Fullmetal Alchemist

• Česko Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců (viac)
Japonsko, (2003–2004), 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Hiromu Arakawa (komiks)

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu (viac)

Bratři Edward a Alphonse použijí alchymii, aby oživili svou matku, ale spustí tím chemickou reakci, která roztrhá jejich těla. (Netflix)

JakeG

Moje původní hodnocení muselo býti o hvězdičku navýšeno, poněvadž poslední série, velké finále, rozuzlení, vyvrcholení, ... no zkrátka jak chcete, tak tomu říkejte, to dotahuje na špičkovou podívanou. ()

Greathawk

Nemám slov. Po shlédnutí si člověk jen řekne že : děkuji za to že žiju a že existuje anime. FMA je pohled do duše nás všech, je to varování a nadčasovost vás provází celým seriálem.Zábavu střídá drama, drama střídá horor a zamyšlení a než se člověk naděje, je někde u 40.dílu a zjišťuje jak na světě funguje všechno špatně.A začne přemýšlet. A to je to, co je na tomto seriálu tak úchvatné, to poučení z něj. A je to zábava, neskutečně stylová zábava, odvázaná ale přitom vždycky nohama na zemi.Tady prostě necháte srdce. ()

raelz

Zatím sleduji, zde je hodnocení jednotlivých epizod: 01 - To Challenge the Sun - **** - Intro temné a výborné, zbytek so-so // 02 - Body of the Sanctioned - ***** - Kdyby byly první dva díly jako dvojdíl, byl bych nadšený. Výborné zakončení téhle dvouepizody, ten konec se opravdu povedl. // 03 - Mother - ***** - Díl z minulosti, vysvětlující jejich motivy, velice dobrý. // 04 - A Forger's Love - **** - Celkem předvídatelný příběh, hlavně protože polovina pohádek používá téměř totožný. Nicméně dobré a zakončení s Klose je super :) // 05 - The Man with the Mechanical Arm - **** - Tady už končí emoce a je to jen o akci, což ale v podstatě není špatně. Jen málo chybí do pěti hvězdiček. // 06 - The Alchemy Exam - ** - Velice slabé zpracování zkoušek, kam se to hrabe na takového Naruta. Roztomilé anime detičky na mě neplatí :) // 07 - Night of the Chimera's Cry - ***** - Tenhle díl mě rozdrtil. Vzhled a hlas chiméry je perfektní a z jejího původu mě dost zamrazilo. Kež by bylo víc takových dílů. // 08 - The Philosopher's Stone - *** - Průměr, lehce detiktivní story s nepříliš přesvědčivým psychopatem. // 09 - Be Thou for the People - **** - Slušné, naznačuje jakým směrem se budou bratři ubírat, nicméně nijak vyjímečný díl. // 10 - The Phantom Thief - *** - Sexy obleček :) // 11 - The Other Brothers Elric, Part 1 - **** - Zajímavý rozjezd... // 12 - The Other Brothers Elric, Part 2 - **** - .. a dobré zakončení. // 13 - Fullmetal vs. Flame - ***** - Vtipné (minisukně :), zajímavé, výborný souboj, co víc si přát. // 14 - Destruction's Right Hand - ***** - Ne až tak dobré jako minulý díl, ale začíná se to celkem slušně rozjíždět. Teď to jen nepokazit. // 15 - The Ishbal Massacre - ***** - .. a stále se drží.. // ()

foundation

Fullmetal Alchemist a jeho 51 dielov som zozral za 5 dni a to tak ze poslednych 5 dielov som si doslova a do pismena setril a nechcel som ich za ziadnu cenu pozriet, lebo mi bolo luto ze serial sa po nich konci. Ak by som mal hodnotit jednotlive casti tak sa ich naslo dokopy mozno 5 takych ktore neposunuli ten zakladny dej dopredu alebo odbocovali z hlavnej dejovej linie, lenze neboli o nic horsie ako tie ostatne. Tych zostavajucich 46 dielov hnalo cele dianie dopredu naozaj rychlo a nejaka vysvetlovacka, dlhsia zastavka a podobne bola iba vynimocne. FMA je proste kultove anime ktore sa originalnym pribehom, pojatim a postavami radi medzi absolutnu spicku. Nadhera. ()

groman

Na to jak se poslední díly rozjely, jsem si myslel, že konec bude ještě lepší....bohužel, nebyl. Ale i tak nemužu dát míň než 4*. ()

