Fullmetal Alchemist

• Česko Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců (viac)
Japonsko, (2003–2004), 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Hiromu Arakawa (komiks)

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu (viac)

Bratři Edward a Alphonse použijí alchymii, aby oživili svou matku, ale spustí tím chemickou reakci, která roztrhá jejich těla. (Netflix)

immortalis

Příběh Edwarda a Alphonse, kteří se pokusí oživit svou matku. Porušili pravidlo a Edward přišel o část těla a Alphons dokonce o celé tělo. Edward se stane státním alchymistou a Alphons půjde cestu s ním. Přejí si jen získat těla zpět. Anime se rozchází s mangou, protože v té době nebyla dopsaná, takže konec je jiný než bude v novém anime FMA:Brotherhood. Vyplatí se kouknout na obojí, protože i zde je nápad velmi dobrý. Hodnocení: 9/10 ()

Kicune

Příběh Fullmetal Alchemist je rozpracovaný v dlouhých 51 dílech a je zasazen do smyšlené reality, kde mnozí lidé ovládají magií zvanou alchymie a největší autoritou v zemi jsou tzv. Státní Alchymisti. Tvoří jakousi vojenskou vládu, a na rozdíl od povědomých jevů z naší historie jsou na pohled chytří a spravedliví, mají autoritu a ochraňují pořádek a mír. Na druhou stranu se během děje dozvídáme, že někteří také rádi bojují. Děj se točí kolem sourozenců Edwarda a Alphonse Elricových, kteří jako malí kluci po neúspěšné lidské transmutaci (chtěli vzkřísit zesnulou matku) tragicky ztratí víc, než by si přáli. Kvůli zákonu rovnováhy mladší Alphonse přijde o tělo a starší Edward díky tomu, že chce uvěznit bratrovu duši v kovovém brnění, přijde o ruku a nohu. Po tomto tragickém zážitku se vydají do světa s cílem navrátit sobě to, co ztratili, a to za pomoci bájného kamenu mudrců. Jak děj plyne, poznáváme nejenom další zajímavé postavy, ale i pozadí celého světa alchymistů, jeho tajemství a politické hrátky. Celá filozofie Fullmetal Alchemist je natolik dokonalá a propracovaná, že bych neodmítla ani další pokračování. Mnohé postavy by samostatně vydaly na jeden díl série a člověk by se o nich kolikrát rád dozvěděl více. Neříkám, že nejsou propracované, naopak mají hloubku a svá dilema, ale některé stále zůstávají hádankou (viz Gluttony, Fuhrer atd.). Dokonce ani záporné postavy nejsou pouze ploché karikatury, ale kolikrát mají velice tragické pozadí či minulost. Tvůrci, krásně rozloživší karty, nám jejich tajemství odkrývají pomalu a velmi efektně. Některé motivy mi stále nejsou jasné a ani nebyly nějak dobře vysvětlené, ale možná to tak má prostě být. Zvláštní mi přišlo velké množství humoru. Ten je ale v perfektní rovnováze s vážnými scénami a děj jednoduše odlehčuje a osvěžuje. Ne že by tím něco kazil, naopak je tady znát kontrast mezi komediální složkou a tou dramatickou. I když, podle mě s humorem možná tvůrci někdy až přeháněli, každopádně celkový dojem to nekazí. Co se tyče hudebního doprovodu, tak si snad každý zamiluje pomalou píseň Bratři, která dokonale vystihuje Edwardův a Alphonsův motiv. Další hudba je na vysoké úrovní, avšak některé úvodní a závěrečné znělky mi prostě neseděly. Toto anime je vlastně o cestě za pravdou a pochopením, že bez obětí nelze nic získat, také o bezedné bratrské lásce a přátelství. ()

Jaro.Krafcik

Full Metal Alchemist som pozeral ako malý, pár častí, no nikdy ma to nejako nebavilo. Nebolo to zlé a určite to ma svojich fanúšikov, ale taký naruto alebo aj death note boli lepšie anime kúsky. Aspoň čo sa týka mňa. 2* ()

JoseBenes

FMA: Brotherhood is for boys, FMA (2003) is for men. Verzi z r. 2003 preferuji oproti Brotherhood, byť asi budu v menšině. FMA (2003) je, jak to vystihnout, "rozbitá", uprostřed se toho zas tolik neděje, plyne daleko pomaleji, ale její filozoficko-melancholický nádech mě nakonec dostal emocionálně víc než Brotherhood. V konečném filmu (Conqueror of Shamballa) měli zůstat oba ve svém světě a mohl z toho být krásný happy end. ()

