Černé zrcadlo

Veľká Británia, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvorcovia:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett (viac)

Recenzie používateľa hrumsrt k tomuto seriálu (13)

Série 1 (2011) (S01)

English crazy stories! Každá epizoda z tohohle trojlístku je nápaditá a svým způsobem geniální. Jakým způsobem to poukazuje na řadu futuristických technologií, jak pracují s vizí budoucnosti. Řada skvělých hreckých výkonů, které zase v tolika seriálech neuvidíte. 80% ()

Národní hymna (2011) (S01E01)

Absurdní vydírání.. Perfektní provedení, snad jako bych se díval na dvacátou epizodu seriálu o politicích. Celé to působí mimořádně strhující, ale jak tam vešel a viděli jsme toho vepříka, tak jsem se neudržel a dostal jsem záchvat smíchu! Však lidi chtějí vidět svoje národní tváře prcat chrochtáčka. Skvělý důraz na maličkosti! ()

Patnáct milionů meritů (2011) (S01E02)

Inu, že lidi jen šlapou na kole, aby si vydělali na všelijaký sračky? Vlastně fajn metafora na konzumní společnost. Vidíte i hraní her může po čase omrzet. Celou tu jízdu se dívate na všelijaký sračky od porna po sketche. Jenže cílem toho všeho je dostat se na obrazovku, tedy stát se jedním z nich. Pěkná holka šla zazpívat a hle vítej v pornu. Malej černoch dostane záchvat a div se nepodřízne a dostane prostor kecat virálně. Ať měl v plánu cokoli, tak tohle hrubě nevyšlo.. Dostali ho! ()

Celá tvá minulost (2011) (S01E03)

Jeden z nejlepších sci-fi konceptů, jaké jsem kdy viděl. Technologie toho implantátu je geniální! Aneb když je manžel podezíraví, tak se málokdy plete. Tvůrci to vytáhli na maximum. Použít to při sexu, k sledování dětí a usvědčení manželky inflagranti. ()

Série 2 (2013) (S02)

Daleko odvážnější než předchozí sezóna, avšak ve spoustě ohledech čerpá to nejlepší právě z ní. Přijde mi, že se více soustředí na prokreslení postav, což má za následek přidržení uzdy a sklouznutí k časté reálnosti. Skvělý, jak každé herecké jméno dokáže show obohatit a ukázat svůj talent. Už se nemůžu dočkat, co mi to dá dále! 75% ()

Přijdu hned (2013) (S02E01)

Pár dní nazpět jsem viděl film Ona, který je totální masterpiece v podobném žánru. Hayley Atwell je perfektní a zvládá to uhrát naprosto v pohodě a ještě s grácií.. Jenže nemá to úplně nejlepší scénář. Je to hrozně depresivní a divný! Nedá se poskládat naše kopie jen z našich příspěvků na internetu. Navíc lidi se na sítích chovají prostě jinak, buď moc opatrně nebo zase moc uvolněně. ()

Lovná zvěř (2013) (S02E02)

Možná překvapivě, ale poprvé jsem se u tohoto seriálu nudil a následně fakt i trpěl.. Úvod, kdy se žena probudí v cizím domě a dezorientovaná nechápe proč všichni lidé mají v ruce telefon a kromě natáčení nedělají nic jiného. Nakonec dochází k jakémusi procesu, který se vyvine až k téměř linčovaní... Hlavní hrdinka je děsná, ubrečená zmatená kráva. Leč závěr byl zajímavější a dostatečně znepokojující, tak přes neustále projevy otravné hlavní hrdinky se nešlo odprosit od znechucení. Vůbec ani nejsem nadšený, jakým způsobem se pracovalo na vztahu mezi těmi ženami, a jak je ovlivnil kterýkoli muž, který se v příběhu objevil. Zase jen přiživovali dojem ukřivděný holčičky, která jak samozřejmě vyjde na jevo je tou špatnou. Nelíbilo se mi to! ()

Medvídek Waldo (2013) (S02E03)

