Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

somnar

Kdyby povinné hodiny náboženství na střední škole vypadaly takhle dokonale, nechodil bych místo nich na cigáro. Trosečník meets Světová náboženství v kostce, to vše jako opulentní vizuální žranice. Poselství jde mimo mě, obrazovým kejklím však tleskám. A na to, že maximum času strávíme v jednom člunu, to šlape obdivuhodně. 75% ()

Mertax

Vizuálně opojné, bohužel příliš naivní (spirituálně dosti mělké), ale s několika perfektními scénami (ztroskotání, kosatka, bouře, ostrov), které mi naprosto vyrazily dech. Ještě že se ve filmu tolik nemluví, český dabing totiž z filmu místy dělal béčkovou báchorku pro děti. 3D kvalitní, ale oceán tmavší, slunce taky... A tygr je své digitálnosti naprosto dokonalý - vypadá autentičtěji než nějaký živý a jde z něch strach. 75 %. Pí: Castaway meets Titanic meets Kon-Tiki. [Kino, 3D, dabing]. Po druhém zhlédnutí nadšení částečně opadlo a bez velkého plátna už mě ten fantastický příběh tolik nepohltil. [2D s titulky] ()

TeeAge

|| Scenár: David Magee / Námet: Life of Pi by Yann Martel | Hudba: Mychael Danna | Produkcia: Ang Lee, Gil Netter, David Womark | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Rythm & Hues, Fox 2000 Pictures | Rozpočet: 120 miliónov $ | Tržby: 595,575,705 $ || Už z traileru bolo jasné, že tvoriaci tím bude mať veľmi ťažkú prácu pri udržaní gradačnej tendencie deja s predlohou, ktorá sa z 90% odohráva na záchrannom člne - knižku som síce nečítal, no na základe propagačného materiálu som tušil, že to bude "slano-centrické". Stalo sa tak. | Under construction | Videno v CinemaCity Zličín, Praha, 5.1.2013 | ()

Ainy

Opravdové, psychologické drama v obalu okouzlující pohádky. Závěrečné vyprávění chlapce v nemocnici dvěma pojišťovákům japonské lodní společnosti, jejíž plavidlo se potopilo, mi pomohlo pochopit, že varianta číslo dvě byla skutečně pravdivá. Tím na mě padla obrovská tíha poznání, v jak ryze velkém nebezpečí a hrůzy prožívání se musel chlapec ocitnout. Co si budeme povídat, věřit ale variantě první, je mnohem lepší. Takže ... příběh o pohádkové arše Píově mě zasáhl a užila jsem si ho do poslední minuty. Netuším, jestli se dá na otevřeném moři zažít tolika nádherných efektů v tak obrovském měřítku, ale vypadalo to překrásně. Zrcadlení hvězd, kdy si nejste jistí, kde je hranice obzoru, hra se světly v noční tmě ad., vizuálně to byla neskutečná pastva pro oči. Stejně ale přežít dvěstě dvacet sedm dní na otevřeném moři, se rovná zázraku ať je to tak nebo jinak. ()

Kaka

Podobné filmu Jak přicházejí sny. Stejně vizuálně opojný, technicky precizní a v podstatě prázdný film načrtávající náboženství, rodinou soudržnost i survival dobrodružství, ale je tak zdlouhavý, že ač je forma sebeúchvatnější, nebaví to. Ang Lee se do těch kamerových a trikových hrátek opřel až moc na úkor všeho ostatního a originalita, či snad film roku se tedy určitě nekonají. ()

