Stylové?? Možná, ale to je mnoho filmů. Dialogy? Občas k uzoufání fádní a nesmyslné. Bardem? Ano, jeho superman působivý, pohled vraha dostačující. Josh Brolin? Celý film běhá po plátně, pak najednou zmizí, jakoby střihač vystřihl několik minut filmu. A atmosféra? Ano, ta se obvykle takto buduje...zabiják honící svou oběť je fajn námět na titulek k filmu: "atmosfericky mrazivý". Není to zas tak špatný film, ale nudil jsem se a občas kroutil hlavou. Stylovost nedělá dobrý film! Je to jen rám obrazu...a na něm je nejdůležitější vlastní malba. Ta se mi tu nelíbila. ()

Rosaviva

Finální důvod, proč jsem se rozhodla se na tento snímek podívat byla účast Woodyho Harrlesona, takže spoiler mě opravdu velice otrávilo, že tam měl asi čtyři scény, konec spoileru. Každopádně musím konstatovat, že navzdory velmi vysokému hodnocení se mi tento film zrovna nelíbil. Byl dlouhý a kdyby zkrátili některé dlouhé a nic neříkající scény, tak by to tomu filmu prospělo. 3* ()

Cappuccino

Obyčajne neobyčajný lov mačky na myš, ktorý ma svojím príbehom nijak neuchvátil, ale za to si budem ešte dlhú dobu pamätať skvelého vraha Javiera Bardema a jeho drsné praktiky. Záver ma, popravde, nemilo prekvapil, ale kvôli chladnokrvnému Antonovi nemôžem ísť nižšie než na 4*. ()

S.Quentin QUALE

Pro mě absolutně nejlepší film bratří Coenů. Dokonalé obsazení charakterních postav spolu s gangsterským scěnářem dělá z toho příběhu velice silný, ale příjemně nenáročný zážitek. Na Bardema, jeho opičí xicht a tlakovou bombu v ruce nikdy nezapomenu. Senzace, doporučuju! ()

misterz

Za pár rokov možno kultový film. Toto sa bratom Coenovým podarilo, atmosferické, mrazivé, zmysluplné, skvele zahrané a vypointované. Pod úspech snímku sa výraznou mierou podieľa aj excelentný výkon Javiera Bardema, pre mňa jednoznačne najlepšie zahraný vrahoun na filmovom plátne. Niektoré jeho techniky boli mimoriadne zaujímavé. :) Tu nie je čo riešiť, treba len pozrieť. ()

Satan

Tři muži, jeden kufřík, dva melouny a dva bráchové. Konečně se Coeni vydlábli na absurdní crazy komedie s roztodivnými postavičkami a postavili své úsilí na pořádně stylovém thrilleru. Je těžké rozhodnout, která postava je hlavní, nýbrž každý má svůj vlastní cíl a své vlastní prostředky se k němu dopídit. Jones – dobrý, Brolin – vynikající, Bardem – ďábelský! Dialogy a hudbou se šetří, povětšinou (tedy hlavně v první půli) máme možnost sledovat dlouhé sekvence bez jakéhokoliv slova a právě zde vynikne nejen brilantní kamera se střihem, ale také precizní Coenovic režie a již zmiňované nadstandardní výkony. Přestože je námět dobrý a (předpokládám) v knize je rozveden do větších proporcí, stylizace obrazu a postav tak trochu ušlapává celkovou orientaci v ději. Prakticky poslední půl hodinu nemá divák šanci rozeznat, kam se vlastně poděl ten kufřík a kdo ho komu dal, resp. kdo ho komu dá. Pointa tedy vyzní jakoby mimo plátno a zkrátka se nedá o konci nepřemýšlet. Neříkám, že Tommy Lee Jones tu byl nastrčený jako sušící se prádlo pro Uprchlíka, ale jeho postava (leč nejspíš záměrně) zpomalovala děj a zároveň ho nikam výrazně neposouvala. Šerif Bell tak působí jako jakási metafora celého snímku, jako nějaký filosofující moudrý muž, pro kterého tato země není…Ono obecně Coenovi se v různých náznacích a myšlenkách vyžívají – osud, náhoda, násilí. Tento film není pro konvenčního diváka odkojeného divokými spektákly a prostoduchými akčními řežbami. Tento film je pro cinefilní labužníky, kteří se den co den cpou extravagantní filmařinou. [Přesná stopáž: 117 min] ()

