Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

Kothy

Dobrý film o studené válce. Zabývá se vpádem Sovětů do Afganistanu. Jak Američani tajně zásobovali Taliban zbraněmi, aby to Rusové nepoznali. Paradoxní je, že teď se snaží Taliban prozatím neúspěšně zlikvidovat... V hlavních rolích účinkují Tom Hanks a Julia Roberts. :) ()

Dzeyna

Výborní herci, ovšem katastrofální výkony a celé ztvárnění filmu. Otřesný námět i scény. Naprosté americké ohrané klišé. ()

teutates

Niečo na štýl kto a ako ťaha za"nitky"USA.Pohľad do zákulisia politických propagand,manévrov zobrazených iróniou a štipkou humoru.Tento snímok určite nikoho neurazí,snaď poteší stretnutie hereckých"veteránov"v príbehu o mužovi,ktorý dokázal vyhrať"sám"tzv.studenú vojnu.Trocha pochvaly,vzápäti opäť kritiky na vládu spojených štátov prostredníctvom réžie prekvapí,avšak v dnešnej dobe nijako neohúry..!Silné 4* ()

nascendi

Aj keď mám Mike Nicholsa medzi svojou režisérskou top ten, niektoré komentáre, ktoré som si pred zhliadnutím filmu ma prinútili byť ostražitým. Ale nemusel som. Film som si užil. Kašľať na niektoré nedostatky, podstatné je, že to bol film o vzácnom type ľudí, ktorí slovami Komenského vedia, môžu a chcú. Dokonca sa mi v závere filmu vybavil záver Kódu Enigma, keď vojaci chceli bezmyšlienkovito a hromadne využívať kód Enigma pre záchranu maximálneho počtu svojich lodí a civil ich musel učiť narábaniu s prezradeným kódom. Aj Wilson chcel dotiahnuť akciu v Afganistane ďalej, ako bol odchod posledného ruského okupanta z ich územia. Nepodarilo sa a následky sa prejavujú dodnes. Ono je ľahšie bojovníkov zmobilizovať, než ich po vojne demobilizovať. Som rád, že som ani tomuto Nicholsovmu filmu s výbornými dialógmi nemusel dať iba tri hviezdičky. ()

Tomco

WTF? Rozmenené na drobné. Neskutočná nuda. Milión zbytočných rozhovorov, ktoré sú síce založené na skutočných udalostiach, ale aj tak.. Jedno trápne klišé za druhým, prekvapujúco podpriemerný Hanks, ktorý strúha nechutné grimasy, nezaujímavá Julia Roberts, nevýrazný (ale z ďaleka najlepší na pľaci) Hoffman atď. Chýba mi tu akákoľvek výraznejšia scéna, postava, ktorá by dokázala niečím zaujať alebo sa aspoň výraznejšie vryť do pamäti. Žiaľ ďalšie znechutenie z umelo vykonštruovaného filmu. ()

Slarque

Dá se natočit pohodová oddechová komedie o vyzbrojení afghánských mudžahedínů v boji proti sovětským okupantům? Evidentně ano! Celý příběh je tak absurdní, že se nejspíš vážně tak nějak podobně stal. Požitkářský kongresman, milionářská antikomunistka a hlavně naprosto netradiční agent CIA v podání jako vždy vynikajícího Philipa Seymoura Hoffmana jsou opravdu úžasné postavy. Politická satira by se možná dala ještě trochu přiostřit, ale i takhle je to velmi dobré. ()

Happens

Trochu nudné, trochu politické, trochu satirické, ale tak nějak byť asi jeden z lepších drama/komedie filmů, i tak upadl do zapomnění s tím, že tuto recenzi jsem měl napsat již před deseti lety a dnes si již nemůžu vzpomenout, o čem to bylo plus mínus. Je vím, že ten konec je věc, kterou USA nedozírně prohráli. ()

dopitak

Jako pacifista bych to neměl říkat, ale ohromně jsem se radoval při sestřelení těch tří vrtulníků. Asi teda nejsem pacifista. --------Po nezbytném pomalém úvodu se film neuvěřitelně rozjel a já se u něj moc dobře bavil. Tom Hanks musí zákonitě dostat každého, ať už s panem Wilsonem na opuštěném ostrově nebo jako pan WIlson coby kongresman v boji "v zastoupení" proti umírajícímu Sovětskému svazu.****** Z počátku nesympatický Gust Avrakotos (nemám rád, když je někdo zbytečně agresivní) se rychle proměnil ve velkého pohodáře Philip Seymour Hoffmana a zahrál to snad nejlíp ze všech. *****O Hanksovi už řeč byla a i tu pro mě většinou nepřekousnutelnou Julii Roberts jsem tentokrát celkem v pohodě přežvejknul, což se mi naposled podařilo v Closerovi (opět u toho byl Mike Nichols) / jen na vysvětlenou, Pretty Woman je na mé černé listině pěkně vysoko nahoře../ ****Ještě bych vyzvedl svůdnou Emily Blunt (Emily z Prady), kterou jsem ale poznal až díky imdb databázi a která tentokrát bohužel dostala jen štěk, a nefilmové autentické záběry z opravdové války, které se výjimečně dobře hodily k tak uspíšenému představení životního příběhu pana Wilsona.****** Dost se těším na originál zvuk, protože dabing zase dopadl mizerně, dost vadí, když několik známých českých dabérů namluví hned několik postav najednou (Petr Oliva, Vladimír Čech). Navíc Hankse, pokud se nepletu, standardně mluví někdo jiný a dost to tentokrát překáželo. Možná že po zhlédnutí originálu tu zbývající hvězdu dodám. Mimochodem, pan Wilson měl až na jednu výjimku moc dobrý vkus na asistentky :-) ()

