Parfum: Príbeh vraha

• Česko Parfém: Příběh vraha (viac)

Jean-Baptiste Grenouille má vlastnost génia – svým nosem dokáže zachytit, detailně popsat a charakterizovat všechny vůně, které se kolem něj mihnou. Okamžitě rozpozná jejich složení, míru použitých komponentů, čehož využívá pro výrobu těch nejúžasnějších parfémů na světě. Zoufale však touží po vytvoření dokonalé vůně. Naprosto zbavený citu se rozhodne vytvořit démonickou vůni, jejíž základní esencí bude vůně mladé dívky, nevinné a čisté. A učiní pro to vše... (oficiálny text distribútora)

halixCS93

nejsem si jistý, jestli ten umělecký konec na zamyšlení celému filmu prospěl, spíše pochybuju. Pointa by byla jasná i bez těch zázračných účinků parému... Herecký výkony, prostředí, atmosféra, všechno super, v těchto ohledech jeden z nějlepších filmů co jsem kdy viděl ()

TwoFace

Skvělý film se skvělou atmosférou a příběhem. První film, kde jsem si vyloženě přál vidět hlavní postavu mrtvou. Parfém si vážně skvěle pohrává s divákovými pocity. Šokuje, probouzí sympatie, znechucuje, ale zároveň udivuje. ()

peto580

ak by to nebolo také verné vyobrazenie stredoveku - všade smrad, špina a hovna nahodím tomu odpad pretože toto ,,umienie" šlo bohužial mimo mňa. ()

Sochorisko

Asi bych tomu plný počet nedal. Nicméně celkový námět, režije, knižní předloha. Výborně propracované a člověk na to "čumí" a říká si, vážně ? To je nádhera. Během, i po shlédnutí tohoto filmu jsem čichal snad ke všem věcem, které se nacházely v mém dosahu a byl naprosto oddán tomu, co vidím. Jednoznačně doporučuji. Ps.: trochu mi to připomíná Ďábelského holiče z Fleet street.. ()

kritiklon

Nevšední filmový zážitek. Zajímavé téma, ještě zajímavěji provedené. Určitě si přečtu i knižní předlohu, už ji mám koupenou a jsem zvědavý na své vlastní srovnání! Protože například filmový závěr byl přímo ukázkový, též postavy skvěle vyobrazené. Uvidíme. Filmu dám 4* za 82% ()

filipvrbik

Velice netradiční film, který je velmi (možná až přehnaně) naturalisticky natočen- u mě pořád osciluje mezi odpadem a pěti hvězdičkami-tak jsem to rázně utnul a dávám průměr 60% ()

mira007

Hodně profi dílo s naprosto parádní vizuální stránkou a neskutečnou pohlcující thrillerovou atmosférou. kdy divák sotva popadne dech. Svého času údajně nejdražší evropský film, který nemá problém potrápit mainstreamového diváka a taky nemá problém s nahotou jako v amerických filmech. ()

Yardie

Velmi povedený snímek. Zajímavý příběh, výborný výkon Bena Whishawa, audiovizuální paráda, velmi dobrá atmosféra a prostě celkově parádní zpracování. Celou dobu je člověk v napětí, co se bude a jak to dopadne. Film plyne tak pozvolna, ale nenudí, vše je zajímavé, člověk to baští. Ke konci se dostane do rychlejších obrátek a člověka to úplně pohltí. Co mi trošku zkazilo dojem je úplný konec - finále. Tohle mi prostě nepasovalo ke zbytku filmu a trošku naprosto se to tam nehodí. Jako by to byl jiný žánr. A to se mi moc nelíbilo. I když jsem od přítelkyně dostal jisté vysvětlení, mně to narušilo atmosféru a náladu filmu. Ale jinak velmi povedené. Howgh! ()

Milky.

