Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

vander19

Niet pochýb, že Daniel Day-Lewis je velkolepý herec. A aj v tomto filme to dokázal. Naučiť sa také dialógy a predniesť ich tak presvedčivo svedčí o jeho skvelom herectve. Žial to je asi všetko o pozítivach tohoto filmu. Je to trašne fádne, nudné, tažkopádne. Možno v USA celkovo zaujímavé keďže sa jedná o ich históriu, ale pre mňa to bolo sledovať utrpenie. A už keď si namiesto dialógov všímam to, aký Abe Lincoln krb a aké je murovanie krbu tak je to na draka...* a to len za DD LEWISA a za masky. ()

Paldiny

65 miliónová televízna inscenácia, v ktorej sa dve a pol hodiny polemizuje o schválení alebo zamietnutí rovnoprávnosti. Ono by to nebolo zlé, keby sa argumenty neustále neopakovali a sám prezident nemal zakaždým poruke výstižný vtip, múdro či historku. Mám pocit, že si ho Američania zidealizovali až príliš. Aspoň, že z tejto akademickej nudy mali radosť vyprázdnené školské lavice. ()

Randyz

Bez hlubších znalostí americké historie jsem se bohužel v politických diskuzích a tahanicích dost topil, ztrácel a tím pádem i nudil. Na druhou stranu jsem si v hlavě trošku oživil tento důležitý kus historie a přinutilo mě to trošku přemýšlet o různých věcech... Během první hodiny filmu jsem přemýšlel, že ho nedokoukám, ale druhá polovina mě celkem vtáhla do děje. Věřím, že pro Američany je to hodně dobrý film. ()

Rozjimatel

Dávno som sa túžil dozvedieť, kto to vlastne ten Abraham Lincoln bol a až vďaka tomuto filmu už konečne viem, že to bol rozprávač anekdot. Nemôžem tomuto dielu uprieť, že je nakrútené mimoriadne zručne a že herci hrajú vynikajúco (hlavne Daniel Day-Lewis ale veľmi sa mi páčil aj Tommy Lee Jones). Problémom (mojim subjektívnym) je ale to, že filmu, ktorý je takmer výlučne o politike, už zo zásady nemôžem dať vyššie hodnotenie. Je tu plno vzletných, kvetnatých prejavov, Lincoln nie je vykreslený ako človek, ale v podstate ako taká mýtická bytosť, spasiteľ národa. Celkom chápem, že Američania, ktorí sú evidentne cieľovou skupinou, hodnotia tento film úplne ináč ako my tu u nás. Úsmevné na celej záležitosti okolo 13. dodatku je to, akú obrovskú historickú dôležitosť jej Američania prisudzujú, akoby sa v danej chvíli písali dejiny sveta. Pritom otroctvo už bolo v celom civilizovanom svete dávno zrušené (napr. vo Veľkej Británii v roku 1807, pre zaujímavosť, v Uhorsku bolo nevoľníctvo zrušené v roku 1785). Ani jediná zmienka o tom, že USA sú posledné v civilizovanom svete, kde ešte existuje niečo ako otroctvo. To by už potom ten 13. dodatok nebol až takou veľkolepou udalosťou. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Celou dobu jsem měl pocit, že sleduji hraný dokument z televizní produkce. Film svým tématem i nepřístupným zpracováním nemůže mě jako divákovi neznající historii Lincolnova prezidentského úřadu nic říci, protože celou dobu nevím, jakými událostmi se film zabývá, ve zdlouhavosti se to ztratí, koneckonců určitě je na tom stejně i průměrný Američan. Opravdu se zde podrobně vysvětlují podstaty zákonů a vedou nekonečné debaty nad tím, co je správné. Zfilmováno je to s jasným cílem, útok na Oscary, jenomže nenapadá mě ani jedna kategorie, ve které by mohl film zabodovat. Ovšem Američané se slabostí pro filmy ze svých dějin a slabostí pro Stevena určitě budou uvažovat opačně. ()

gumolit

Životopisné filmy mám v obľube lenže poslednú dobu sa akosi nedaria hneď si spomeniem na Oscarovú Železnú lady alebo zdlhavého a nevydareného J.Edgara od ktorých som veľa očakával a nakoniec pocítil isté sklamanie .Je škoda že to musím napísať aj o tomto snímku. Lincoln je hlavne učebnica dejepisu , ale podotýkam že amerického pretože u nás máme pána prezidenta úplne na háku a keď sa chceme niečo o ňom dozvedieť aspoň z filmu neodporúčam tento!!Pozerať sa tri hodiny na nejakú diskusiu o tom či zrušiť otroctvo alebo nie a hádanie sa kongresu a večné riešenie nejakých otázok je priveľa aj na mňa.Spielberg nás doslova nudí , scenár podľa mňa nevyšiel .Vôbec nepoznáme aký bol Lincoln, charaktery postáv sú len okrajovo načrtnuté a to u Stevena nebýva zvykom.Snímok samozrejme klesá a padá na hereckých výkonoch a musím povedať že Daniel Day Lewis mal aj lepšie chvíľky určite netvrdím že to zahral zle ale taká Sally Field ako pani Lincolnová alebo Tommy Lee Jones ho bohužial prekonávajú a ich postavy sú viac vyvinuté.Nie je to chyba Lewisova ale skôr chyba slabého scenára.Chcel by som napísať nejaké nezabudnuteľné scény , ale žiadna sa tam nenachádza možno záblesky ako samotné hlasovanie alebo pochovávanie ľudských končatín lenže to je trochu málo.Američania budú určite z tohto diela slintať a zmäknú a obdarujú film cenami akadémiu no na našom území tento úspech nezopakuje.Spielberg nám už starne a keď porovnám Lincolna s jeho minuloročným filmom Vojnový kôň tak pána prezidenta predbehol na celej čiare..Lincoln bude u mńa patriť k najslabším snímkom od pána Spielberga ! ()

javaznenevim odpad!