iamek

Fantastická konverzačka o politice. Téma problémového kongresmana, který se snažil pokud možno nenápadně pomáhat afganistánu v boji proti ruským jednotkám mě hodně navnadil. Od filmu jsem hodně čekal už díky skvělému obsazení a taky jsem dostal co jsem chtěl. Nemám skoro ani co vytknout. ()

klerik

Páčilo sa mi to. Príjemná práca s proamerickosťou, s geniálnym záverom. OBCHODNÍK SO SMRŤOU sa mi páčil viac, ale Nichols tu opäť raz ukázal, ako vie účelne využívať chladnosť svojho prístupu. Pravdou je, že Hanks ma pri svojej snahe o "hravosť" úplne nepresvedčil, ale téma bola dostatočne zaujímavá a dobre zrežírovaná, aby mi to neprekažalo... Navyše je tu úžasný Philip Seymour Hoffman... ()

Chrustyn

Pomalu plynoucí a chvílemi docela nudný film, který sází hlavně na herce než na příběh. Ve filmu válí překvapivě spíše Hoffman než Hanks avšak jelikož na Hanksovi stojí celý film rozhodně nezůstává pozadu a co se týká Julie Roberts tak ta zde překvapila jen novou (nepěknou) vizáží a netypickou rolí. Film má pár povedených a vtipných situací ale jak celek to tak ohromné není a po skončení v divákovy nezanechá nějaký neobyčejný pocit. Ale konec trochu zamrazí když si člověk uvědomí k čemu to všechno směřovalo. ()

Jirka_Šč

Příběh kongresma, který se rozhodne "sestřelit ruské helikoptéry" (zde uvedený obsah od TV Nova není přesný a asi ho zkopíroval někdo, kdo film neviděl). Tom Hanks obdivuhodně menežuje svůj tým, nechá se správným směrem posunout stejně obdivuhodnou Julií Roberts a předvádí zajímavé rozhovory s obdivuhodně nezávislým Philipem Seymour Hoffmanem. Jen je škoda, že to USA tehdy na samotném konci pokašlaly. ✅ Film je velmi aktuální vzhledem k válce na Ukrajině a nezbývá, než doufat, že tentokrát to dopadne jinak a lépe. Trailer. ()

packa

Čistá politická satira, poctivě natočená. Hvězdnému obsazení hlavních rolí není co vytknout. Tom Hanks i Phillip Seymour Hoffman (namaskovaný k nepoznání) svým strojově přesným herectvím diváka nepřekvapí, zato Julia Roberts mě lehce šokovala. Nejenom tím dobovým květákem na hlavě, ale především tím, že dokázala s oběma hvězdnými kolegy suverénně držet krok, přestože dostala mnohem méně prostoru, bravo! Potěší i střízlivá stopáž, ta hoďka a půl utekla jako nic. Rozhodně tento malý skvost nepřehlédněte, výborně se pobavíte a ještě si doplníte znalosti historie. ()

sharky

75% Milé děti, kdybyste to náhodou nevěděly, tak studenou válku vlastně vybojoval jeden koks šňupající s děvkami se koupající americký senátor s pomocí obtloustlého agenta CIA, který svému šéfovi neustále nadával a rozbíjel mu kancelář. Tohle se nám apsoň pokoušejí vsugerovat scénáristé v dalším nadneseném fantastickém životopisném filmu ve stylu Chyť mě, když to dokážeš, Milujte svého zabijáka nebo Pitvy mimozemšťana. Na závěr je tu navíc lehká třešnička v podobě kritiky selhání americké politiky vůči po(studeno)válečnému Afgánistánu. Hlavní role hrají skvělí herci v režii PANA režiséra (i když si trochu myslím, že tenhle žánr není úplně Nicholsův šálek čaje a je mnohem lepší ve pichlavém humoru než v tom nadnesém, jestli mi aspoň trochu rozumíte). Film je dobrý, zábavný, stojí za vidění, jen do té páté hvězdičky cosi chybí, co neumím přesně pojmenovat... ()

Flego

Kongresman Charlie Wilson, obklopený mladými asistentkami, schopný zahlasovať vždy "za" keď je poskytnutá protislužba, je v podaní Toma Hanksa báječný. Inteligentný a vtipný scenár mu pomáha a on si to užíva. Prvé stretnutie Charlieho a Gusa ( vynikajúci Philip Seymour Hoffman ) v kancelárii je neuveriteľne zábavná. Film umne balancuje na hrane drámy a satiry a keďže sa odohráva v osemdesiatych rokoch znalosť vtedajšej politickej situácie a politických termínov je na osoh veci. ()

HellFire

Nechutně nudná konverzační věcička, kde jsem vše zapomněl hned v momentě, kdy někdo vyslovil další domněnku ohledně politických záležitostí. Julia Roberts byla ve své roli vysloveně otravná. ()

Sofia

Politická témata mě ve filmech nikdy moc nezajímala, i proto asi hodnotím tento film jen jako průměrný. Výborný Tom Hanks, svižné dialogy a pár emocionálně silných scén (afghánský uprchlický tábor). Přesto na mě film zapůsobil chladně a neukázal udržet moji plnou pozornost. Julia Roberts a Phillip Seymour Hoffman odehráli svůj standard, jeho nominace na Oscara za nejlepší vedlejší roli je mi záhadou. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)