Pán času - Série 14 (2023) (séria)

Zvíře z hvězd (S14E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Star Beast

Když v Londýně přistane vesmírná loď, Doktor musí bojovat na život a na smrt. Zatímco se ve městě rozpoutá chaos, osud dohání Doktorovu starou kamarádku Donnu. (Disney+)

imaginer21

Nejdříve jen (pod)průměr, který se nedaří vytáhnout ani charizmatem navrátivšího Tennanta. Banální zápletka, hloupé dialogy (a LGBT, už zase?). Ale citlovou scénou v kabině lodi se cosi zlomí a naplno vysálá ta opojná esence starých doktorů, která z Tennanta dělá zase toho nejlepšího ze všech regenerací. Russel T. Davies ví, co měli (mají) fanoušci Doktora tak rádi. Teď už jen doufat, že opatrně výš posunutou laťku udrží, ne-li ji ještě o pár levelů zvedne. Zatím radost po Chibnallovi. ()

RoyBatty444 odpad!

Túto influencerskú, patetickú, politicky korektnú, ľudsky nekorektnú, reklamu na ropákov naozaj nemusím. Herecky to bolo tiež úbohé až na malé výnimky. Dr.Who pre mňa skončil 10-tou  sezónou. ()

Updated_Cake

1. speciál nebyl vůbec špatný, jistá vlna nostalgie hrála svoji roli. Tennantovu tvorbu sleduji dlouhodobě i mimo Doctora Who a musím říct, že ten herec je momentálně asi na vrcholu výkonu. I když pominu nostalgické pocity, mám pocit, že do své postavy vnáší ještě víc energie než při své hlavní sérii a na to se nedá říct nic negativního. Je prostě radost se na něj dívat. Catherine Tate neměla moc prostoru se projevit v 1. díle jako v původní sérii, ale to asi ještě přijde. Klasická zápletka Russell T. Daviese, nějaká ta invaze, nová TARDIS, která je mimochodem gigantická i z hlediska reálných rozměrů ve studiu, nějaké to deus ex-machina ke konci. V tomto směru si nemám rovněž na co stěžovat. Jedinou a velikou výtku mám vůči "woke" kultuře? Vím, že dost lidí kolem toho brečí, že to v Doctor Who seriálu nikdy nebylo... Ano, bylo, v docela dost velké míře, dost toho bylo dokonce v původních sériích R.T. Daviese a Tennanta. S tím jsem nikdy neměl problém, protože to bylo v běžné míře, nikdo mi to necpal a vlastně jsem si to moc ani neuvědomoval, protože herci do toho pasovali, seriál byl zábavný a mě ani nenapadlo tohle brát jako negativum. Ovšem v tomto speciálu toho bylo... příliš. Scénka s "binárním/nebinárním" rozlišením a vzpomínkami Pána času byla i na mě dost velké sousto. Postava na vozíku v příběhu taky prakticky vypadá, že tam je jenom proto, aby tam "byl někdo na vozíku", což prostě v původních Tennantových sériích takhle nefungovalo. Nebyly tam postavy jen pro vyplnění nějakých kvót. Obecně si ale myslím, že speciál schytává až moc velký hate jednak od lidí, co tento seriál ani nesledují (bůh ví proč, asi protože to je najednou na Disney+) a také od lidí, kteří si pamatují jen to co chtějí. Doctor Who byl z hlediska předvídatelnosti vždy jednodušší a i složité zápletky nebyly zas tak složité, spíš se tam snažilo hrát na nějaký neznámý element, kterého se divák stejně nemohl dopátrat, protože tam vždy přišel nějaký náhodný zvrat. Deus ex-machina mechanismus fungovala za R.T.D. prakticky po většinu času a nikdo z fanoušků si na to nikdy nestěžoval, opět, někteří s tím mají najednou problém, což je zarážející. Ten seriál běží 60 let, jestli od toho někdo čeká, že se dramaticky změní, ke všemu za pár epizod, asi sleduje špatný seriál. Rozhodně dobrý speciál, dobrým směrem se vydali, jen by mohli ubrat na té korektnosti a rovnosti, bije to do očí a nedává to smysl. Rozhodně ale čekám na opětovné zjevení Bernarda Cribbinse jako Wilfa, i když herec bohužel loni zemřel, prý stihli s ním nějaké scénky natočit a má to být jeho poslední role. ()

