Černé zrcadlo - Série 3

(séria)
Veľká Británia, 2016, 6 h 24 min (Minutáž: 53–90 min)

Tvorcovia:

Charlie Brooker

Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Phil Hodges (viac)

V příbězích plných technologie se milenci setkávají ve snovém ráji, mladíka sužují zvláštní esemesky, a sociální aplikace má zneklidňující moc. (Netflix)

Ještěřák

Pro většinu lidí kultovní, pro mě spíše nevyrovnaná série. _____ PÁD STŘEMHLAV: S přehledem nejlepší díl série a nejspíš i celého seriálu, skvělá a dokonale zrealizovaná i zahraná (jako obvykle příšerná) myšlenka. Bryce Dallas Howard (která jako by z oka vypadla jedné mé bývalé spolužačce co rovněž nadměrně řešila své okolí) v roli falešné mějměrád pipiny doslova válí. Hvězdičkové ohodnóco vládne všemu a všem (Hello CFSD! Hi Pomo!), na hlubší průzkum člověka jako "produktu" nemáme čas, spěcháme přeci za dalšími hvězdičkami. Pomalu se to děje. Pane ynternetu - děkujeme! 100% _____ ZKUŠEBNÍ VERZE: x-té zpracování látky o čuráckých zákoutích virtuálna, citově zploštělých developerech apod. V hlavní roli uvěřitelný mladý tápající backpacker, kterých jsem po Asii či Latinské Americe potkal ťapat mraky. Nepřišlo mi to bůhvíjak zajímavé, snad kromě osobní linky mezi dvěma mladými lidmi (která se řekněme nestihla nikam rozvinout). 60% _____ SKLAPNI A TANCUJ: řeší téma online vydírání přes noťas. Normálně vzatý thriller, opět nepřináší nic nového. Borderline materiál, skoro až narušuje povahovou charakteristiku seriálu. 50% _____ SAN JUNIPERO: zabývá se otázkou simulace věčného mladého života po smrti. Originální a vhodné téma, ale tento díl mě vyloženě nebavil a nepřišel di dobře zpracovaný ani zahraný (ty mladé herečky mě docela iritovaly). 40% _____ MUŽI POD PALBOU: velmi slušný post-apo díl. Čitelné, ale zábavné. Armáda je sviňa. 70% _____ NENÁVIST NÁRODA: Black Mirror meets X-Files (Gethsemane, 3. série). Online hlasující "vyhlasují" likvidaci za pomoci nejmodernějších technologií pro jeden lidový terč za určité hlasovací období - dokud si neodnesou svůj díl viny. V hlavní roli skvělá Kelly Macdonald (2x Trainspotting) s břitkým skotským výrazivem a humorem. Škoda že to ustřihli a neudělali delší. 90% ()

simply

Na třetí sérii jsem se moc těšila a zároveň bála, že nedosáhne kvality předchozích dvou. Mé očekávání byly naplněny a ani přesun na Netflix seriálu moc neublížil. První dva díly jsou kvalitativně slabší než zbytek (celkově pořád na skvělé úrovni), takový ten úvodní rozjezd. Čtvrtý díl San Junipero je paradoxně nejméně kritický a zároveň nejněžnější, pro mě jasný favorit celé série... Nosedive 4*, Playtest 4,5*, Shut Up and Dance 5*, San Junipero 5*, Men Against Fire 5*, Hated in the Nation 5* ()

Shizle

Prozatímní vrchol seriálu. Každej z šestice dílů má strašně zajímávej nápad a až na epizodu Men Against Fire jsou pointy skvěle vygradované. Každá z epizod je tak poutavá, že by obstála i jako celovečerní film, což nám se stopáží devadesáti minut ukazuje i poslední díl Hated in the Nation. Tvůrci tu také na rozdíl od dvou předešlých sérií více experimentují a předvádějí nám pestrou paletu žánrů, například v druhém díle máme psycho/horor, ve třetím skvělé drama, ve čtvrtém naprosto okouzlující gay romanci a v posledním abnormálně dlouhou kriminálku se skvělou zápletkou. Tento přístup k Black Mirror je pro mě zásadní a i když ne každý díl je pro mě za pět, tak sérii jako takové plnej počet dám. Ještě musím vyzdvihnout herecké výkony mých oblíbenců Alexe Lawthera a Jerome Flynna ve třetí epizodě Shut Up and Dance, protože jejich vzájemná chemie a pojetí postav mě celej díl ani na chvilku nepustila. Nejlepší epizody: San Junipero, Shut Up and Dance, Nosedive Nejhorší epizoda: Men Against Fire ()

Mouchal

Prozatím nejvydařenější série z celého projektu Black Mirror. Každá epizoda má něco do sebe a ikdyž Men Against Fire, má pomalejší začátek, závěrečná pointa dost vyděsí a napraví reputaci. Stejně tak Hated in the Nation má trochu přefouklou stopáž (pouhé malé vady na kráse), ale to nic nemění na tom, že tato šestice epizod je skutečně vynikajícím zážitkem jak pro oči, tak i pro naše zvídavé mozkové závity a každý si zde najde nějakého svého favorita. Pro mě osobně je to epizoda o kyberšikaně Shut Up and Dance, kterou na stupni vítězů doplňuje hororový příběh o až moc dokonalém virtuálním herním požitku v epizodě Playtest a v neposlední řadě pro mě osobně asi nejvíc odpudivá vize budoucnosti ala social sites popularity contest v odporně růžové epizodě Nosedive. Ať na to koukám jak chci, třetí série nenabídla jediné hluché místo, výborně zapadla ke svým starším předchůdcům a obávám se, že je v mnohém i překonala. 90% ()

