Film je tretím v poradí, na ktorom Alejandro González Iňárritu spolupracoval so scenáristom Guilleromom Arriagom. Rovnako, ako v predchádzajúcich spoločných dielach, aj tu sa náhodne prepletá niekoľko zdanlivo nesúvisiacich ľudských osudov. Americká dvojica Richard a Susan musí kvôli Susaninmu zdraviu predĺžiť pobyt v Maroku. Opatrovateľka Amelia sa bojí, že nestihne svadbu syna v Mexiku a rozhodne sa, že tam potajomky odíde aj s opatrovanými deťmi. V Japonsku rieši mladé hluchonemé dievča svoje psychické problémy...Film získal Cenu za réžiu na MFF v Cannes a viac ako 30 ďalších ocenení. (STV)

LucieSimi

Opravdu, ale opravdu dobrý film, na který byste se neměli dívat, jste-li v depresi. Příběhy jsou opravdu napjaté, avšak smutné. Chcete vědět, jak to skončí, ale jakmile se to dozvíte, radši to vědět nechcete. Příběhy nemají žádnou pointu, morální ponaučení ani nic podobného. Jsou to zážitky lidí, které nejsou zas tak daleko od reality - té horší reality. ()

Pecaldo

Sedm let po natočení Babela můžeme srovnávat . Je lepší Babel nebo Atlas mraků ? Za mě jednoznačně Babel. Je srozumitelnější, je akčnější, je... je.... je lepší. Tím je vlastně řečeno vše. ()

Nanuk1

Celý film som bol v napätí ako sa všetky príbehy spoja a do čoho vyústia. Herecké výkony sú na dobrej úrovni, ale samotné rozuzlenie nič moc. ()

TeachMe

Mnoho komentujících si tu stěžuje na to, že japonský příběh je rušil od dalších tří příběhů a že do filmu "jakoby nepatřil". Já mám vlastně přesně opačný pocit. Moc mě bavilo to, že se nejedná pouze o marocký příběh, nebo pouze o mexický příběh, že nesleduji jen drama Pitta a Blanchet či dvou marockých pasteveckých kluků, ale bavilo mě právě to, že mě vyrušovala japonská dívka, co hledá svou identitu, co neví, jak se sebou naložit. A líbilo se mi, jak byl její příběh postaven do kontrastu toho boje o život, který se odehrával na druhé straně zeměkoule. Cítila jsem, že její drama je stejně hluboké a stejně závažné jako to, co se odehrává v Maroku. A síla celého Babelu pro mne byla právě v tom, že tak nesourodé příběhy mohou mít stejnou hloubku, že nejde o jejich propojení v nějaké pomyslné zbrani nebo telefonátu, ale že je to propojení v lidském utrpení, které každý zažívá zcela v jiné rovině a v jiných podmínkách. Všechny příběhy měly tu samou myšlenku a proto byly právě čtyři a právě tyhle. Chápala jsem režisérův záměr zde více, než kdykoliv jindy. Ale třeba jsem jen blbej romantik :-) ()

Lonelybiker

Nádherně vyprávěné 4 příběhy. Některé skončí dobře a jiné hůře. Díky takovým si pak člověk hravě uvědomí, že je vlastně šťastný. ()

kluviM

Tak to je teda paráda. Od začiatku ma film namotával na svoj dej. A nakoniec puzzle životných príbehov do seba zapadne a ja sedím a vydýchavam ten pocit úplnosti. Klobúk dolu. A teraz dačo k deju. Dej je napínavý a vzrušujúci. A napriek tomu sám o sebe nepodstatný. Podstatný je až keď všetko do seba zapadne. Je to o pocite, nie príbehu ktorý ho spôsobí. A nemám pocit, že to je nejaký alternativistickomodernistický samoúčelný exhibicionizmus ktorý skončí a neviem či mi niečo podstatného neuniklo. Napríklad to že vedľa kina bola pekná kaviareň. Tento film má mäso a šťavu. Mňam ()

