Obsluhoval som anglického kráľa

• Česko Obsluhoval jsem anglického krále (viac)

Ústrednou témou filmovej adaptácie slávneho Hrabalovho románu je životná cesta čašníka, neskôr hoteliera a nakoniec cestára v čase politických zvratov v prvej polovici dvadsiateho storočia. Jan Dítě (od 18 do 38 rokov Ivan Barnev, potom Oldřich Kaiser), lebo o ňom je reč, niekoľkokrát v živote pocíti, ako ním druhí opovrhujú - nielen pre malý vzrast a to, že vyrastal ako odložené dieťa, ale tiež pre sympatie k Nemcom a pre svojskú životnú filozofiu. Nikdy však nezatrpkol, neživil v sebe nenávisť a nechcel sa pomstiť. Má totiž svoje sny! Túži po bohatstve, uznaní vo svojej profesii, po milujúcej žene... A hoci sa mu všetkého dostáva, je to len nakrátko - nie je totiž uznaný ani ako árijec, ani ako milionár... (TV Doma)

Milonak

Začnu trošku odjinud: na rozdíl od většiny ostatních lidí nepovažuji Hrabalova díla za nic převratného, popravdě řečeno jsem z celkem 7 knih, které jsem od něj zkoušel číst, dočetl pouze "Osluhoval jsem anglického krále", ostatní mě nebavily. Kniha se mi velice líbila, ale říkal jsem si, že snad ani nejde zfilmovat tak, aby byl zůstal zachovaný její duch, vycházející z právě zvláštního Hrabalova literárního stylu (tak často nazývaný "Hrabalovým poetismem"). Když jsem slyšel, že se na něj chystá pan Menzel, tak jsem byl opravdu zvědavý, jak to dopadne. Myslím, že Barnev i Kaiser se pro hlavní roli velmi hodili, ne tak už to platí pro výběr všech ostatních herců. Menzel se snažil, ale dopadlo to celkem podle očekávání - snaha o navození té správné "atmosféry" knihy se ne úplně podařila, nicméně se film aspoň celkem dost snaží držet předlohy a pro mě osobně je poměrně příjemným překvapením. Na druhou stranu kdybych knihu před shlédnutím filmu nečetl, dokážu si představit, že by mě tolik nezaujal a připadal by mně lehce zmatený a zvláštní. Opak je ovšem pravdou, dopředu jsem čekal, co ve filmu bude a výsledek není vůbec špatný. 75% ()

DavidAAAA

Mé hodnocení je silně ovlivněno tím, že knížka patří k jedné z mých nejoblíbenějších. Plná poetiky, krásy, rozjímání, děje. Nic z toho film nemá, je to totální zhovadilost. Jasně, zfilmovat něco takovýho je asi neuvěřitelně těžký, ale než pustit do světa tohle, tak se na to měl Menzel vykašlat. A věřím tomu, že pan Hrabal se z týhle sračky doteď v hrobě obrací. Jednu hvězdu ale dám, za úžasnej výkon Oldy Kaisera. ()

Tuukanen odpad!

Film se sice tváří jako "adaptace vrcholného českého literárního díla", ale ve skutečnosti se jedná o pornograficky laděný film s jakýmsi příběhem. Film možná má nějaký hlubší filozofický význam a chápu, že měl zobrazovat tehdejší realitu, ale neustálé zobrazování prostitutek a sexu mi přijde naprosto nepřijatelné! To, že tvůrci lákají diváky na film takovými scénami, jen ukazuje degradaci naší společnosti - skoro nikomu to nepřišlo zvláštní! Nejhorší film, který jsem kdy viděl a zaslouženě patří do odpadu. ()

kratajirka

Hlavní role? Spíše než Hranická propast je to Macocha. Pane Menzle pane Menzle! Nebýt krásných děvčat, tak by snad ani nebylo na co se dívat ... A takových peněz to stálo - achjo! ()

LukasMaly

Na české poměry neuvěřitelně krásně zpracovaný film, viděl jsem ho nejméně 5x a pořád nemám dost! Skvostná hudba a dabing Oldřicha Kaisera tomu dodal hollywoodskou úroveň! Moc se mi líbila cesta hlavního hrdiny Jana Dítěte, který začínal v hospodě a stal se milionářem s vlastním hotelem. Sice ne na dlouho, ale i tak byl pozvolný přechod z pingla k boháči skvělý. Jediné co mě trošku zarazilo byla situace pana Waldena. Ten byl deportován do koncentračního tábora a podle recenzí zemřel. proto jsem moc nepochopil, jeho popíjení se starým Janem Dítětem, kterého ztvárnil O. Kaiser. Možná to byl ale jen jeho přelud a já si scénu špatně vyložil. Každopádně byl snímek povedený a ode mě dostává 95% ()

Hanecek odpad!

