Muzika

Predloha:

Peter Pišťanek (poviedka)

Scenár:

Ondrej Šulaj

Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová, Jan Budař, Marek Geišberg, Marián Geišberg, Jana Oľhová, Petra Polnišová, Karol Spišák, Csongor Kassai (viac)

Neďaleko veľkého mesta, niekoľko krokov od hraníc s nepriateľskou kapitalistickou krajinou v zapadákove, z ktorého cesty nevedú nikam len späť, sa začína veselý a trochu čierny príbeh o chlapíkovi, ktorý dúfal, že hudba mu pomôže z kaluže, ale namiesto toho vyváľa hudbu v blate. Bude to aj príbeh o jeho rovesníkoch, priateľoch, túžbach a snoch o slobode, ktorá bola v Československu na rozhraní sedemdesiatych a osemdesiatych rokov jednou z najvzácnejších, najlepšie strážených a najmenej dostupných hodnôt. Je to aj príbeh mladých ľudí, ktorí sa trápia s vlastnými životmi, s láskou, žiarlivosťou, pokušením. Narážajú na obmedzenia doby, v ktorej boli banány úzkym profilom a cesta za Západ nesplniteľný sen. Doby, v ktorej o všetkom rozhodovali členovia jedinej strany a v ktorej donášači informovali aj o tom, že kotolník hráva na saxofóne americkú muziku.

Jadrom príbehu troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise je tragikomický osud nadaného mladého muža, ktorý si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo, no o to jednoduchšie a divokejšie sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov, ktorých skutočný rozmer a dosah si len postupne uvedomuje. (oficiálny text distribútora)

HDeer

Film, ktorý v sebe skrýva ohromný potenciál. Navzdory prachpustým replikám postáv, prípadne nevyváženým balansom medzi dôvtipom a debilitou, je možné v Muzike spozorovať niekoľko, veľmi nezvyčajných konceptov. Ako jeden z nich by sme mohli označiť Martinovu vášeň k jazzu, ktorá sa prelína s na prvý pohľad bláznivou, no stále dostatočne atraktívnou Ančou, charakterizujúcou zmes jeho najtajnejších túžob. Vyznamenané pokrytectvo je iste témou dva. Reč je aj o nadčasovom spracovaní, ktoré svojou neobyčajnou presnosťou a takmer dokonalým hudobným pokrytím, skvele splýva s uvažovaním a samotným konaním jednotlivých charakterov. Všetka nekonvenčnosť sa však napokon stráca v spleti nedokončených, lepšie povedané nedotiahnutých nápadov, ktoré v konečnom dôsledku navádzajú pocit zbytočnosti, pre väčšinu predošlých scén a snímka začne pripomínať typickú slovenskú produkciu. Celok už jednoducho nemôže fungovať a to je v prípade Muziky ohromná škoda. ()

guri

Pred niekolkymi rokmi ma ani nenapadlo, ze s cistym svedomim dokazem napisat, ze som videl velmi dobry slovensky film. Ale co to? Je rok 2008 a ja som videl velmi dobry slovensky film!!! Pohlad do cias, ked vas policajti zobrali na stanicu kvoli dlhym vlasom a banany boli podpultovy tovar. A traja muzikanti, pre ktorych je MUZIKA unikom od reality (Lubos Kostelny) a mozno aj unikom na Zapad (Jan Budar, Marek Geisberg). Co by som najviac vyzdvihol? Vynikajuce obsadenie (najma Kostelny, Geisbergovci, Nvotova), hudbu (hoci saxofon velmi nemusim) a humor ("Lepsie teple pivo ako studena Nemka"). Videl velmi dobry slovensky film... ()

Rasle

Blýska sa na lepšie časy ! Počas filmu som sa ani minútu nenudil, skvele som sa byvil na vtipných scénach a dialógoch. Jediné čo ma sklamalo bol ten nečakaný a nedotiahnutý konec filmu, skrátka skončilo to tak akoby v strede filmu vypli prúd. ()

