Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiálny text distribútora)

Ondr@932

Apocalypto je výborné dobrodružné drama podle skutečných událostí o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Výborné herecké výkony, o akci není nouze, krásná příroda a skvělá hudba. Takže co víc dodat, prostě velmi povedený film! 80% ()

siloalampa

Zvyčajne filmy, kde má hlavný hrdina 9 životov odsudzujem. Tu to vezmem iba s nadhľadom, pretože Ronaldinhovi skrátka musíte držať palce a pokiaľ pozeráte film na veľkej obrazovke s primerane kvalitným zvukom, určite si ho plne vychutnáte, pretože scenár je spracovaný naozaj surovo a dobre. ()

AxelWers

Tiež jeden z filmov, na ktorý som sa chystal dlhé roky a dostal som sa k nemu až teraz. Hlavne z toho dôvodu, že svojho času som sa zaujímal o dejiny Ameriky 16. storočia. Apocalypto je dobrý film, ktorý je čiastočnou rekonštrukciou toho, čo sa dialo v Amerike pred príchodom Španielov, ale zároveň je potrebné sa v ňom trochu zorientovať. Jedna vec, čo mi výrazne udrela do očí: Ide skutočne o Mayov? Ak by som nečítal k filmu žiadne preview, tak jednoznačne tvrdím, že ide o Aztékov, ktorý podnikli vojenskú výpravu, aby získali nových ľudí na obetu pre ich boha Huitzilopotchliho (áno napísal som to spamäti), pre ktorých vyrezávanie sŕdc zajatcom bol národný šport a obete sa počítali na desaťtisíce. Je mi trochu záhadou, prečo si Gibson vybral Mayov, ktorí toho času (krátko po Kolumbovi) už boli v hlbokom úpadku a naopak ríša Aztékov prosperovala. Musím sa priznať, že o Mayov som sa nejako extra nezaujímal, takže ich história je mi z väčšej časti neznáma, tak nebudem rozoberať či skutočne vykonávali to, čo vo filme. OK Gibsona možno zaujal ten úpadok Mayov, ktorý ešte ani teraz nevieme úplne presne vysvetliť, ale predpokladá sa, že to bolo kvôli dlhotrvajúcim suchám. Zakomponovanie príchodu Španielov bol tiež zaujímavý nápad, ale opäť - lepšie by to bolo, keby sa to odohrávalo v prípade Aztékov. Vraj ich legendy predpovedali príchod Španielov a keď Hernán Cortés vkročil na mexickú pôdu presne v deň, ktorý aztécky boh Quetzalcoatl (Huitzilopotchliho nepriateľ) sľúbil, že sa vráti, malo to obrovský psychologický dopad na Aztékov, ktorí Španielov a konkrétne Hernána Cortésa považovali za boha Quetzalcoatla, ktorý sa vrátil, aby sa pomstil. Následný konflikt medzi Španielmi a Aztékmi bol brilantnou ukážkou stretu civilizácií na rozličných stupňoch vývoja, keď tá pokročilejšia úplne rozvráti tú menej pokročilú. O Aztékoch by sa ešte dalo písať celé hodiny, ale tu nie je na to priestor. Škoda, že Mel nevyužil tento obrovský potenciál, bolo by to za 5*, ale inak nemám filmu čo vytknúť a dávam zaslúžené 4*. A veľmi som uvítal, že Mel sa rozhodol film natočiť v miestnom yucatánskom dialekte. ()

FanKalEl

Bavil som pocelý čas ale nečakal som že ten dej bude až tak priamočiary. Napriek tomu si to podľa mňa zaslúži toto hodnotenie, lebo takýchto skvelých projektov je tu pramálo. (80%) ()

Schlierkamp

Americké drama odehrávající se ve starobylé Mayské říši, jež se rozkládala na Yucatánském poloostrově, jižním Mexiku a dokonce i v dnešní Guatemale, Hondurasu a Belize. Tato poměrně kulturně vyspělá civilizace byla poprvé objevena Španěly kolem roku 1520 a právě do této doby nás snímek slavného Mela Gibsona přivádí. V dobách před svým zánikem se Mayové považovali se agresivní a výbojný národ, neboť zajaté bojovníky používali jako otroky či jako oběti Bohům. Právě z tohoto důvodu byla Mayskými válečníky přepadena jedna vesnice v pralese, poražení mužové včetně hlavního hrdiny zvaného Jaguáří tlapa (R. Younglood) byli zajati a odvedeni do hlavního města, kde je čekala pouze smrt. Velkolepý snímek s mnoha působivými scénami se v druhé polovině zabývá dramatickým útěkem hlavního hrdiny za svobodou, jehož postupná likvidace svých odhodlaných pronásledovatelů tvoří v mých očích vrchol díla. Nadmíru však byly poutavé i jiné scény, především samotné přepadení spící vesnice, dechberoucí nahlédnutí do obětních rituálů na vrcholu jedné z monumentálních chrámových pyramid či překonávání snad všech nástrah džungle, včetně souboje s pumou a brutální scény v bažině. Vzhledem k věštbě, jež predikovala brzký zánik říše, jsem závěrečným odhalením nebyl překvapen, neboť bylo logicky očekávané. Neváhám a hodnotím maximálním počtem, neboť Gibsonův film mě neobvykle zaujal, především svou dokonalou výpravou, mimořádnou autentičností a filmově netradičním a málo známým historickým obdobím. ()