To, co Menzel provedl s knihou pana Bohumila Hrabala jasně ukazuje, co udělá stáří s kdysi lehce pábitelským režiserem. Naprostého idiota! Ten film až urážel svou pitomostí! ()

typa

Nechápu to nízké hodnocení, za mě je to spravedlivých 80%. Asi nejsilnější scénou je Oldřich Kaiser před zrcadlem, který zpytuje svědomí. Mě film rozhodně zaujal. ()

radek72

Na film jsem se velmi těšil, Menzelovy adaptace Hrabalových děl byly vždy výborné. Tento film mě však zklamal. MOžná jsem měl až příliš velké očekávání. ()

Rocky75

V době uvedení jsem dal 3* sice Hrabal/Menzel, ale trochu zklamání. S odstupem času, ale měním na 4*, nějak to ve mně uzrálo a film se mi zdá lepší a lepší. ()

waxtrax

Zcela zpackaný drahý špatně natočený film. Jediné co Menzel zde dokázal je, že nemá lidem co říct a že žije ze zašlé slávy. ()

zuzam

Hrabal není můj nejoblíbenější autor, nicméně Menzlovo-Hrabalovy filmy z jeho rannější tvorby se mi celkem líbily, bohužel to není tento případ. Námět dobrý, zpracování na hraně, ale úplně nejvíc mě iritoval představitel hlavní role Ivan Barnev s hlasem Kaisera, který mu vůbec nepasoval. Vůbec Menzlovy poslední filmy mě nebavily, nahota v nich mi přišla na rádoby poetické filmy přehnaná a zbytečná. Vtipu málo a celý film je příliš dlouhý, nudný a popisný. Dvě hvězdy dávám jen ze soucitu. Nejkladněji hodnotím Menzelovy filmy se Svěrákovými scénáři. ()

Generi

Kniha vtipná, zábavná, film jsem hodnotila kdysi na 3*, ale dnes hodnocení snižuju. Taková amatérská flákotina se hned tak nevidí. Opravdu je to jen senilní slintání nad krásou ženy. Toporně strojená Fialová a melouch pro Lasicu, všechno tak umělé a blbé, že 1* dávám jen z úcty k Hrabalovi. Menzel tohle opravdu už točit neměl, jen se ztrapnil ()

vicvixx

Nepochopený příběh. Skvělý příběh. Skvělý soundtrack od pana Březiny. Dokonalý vizuál s jedinou kaňkou, a to ošklivě zpracovaným zřícením střechy hotelu Dítě. ()

Ben.Ji

Ta melancholie čiší z každé minuty. Lasica ,Kaiser a Milan Huba, prostě bez chyby. A další...❤️  Hlavně nemůžu zapomenouti na B.H a J.M. ()

leafroller

Filmů, poetických jak dějem, tak obrazovým zpracováním, je jako šafránu a přiznám, že se na ně většinou nedá moc koukat. Tento je však světlou výjimkou. Je to lehoučké, jemňoučké, humorné a - což je nejlepší - pravdivé. Žádné přemýšlení, žádné pointy, jen příběh. Menzel dostál své pověsti Hrabalovského barda a svým zpracováním se zařadil ke klasikům příběhu typu bratří Coenů. A ještě jedna věc: podle mě je to spíš pro pány:-) ()