Losik

Velice povedený seriál o dvou bratrech, kteří se učí umění alchymie. Jejich nemocná matka umírá a snaží se jí pomocí svého umění oživit. Jenže to je zásadní tabu v alchimii a jejich pokus nevyjde, Al ztratí celé tělo a Ed ho naštěstí zachrání připoutáním do brnění, přitom ztratí nohu a ruku. Nezdařený pokus dá život....ale to bych už moc prozrazoval:). Celý příběh je moc pěkně zpracovaný a netrpí neduhy dlouhých seriálů. Po pár dílech se seriál stává temnějším, je plný skvělých soubojů. Příběhem vás bude provázet mnoho postav, které jsou opravdu dobře zpracované, každý má svou motivaci a minulost. Takové množství "celých" postav v seriálech nebývá a je to jedna z předností tohoto anime. Nepředvídatelný otevřený konec vás nasměruje k závěrečnému filmu. Monstra, alchimie, souboje, masové vyhlazování, hledání kamene mudrců a homonkulové, naprosto úžasná záležitost se skvělou animací. ()

killjezor

Člověk si při sledování tohoto anime vytvoří určitý obraz, jak tento svět funguje a nakonec je mu tento logický princip rozmetán na kusy. Nelituju toho, čekání na konec se vyplatilo a osobně mám pocit, že i když vše skončilo tak, jak si jednotlivé postavy přály, nikdo nebyl sám za sebe spokojený. ()

Darik

Páni - to je poprvé, co jsem viděl pořádnej animovanej seriál, kterej má příběh, vtáhne vás do děje a ještě ke všemu ani chvilku nenudí. A těch zvratů a překvapení - no prostě super. Sympatické postavy, super animace a ještě k tomu dobrá hudba. Jednoznačně 100% + něco navíc ()

Blondsky

S Fullmetal alchemist mám poměrně zajímavý vztah. Pilot jsem ani nedokoukal. Respektive mi zbývaly 4 minuty. Musel jsem někam jít a během 5 měsíců jsem se k němu nevrátil. Po určitém čase jsem dokoukal z nudy pilot a řekl si, že si asi pustím Brotherhood. Ten formát 4:3 a starší animace mi úplně neseděla. Ačkoliv jsem s tím tehdy problém neměl. Po týdnu jsem si přečetl komentář uživatelky Zízy a byl jsě naplno rozhodnutý, že se do toho vrhnu. No a tak to začalo. Moje týdenní pouť, při níž jsem prožil zástavy srdce, deprese a především neskutečnou radost z postav a příběhu. Takhle se to dělá Seven deadly sins! Ale tu srajdu radši s tímto ani nebudu přirovnávat. Příběhově je to dokonalý skoro v každým momentu. Asi jen 2 epizody tam byly navíc, ale tak zábavně podané a jsou úkazkou, jak se dělá pořádný filler! Briliantní práce s příběhovými obloukami postav. A to nejen kladných. A tvůrci jsou si vědomi toho, jak jsou neskutečně otravné děti, ALE dávkují jejich scény tak, že jen umocňují pocit z melancholie či radosti. Epizoda s pohřbem nebo i kočkou nechť je příkladem. Ani ženské postavy nejsou jen symbolem sexuality a nutnou součásti, ale jejich dějové linie nejsou pouhou výplní a jejich působení v seriálu není otravné. Na poměr 4:3 se lehce zvyká, animace je skvělá, hlavně v soubojích a záporné postavy by sice mohly být lépe prokresleny, ale mají motivaci a dá se je pochopit. Sice jim fandit nebudete, respektive Lust možná ano, popřípadě Wrathovi, ale to spíše až ke konci, kdy dojde k jejich oblouku. Edward je úžasná hlavní postava a díky němu se vždycky při narážce na moji výšku vždy povznesu. Al je možná někdy otravnější, ale při tom extrémně přiroste k srdci. Nemá sice taková charisma díky rebelismu jako Ed, ale i tak je nedílnou součástí. Finální ne pětka, ale rovnou jedenáctka epizod je fantastických a uzavření je přímo briliantní. Film sice to uzavře víc doslovně a je vlastně v pohodě, ale kdybych si měl vybrat, tak mi tento ending vyhovoval asi o něco víc. Nevím moc, co k tomu dál říct, snad jen, že pokud jste to neviděli, tak se na to rozhodně podívejte. A já se už nemůžu dočkat Brotherhood, který je prý ještě o několik mílí dál… ()