HMTD

Už na Doktora nekoukám řadu let, vlastně jsem pozadu téměř celé dvě reinkarnace, na tohle jsem se těšil, ale musím říci, že první díl speciálu byl spíš scénáristická slabota. Pár super momentů nevynahradí to, že některé scénáristické pasáže působí už hodně divně. Osobně budu ve sledování speciálu pokračovat, protože čekám, že třetí díl bude super. Spoiler: Trans tématika mi nevadí, Meep je za mne spíš světlí moment, Dona hrála divně, ale pokud si dobře pamatuji tak u Tenneta byl vzácný opak, tedy že doktor mne vždy bavil víc než společnící. Yasmin Finney nehraje špatně. ()

FocusForcePi

Návrat ako sa patrí :) Catherine & Davida je zabábava sledovať a Meep ako antagonista je super postava. Non binary charakter Rose ako plot point nie len pre takzvané "kvóty" je prijemné vidieť a hádam zvyčajných kritikov strčí za klobúk. ()

MrMartinTm

SPOILERS! Už teď vidím, že stojím proti většině, ale The Star Beast můžu popsat jen jako absolutní zklamání. 90% epizody jsem jenom koukal na obrazovku s otevřenou pusou a říkal si, proč se děje to, co se děje takovýmto způsobem. Epizoda má rozhodně své klady, těmi jsou hlavně naprosto parádní znělka a obecně hudba, dále herci, fenomenální vizuál (Doctor Who nikdy nevypadal lépe) a je zde pár perfektních dialogů, které jsou skvěle napsané. Všechno ostatní je ale tak strašně bídné. Zaprvé, tahle epizoda je neskutečně urychlená a zkratkovitá. V prvních pár vteřinách se zde objeví Doktor, který absolutně neřeší, že se mu vrátil starý obličej, a prostě si vesele vykračuje. Téměř okamžitě potká Donnu, místo toho, abychom zde měli nějaké budování. Meep je upřímně fajn, v jeho hodné podobě se jedná o jednu z nejvíc cute věcí, co Doctor Who kdy vytvořil :D, každopádně jeho přerod v záporáka (který jsme asi všichni čekali, jelikož tento díl adaptuje komiks s velmi podobnou premisou) je opět extrémně rychlý a toho cute Meepa si vlastně ani tolik neužijeme. Dále musím zmínit, jak tato epizoda absolutně ničí závěr Donnina charakteru. Nejenom, že si na vše vzpomene, tento čin ale nemá absolutně žádné následky a celé finále ze 4. série je tímto pohřbené. Epizoda se snaží být hrozně komediální, ale na mě ty vtipy vůbec nefungovali. K tomu si přidejme to, že sonický šroubovák si zde vymýšlí schopnosti za pochodu (nebudeme vůbec komentovat, že Doktor absolutně neřeší změnu jeho vizuálu), najednou umí generovat štíty, bořit stěny a spoustu dalších blbostí. A na závěr je věc, kterou bych normálně skoro neřešil - hyperkorektnost. Mně upřímně tyhle věci nikdy nevadily, ale co mě opravdu štve je, když vidím, jak moc velkou kritiku dostával Chibnall za své epizody, které byly podle lidí neskutečně woke, a naopak se teď vychvaluje tento díl, který je dle mého třeba stokrát více korektní a to občas až dotěrně otravným způsobem. Třeba celé finále, které je vyřešené rozdílem mezi „binary“ a „nonbinary“ je naprosto náhodné a neskutečně dementní. Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale starý dobrý Orphan 55. Přidejme si k tomu ještě naprosto zbytečné využití UNIT (včetně paní specialistky na vozíčku), odporně digitální novou TARDIS (která navíc změnila svůj vzhled naprosto bez důvodu) a máme zde, alespoň pro mě, jednu z nejhloupějších epizod posledních pár let. Řeknu naprosto kontroverzní názor, ale radši bych se podíval na nějaké průměrnější epizody od Chibnalla, než na tohle, jelikož ty epizody od Chibnalla ve mně dokázali aspoň vyvolat nějaké zabavení (i když to nebylo bůhvíjak velké) a nevyvolávali ve mně žádné emoce. Tahle epizoda ve mně vyvolala maximálně vztek a zklamání z toho, že jsem doufal, že Russell přijde s osudovým, epickým a zajímavým příběhem, místo toho jsme dostali epizodu plnou rádoby vtipných a chytrých momentů, které jsou buď otravné (ať už díky nelogičnosti, hyperkorektnosti nebo tím, jak naprosto přepisují cokoliv, co se v seriálu stalo) a nebo jsou prostě zbytečné. 4/10 () (menej) (viac)