Adam Bernau

SPOILER! Moc pěkný žánrohravý film, po jehož konci jsem si říkal, že ty happyendy přece jen mají něco do sebe. A ještě ke všemu ho odbouchli nějací Mexikáni kvůli užvaněné tchýni. Závěr návštěvy u vdovy pak naštěstí není vidět. ()

Javert

Coenovic se vrátili ve vynikající formě! Po celou dobu jsem byl napjatej jak struna, scéna v hotelu nemá chybu. A Bardem vyhrál Oscara zaslouženě. Jeho psychopat je fascinující. ()

Goldbeater

Javier Bardem jako jeden z nejšílenějších psychopatických vrahů, kteří kdy chodili po téhle zemi, podává vážně skvělý oscarový výkon. Zdatně mu sekunduje Josh Brolin a doprovod Tommyho Lee Jonese je sice hezký, však ne zrovna nezbytný. Je to velmi poutavé. Film sice plyne opravdu pomalu, ale nenudí (aspoň mě ne) a vykreslení pouštní krajiny je opravdu poetické. ()

Rudovous

Coens, the Coens are back! Nebudu si hrat na to, ze mi par nekonzistentnich a snad zkratkovitych sablon tolik vadilo. Puvodem jsem ocekaval, ze se jedna o navrat k samemu zacatku Coenovic kariery a jejich Zbytecne krutosti. A ne, ze by k tomu jiste kritiky a komentare ktere jsem cetl a slysel nesmerovali. A nejakym zpusobem to muze vzdalene vyse jmenovany debut pripominat. "Tahle země není pro starý" je ale nakonec velmi ironicky a vtipny film a samozrejme napinavy a drsny, samozrejme... . Barden a Jones jsou samozrejme klasa (uchvatne az charakterni herectvi), ale o to vic me nadchl civilni vykon Joshe Brolina (diky Tarantino). ()

k212

Bezhudbová reverzivní kovbojka ze starého dobrého Texasu osmdesátých jáhrů, jejímž rozhřešením jest: z "lepších" nezůstane ani jeden, ze "zlých" zůstane ten nejhorší a ten, kdo zprvu nezaujatě a moudře glosuje, nenávratně závěrem ztrácí ideály, sice není: originálně natočená, úchvatně sestříhaná a báječně ohudebněná, ale své pokroucené kouzlo (hlavně v úžasné krajinné scenérii) má. 80% ()

Snorlax

Bardemův výkon byl impozantní, ale to bylo to nejlepší na celém poměrně nudném snímku. Thriller zhruba jako Babička Boženy Panklové, jen se v něm trochu víc střílí, ale to jen tak pro efekt. Bát se není čeho, fandit není komu a rozebírat ten laciný příběh se mi nechce. ()

Payushka

Nejhorsi je, ze jsem tomuhle dilu fandila na Oscarech. Az ted sem ho videla a dochazi mi, ze predsudky jsou opravdu spatna vec. Jako jo, Coenovic kluci jsou super, ovsem tohle...? He? Muze mi nekdo rict, v cem je pointa? Herci jsou sice bajecny (W. Harrelson byl nejlepsi, co vic dodat :D ), ale prislo mi, ze se neco nekde odehralo a nic z toho. Jako bych se koukla na prostredek filmu a konec mi nejak unikl. Velka skoda :( ()

Legas

Závěr filmu zůstává pro mě i po druhém shlédnutí nečitelný. Chci o tom filmu přemýšlet a to jej činí výjimečným. ()