umisk

Dává mi zabrat rozhodnout se, jestli dát plný počet, nebo ne. Pokaždé, když jsem začínala s úvahami, jestli nekoukám na naprostou blbost s rádoby filozofickými (ve skutečnosti nesmyslnými a často nadbytečnými) konverzacemi, přišel právě včas výborný díl, který všechno vyrovnal. Za zmínku stojí krásná hudba (a terminátor Archer). ()

figliar

Čiste náhodou som zachytil jeden diel na Minimaxe. Nevedel som o čo sa jedná, no dej ma zaujal, tak som si stiahol kompletnú sériu. Skončilo to tak, že som si púšťal jeden diel za druhým a s nadšením som čakal, ako sa príbeh bude vyvíjať ďalej. Krásna animácia, myšlienka a prevedenie robia z tohto diela najlepší anime seriál, aký som zatiaľ videl. Až na posledné 2 diely, v ktorých grafika a dej vyskúšali sem tam modernú techniku, celý seriál si drží rovnakú, vysokú úroveň. Po zhliadnutí kompletnej série nemôžem teda hodnotiť inak, ako za plný počet. ()

Drom odpad!

Ne, jsem mimo. Mám animáče rád, včetně japonských, ale tohle mi přišlo děsně trapný, pitomý, barevný, rozlítaný a uřvaný. Asi něco pro japonský děti, no potěš. Nezlobte se, tohle neberu, to už mě víc bavil Gundam, ač většina sérií jsou telenovely s robotama pro náctiletý. Fantasy má vypadat jako Seirei no moribito (a nemyslím nutně animací), ne jak ulítlá pohádka s mentálně narušenýma parchantama. ()

SamanthaM.M

Fullmetal Alchemist je seriál, ktorý milujem a zároveň nenávidím. Po prvých dvoch epizódach som si povedala, že je to kravina a že to nebudem pozerať. No našťastie som sa k nemu vrátila a dobre som urobila. Lebo hoci mi hlavní hrdinovia, krpatý hysterický Ed a naivný a detinský Al, liezli na nervy, zároveň som si ich nemohla neobľúbiť, rovnako ako všetky ostatné postavy, vrátane záporákov. V tom tkvie najsilnejšia stránka FMA – postavy s vlastnými príbehmi a motívmi konania, ktoré nie sú vnútorne morálne jednoznačné. Dej sa ustavične posúva dopredu, nie sú tu hluché miesta. Asi do prvej polovice prevláda humor plný hlášok, no potom seriál potemnieva. FMA je moja srdcovka – smiala som sa, plakala som, držala som hrdinom (a občas aj záporákom) palce, proste som všetko prežívala. Vrelo odporúčam. ()

marusaj

Je to dlouhé. Je to hodně dlouhé. Ale je to nabušené, je to naplněné emocemi a je to fantazie utržená ze řetězu. Škoda té rozvleklosti a té semtam růžky vynořující dětinskosti. Nicméně... palec hodně nahoru. ()

IwoCZ

Tak do 40. dílu jsem se od toho vůbec nedokázal odlepit a nedal bych nic jiného než pět hvězd. Bohužel ten závěr už tak skvělý nebyl... Toto zklamání trochu vynahradil film, který navazuje na poslední díl a přece jen tomu dává trochu lepší tečku, nicméně už se těším až shléhnu Brotherhood, kde by měl být alternativní konec podle původní mangy. Snad se mi vrátí zpět nadšení, které jsem měl, když jsem tento seriál začal. ()

amim

"Nelze něco získat, aniž byste něco obětovali. Abyste něco získali, musíte dát něco stejné hodnoty. To je princip rovného obchodu v alchymii..." Jsem rád, že jsem si pro svůj premiérový vstup do světa anime vybral právě FullMetal Alchemistu, neboť je to naprosto famózní série, kterou svým velmi laickým okem považuji za bezchybný kousek v rámci svého žánru. Poté, co jsem si vyzkoušel český i anglický dabing, oba dva zavrhl a pustil seriál v japonském originále, jsem byl vtáhnut do dokonalého, krutého a velmi dospělého světa. Neočekával jsem, že v anime najdu svět vypracovaný do posledních detailů. Ať už mluvím o křehkém vztahu mezi armádou a chudým obyvatelstvem, jednom z nejlepších magických umění (protože alchymie je de facto jen další zpracování magie) nebo třeba ponuré a velmi smutné atmosféře. A zde přichází první problém, který s Fullmetal Alchemist mám. Celé epizody se snaží budovat silnou atmosféru, jenom aby ji pak zkazil příležitostným dětinským humorem, který je tak moc pro anime typický. Co na druhou stranu naprosto miluji, je způsob, kterým je příběh podáván. Každá epizoda je přímo napěchovaná příběhem a zakončena cliffhangerem, po kterém musíte pustit další díl hned, jak dodíváte díl předchozí. Za celý seriál jsem našel přesně jeden díl, o kterém bych si řekl "Hmm, tak tenhle díl nebyl nutnej". Animace je krásná za předpokladu, že dokážete překonat menší počet snímků, který je další typickou vlastností anime. Trochu jsem se do toho zamotal, takže to zkusím shrnout: FullMetal Alchemist je z určitého úhlu pohledu naprosto bezchybný. Všechny chyby, které jsem v něm našel, jsou totiž dané přímo žánrem a nejde se jim vyhnout. Takže jestli jste fanoušek anime, je FullMetal Alchemist jasnou volbou. A pokud nejste, je pro Vás stejně jasnou volbou. Dlouho jsem nebyl takto pohlcen seriálem a mám takovej pocit, že ani dlouho nebudu. ()