GTS_PUNK

Po dvoch vcelku nadpriemerne kvalitných sériách seriálovej záležitosti Black Mirror, odohrávajúcej sa v blízkej budúcnosti vo svete, kde moderné technológie priamo zasahujú do života jednotlivca a celej spoločnosti, sa seriál v roku 2016 vracia s ďalšou sériou. Tentokrát už však nie na televíznej stanici Channel 4, ale na streamovacej službe Netflix. Zmena platformy na prvý pohľad neprináša výrazné zmeny, seriál nijako nemení koncepciu a pokračuje v nastolenom trende viac či menej dystopických epizód, reflektujúcich dopad technológií na ľudské životy. A hoci koncept zostáva zachovaný, badateľnou a nepríjemnou zmenou je kvalitatívny prepad. Aj keď aj predchádzajúce dve série ponúkajú lepšie a horšie epizódy, všetky si dokážu držať aspoň akú-takú priemernú úroveň. A to aj tie, ktoré svojím námetom nepatria medzi tie lepšie či zaujímavejšie. V prípade tretej série sa však karta obracia. Ak sa totižto pozrieme na všetkých šesť epizód zblízka, zistíme, že námetom na papieri vynikajú približne rovnako. V praxi je však už o čosi horšie. Šesticu epizód možno rozdeliť na dve presné polovice, pričom do jednej z nich patria tie, ktoré vynikajú ako námetom, tak aj spracovaním, zatiaľ čo v druhej polovici sú len tie, ktoré vyzerajú zaujímavo na papieri, ale spracovaním nie sú pre diváka až tak atraktívne. K trojici tých lepších patria epizódy Playtest - skvelé "viacvrstové" spracovanie s desivým nádychom, Shut Up and Dance - jedna z najrealistickejšie poňatých epizód seriálu vôbec a ukážka toho, že na internete (takmer) nikto a nič nie je v skutočnej anonymite, a záver série Hated in the Nation - zaujímavá, mierne futuristicky ladená kriminálka, ktorú minutážou už možno zaradiť k filmom. Trojica na protipólnej strane, ako už bolo spomenuté, vyniká iba námetom, prípadne myšlienkou či posolstvom, ktoré tá či oná epizóda nesie. Spracovaním sú to však len slabšie, veľmi priemerné kúsky, z ktorých najlepšie vychádza snáď ešte San Junipero, aj to do značnej miery vďaka Mackenzie Davis. Black Mirror - Season 3 zmenila nielen vysielaciu platformu, ale aj kvalitu. Oproti dvom predchádzajúcim sériám tu tentokrát divák medzi jednotlivými časťami skutočne badá výraznejšie kvalitatívne rozdiely a výkyvy. Ako celok tak táto séria zanecháva len priemerný dojem, ktorý však stále stojí za to z mnohých dôvodov vidieť. Najmä vtedy, ak už divák videl tie predchádzajúce dve. ()

sunfreedom

Třetí série asi nejtemnější a nejdrsnější zatím. Zároveň ale přinesla první opravdu feel-good díl. Jenže když na to koukáte, stejně čekáte, co se podělá, takže si to vlastně tolik neužijete :) Za mě jsem byl nejvíc přikován u třetí epizody, přičemž plot twist na konci byl i u BM celkem nečekaný. ()

koza3

Třetí série nemá takovou woow epizodu jako White Christmas, ale má silné příběhy v podobě San Junipero, Shut up and Dance a Hated in the nation. San Junipero mě ohromilo audiovizuálním zpracováním a zvláštní hlavní postavou. Až po několika desítkách minut Vám příběh vysvětlí, jak je to doopravdy a to jsem měl otevřenou hubu dokořán. Sladkohořký závěr je jeden z mála, kdy si netrhám vlasy a nezdají se mi noční můry. To Shut up and dance je na tom o poznání "hůř". Nějak se mi do té epizody nechtělo, bál jsem se totiž, že se tam bude fakt tancovat :-) Ale epizoda má dost společného s tou poslední, kdy je potřeba převychovat a potrestat lidi za své hříchy. Hated in the nation je o level výš. Tam už se jedná v podstatě o celovečerní film, který se dá srovnat s nejednou scifi tříáčkovou detektivkou. Navíc lehký cross-over s Akta-X, kde prim hrají včely a jejich nenahraditelnost a smrtící možnosti (btw letos byla včela prohlášena za nejdůležitější zvíře na planetě, což jen utvrzuje sílu téhle epizody). Pokračuje můj trend, kdy se do každé epizody musím nutit, protože je to plné depresí a nemám z toho potom dobrý pocit, když si vesele chodím po tomhle světě. Je to však taky taková nová učebnice toho, kam nás ten high-tech může dostat a že i cesta do pekla je vydlážděná dobrými úmysly. Pfuj, to je sakra dobrý! ()

PaTeXx

Zatím nejlepší série, ale bez páté epizody by se mi spalo líp. Ostatně jsem spokojený se všemi zbývajícími povídkami. Přesun studia do Ameriky hodně prospěl. I z vizuálního hlediska a o pár britských přízvuků míň taky neuškodí. Playtest je topka. ()