Mne fascinuje, jak zdejší hodnotitelé někdy přemýšlejí, často jim stačí hrozně málo, aby dali plnou a jindy zase dávají odpady kvalitním dílům. A právě tohle je bohužel druhý případ... Nutno se povznést nad tím, že Black Mirror se nesnaží podat ucelený příběh a jako třešničku to podhodit nějakým seriózním tématem dnešní doby. Ba právě naopak, cílem je Vám natvrdo ukázat, jak v komplexních příbězích, téměř simulující realitu (jen často vehnanou do extrému), ona teze vypadá. Tentokrát je to precizní zobrazení tužby populace po politickém ideálu. Medvídek není nic jiného než řada pixelů, kterou ovládá člověk. Jenže to jakým způsobem ho jeho "ovladatel" používá lidi baví. Je sprostý, je upřímný a současně velmi prostý.. Tedy odráží jednoduchost populace.. Lidi nestojí o zaobalené názorové statistické výpočty, chtějí to co chtějí podané upřímně. Ironií pak je, že tenhle "ovladatel" je pak nikdo, názory které vycházejí z jeho úst jsou přece medvědovi. Téměř každý politik je jen vrchol pyramidy. Za jeho projevem úspěchem a čísly stojí masa odborníků a poradců. A proto v každé době bude vyzdvihován ten, kdo mluví tu "obecnou pravdu" (jedno jestli jí je nebo ne, ale musí odrážet názor většiny). ()

Bílé Vánoce (2014) (S02E04)

Vánoční speciál Black Mirroru a takový klenot! Tři příběhy zaobalené do jednoho a ten je pak zaobalený do všech tří. Z hlediska kompozičního jde o suverénně jedno z nejzajímavějších provedení. John Hamm hned od první chvíle působí jako hvězda velkého formátu a svých charizmatem v klidu utáhne celou epizodu, navíc když k tomu dostane tak dobrý scénář, mistrovské dílo se Vám píše samo. První příběh, jak naviguje asociálního kluka, aby si vrznul je skvělý hlavně v tom, že se zase s ničeho nic ukáže, že celá show má svoje publikum. Druhý příběh s malinkou pomocnicí je daleko silnější ve vcítění se do postavy pomocnice. Třetí příběh, už tentokrát hodně Vánoční, je perfektní! Používá zase gadget, který jsme v seriálu už v nějaké podobě mohli vidět a opět tou procítěností a vykreslením postav je geniální, a když pak vidíte ten závěr tak jsem se neubránil a začal jsem se smát, jak perfektní "zvrat" nám to nachystalo. A hned chápete motivace všech postav v příběhu. Nuže a pak to největší odhalení, že příběhy jsou vlastně součást příběhu, který Vám dokázal představit všechnu techniku a vy ji vidíte všechno "v praxi". No dneska bych se měl zamyslet, kam až muže takové blocknutí lidí na sociálních sítí vést. V podstatě taky vidíme jen prázdné siluety na sociálních sítích.. Nicméně do budoucna, když si pak vzpomenu s jakým nadhledem se na svět podíval právě John Hamm, když uviděl realitu, tak bude všechno směšný. Vánoční speciál, ze kterého se tvůrci rozhodně nemusí stydět, že v mládí sledovali Simpsonovi. ()

Pád střemhlav (2016) (S03E01)

Že odstartuje třetí série, takhle by mě ani ve snu nenapadlo... Zatím suverénně nejlepší epizoda seriálu a s tím, že její překonání bude v mých očích už opravdu hodně těžké. Společnost fungující tak, že jste hodnoceni na každém kroku, ať už na síti, či v reálném životě a (ne)překvapivě všichni chtějí pětikval. Pokud máte vysoké hodnocení, tak se máte lépe. Můžete si koupit lepší dům, používat lepší služby atd. Takže výsledkem je, že naše hlavní hrdinka žije život jak přední influencerka na IG, tedy poněkud uměle. A společnost to vítá a každý kdo má nízké hodnocení je pro nic za nic zatracen. Když naše hrdinka, Bryce Dallas Howard, touží po nejlepším životě, tak vlastně zapomíná žít. A při cestě za touženým elitářstvím ztrácí sama sebe. Už dlouho jsem neviděl tak brilantní okno do samotné ČSFD! Není zajímavý ten kdo miluje Vykoupení z Věznice Shawshank, Forresta Gumpa a Zelenou míli, ale ten kdo si dokáže prodat ten svůj obraz. Každý jsme unikát, každý si můžeme milovat kultovní Pokoj, komedie s Jirkou Langmajerem nebo třeba i tu novou verzi Zrodila se hvězda. Pakliže budeme hodnotit lidi jen na základě prvního dojmu a vzhledu, pak společnost selhala a sociální sítě získaly moc, kterou jim nesmíme dát! ()