Zajímavá pohádka pro "dospělé", hodně nahých prsou...solidně hrající Whishaw a ignorace fyzikálních zákonů. Na podívání solidní....a to je tak všechno. Alespoň jsem viděl Karoline Herfurth nahoře bez. ()

Kamas

"Lidé mohou zavřít oči před hrůzností, před krásou, mohou zavřít uši před melodií nebo omamujícími slovy, ale nemohou se ubránit vůni.. Neboť vůně je sestrou dechu. s ním vchází do lidí, přímo do srdce. Kdo ovládá pachy, ovládá srdce lidí.." Film, který se mi svým zpracování líbil ještě více než knižní předloha, ve které byl Grenouille popsán jen jako ošklivá, necitelná geniální zrůda. Ben Whishaw dal postavě něco navíc.. Ač to byl chladnokrevný vrah, dokázala jsem ho pochopit a dokonce s ním i soucítit. Pach pařížských čtvrtí 18. století, plné obchodníků, bláta, much a tlejících ryb snoubící se s vonným jihem Francie, kdy vám do nosu zavane jemná, omamující vůně květin, bylin a směsi vonných esencí, kroužící v baňkách při výrobě parfémů.. Vůně mokrých kamenů, vůně krásných neposkvrněných dívek. Skvělá kamera, výprava, kostýmy a hudba. ()

Marius_ss

Film očarujúci, ako finálny parfum. Tak umne zrežírovaný, zostrihaný.... a s prekrásnou kamerou a HUDBOU, ktorú zložil sám režisér (!) Tom Tykwer - ktorý je géniom vo svojom obore (resp. oboroch), podobne ako hlavný filmový protagonista. ()

alenka

uvodni naturalismus me naprosto uchvatil, a pani v rade prede mnou ocividne taky, kdyz odbehla na zachod a uz se do salu nevratila. nicmene podivne rozbredly dej s podivnymi herci (boze, jak jsem se lekla, kdyz se v roli femme fatale objevila zrzecka z nemecke teenage "komedie" holky to chtej taky a en jsem doufala, ze nebude hrat prim) a promiskuitnim zaverem a la chytilova a jeji vyhnani z raje me dost odradilo od pozitivniho hodnoceni filmu. tykwer mi prisel vzdycky jako genialni reziser s cuchem na originalni namet. namet vyhmatnul dobre, ale asi se nechal prilis pohltit nesplnitelnou ideou. ()

FunThomas

Výborný film, který jistě zaujme svým ztvárněním a hereckými výkony. Úchvatná hudba a místy až syrový děj jsou něco neobvyklého a dodávají filmu zvláštní atmosféru... ()

Pawlisman

Na film jsem byl natěšený,ale odcházel jsem obrovsky zklamaný. Nejnenom, že jedna chyba a dějový nesmysl střídá druhým ( to vše při pokusu zachovat serioznost a skutenost příběhu ), ale film je i zbytečně zdlouhavý. K tomu vás na konci čeká ta nejhorší část příběhu. Z historického románu se dostáváme přes vražedný thriller k fantasijnímu až pohádkovému závěru. Podivná slátanina přeplněná nesmysly, která za váš čas nestojí. 5/10 ()

Kroupa

Navštívil jsem kino po drahném čase a přivítal mne film, jenž mě uchvátil originálním a působivým vizuálním prožitkem a nakonec dojal krachem klíčových tvůřčích ambicí jednoho nadaného evropského filmaře. Krása i hnus, obojí podkreslené skvělou hudbou v podání Berlínské filharmonie řízené samotným sirem Simonem Rattlem - jaká čest. Protikladem je také originalita a obligádost, jež se ve filmu střídají stejně jako výborné a silné momenty s naprostou fraškou. ()