Spiker01

Vcelku zajímavé dobrodružství, ovšem někdy trošku nudné a zdlouhavé. Celý příběh se odehrává ve Francouzské Indii, když tedy nepočítám Tichý oceán, což je pro Hollywoodský film poměrně neokoukané. Jde vlastně o to, že japonská loď, na které se hlavní hrdina Piscine Molitor Patél plaví, zasáhne velká bouře, která ji potopí. On přijde o svou rodinu a je nucen sdílet svůj člun s tygrem. Měsíce ubíhají a vy sledujete, jak se π s tygrem skamarádí a navzájem si pomáhají, aby přežili. Co se týče technologie, je to velice pěkně provedené, tygr vypadá opravdu jako pravý tygr a vše je krásně barevné. Pro menší děti to však nejspíš bude i tak nudné. Film se honosil 3D, které má být opravdu k něčemu a nemá zapadnout do tuctových postkonverzí, které se dělají jen pro dolárky. Osobně to tak růžově nevidím, nutno však říct, že vše opravdu vypadá pěkně a u mě je zřejmě problém v tom, že 3D neholduji. Na závěr dodám, že vyvrcholení příběhu přineslo filmu jednu hvězdičku navíc...80%...[28.12.2012_Cinestar_Plzeň] ()

Eddard

Alegorie na alegorii, zajímavá historka, od úvodních titulků vizuální skvost. Přes všechna ta témata to ale kolem mě trochu prošumělo. Nášup si ale hned tak nedám, to radši kuře Vindaloo. 70% ()

Falko

Jeden z najkrajsich dobrodruznych filmov roka 2012. Uz trailer hovori za vsetko a konecne je to opät film, ktory sa oplati vidiet hlavne v 3D kine kvoli krasnym farebnym vizualnym zaberom asi v tretej tretine filmu. Uvodne zoznamenie sa s hrdinom bude mozno pre niekoho trvat prilis dlho, alebo sa budete nudit, avsak od chvile, ako sa Pi ocitne sam voci prirode a ten tiger nie je ziadny jeho priatel, ako by ste si mohli mysliet z traileru, ale dravec, ktory by rad bez rozmyslania zozral cloveka. No ja som tak premyslal nad tym, ako daleko by som sa dostal na jeho mieste a odpoved je jasna, utopil by som sa. Jedenast nominacii ma potesilo, vobec som v case sledovania filmu v kine ani len netusil, ze sa akademici rozhodnu dat tomuto filmu az tolko nominacii na Oscara. Reziser Ang Lee sa sice tesil z Oscara za najlepsiu reziu, avsak sosku za najhlavnejsiu kategoriu najlepsi film ziskal Affleckov ARGO (2012). _________ Suraj Sharma - (Pi Patel) +++ Irrfan Khan - (Dospelý Pi Patel) +++ Adil Hussain - (Santosh Patel) +++ Tabu - (Gita Patel) +++ Gérard Depardieu - (Kuchár) +++ Produkcia: Ang Lee, David Lee +++ (Videl v 3D kine 03.01.2013) +++ ()

castor

Že je to barevné a že tam pobíhá hladový tygr, ještě neznamená, že z toho divák musí padnout na zadek. Další výzva Anga Lee tentokrát nedopadla dle očekávání. S Bohem jsem dobrých třicet let nerozmlouval, hlavní hrdina Pí naopak vstřebává křesťanské, buddhistické, muslimské, hinduistické a kdoví ještě jaké vlivy. S vírou mu paradoxně pomůže až ztráta nejbližších a ocitnutí se uprostřed oceánu v záchranném člunu s ne zrovna ideální zvířecí společností. Než se k tomu ale dostaneme, musíme se probrat desítkami minut žvatlání v do sebe zahleděné pohádky, která láká na přepálené západy Slunce a neonově zářící oceán. A divák v té myšlenkové fádnosti jen obtížně hledá záblesk nějaké přidané hodnoty. Jasně, vizuálně podmanivé kudrlinky jsou víc než fajn, jenže tyhle čarohrátky působí hypnoticky jen pár desítek sekund a jednou přestanou bavit, a to v momentě, kdy divákovi schází děj. Žánrový všeuměl Lee dokáže být pokaždé tematicky i geograficky „jiný“, tentokrát mi ale jeho banální vyznění a příběh plynoucí do ztracena nesedlo. Vyprázdněné mučení!! ()