Filmárik

Vynikajúci film. Po rozporuplnej Bathory je tento , takmer úplne, slovenský film naozaj ako blesk z jasného neba. Tak dlho mu trvalo aby sa predral na plátna kín a výsledok naozaj stojí za to. 70te roky sú tu vystihnuté naozaj dokonale (aj napriek tomu že som ich nezažil) obzvlášť v príbehu zo života. Geišbergovci, Oľhová, Budař sú tak skvelý ako len môžu byť. Nechcem sa hrať na kata ani sudcu ale z dvoch tohtoročných highlightov slovenskej kinematografie u mňa po stránke kvality filmovej časti víťazí jednoznačne Muzika. ()

Torgal

Prekvapujúco celkom podarený slovenský film. Našu filmografiu som nikdy nesledoval (podobne ako českú), ale tento počin mi ukázal, že to s ňou nemusí byť tak zlé ako som si myslel. Je to natočené veľmi dobre a takmer do konca to má aj dobrý scenár. Záver je taký nijaký. Tento žáner spomienkových filmov "ako to vtedy bolo" však moc nemusím. Preto je to pre mňa za 6/10. ()

Biopler

O čosi lepšie dialógy v porovnaní s tým posledným slovenským čo som videl. No aj tak sa nedá uvažovať, že by Muzika bola priemerným slovenským dielom. Vykreslenie doby normalizácie bolo veľmi neprofesionálne, nasadenie hercov bolo slabé. Niektorí tú dobu nezažili, asi preto. Aj napriek tomu je Latinák v úlohe východniarskeho playboya najväčšie terno. ()

vovarano

No po polčase rozpadu som sa vybral do kina na ďalší slovenský film, film o ktorom som počul samé chvály a poklony ... a práve to zrejme spôsobilo moje malé sklamanie... film to odpálil velice sľubne a ja som čakal príbeh plný "muziky", možno aj trocha zakázanej ale hlavne zábavnej. A tej sa mi aj dostalo (aj keď som neviem prečo čakal viac hudbu typu Bez ladu a skladu :-D). Čoho sa mi však dostalo tiež, bol ďaľší prostý príbeh o nie príliš fungujúcom manželstve, rôznych veciac a osobách prečo nefunguje. AJ tak už všetko bolo vystihnuté v "Nevere po slovensky" tak prečo? Pre mňa zbytočne doplnený príbeh o skvelej kapele HUdbaRYtmusTÁNec, ktorá by si na jeden film určite vystačila aj sama.... pre mňa je "Záhrada" stále neprekonaná ... ()

spacylemon

výborně Dorka! přirozená, uvěřitelná "Pichačka" jedna :) "Mastič" o nic horší, přesný rozdvojený ňouma, jak má být... a Budař? nikdy jsem ho něměl rád, ale tady je taky bez chyby. ()

Theker

Dobrý slovenský film som už dlho nevidel a aj z muziky som mal menšie obavy, ale tie pominuli už po pár minútach. Skvelá zábava, dobrý príbeh a herecké výkony. 9/10. ()

pabelito

Očakávania boli veľké a sklamanie sa prekvapivo nedostavilo. Ale predsalen: slovenské scenáre majú jeden obrovský problém s dialógmi a výnimkou tentoraz nebola ani (ináč naozaj skoro až skvelá) Muzika. Lepšie povedané, problém s písaním dialógov má hlavne jeden konkrétny scenárista menom Ondrej Šulaj, ktorý je jednoznačne najplodnejším autorom predlôh k slovenským filmom. Pri Šulajovi má skrátka človek pocit, že tie jeho postavy sa medzi sebou normálne nerozprávajú, ale iba čítajú z papiera to, čo im pán scenárista napísal. Neviem sa zbaviť tohto dojmu pri žiadnom z jeho filmov - snáď len s výnimkou Záhrady, ale asi len preto, že v tomto Šulíkovom epose sa toho zase až toľko nenarozprávalo. Pokiaľ ide o zvyšok, Muzika je skvelý slovenský film, so skvelou kamerou, skvelými hereckými výkonmi (nechcem povedať hercami) a parádnou atmosférou. ()