Zkušební verze (2016) (S03E02)

Perfektní hra s divákem v střídání realit! Snad jen škoda, že hlavního hrdinu hraje takový blb. Nemám toho herce rád a vadí mi zatím ve všem, co jsem viděl. Tady mi ani tak nevadil, když šlo do tuhého, tam se o všechno staral zbytek příběhu, ale jak je v pohodě, nebo dokonce sám na scéně, tak má tendenci si hodně hrát na otravného všudybyla, přitom on tu krásně lidskou stránku má (viz. vztah s mámou a úvod s tou holkou). Úplně nemusím, když Vám film jasně ukáže cestu, kterou jde, ale přitom jste si nevšimli, že jste před nějakou dobou stáli na pomyslném rozcestí a jasně Vám ukázali, že je možné jít na vícero stran. Nevím, jestli je tohle přirovnání úplně ideální, ale zpětně si říkám, jak dokonale přesné je. Nutno říct, že ono porovnání s Počátkem je dokonale trefné! Jenže se neubráním dojmu, že ta inspirace je až do očí bijící, těch společných bodů lze najít opravdu hodně. V svých nejlepších momentech se daří dokonale dávkovat hororové prvky, že to sice není třeba tolik strašidelné, ale atmosférický to je a spolu třeba s pavoukem i patřičně nepříjemné. ()

Sklapni a tancuj (2016) (S03E03)

Před pár lety nastal takový trend, hlavně tedy mezi mladší generací, že všichni měli na svém notebooku svoji webkameru běžně pořád něčím přelepenou. Dost možná příčinou byla tahle show (nebo spíš obecné haló ohledně sledování lidí přes webkameru). Příběh je výborný a táhne to chemie mezi hlavní dvojicí, kdy obzvláště mladému supertalentu Alexovi Lawtherovi věštím velkou budoucnost. Jeden z nejreálnějších příběhů, který tenhle seriál, kdy napsal.. ()

San Junipero (2016) (S03E04)

Retro atmosféra 80ek a překvapivě asi jedna z nejoptimističtějších epizod vůbec. Víc než první půli, když jste v San Juniperu, tak to vůbec nevypadá jako Black Mirror, ale krásně si posloucháte dobový song a sledujete jak lidi mastí na automatu pacmana. Je to moc růžový, aby to byla pravda, asi takový poselství se nám mimo jiné Black Mirror snaží poslat. Takže když se pak zase dostaneme do futuristické vize tvůrců, přijdeme na to jak boží ten nápad je. Pěkná gradace a nádech tajemna. Ale oproti tradiční epizodě je to méně futuristické a spíše to hraje na emoční strunu.. Že je zrovna tohle něčím oceněno? No, tak nějak všichni chtějí žít v San Juniperu! Navíc LGBT+ složka, takže v cenách se jde nahoru. Za ty peckový songy mě až mrzí, že nemůžu být více spokojený, ale příběhově mi to přijde malinko ošizený, že to sazí jen na jeden twist. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál

17.09.2021

Streamovací služba Netflix v roce 2018 nabídla divákům svůj první interaktivní zážitek pomocí epizody Black Mirror s názvem Bandersnatch. V té si lidé mohli na obrazovce sami vybírat, jak má hlavní… (viac)

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

19.05.2019

Dva oceňovaní filmoví tvůrci John Hillcoat (Cesta, Triple 9) a Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) oznámili spolupráci, které by teď měl věnovat pozornost nejspíš každý hororový fanoušek. Natočí… (viac)

Netflix nabídne interaktivní zážitek

Netflix nabídne interaktivní zážitek

03.10.2018

V nové řadě netflixovského seriálu Černé zrcadlo se diváci dočkají speciální interaktivní epizody. Tzv. „choose-your-own-adventure“ typ vyprávění spočívá v tom, že tvůrci natočí několik… (viac)