viperblade

Zhlédnuto v kině ve 3D. Life of Pi byl posledním snímkem, který mi chyběl, abych měl zhlédnuty všechny filmy, které byly nominovány na letošní (2013) Oscary. Musím uznat, že jsem byl rád, že jsem tuto silnou devítku završil právě tímto filmem, který je opravdu vizuálně úchvatný a který není hloupý, jak nám ukáže konec filmu. Trochu jsem se bál, když jsem se dozvěděl, že to je film především o náboženství, ale nebylo proč, Ang Lee to vzal za správný konec. Vše je jen a jen na nás. Pochopíte, až uvidíte film. Momentálně nemám, co jiného bych napsal, snad až po druhém zhlédnutí. 100 %. ()

D.Moore

Příliš, příliš (a ještě jednou příliš) digitální. Neustálé triky mě s výjimkou dokonalého tygra v jednom kuse otravovaly a rušily stejně jako kamera, příběh mi připadal prachsprostě obyčejný, o hlavního hrdinu jsem se během jeho výpravy ani trochu nemohl bát (proč taky, když ho na začátku vidíme staršího, celého, živého a zdravého, že)... Scénám s oblohou odrážející se v nekonečné vodní hladině nemůžu upřít vizuální působivost, vcelku se mi líbila i vsuvka s hejnem létajících ryb, ale proč muselo být všechno tak kýčovitě neonové a digi-halucinogenní? Navíc hudba (ano, ta oscarová) je naprosto tuctová. Dvě hvězdičky by byly moc. ()

PinokKio

Někdo rád maluje, jiný točí filmy. Ang Lee evidentně miluje oboje, protože Pí je jedna velká radost pro oči .. přehršel barev a nádherných obrazů .. tohle muselo ve 3D působit hodně zajímavě. Stejně tak si užijí i uši, protože soundtrack zní skvěle. Je mi jasné, že příběh je tuctovější, ale já jsem odkojený dokumenty o přírodě a v lecčems mi Pí připomněl oblíbenou Baraku. [OSCAR 2013] .. 10 nominací. Pro mě obrovský favorit na zlatou sošku v hlavní kategorii, ovšem trošku ho handicapuje fakt, že už si tuhle cenu nedávno odnesl jiný film o Indii a to Milionář z chatrče. Velké šance tedy má za soundtrack, určitě za vizuální efekty a oboje technické zvukové kategorie (mix a střih), snad i za kameru a střih. Můj černý kůň při letošním udílení .. ()

Hild

Life of Pi mě zasáhl do místa, kde jsem to vůbec nečekala, odkryl něco tam hluboko uvnitř mě. Už dlouho na mě film takovým způsobem nezapůsobil a ať si každý říká, co chce, ale pro mě je toto dokonalost. Spousta zajímavých myšlenek a úvah, navíc už jsem to psala u pár filmů, miluji velké věci a myšlenky ukryté navenek v těch samozřejmých a pro někoho bezvýznamných. Poselství filmu není jedno univerzální, ale každý si ho může přebrat a vyložit po svém. Rozumím, že někoho může naštvat to, že celý film směřuje k jakémusi cíli a závěrečná pointa to celé jakoby smaže (nebo ne?). A nepochopím, jak někdo u tohoto filmu může napsat, že je to kýč, technicky a vizuálně je to vybroušený diamant, kdybych si nepřečetla, že ten tygr je počítačový, nikdy by mě to nenapadlo, film může vypadat navenek pohádkově, ale zároveň se neztratila jistá syrovost a krutá realita přírody. Možná mě teď spousta lidí bude považovat za silně sentimentálního člověka, ale mé oči od potopení lodi do skončení titulků nezůstaly suché. Hodně silný a emocionální zážitek, že si budu muset překopat mou topku filmů roku 2012. ()