Kalimero13

Civilizace... Vůbec jsem netušil, do čeho jdu a zase se jednou ukázalo, že je dobře si o filmu nezjišťovat vůbec nic. Neuvěřitelně zahrané, surové a svým posláním mrazivé. Příběh je jednoduchý a prakticky se odehrává až v poslední třetině a jde o nejvíce filmovou, ale právě nejslabší část filmu. Extrémně silné jsou ty až téměř lehce dokumentární první dvě třetiny. A rozhodně to není kvůli surovosti, která tu není samoúčelná ani přehnaná.  Coby neznalý, kam se bude film každou minutu ubírat, jsem byl očarován tím přerodem malého kmene po obrovskou zkaženou civilizaci, kde paralel by se našel přehršel. A ta samotná tečka je jednoduše perfektní. Dělá nádherný můstek celému smyslu filmu. Brutalita během filmu, na kterou jste se mohli nezúčastněně koukat přes prsty, jakožto akt "barbarů" nehodný té "opravdové" civilizace, vám pouhým zedním záběrem pěkně zhořkne na jazyku. ()

Gardenboy

Ešte mi chýba asi dvadsať minút, ale niekoľko scén mi utkvelo v pamäti - scéna matky s dieťaťom v jaskyni, scéna ako zajatci utekali do kukurice (jedna fakt z mála dobrých) a scéna, ako hlavný hrdina prežil popravu pre svoju klišovitosť, až hlúposť. Inak dobré tri hviezdy....vzhľadom na to, čo som čakal, ma to nesklamalo, ešte dopozerám záver a uvidím. Jo a digitálna kamera mi tu príšerne vadí :((((( ()

pistik

Úchvatný a nádherný film obalený v prvotriednej brutalite. Obrazy krásnej prírody plynulo precházajú do podrezvania krkov a vyrezávania sŕdc. Indiánsky neherci sú omnoho presvedčivejší, než by bol akýkoľvek zamaskovaný herec. To spolu s precíznym režisérskym štýlom M. gibsona a dynamickou hudbou a zvukom vytvára jeden z najspeedovejších filmov, ktorý aj napriek svojej dĺžke vôbec nenudí. ()

FantomASS

Film pobaví, nenudil som sa pri ňom, takže nebudem hodnotiť nejako negatívne. Je to však len pre silné žalúdky a osobne skutočne nemám záujem o opätovné sledovanie tejto surovosti. Takisto som bol trochu v pomykove, nevedel som rozlúštiť nakoľko je film myslený vážne a nakoľko sa jednalo o popcornovú zábavu. ()

Louie

Mě to zkrátka nijak moc nezaujalo. Výprava je sice nádherná a příběh taky není špatný, ale je to zbytečně zdlouhavý na to, co chtěl Mel říct. Taky jsem čekal daleko větší maso vzhledem k tomu, co se během květinových válek dělo.... No, třeba jindy :-). ()

druhaveta

Gibson vykružuje svůj campbellovský mýtus pomocí neuhýbavé akce, zaťatě ožvýkáných žánrových bazmeků a s až stalloneovským citem pro archetypy. ()

MeaCulpa

Ne Michael Bay, ale Mel Gibson je satan. Pojídání tapířích varlat, sekání hlav, vytrhávání srdcí, drcení lebek. Gibsona jako herce jsem miloval a jestli bude pokračovat stejně cílevědomě jako u Apocalypta budu ho za chvilku milovat i jako režiséra. Yucatek se mě velmi líbil a herci do filmu sedli jako ulití. 8/10 ()

Sign

jak se uz tu pise nic takoveho tu este nebylo a me se tento ponekud drsny snimek velice zalibil, tak moc ze se stal jednim z mych nej pri sledovani Jaguari tlapy sem sice byl sam ale neobesel sem se pritom hlasitemu fandeni ve stylu: zdrhej dopice, sejmi ho zmrda, jo jen chcipni kurvo apod... Mele bravurne!!! ()

radeckator

Neuvěřitelé, jak tak jednoduchý film dokáže člověka udržet v napětí od začátku do konce i když má přes dvě hodiny. Skvěle natočeno. ()

Patrik200s

Podarený film od Mala Gibsona tak sa dá označiť Apocalipto. Bez žiadnych filmových hviezd ktorých honorár by predstavoval polovicu projektového rozpočtu. Naopak pútavý film s nápadom a bez cenzúr. ()

mdouglas

Co mi asi nejvíc na Apocaliptu nesedlo byla digitální kamera. Je prostě znát, že tahle technologie zatím není schopna nahradit film. Krom toho bych to snesl i o nějakých 20, 30 minut kratší. 65% ()

cinemaboy7

Koupil jsem dvd a čekal, že se něco dovím o Mayské civilizaci. Místo toho se dostavil jen masakr, který se mohl odehrát úplně kdekoliv a kdykoliv....třeba 10 000př.n.l. Totožný film, ale bez mamutů stavějících pyramidy a místo šavlozubého tygra černý jaguár. Pozitivum pro tento film je to, že vznikl dřív než film 10 000př.n.l. a to, že se na něj oproti jiným Gibsonovým filmům /Umučení Krista/ ještě někdy rád podívám znovu. ()

psychoza

Mám rada filmy od Mela Gibsona... tento nie je výnimkou. Apocalypto - absolútne strhujúci príbeh opisujúci Mayskú kultúru ako desivý stroj na ľudské obete... Skvelá kamera a hudba, ktoré robia z filmu ozajstný napínavý trhák. Veľmi sa mi páči, že počas celého filmu sa hovorí starým jazykom, čo dej skutočne prenáša do starobylej kultúry. A musím pochváliť aj nádherných hercov/divochov - skvele prepracované detaily, účesy, tetovania, pokreslené a ozdobené telá, zbrane - mooooc hezký! ()

Jeanecek

OK, je to pecka. Chvíli mi trvalo než jsem se naladil na správnou vlnu, ale pak jsem na ní úspěšně dojel až do konce. Technicky dokonalé, příběh moudrý. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (viac)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (viac)