Šakal

Spojením jmen jako jsou C. McCarthy, bratři Coeni, J. Brolin, J. Bardem, T.Lee Jones, W. Harrelson jednoduše špatný (rozuměj tuctový) snímek vzniknout ani nemohl. Tady tvrdí muziku výrazy jako syrovost, věcnost, chladnost, hutnost, bezkalkul, atmosferičnost, stylovost, nadčasovost a nebojte, dojde i na tradiční špetku ironie a sarkasmu. Naopak pro výrazy typu slitování, patetismus, podbízivost... tu jednoduše prostor není! Co vám budu povídat. Nebudu to zbytečně protahovat....jednoduše laskomina pro NEJmslnější jazýčky, tedy i pro ten můj. p.s. pokud otevřete doma dveře a tam vás bude probodávat pohledem "sympaťák sugar a lev kadeřnických salónů s posledním výstřelkem módy na hlavě" táhnoucí za sebou bombu, věřte, že kvůli svařování vaší ulomené kovové nohy stolku tam není a problémy s dýcháním taky nemá. Na nic nečekejte, peníze nechtě penězmi, herák herákem, berte to s rozeběhem nejkratší možnou cestou k oknu, nezastavujte se a neohlížejte za sebe. Že vám to i tak nebude nic platné, je věc druhá a na štěstěnu (v podobě mince) bych moc nespoléhal! p.p.s. vyčítat Coenům, že okopírovali McCarthyho předlohu a nepřidali tam nic ze svého (pominuli fakt, že JÁ tam jejich osobitost přesto cítím), mi přijde naprosto zcestné a nemístné. Ostatně, proč pokoušet štěstěnu a měnit geniální?! Stejné je to i v případě výtek směřujících k absenci "uspokojivého" konce. To je život! "Z prachu jsme vzešli a v prach se i obrátíme". Jsme pouze nicotná zrnka prachu ve vesmíru ať se nám to líbí nebo ne a to i přes fakt,že mnozí se považují min za středobod všeho.JÁ byl koncem nadšen.Stejně jako(byť jsem soundtrackový fanoušek (fanatik), zde absenci jakékoliv hudby (snad vyjma utlumených zvuků na pozadí) považuju za myšlenku ryze geniální. To si může dovolit pouze "hrstka vyvolených mající koule".Btw (když už jsem u těch superlativů), vyjmutí kulky z nohy Antonem Chigurhem považuju za lahůdkovou scénu jež se zapíše nesmazatelně do dějin filmu a má podobný dopad (význam) jako kdysi kultovní scéna z Terminátora (byť je to "malinko" z jiného ranku). Co říci závěrem? Tento snímek o "vzpomínání na staré dobré časy" s DALEKO větším přesahem (než se na první pohled může zdát) ve mně zraje s každým dalším shlédnutím, vychutnávám si každičké jeho detaily a ryzí poctivou (neředěnou) Coenovic filmařinu. Komentáře ve smyslu, že bratři jsou již "vyčpělí" nejsou rozhodně na místě! No country for old men (pokud není tím úplně nejlepším filmem bratrů Coenů), tak na pomyslnou bednu rozhodně patří! NE, je to NEJlepší jejich snímek, tečka! 96% zajímavé komentáře (pro mě): Sobis87, Radek99, Shadwell ()

Sobis87

Kdo je tady vlastně hlavní postava? Lleywelyn Moss (Josh Brolin), který v poušti nalezl tašku plnou peněž? Zabiják Anton Chigurh (Javier Bardem), který mu jde po krku? Či snad šerif Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones), který se rozhodl na stará kolena připlést mezi oba muže a 2 miliony dolarů? Nebo ani jeden z nich? Nejsou náhodou všichni z nich jen malá zrnka písku v rozlehlé poušti nasáklé krví? Tak malá zrnka na to, aby mohli být hlavními postavami? Ve skutečnosti vlastně ani nejde o peníze, Tahle země není pro starý je film o tom, jáke to je, když váš život pohltí strach, který ani sebevetším obnosem peněz nedokážete vykoupit a ten strach vás nakonec připraví i o to nejcennější, což je svoboda (L. Moss). Je to film i o zásadách, které mají váhu života i smrti...o zásadách které potlačují strach, strach ze špatného rozhodování (Anton Chigurh). A v neposlední řadě to je film o tom, že pokud ztratíte víru v tento svět, v dobré věci, které se v něm přestaly objevovat, dokáže vás to zlomit více, než cokoliv jiného (šerif Ed Tom Bell). Strach a ztracené naděje, to jsou ty nejzápornější postavy v celém fimu...zároveň i ty hlavní. Bratři Coenovi se na první pohled vracejí ke svým kořenům, ale ve skutečnosti je jejich poslední film mnohem dál než vše, co doposud natočili. To, co mohlo být westernem, je nakonec narativně zdánlivě vyprázdněná hloubavá lyrika, která se z Coenovic tvorby nejvíce přibližuje asi Bartonu Finkovi, ale i tak je od něho na míle vzdálená. Tahle zemi, co není pro starý, se asi nejvíce podobá tvorbě Terrence Malicka, což znamená že to je pro běžného diváka celkem dost nevděčné dílo, ale pro opravdového labužníka, který se nebojí u filmu přemýšlet, to je bomba. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014