Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (186)

Docent (1980) (S09E31)

Chudák docent. Když se někdo není schopen něco naučit, budiž, ale že si pak na profesora připraví boudu a ještě mu svede dceru, to je už na jednoho moc. Tím spíš, když ani ta dcera neví, zda to s ní její milý myslí vážně. A tak past sklapla na toho, který ji vlastně připravil. Mimochodem, Čestmír Řanda si zahrál profesora třeba i v Arabele a i zde zkoušel a drtil studenta v podobě Vladimíra Dlouhého. A dokonce ve stejném roce.  Jenže Ludvík holt neměl mouchu. ()

Pleš (1980) (S09E32)

Díky dobrým hercům je povídka lepší než námět samotný. A taky je to důkaz, že ne vždy je nutné k nějakému umění mít papír o vzdělání, ale na druhé straně, když něco umíte, netřeba se vzdělání bát. ()

Taška (1980) (S09E34)

To je tak, když ženské - zmatkářky, strašně spěchají a nic si nezkontrolují. Každopádně dnes by se takový dobrák už jen těžko našel. Zvláště, kdyby musel za účelem hledání totožnosti telefonovat a zjišťovat. Vím to sám, pracuji na úřadě. Člověk nalezenou věc přinese se slovy: "Buď si to vezmete, nebo to hodím do koše." Ta zmatečnost a zrychlené záběry mi chvílemi přišly už trochu jako fraška. Povídka je i archivním důkazem o době. Dnes by vám matrika nic neprozradila. Tehdy zkrátka neznali EU a GDPR. ()

Dopis (1980) (S09E35)

Tak to je vskutku ten nejpitomější způsob, jak někoho sbalit. Proč za ním nepřišla rovnou? Nebo proč se nejprve k autorství toho dopisu nepřiznala? Oceňuji snad jen to, že udělala první krok. Vzkaz všem ženám je jasný - nebojte se toho, klidně můžete chlapa sbalit, tím spíše ve 21. století, nemusí všechno dělat jen chlap. ()

Host (1980) (S09E36)

No, kdyby v tom nehráli Sovák se Zázvorkovou, kteří tomu dodávají grády, tak by asi povídka za moc nestála. Celá totiž balancuje na hodně tenké zápletce. Tito dva si zaslouží alespoň ty dvě hvězdy. ()

Kbelík (1981) (S10E01)

Samozřejmě, že vůbec nejlepší na povídce je samotná pointa. A taky uvědomění, že se opravdu něco vlastně tak absurdního stalo. Ale Josef Bláha tomu dodal ještě něco navíc. Právem jedna z nejlepších povídek z Bakalářů a jedna z nejvíc typických proto, jak jsem si vždy představoval, že by měli Bakaláři být a co popisovat. Další je pak Zuby. ()

Dveře (1981) (S10E02)

Tak toto je další docela milá povídka, která tak trochu opět odhaluje z české povahy. Vedoucí los nechtěl, ale jakmile ucítil výhru, byl ochoten udělat prakticky cokoli, aby se k ní dostal. Ale zároveň jako liška ryšavá dokázal Pravečkovi kanadský žertík vrátit. ()

Korespondence (1981) (S10E03)

Mě se líbí pokud mají bakalářské příběhy buď hloubku nebo jsou zábavné. Nejhorší jsou ty o ničem. Naštěstí tohle je ten první případ. Může to znát každý z nás. Mnoho lidí může být nějakých a přitom je to jen a pouze proto, jak moc je ovlivnil - zklamal, život. Tady to všechno dobře dopadlo. Ale toho Vladimíra Menšíka jsem v povídce skutečně neviděl. ()

Kačenka (1981) (S10E07)

Opravdu...kdyby nešlo o Bakaláře, tak tomu nevěřím. Jenže i o kachnu jsou schopni se lidé poprat a ještě se obávat, že jim ji někdo může šlohnout a to se přitom dnes krade víc jak tehdy. Povídka je navíc ještě familiárně nazvaná Kačenka. ()

Myš (1981) (S10E08)

Další z banálních příběhů, který nebyl ani moc vtipný ani příliš neuvěřitelný. Prostě se v paneláku objevila myš, což pravda mohlo působit dost neobvykle. Kdyby tak tvůrci tušili, co všechno si lidi natahají do bytů s rozvojem demokracie. Žena se měla spíše do hloubky zaobírat tím, proč jí vlastní manžel nevěří. ()

Herečka (1981) (S10E09)