bukajik12

Obrovské sklamanie. Snažilo sa to byť celý veľmi vtipné ale nebolo. Návrat dvoch skvelých postáv vo mne nevyvolal žiadne emócie a celá ta epizóda nedávala zmysel a bola vlastne iba tupou reklamou na transgender ľudí a LGBTQXYZ, nezmyselné používanie zámen atď. Ten záver s binary a non binary snáď ani nemá zmysel komentavať. Myslel som si že môj obľúbený seriál už nemôže byť viac woke ale oni predsa dosiahli ešte hlbšie dno. Dal som tomu šancu po tom čo som vypostil posledné dve série ale neviem či si vôbec ešte pozriem ďalší diel. ()

deli06

Návrat Davida a Catherine. Těch nejlepších, co seriál, kdy měl. A je to úžasný. Doktor pro mě končil Mattem Smithem, 12. a 13. jsem přeskočila (i když se k nim  možná někdy vrátím) a teď se koukám na speciál k 60. výročí a hodinu se culím, jak blbeček. Vypadá to skvěle, je to vtipný, chytrý… Prostě zase tak, jak to má být. ()

Pykyli

Má to takový ten nostalgický nádech. Takové to hezké šumění uvnitř srdíčka. Že se dívám na něco, co jsem tak moc miloval. Zároveň je to ale jiné, takové... jinak smýšlející? Upřímně to celý tahá David. Ten je prostě úžasnej. Catherine se za tu dobu vyvinula tak, že nejsem úplně nadšený z jejího chování. Ale za ten pocit a příjemné svrbění si to ty 4 hvězdy zaslouží. ()

TaToten

Chcel som povedať, že tento diel bol ľahko nadpriemerný, ale beriem späť. Príbeh bol dosť slabý a veci sa tam diali tak narýchlo, že nemali prakticky žiadny buit up a váhu, plottwist bol oničom aj keby som o ňom nevedel dopredu a záver, kde sa všetko zázračne vezme späť bol fakt na smiech. Ikeď bolo tam pár dobrých momentov, tak premrhaný potenciál z toho sršal viac. Už od začiatku začal geniálny RTD kurviť veci. Sonický šrubovák zrazu dokáže úplne všetko... akoby ho už doteraz všetci nenazývali magickým nástrojom, ktorý vyrieši každú situáciu a snenáristi tak nemusia premýšľať. Teraz dokáže zobrazovať hologramy, vytvárať silové polia, rozbíjať steny... Pretláčanie nešvarov modernej doby samorejme nemohlo chýbať. Začnime zľahka arabom z UNITu, ktorý musí mať na hlave miesto helmy turban a plynule pokračujme cez "pronauns" Beepa the Meepa až k nebinárnej Doninej dcére... Na záver by som ešte dodal pár slov k hudbe. Tú som takmer nepostrehol, že tam bola. Taká nezaujímavá a nevýrazná mi prišla. Hudba Moffatovej éry bola jednoducho neprekonateľná... Na 60. výročie som čakal fakt niečo veľkolepé. No toto sa nedoťahuje ani na lepšiu epizódu a už vôbec nie na taký masterpiece ako bol Day of the Doctor. Myslím, že zvyšok špeciálov bude rovnako nešpeciálnych... ()

absurdian

Tohle je na mě fakt moc. Jako skalní fanoušek jsem byl natěšen, že se na chvilku opět vrátí stará osvědčená dvojice. Ale o to větší zklamání mě čekalo. (DROBNÝ SPOILER) Děj pitomý, zvrat ohledně Meepa zcela očekávaný hned od jeho prvního objevení na obrazovce. A závěr? Totálně až k magmatu rozm.dané geologické podloží Londýna se vrátí během pár vteřin do naprostého normálu? A existenci Londýna zachrání to, že je někdo sexuálně binární!? (KONEC SPOILERU) Sorry, tohle už fakt nedávám. P.S. Doctora si pouštím opakovaně, mnohé díly jsem viděl fakt spoustukrát, tenhle mě nikterak neláká, abych se k němu ještě někdy vrátil. ()