Lukango

Menzel se po pauzičce vrátil k řemeslu a pokusil se nám vytvořit další nezapomenutou klasiku, na které budou další generace vyrůstat. No, a dopadlo to tak, že se Menzel odlišil od své standardní tvorby, rozhodl se scénáristicky posunout a dopřát nám trošku zajímavější koncept vypravování. A abych pravdu řekl, tak se nejspíše o takovou klasiku jednat nebude. Navzdory tomu, že tu jsou momenty, které jsou nezapomenutelné a silně charakteristické. Děj se točí kolem Jana Dítěte, který tu jako postarší pán v podání Oldřicha Kaisera vypráví o své minulosti a odhodláním stát se milionářem. Hlavní roli tu ale nemá Kaiser, ale Ivan Barnev, kterého jsem si vzhledově nedokázal spojit s jeho starším já, Kaiserem. Sledujeme tu dvě roviny. Jedna je ta současná, kde si Jan Dítě (Kaiser) předělává ruinu ve funkční hospodu. Tato linka není špatná, ale nedokáže toho moc nabídnout a tak často plácá o ničem a vypadá trošku zbytečně. Nebo spíše tvoří takové berličky pro tu retrospektivní linku, která tak díky té současné nemusí být tolik konzistentní. Ta retrospektivní linka, tak je zajímavější a nabízí toho daleko víc. Sledujeme tu mladého číšníka, Jana Dítěte, který si v humorném podání plní sen milionáře. Bohužel ani na tuto linku není vždycky spoleh, a i když mám v hlavě zaryté mnohé ikonické scény, tak u nich jsou také ty, které působily prázdnotou. Často film polevuje z té ikoničnosti a sjede do řad lehkého nadprůměru, který zrovna moc nebaví. Film ukáže 2 super scény a pak jednu nudnější a nepříliš důležitou, a znovu. Mladý Jiří Dítě je postava tichá a nemluvná, což se podepisuje na humoru. Na druhou stranu i tak se tu člověk zasměje. Asi ten největší problém mám s tím kolísáním kvality. Jednou tu máme bezva vtipnou či pěkně vyprávěnou scénu, pak zase nezajímavou, falešně poetickou scénu. Je to taková horská dráha a po skončení filmu jsem byl spokojen, ale zároveň i zklamán. Je to adaptace na Hrabalovo komplexnější dílo a nejedná se jen o krásu a oslavu piva, jídla a žen. Teda vlastně to oslava žen je...Jídla taky...A vlastně i piva, ale celý snímek je i takový kosmopolitnější a nedrží se jen té vesnické ideje. Sledujeme okrajově začátek i konec 2. světové války a některé scény s touto spojitostí mají sílu, ale neplatí to vždy a ke konci jsem z toho byl trochu přesycený. Přesunu se k hercům. Kaiser je sice Král hlasu, ale myslím si, že by se našel vhodnější kandidát na roli Dítěte, i když jako vypravěč je skvělý. Zatímco Ivan Barnev, který toho nemá nikdy moc co říct, tak je svým kukučem a tichostí takovým pozorovatelem, který se tam nachází úplnou náhodou. Je to takový návštěvník muzea cirkusu, který sleduje ty absurdní a pompézní kulisy. Labuda jako pan bohatý jedlík zahřeje silně na srdíčku a řekl bych, že za 31 let od Vesničko má středisková se krom šedin nezměnil a každá scéna s ním byla příjemná nostalgická odměna. Dále se do hlavy zaryje Rudolf Hrušínský ml., i když na tatíka nemá. Dále tu také máme Petra Nového v roli generála, který, jakmile se ukázal, tak bavil na max. Opět tu jsou herci, kteří umí hrát a člověk je nemůže moc kritizovat, protože to, co dělají, tak dělají dobře. Z technické stránky můžu lehce pochválit střih s kamerou, protože se snaží být trošku pestřejší a experimentálnější než předchozí Menzelovy filmy. Hudba tu má jasnou ikonickou stopu, ale obecně je hudba u Menzela jistotou krásné symfonie. I když je pravda, že je tu hudební podkres až příliš rázný a až moc se na sebe snaží upozornit. Celkově se jedná o dobrý film, který zklame, ale i potěší. Potěší, protože tu máme kvalitní herce, ikonické scény a to jemné a humorní ladění, které i většinu těžších a vážnějších témat dokáže odlehčit. Co, ale zklame, tak je častá kolísavost jednotlivých scén z hlediska kvality. Proto se nedá říct, že je to kvalitně konzistentní dílo a že si po celou dobu drží relativně stejnou kvalitu. Jednou je nahoře, jednou zase dole. Obsluhoval jsem anglického krále bych přirovnal ke kombinaci snímků Vrchní prchni a Velký Gatsby. Známka: 7/10 () (menej) (viac)

Zemřel Josef Abrhám

22.07.2021

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)