El Loco

DEKADENTNÁ DOKONALOSŤ...Tom Tykwer sa spracovaním tohto príbehu dotkol filmárskych nebies a vyvrátil všetky premisy o nesfilmovateľnosti Süskindovho románu. Ako by povedal majster Baldini : „Rovnako ako hudobný akord, aj parfumérský akord sa skladá zo štyroch esencií, čiže tónov, úzkostlivo zvolených pre svoju harmonickú konsonanciu. Každý parfum má tri akordy : toniku (head), subdominantu (heart) a dominantu (base). Tonika vytvorí prvý dojem, trvajúci niekoľko minút, až kým ustúpi subdominante, tvoriacej základnú tému parfumu, trvajúcu niekoľko hodín. A nakoniec dominanta, dozvuk parfumu, rozpoznateľný ešte niekoľko dní. No Egypťania tvrdili, že naozaj originálny parfum potrebuje jeden tón navyše, poslednú esenciu, ktorá podtrhne a zatieni všetky ostatné.“...a tak ako Jean-Baptiste Grenouille hľadá na svojej ceste tú bájnu, poslednú esenciu, ktorá spoluvytvorí parfum tak jemný a zároveň tak silný, že v momente, keď ho ucítia, uveria všetci ľudia na svete, že sú v raji, Tykwer nám v rámci filmárskeho procesu pripravil takýto delikátny dezert, po ktorého ochutnaní som nechcel ochutnať žiadny iný po dobu niekoľkych dní...Neuveriteľne hodnoverné a uchopiteľné vytvorenie prostredia a obdobia, v ktorom Grenouille žil (a „pôsobil“) posúva filmový zážitok o hodný kus cesty ďalej, lebo obyčajným zobrazením dokáže Perfume dráždiť všetky receptory, tak ako žiadny iný film...Divák nielenže uverí rozprávačovi, že parížsky rybí trh bol v 18.storočí tým najsmradľavejším miestom na svete, ale to dokonca aj ucíti...Chváliť treba aj hereckých predstaviteľov, či už talentovaného Bena Whishawa alebo stálice filmového neba - Dustina Hoffmana a Alana Rickmana. No ale pozor, Perfume nie je obrovským zážitkom len vďaka svojej dokonalej forme, ale aj kvôli skvelému príbehu, ktorý necháva diváka po prvom pozretí v nemom úžase...Nechcem tu veľmi rozoberať dej, ale niekoľko úchvatných scén (predovšetkým už viackrát spomenutá poprava na námestí v Grasse) patrí medzi to najlepšie, čo nám ponúka svetová kinematografia 21.storočia. Keď k tomu pripočítam aj hypnoticko-mrazivý soundtrack z pera trojice Tykwer-Klimek-Heil, ktorý nahral Berlínsky filharmonický orchester pod vedením Sira Simona Rattlea (odporúčam hlavne „The Girl With The Plums“), nebojím sa vysloviť myšlienku, že „Perfume : The Story Of A Murderer“ nie je len taký bežný film, ale je to KUS UMENIA... ()

AladdinDC

Tenhle film mi chvílemi bral dech. Opravdu snímek který vás vtáhne a nepustí, jste součástí, chvílemi se budete snažit čichat kolem sebe co ucítítě. Nádherné vizuální zpracování, které si opravdu budete užívat. Dustin Hoffman v roli které mu naprosto sedla a okouzlující až éterická Rachel Hurd-Wood, ze které nám roste hádám paní herečka. plných 5 ()

thunnus

Hodnotit tenhle film je vážně těžký úkol. Na jedné straně tu máme skvělou kameru, díky níž skoro cítíme ty "vůně", zajímavý příběh, který je sice ohraný (myšlenky a důvody vrahova jednání), skvělé herecké výkony: Přesvědčivý Ben Whishaw a neméně skvělý Alan Rickman. Na druhé straně tu jsou (alespoň imho) i zápory, jako chyby v logice, možná až moc bizarní konec a někdy až přílišná roztáhlost filmu. Možná, kdyby ho režisér rozstříhal tak o půl hodinu míň bylo by to na pět hvězdiček. Senzuálně je to ale krása. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (viac)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (viac)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (viac)