geimz

Fullmetal Alchemist je bezpochyby kvalitné anime, ktoré si ale moju pozornosť nedokázalo udržať po celých 51 dielov. Príbeh bol poriadne nakopnutý, keď sa Edovi a Alovi predstavili po prvýkrát humunculovia, a pomalé odkrývanie tajomstiev Ishbalu alebo samotnej armády, no posledné diely na mňa pôsobili tak trochu antiklimaticky a hlavného záporáka, vodca homunculov, som si predstavoval jednoznačne inak (nie len ako človeka, ktorý si pomocou kameňa mudrcov po 400 rokov neustále mení telo). Film pozriem, lebo uzatvára príbeh, na Brotherhood sa nechystám. 80% ()

Terezinka198

Mé třetí anime, které jsem v životě spatřila... Nádherná animace, prostředí, postavy... Mladší Bratrstvo taky skvost.. Tohle je prostě mistrovské dílo. Výprava, kámen mudrců, Ocelový alchymista.... Jo, alchymie je překrásná věda. ()

Procker

Fullmetal Alchemist je doopravdy výborné anime. Po celou dobu příběh navazuje a já se cítil každým dílem víc a víc přikovaný u obrazovky, netrpělivě očekávajíc další vývoj. Zábava je, pravda, trochu infantilní, ale já myslím, že to k tomu patří. Po vizuální stránce jsem si to více než užil. Vyvrcholení děje se opravdu zdařilo a myslím, že téměř všichni diváci seriálu se podívají i na následný film. Vím, že spousta lidí seriál nepochopí a bude tvrdit, že je to "zábava pro děti", ale já myslím, že Fullmetal Alchemist si šanci dostat zaslouží. ()

TaanStari

Co musím obětovat, abych mohl napsat k tomuto anime adekvátní komentář? To je prostě geniální seriál, jinak se to vyjádřit nedá, musíte to vidět... ()

gumbo

Svět, kde není magie, ale alchymie, kde nejsou mutanti, ale humunculosové. Svět, kde se neválčí pro národ, ale pro kámen mudrců. Svět, kde dva bratři hledají cestu, jak získat to co ztratili svojí chybou. To je svět FMA. Seriál běží naplno po všech 51 dílů (snad s výjimkou dílu o ohnivém alchymistovi :) a u mě je to skvělých 85%. P.S. Neutahujte si ze skrčka, jež má ocelové končetiny, bolí to :D P.P.S. Doufám, že se někdy natočí konec podle konce jež bude mít původní manga (v současnosti (2008) stále běžící), jelikož ten prezentovaný v seriálu se mi moc nelíbil (po tom napínaní v průběhu tolika dílů to bylo moc rychle odbytý). ()

DHDV

Tento anime seriál má silný a propracovaný příběh. Každá postava má svou minulost a charakter. Maximum kladů, a minimum záporů co se týče příběhu a ztvárnění grafiky (má své kouzlo) . Pokud to budete poctivě sledovat, nebudete litovat. Budou muset v budocnu vynaložit opravdu velkou snahu, aby překonaly FMA. Pro mě srdeční záležitost... ()

solid

Kluci japonští, kdy vy se poučíte? Na jednu stran děláte parádní příběhy a na druhou stranu jste schopni to tak zprznit, až hanba. Naštěstí tady se to povedlo zachránit zakončovacím filmem, ale i tak se znovu dokázalao, že manga je manga a pokud chcu podle ní dělat seriál měl bych si počkat na konec. ()

Radek.SCH

Napřed jsem viděl remakeovanou verzi, až po třech měsících jsem si pustil tohle, což můj výsledný dojem hodně ovlivnilo. Openingy a endingy jsou oproti FMA:B průměrné, celé je to až příliš epizodní, proč se homunculové jmenují po smrtelných hříších úplně ztrácí význam, navíc to na mě emociálně mnohem míň zapůsobilo (hodinky, pálení domu, připoutání duše k brnění). Vynechat úplně postavy z Východu, které jsem já osobně měl celkem rád + degradování Armstrongovy sestry (Ledová královna ze Severu), která byla v dvojce naprosto fantastická do průměrné blonďaté dvacítky, která se tam jen tak mihne... Ne, ne a ještě jednou ne. Navíc jsem měl celou dobu pocit, že scénáristi (zhruba po prvních deseti, dvaceti dílech) začali vymýšlet naprosto šílené dějové kotrmelce. == 60 % == Doporučuju tohle: http://www.csfd.cz/film/257242-hagane-no-renkinjutsushi/ ()