Spooner

I přes všechny ty zlatý plešouny a další ocenění mě vlastně překvapilo, jak moc se mi to líbilo. Dokonalý vizuál, bezchybná režie Anga Lee a jeden nehorázně cool tygr na cestě za vírou, která vás učaruje i kdyby ste nechtěli. To téma jsem sice Angovi s navijákem nespolknul a v některých chvílích mohly více zasáhnout střihačovi nůžky. I tak ale klobouk dolů před Angem, že tuto zatraceně těžkou látku dokázal ukočírovat se vztyčenou hlavou (a sehnat na ní ty šílený prachy), a hlavně s naprosto nečekanou pointou. Ta vás buď potěší nebo naštve, ale hlavně vás dost šokuje a to je v tomhle případě hlavní.80% ()

MMR

Jojo, hezky natočený film. Chybělo opravdu málo, a dal bych plné hodnocení. Dobrodružství na moři mě uchvátilo. ()

Davies182

Tak fajn - od kouzelníka s filmovými kotouči, kterým Ang Lee bezesporu je, určitě nikdo nečekal tak rozporuplný začátek a téměř katastrofální zakončení jeho nového díla. Pičínův příběh je mixem Milionáře z chatrče, 127 hodin (zatím samé Boyleoviny), animovaného Madagascaru a jednoho specifického hororu s tygrem bengálským (Burning Bright). Proč ne? Snímek se dále snaží předat určité poselství, režisér ale v tomto případě celkem dost pokulhává - mno, jeden epický příběh o víře už letos v kinech žel bohu byl. Je to škoda: celá střední, dobrodružná Pího část, je totiž za čistých pět hvězd. Oscarů si u toho dovedu představit hodně... ()

gogo76

Plný počet len za tigra? Áno. V podstate súhlasím so všetkým, čo napísal Sawy. O živote Pí-ho sa toho až tak veľa nedozvieme. Úvod sa mi zdal málo magický a záver, mám na mysli vymyslenú/alternatívnu verziu príbehu Pí-ho, pôsobí navyše. O bohu sa tu melie zbytočne dosť a neuveriteľný príbeh Pí-ho by sa dal vysvetliť i ako vôľa prežiť s malým zázrakom dohromady. Isté však je, že od kedy začne búrka v oceáne a loď sa začína potápať, zažral som sa do príbehu tak, ako naposledy pri premiére Avataru. Pred návštevou kina som sa utešoval, že snáď ten tiger dostane na plátne aspoň 10-20 min. A tu zrazu viac ako hodina !!! Tento výlet na lodi s bengálskym tigrom bol pre mňa šialený zážitok. Triky sú úžasné, tiger je takmer ako živý a na lodi je to boj na život a na smrť. Určite nie žiadne rozprávkové priateľstvo, akoby sa mohlo z plagátu zdať. Milujem tieto filmy o človeku a prírode a takmer 3/4-tina filmu je pre mňa nezabudnuteľná. S tigrom a Pí, som tam bol duchom aj ja. 3D verzia ma vôbec neudivila a radšej by som volil 2D. Za výsledok musím dať plný počet, nemôžem inak a nenormálne sa teším na blue ray, keď si to vychutnám v krásnych farbách a opäť pocítim ostré tigrie pazúry...100%. ()

Xmilden

K maximální spokojenosti chybí opravdu kousíček. Docela mě mrzí, že jsem na tohle nešel do kina. Věřím že v 3D by to byl neskutečný zážitek. Příběh Richarda Parkera se mě moc líbil. Mělo to myšlenku. krásný vizuál a dechberoucí příběh. Jako milovník zvířat 85% ()

Arbiter

Rozvrzané ale místy milé vztahování se k západu a hledání sebereflexe v kýči. Skoro se nabízí odnést si rýpavé poselství: Nezáleží na tom, jestli lžeš, hlavně když se to líbí. Duchovno šustí papírem a naivitou. Jak se ale čas od času stává, povedený (a jak jinak než kýčovitý, byť na ruby převrácený) závěr otupí většinu nejbolestivějších výtek. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)