bobstt

Další z kategorie těžkotonážních filmů Gonzálese.Nevím jak to dělá,ale co film to perla.Nejde jen o tu syrovost a někdy naprostou drsnost filmu,ale především mu jde o ČLOVĚKA. A daří se mu to skvěle,když se k tomu přidá luxusní kamera,nádherná hudba a ůžasné herecké výkony,je to blaho se dívat na jeho filmy.At je to Amores Perros,Butiful,nebo konkrétně Babel je dokonalost sama i když z prvu se zdá hodně nepochopitelný,ale konečná mozaika filmu je zdrcující a není snad možné pochopit,jak je život nejen složitý,ale že jsme v něm stále na tenkém ledě a balancujeme na lanku života a smrti a to bez našeho vědomí a kvalit o kterých je nás ubohých člověků přesvědčena velká většina.Doporučuji tento film vidět v kině,nebo na co největší obrazovce s Dolby zvukem,protože ty nádherné obrazy a scenérie skloubené zvukem,jsou mistrovským dílem.O hercích se vyjadřovat nebudu,protože jména hovoří za své a ty co neznáme,tak skvělě sekundují v tomto neskutečném filmu.Ještě jednou děkuji,že nás González oblažuje a nutí nás zamyslet se sama nad sebou.. ()

Brigitte

Rozporuplné pocity. Takové mám po shlédnutí tohoto filmu. Některé pasáže jsou velice dobré, i celkový nápad, ale některé jsou naprosto zbytečné a strašně moc mě iritovaly, takže proto dávám jen dvě hvězdy, zkrátka převažovaly scény, které mě tak nějak rozčilovaly a moje pozornost se uchýlila prostě jinam. Čekala jsem mnohem víc. ()

StaryMech

Gonzáles Iňárritu a jeho scénárista Arriaga zřejmě nabyli dojmu, že z rodné hroudy a blízkého okolí už pořádný příběh nekouká, a tak do svého třetího, nejučesanějšího a nejhoršího odvaru z amerických vzorů pojali i Japonsko a Maroko. Pamětlivi Čechovova postřehu o pušce visící na zdi proto, aby se z ní vystřelilo, obrátili ho jaksi naruby a vyrobili ctižádostivou, samoúčelnou, vpravdě babylónskou slátaninu s prázdným prostorem uvnitř. Sestříhat ji do tří krátkých snímků nebo jednoho středometrážního by možná pomohlo, ale nebylo by to na Zlatou palmu a jiné medaile. Na druhou stranu by se snad uplatnily i některé z vystřižených sekvencí - jako hudební klipy. ()

shakeXL

Pár zajímavých příběhů, které se vždy tak nějak lehce propletly. Nicméně že bych z tohoto filmu odvařený se říci nedá. 70% ()

Daumatin

Tento film kráča po vzore 21 Grams, ale nedosahuje vysokých kvalít, ktoré Iñárritu v tomto filme dosiahol. V prvom rade mi tu chýba lepšie prepojenie jednotlivých príbehov pričom dva príbehy mi prišli úplne mimo a ani tam nemuseli byť. Hlavný príbeh s Pittom a s Cate Blanchett bol nudný a nevýrazný a mal som pocit, že sa tam celý čas nič nedeje. Najzaujímavejšie mi vyšla Japonka Chieko, ktorá rieši úplne niečo iné na rozdiel od ostatných, ale pôsobilo to na mňa veľmi neprirodzene. Príbehy nevýrazne, herecky priemerne a zbytočne dlhé sú dôvody, ktoré posunuli tento film do priemeru. ()

vilanella

dějová linie procházející jako střela několika na sobě na první pohled nesouvisejícími příběhy. Maličkosti, které mění osudy lidí z opačných konců světa. Kdyby tak věděli. Mám ráda tyhle propletence. ()