madcap

Pro mě bohužel zklamání. Ano, David Tennant se jako "10th" řadí k těm vůbec nejlepším Doktorům v dějinách franšízy a i v této epizodě předvedl velmi dobrý výkon. Je to prostě skvělý herec a tahle role mu neskutečně sedí. Bohužel úplně všechno ostatní už zdaleka tak dobré nebylo. Z těch tří hvězdiček, co jsem epizodě dal, jsou tedy skoro dvě celé jenom za návrat Tennanta. Daviesův plán byl zřejmě na diváka hned od prvních vteřin pořádně vlítnout, prostě nás návratem všeobecně oblíbeného dua Doctor-Donna praštit po hlavě, a pak nám ve strhujícím tempu nedat ani vydechnout. To se podle mě bohužel tak úplně nepovedlo a epizoda The Star Beast má většinu stopáže dost daleko k tomu, aby byla strhující. Převládá spíš chaos a dojem, že scénář byl šitý na poslední chvíli horkou jehlou. Za původních dob desátého Doktora by taková epizoda patřila rozhodně k podprůměru. Ano, v porovnání s průměrem pana Chibnalla sice jde o jistý mírný pokrok, ale ... na rozjezd speciálu k šedesátému výročí DW a hlavně na rozjezd "mise za záchranu franšízy" (což je to úplně nejdůležitější) ... je to prostě málo. A nevytrhne to ani nový dyzajn Tardis, ani nový, mocnější sonický šroubovák, ani těch pár opravdu vtipných momentů, které se epizodě dají určitě připsat k dobru. No nic, nezbývá než s napětím čekat na další díl a doufat. Doufat a možná už se i modlit, že se konečně dočkáme (i když všichni víme, že nikdo 2x nevstoupí do stejné řeky) výraznějšího vzestupu kvality. Myslím, že si to my - věrní fanoušci - určitě zasloužíme. No a na závěr: Vážená BBC ... prosím, prosím, smutně koukám ... příště už méně té woke agitky, díky moc ... Copak jsme si toho za pana Chibnalla neužili už dost? Opravdu potřebujeme další nášup? Vážně? ()

SimcaJB

Svých 60 let si Pán času zažil a pro nové fanoušky je první díl novodobé 14. sezony tím nejlepším, co může pro online služby přijít.  Je ale velká škoda, že jej nějaká veřejnoprávní televize neopakuje, abychom se mohli namlsat pro další epizody. Hodnocení: 80 % ()

mp5991

Mám trochu smíšené pocity. V prvé řadě v tom furt cítím politiku a to v tak strašně random narážkách, že prostě nevěřím, že to nebyl záměr. Ale dobře, tohle je dost malá část. Celkově to ale není nějak speciální, je to tak na úrovni průměrné epizody se slabším úvodem, ale zas o něco lepší druhou půlkou. Asi by šlo trochu ocenit, že zkusili zas přijít s nějakými novými mimozemskými druhy, i když si nejsem úplně jistý, že se povedly. Co se mi fakt líbí, je nový design vnitřku Tardis, což ale teda nemá v podstatě žádný vliv na děj. Ten má podle mě docela dost děr, ale většinu si člověk uvědomí až zpětně, takže to nějak funguje. Celkově to fanoušky asi neurazí, ale doufal jsem v něco víc. ()

tein odpad!

Příběh, zpracování, "zvrat" i závěr tohoto oblibéneho starého desátého doktora je spíš pod/průměrný, a návrat Donny a Doktora je milé překvapení, a ač oba stále fungují velice dobře, tak to je prakticky to jediné pozitivní. Dal bych asi běžně max 40%, ale za ten další násilný woke a politicky přespříliš korektní výplach mozků musím dát už jen z principu odpad. Probůh vždyť na to koukají i děti, a toto je opravdu zase vyzdvihování a skoro až uctívání a téměř až nebezpečné nabádání být hodně "jinej", protože to je vlastně moderní a rozhodně mnohem lepší. Ať si je kdo chce jakej chce ale všude to takto násilím cpát je už přes čáru, a lidi by měli ukázat, že už je toho příliš. Proto to má ode mne ryzí a skvěle zaslouženej odpad. ()