ShossGrey

Taký horko-sladký pohľad na sny a ideály, ktoré na uzde držal totalitný režim. Ľuboš Kostelný ako hudobník, túžiaci po uznaní, jazze, voľnomyšlienkarstve a slobode, ktorý sa chtiac-nechtiac ocitol v stále sa viac a viac scvrkávajúcom ohnivom kruhu manželstva a rodičovských povinností, ma síce o svojich hereckých kvalitách príliš nepresvedčil, avšak film svojim námetom a spracovaním dokazuje, že to so súčasnou slovenskou tvorbou až tak zlé nie je a že v Jurajovi Nvotovi tkvie určite nejaký ten režijný potenciál. ()

Oonika

Konečně jsem se dostala také k něčemu ze slovenské tvorby. Zaujalo mě hlavně jméno Petra Polnišová. Takže následovala řada dalších příjemných překvapení jako třeba Budař, Nvotná, Latinák... Pauhofovou nemám prostě ráda a tady mi opět neuvěřitelně bavila. Bylo to hezké, milé, dobře zahrané, ale to je asi tak bohužel všechno. ()

winstonik

Veľký návrat slovenského poetického filmu? Zatiaľ nie, i keď tomuto filmu rozhodne nechýba to, čomu priatelia Česi opäť raz nebudú rozumieť: smutný, ale pútavý príbeh o našom trtkovstve. Príbeh o človeku, ktorý nedokáže prekročiť svoj tieň. Škoda "prebúchaného" deja, zopár strojených diálogov a niekoľkých scén, z ktorých by bolo lepšie vyrobiť salvy smiechu (napríklad tá na tej posudkovej komisii). A aký význam mala vo filme úloha Petry Polnišovej? Odpovede posielajte Ondrejovi Šulajovi. Btw, pán Šulaj: slovo "vari" sa už na Slovensku nepoužíva prinajmenšom 40 rokov. Inak je to dosť dobrý film. Naozaj. Frustrácie ženatých pánov, to je nevyčerpateľná téma. ()

zmess

Veľmi príjemný, vtipný film, so skvelou atmosférou a hudbou, ktorý by ste si rozhodne nemali nechať ujsť, aj keď s tou Šíravou sa tvorcovia celkom dosť sekli či už miestom alebo nárečím ale zase až tak mi to tam nevadilo. ()

Nightswimmer

Cely cas ma natriasalo z tych hlasok a vykrikov do tmy, najma z ust panov geišbergovcov, ktori skvostne doplnaju Nvotov obraz tej zvlastne dusivej atmosfery rokov minulych, kde uz len muzika zostavala a aj ta bola pod kontrolou. Vyzdvihnem mnozstvo vybornych malych uloh pre velkych hercov ako Kassai, "japonec" Latinak ci Hajdu, zabudnut sa neda ani na slutty Dorotu. Akokolvek mi je nesympaticka, Ancu Pichacku hrala velmi autenticky. Celkovo velmi slusny slovensky film so zaujimavou kamerou. ()

Petike

Na Muzike si cením hlavne to, že jej chýba vykonštruovanosť a pátos obdobných Hřebejkových obzretí sa za bývalým režimom. Je vidno, že je to nakrútené podľa Pišťankovej predlohy a scenára. Musím pochváliť aj trefne zachytenú 80s atmosféru. Popravde, pretrvala aj do začiatku 90. rokov, takže mi nie je celkom cudzia. :-) ()

Distribuční projekt Manifesto

Distribuční projekt Manifesto

03.09.2010

... přináší do vybraných kin v České republice devět kvalitních, pečlivě vybraných filmů, které jsou masově navštěvované na velkých filmových festivalech. MANIFESTO je projektem distribuční… (viac)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (viac)