Lishkenzi

Alejandro González Iñárritu je na svého diváka pěkně přísný. Po dokoukání jeho filmů (ne Revenant a Birdman) jsem měl vždycky chuť podřezat si žíly. Babel je mozaika zdánlivě nesouvisejících lidských osudů z nichž každý by mohl být plnohodnotným příběhem. Iñárritu je ale poskládal všechny dohromady a zase rozstřelil po celé planetě. Mezi herci předvádí vynikající výkony Brad Pitt a Cate Blanchett. Ostatně jejich story mi přišla nejsilnější. Babel je vynikající film se silnými příběhy a nikoho by neměl nechat chladným. Protože i když se lidé umí chovat hezky, dokážou to být taky pěkný svině. ()

burg

To jste věděli, že japonská panna, co by o to ráda přišla a marockej fracek, co si za boudou leští svýho malýho Alláha, mají společnýho víc, než jen touhu někomu vyšukat (ideálně sobě navzájem) mozek z hlavy? Popravdě: čekal jsem od toho fakt víc. Pro mě to byla téměř nekoukatelná rozpliznutá a zoufalá nuda, kterou jsem musel v půlce filmu vypnout. Třeba to ještě někdy dokoukám, i když o tom silně pochybuju........... Tak jo, dokoukáno, ale stálo mě to fakt těžký muka - jakej byl začátek filmu, tak stejně divnej byl i konec. Chápu sice, že se Iňárritu pokoušel o spojení několika osudů pomocí náhody (a když se nad tím zamyslíme, tak takové spojení prožíváme všichni dennodenně), ale natočit to takhle zoufale nudně, na to musí mít člověk zvláštní nadání... ()

BigJohn02

Tady se Alejandrovi konečně povedlo proplést příběhy po tarantinovsku. Občas se to sice trochu vleče, ale nakonec to do sebe docela zapadá. Tenhle film diváka nezanechá chladným - sám jsem celou dobu přemítal, kdo z těch nezodpovědných pitomců by zasloužil přes hubu jako první: jestli ti dva debilní malí arabášové, co jen tak z plezíru střílejí na projíždějící auta, nebo jejich fotr, co jim tu pušku dal, nebo mexická hospodyně, která unese dvě svěřené děti do Mexika na svatbu, nebo její synovec, který je ožralý suverénně veze zpátky a pak je nechá v poušti, nebo snad hluchoněmá prolhaná japonská nadržená školačka? Těžká volba! ()

typa

Přemýšlela jsem nad názvem filmu. Po jeho zhlédnutí jsem si vzpomněla na Babylonskou věž, která měla být postavena na místě posléze pojmenovaném jako Bábel. Je to tedy symbolem lidské pýchy, která vedla k neštěstí. Tohle není film, který by opěvoval výdobytky naší přebujelé civilizace, ba právě naopak. Lidé jsou za trest pro svoji pýchu rozptýleni po celém světě a rozděleni do několika jazyků... proto tolik různých příběhů s různými jazyky. Pesimistické, určené pro hluboké zamyšlení. ()

Chicagský tribunál pomýšlí na oscarové nominace

Chicagský tribunál pomýšlí na oscarové nominace

27.10.2020

Už skoro dva týdny na Netflixu sklízí veliký úspěch nejnovější snímek Aarona Sorkina, Chicagský tribunál. Historické drama popisuje události z Chicaga roku 1968, kdy sedm organizátorů protestních… (viac)

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Nedávno jste u nás četli o nové hrané verzi Kiplingovy Knihy džunglí, kterou pro Disneye natočí ironmanovský Jon Favreau. Podle názvu se může zdát, že studio uvažuje i o jiném režisérovi. Pravda je… (viac)

Shia LaBeouf na odstřel?

Shia LaBeouf na odstřel?

14.08.2010

Vskutku podivuhodné spojení – Shia ve filmu australského drsňáka Johna Hillcoata, tvůrce Cesty a nelítostného kenguru-westernu Proposition? Ale ano. Prozatím nic není oficiální, ale údajně už spolu… (viac)