Dantovo peklo

• Česko Božská komedie (viac)
všetky plagáty

Flego

Dante Alighieri napísal svoj rozsiahly epos zrejme v rokoch 1304-1321 a svoju prácu sizuoval do štyroch dní Veľkonočných sviatkov. Je zložený z troch častí : Peklo, Očistec a Raj. V zmysle roku vzniku filmu ide o odvážny čin, tvorcom sa podarilo zmotniť Danteho predstavu o pekle vcelku vierohodne. Príbeh začína putovaním samotného básnika blúdením po Temnom lese, ktoré symbolizuje hriešnu cestu. Na ceste ho sprevádza antický básnik Vergílius. Spoločne prechádzajú rôznymi časťami pekla a stretávajú samotných hriešnikov. ()

radektejkal

Recenzovat, natož kritizovat film z roku 1911 mi přijde přinejmenším nepřístojné. Nicméně Dante a Tangerine Dream + Edgar Froese tu ke kritice zůstávají. K Danteho veledílu jsem měl od mládí nesympatický vztah, podezíral jsem ho z nesnášenlivosti, cynismu a snad i ze sadismu; a možná jsem v něm (tak trochu) viděl i ideového "projektanta" koncentračních táborů, kterého antičtí básníci (ve filmu) případně zdraví nacistickým pozdravem. A co se týče hudby: řadím se k těm, kteří neorganicky naimplantovanou hudbu TD odmítají. Tím však neodmítám film, nýbrž jeho digitální restauraci a úpravy z roku 2004. ()

Kass

Kdysi před léty jsem "Dantovo peklo" odstřelil průměrným hodnocením jako nudu k posrání, teď bych si za to nejradši nafackoval. Může mě omlouvat snad jen to, že jsem ho viděl mladšíma očima, neměl tenkrát tolik nakoukáno a nemohl docenit čím vším ve své době pro diváky muselo být. Určitě tomu taky nepomohla příšerná kvalita v které jsem film viděl a nevýrazný hudební doprovod. A to mě přivádí k tomu jak zásadním faktorem pro němý film může být, pokud projde pečlivým remasterem a je mu na míru ušitý zvukový doprovod. V současné době je "Dantovo peklo" možno vidět s nehodící se suitou od Tangerine Dream (protože Heaven)... nebo s originálním live hudebním doprovodem od Ester Poly... a také především v alternativní evil sounds verzi (protože Inferno). Zde je použita intenzivní psychedelická hudba v doprovodu řady zvukových efektů a ruchů. Surrealistické výjevy filmu tím posouvá na úplně nový level a i v 21 století je díky tomu schopný zprostředkovat neopakovatelný umělecký zážitek. Tohle opravdu jen tak někde neuvidíte. ()

Oktavianus

Mimořádně působivé filmové obrazy. I když by se dalo namítat, že ztvárnění Vergilia a podobně není příliš antické, Dost mi však vadily především scény, které se neodehrávají přímo v nějakém bizarním prostředí: prostě obyčejný lesní palouček, vzadu je vidět kus normálně kulturně pěstovaného lesa. Hm. Jasně, jsme v roce 1911, tak co bych ještě nechtěl, ale stejně... Daleko, daleko lepší pak jsou výjevy s dušemi mrtvých hříšníků, které se svíjejí v agónii démonicky makabrózních pekelných trestů. Už jen kvůli tomu film za vidění stojí, protože onu působivou naléhavost právě v těchto záběrech skutečně nese. ()

gjjm

První a v podstatě jediná aspoň přibližně přesná filmové verze Božské komedie. V podstatě jde o "rozpohybování" Doréových ilustrací k tomuto dílu s občasnými převyprávěnými úryvky v titulcích. Vykrádat ilustrace nebyl zrovna dobrý nápad, rozpohybované vypadají dost často směšně, ať již se to týká hereckých výkonů nebo efektů (úvodní Dantův útěk před třemi šelmami, Beatricina svatozář, letargicky na kamenech polehávající monstra, která jednou zavrčí a dál se dívají do blba, ze země čouhající nohy svatokupců, poživační, kteří se lhostejně koupají v jezeře hnusu, Vergilius vypadá nejspíš jako Nosferatu aj.). Na druhou stranu některé scény i efekty jsou nejen na svou dobu dost působivé (smilníci zmítaní bouří, Kerberos, ploužící se zástup pokrytců, rozkolníci). Zfilmování básně je vždy nesmírně obtížný, v podstatě nemožný úkol, a musím uznat, že novodobé pokusy o zfilmování poesie dopadávávají podstatně hůř - no a nápad zfilmování jako rozpohybovaná ilustrace není zrovna špatný, byť celá řada směšných prvků by se dala odstranit jen trochu menší doslovností. Hudba od Tangerine Dreams je skvělá a k filmu dokonale sedne. Na svou dobu asi dobrý a dost děsivý film, jenže zestárl víc než jiné. ()