Petr Nárožný zde sehrál velmi podobnou roli té, jakou hrál v televizním filmu Hlavní výhra. Také tam šetřil každou korunu a na všelijaké plýtvání si dával pozor. Jenomže tohle byla reálná postava. Pravdou je, že Julie rodině svůj talent dokázala a navíc vytáhla na povrch staré křivdy hromadící se v muži, ale jestli to stačilo na komisi k přijetí se už nedozvíme. ()

Záhada u půdy (1981) (S10E16)

Ani vtipné, ani napínavé, prostě nic. Omáčka bez chuti a bez příloh. Otázkou tak zůstává, zda Bakaláři hledali příběh jakýkoli anebo prostě neměli dost zajímavých. Jinak totiž marně hledám důvod natočení. ()

Ponožky (1981) (S10E18)

Tato povídka, jako v pořadí třetí, a povídka Konečně v novém, jako úvodní, byly vysílány v Nejlepší bakaláři. Jsou si dost podobné, alespoň principiálně. A všechno, co chybí právě té druhé jmenované, tak Ponožky splňují. Zdeněk Řehoř trapas dovedl ktéměř k herecké dokonalosti. Dámy si přijdou i na jednu půlku jeho zadku, což i v roce osmdesát jedna považuji za odvážné, navíc v tomto žánru. I když styl, jakým si dveře zabouchl je dost podivný, tak všechno ostatní hlavně díky jemu se fakt povedlo. ()

V porodnici (1981) (S10E25)

Je to sice ohraná písnička, ale pravdivá. Bez Vládi Menšíka by povídka byla ještě horší. Takhle sledujeme docela nudné žvanění o tom, kterak u porodu chlapy mít či nemít. To vše je doplněno hluchými momenty, kdy sestřička putuje do nemocnice a zpátky s patřičně nezáživným hudebním motivem. Herci jsou sice kvalitní, ale povídka je obsahově slabá. ()

Logik (1981) (S10E26)

Vsadím se, že mnozí mužové povolali k televizím své ženy, protože mají stejný názor a mnohé ženy také zpočátku skřípaly zubama, aby vzápětí vítězoslavně zvedly pravačku vzhůru. Tady nepomůže nic jiného, než když si to muži prostě vyzkouší. ()

Výfuk (1981) (S10E32)

Vladimír Menšík a Karel Augusta výborní. Ale mě ta pointa zase tak úsměvná nepřišla. Nicméně mě to donutilo přemýšlet, zda to bylo lepší tehdy nebo dnes. Tehdy nic nebylo, takže si věcí víc lidí vážilo. Dnes je všeho dost a lidi si neváží ničeho... ()

Fotbalová odysea (1981) (S10E33)

Tak není to úplně špatná povídka. Závislost na televizi je přitom dnes ještě aktuálnější než tehdy, protože v době, kdy může čověk sledovat stovky kanálů a i těch českých je už veliké množství, to jde rychle. Zvláště, když člověk žije sám a on nemá jinou zábavu. A to máme ještě k dispozici sportovní kanály. Je to taková povídka, která neurazí, ale ani nenadchne, ovšem zahraná je vcelku dobře. ()

Nohejbal (1981) (S10E40)

To jsou příběhy, to jsou příběhy...občas si říkám, že tvůrci Bakalářů museli nejspíš poskytnout nějakou omáčku, když nebylo z čeho brát. Toto je další z celé řady případů. Jestli to tak opravdu fungovalo, že někdo přeskočil rezervační systém jen proto, aby druhý mohl hrát nohejbal a bylo spravedlivě pískáno, tak asi neměli radost ti předskočení, čekající na chatu, když to shlédli. Každopádně dítě v polovině příběhů bylo velmi otravné a protivné a otec byl víceméně vylíčen jako neschopný uvařit něco víc než jen čaj. A fair play dostala taky těžký direkt. Paní Kolářová z této povídky udělala víceméně přežitelnou věc, zábavu nikoli, neboť kde nic není, ani smrt...ale však to znáte. ()

Knedlíky (1981) (S10E41)

Chlapi se v hospodách sázejí o mnoho různých blbostí. Tahle sázka byla trochu střelená, ale to je vlastně každá, ovšem její řešení také. Irena Kačírková byla celkem oblíbená herečka Bakalářů, jen v poslední době jsem hodnotil dva její počiny a tohle je třetí. I když je příběh nic moc, dva skvělí herci jsou důkazem, že když to vezmou za správné konce, můžou i velmi průměrnou věc lehce povýšit. ()

Anténa (1982) (S11E06)

Dobří herci a humorná pointa. Nejzajímavější mi ale stejně přijde fakt, že se pořád tvrdí, jak tenkrát v televizi nic nebylo. Jak by asi šíleli dnes? ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)