Petus

Úžasná záležitost, kterou jsem dlouoho neprávem míjela, ale když už jsem se k ní konečně dostala, přirazila mě k bedně na dva dny čistého času a odmítla pustit dokud nedojely poslední titulky. Jsem nadšená, natěšená na avizovanou novou řadu a už přemýšlím, kde zas vyšetřím dva dny času, abych se mohla nechat vtáhnout do světa alchymistů. ()

merlinovic

Svižný posun děje, kdy se v kažém dílu dostaneme v příběhu dál, což u animé není až tak časté mě velice příjemně potěšil. Velice dobře dívatelné a zábavné, ale naproti tomu i když to byli dětší hrdinové tak zbytečně infantilní. Pro mě docela zklamání uspěchaný konec (což se projeví i na velmi zvýšené koncentraci nelogičností), který jsem čekal asi jiný a který je zakončen velice chabým filmem Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa. ()

fallanga

Nemá to na ten pořádně drsný příběh z Brotherhoodu, je to spíše taková pohádka, zaměřené na mladší publikum, ale pořád je to skvělý seriál. Prakticky jediné co mi opravdu vadí jsou "vtipné momenty", kterých je až moc, což je bohužel nedostatek i Brotherhoodu. Také mi přišlo, že Greed nedostal tolik místa, kolik si zasloužil a Scar a Winry měli zase nevyužitý potenciál, ale jinak si nemohu stěžovat. Brotherhood je lepší, o tom žádná, ale i tohle stojí za to shlédnout. Navíc, ona první polovina, která je společná s Brotherhoodem byla mnohem více rozvinuta a díky tomu si v Brotherhoodu mohli dovolit ji odfláknout a rychle se přesunout k té nové části. Přijde mi, že tvůrci Brotherhoodu předpokládají, že lidi viděli tohle, protože tady dochází k rozvinutí charakteru všech postav a Brotherhood z toho potom těží a staví na tom. Proto je možná lepší se nejdříve podívat na tohle a až potom na Brotherhood. Rozhodně to za to stojí, je to opravdu kvalitní. ()

Elegnor

Moje nejoblíbenější anime vůbec. I přes občasné tupě znějící dialogy (opravdu jen občasné) a občasnou šablonovitost některých dílů (zvlášť na počátku série) je tohle prvotřídní seriál - vyvíjející se postavy, děj udržující konstantní napětí, sympatické postavy a občasné dobré vtipy dělají z tohoto seriálu perlu mezi spoustou průměrného dnes velice rozšířeného žánru. ()

L3G1ON4R

Animované dobrodružství v době alchymistů v podání dvou bratrů. Jeden z bratrů Edward, který přišel o pár končetin se svým bratrem Alphonsem, který přišel o celé tělo při záchraně jejich matky za použití zakázané alchymie. Děj je vcelku poutavý leč místy jednoduchý a nepoživatelný. Jako každé dobrodružství jednou skončí i jejich pouť... ()

Ernie_13

Na začiatku som mal pocit, že rozhodne stoji za to pozerať tento seriál a čakať čo sa bude diať ďalej, no na druhú stranu som nebol presvedčený o jeho kultovosti, tak ako tomu bolo pri "Seirei No Moribito" alebo "12 Kingdoms", no po nejakom čase som spozoroval, že nedokážem prestať sledovať epizódu za epizódou. V mojich očiach je FMA dosť nekompromisný, na nič sa nehrajúci seriál, ktorý má oveľa viac za úlohu vypovedať svoju pointu skrz humor ako skrz dojímavé scény. A to je v tomto prípade dobré. Niesom schopný nájsť mínus tohto seriálu a už sa len teším o čom je film a "FMA Brotherhood". ;) ()