Nikdy jsem si nemyslel, že někdo vymyslí větší blbost než je Abraham Lincoln: Lovec upírů. Vymyslí. Bohužel, je to tak. Film by klidně snesl ostříhat 30 minut záběrů na Lincolnovu rodinu a mohl se točit čistě kolem politiky. Pak by to možná šlo. Ale tohle? To už prosím nikdy. ()

Jaro_slav

Další utahaný nudný Spejblberk. Nebýt toho, že mě bavilo koukat na Dana Dna, jak mu ta role sedla, na Toma Lýho, jak mu ta role nesedla, a nebavilo koukat na Davida Strathairna, jak hraje furt stejně prkenně, bylo by to dvouhvězdičkový jak hotel Raffee v centru dubajské Deiry. A takhle protivnou hudbu jsem dlouho neslyšel. Asi si doma na spravení nálady znova pustím tohle. ()

Tomyfrok

Dejte Spielbergovi velkolepý námět a on vám z toho vytvoří velkolepý snímek. Tak tenhle úzus již neplatí tak docela. Steven je pořád Steven se vším všudy, co od něj čekáme po stránce kvality, jen se trochu vytratila záživnost. Lincolnův život je námětem přímo par excellence, jenže autoři evidentně nechtěli sklouznout k pohádce o chlapíkovi, který se učil číst sám potají po nocích při svíčkách, vystřídal zaměstnání od dřevorubce přes poštmistra až po vojáka, aby se stal nakonec právníkem, politikem, prezidentem. Téma otroctví by se tak jistojistě poněkud marginalizovalo, a tak se stalo ústředním tématem 150 minut. A to je sakra zlé. Celá první polovina filmu je nelidsky rozvkleklá, nekončící dialogy a vlastně i monology nutí k zamyšlení, zda-li ještě vnímáme obsahy oněh častých proslovů. Na druhou stranu se zřejmě podařilo vyobrazit "bájného" Lincolna způsobem, který se může blížit realitě. Americké dějiny však neznám příliš podrobně, a proto má další poznámka o absenci některých jeho výroků na obhajobu otroctví nejspíš ztrácí smysl. Druhá půle pak film vyzdvihuje v služný zážitek, jak píše KarelR, Spielberg opravdu dokáže vzbudit emoce přesně tam, kde zamýšlí a ani zde se nejedná o výjimku, protože i ve fádnosti federálního hlasování vnímáte rostoucí napětí. Příště ale více života, prosím. (60 %) ()

aLPaC

Musím říct, že Daniel Day-Lewis je naprosto perfektní a i když jsem za tím neviděl všechny nominované filmy, pochybuji, že někde uvidím lepší výkon. Tzn. oscar ho nemine (třetí), čímž se zařadí mezi naprosto nejlepší herce filmové historie. Spielberga nejspíš taky ne, protože takovýmto tématům je akademie vždy velmi nakloněna, což na jednu stranu to chápu. Jak tu někdo píše, u nás kdyby se natočil film třeba o Masarykovi, tak by taky bral všechny zlaté lvy, ať by to bylo jakékoliv. Na druhou stranu se musím přiznat, že některé pasáže mi přišly zbytečně dlouhé a uměle prodlužované, takže nuda se opravdu místy vetřela na scénu. Takže tak. Přiznám se, že Django nebo Terapie láskou se mi líbili více, i když šanci vyhrát oscara mají minimální. ()

Ollie235

Zklamání. O historii se poměrně zajímám (o americkou obzvlášť), ale tohle byl jenom suchý Spielbergův útok na Oscary. Lincoln místy připomíná záznam z jednání Poslanecké sněmovny (je to prostě nuda) a i když je po technické stránce takřka bezchybný, užít jsem si ho nedokázal. Po delší době jsme měl v kině vážný problém udržet po celou dobu oči otevřené. Doufal jsem, že alespoň konec přinese jakousi satisfakci a na dvě hodiny nudy dá zapomenout, ale nestalo se. Chápu, že pro Američany má tento snímek větší hodnotu, ale k tomu se v hodnocení přihlížet nedá. ()

Prehry

Nikdy se mi nestalo, že bych odešla z kina .. až do teď .. Tohle téma se dá hodně dobře zpracovat tak, aby to diváka zaujalo.. Minuty jsem začala odpočítávat asi po půl hodině .. šanci jsem tomu dala asi 80min .. pak už si to nezasloužilo moji pozornost .. hodně jsem se zklamala .. ()

sona123

Tohle mě prostě nebavilo. Ano, jsem popcornovy divak a u takoveho velkofilmu se chci bavit. A to tedy ani náhodou. Na dokumenty se dívám občas a po zralé úvaze. A je to škoda, myslím, že to šlo natočit poutavěji. Daniel Day-Lewis pochopitelně vynikající, jeden z filmů, který dabingem bezpochyby velmi ztratí. ()

simply

Kdyby to byl nějaký jiný režisér, ale od mistra Spielberga jsem čekala o dost víc. Přepálená stopáž by mi nevadila, kdyby měla co říct. Děj nezachránili ani skvělý herci v čele s Daniel Day- Lewisem. Ani kvůli němu jsem nenabrala sílu dosledovat... ()

Nethar

Obří délka mě děsila zbytečně a k filmu podobného ražení prostě patří. Daniel Day-Lewis si dal Aba skvěle a Oscara dostal zaslouženě. Že je to celé velkolepé a lidé mluví neskutečně moudře a nezapomenutelně, to je jednak důsledek toho, jaké popisuje události a také důsledek toho, že to natočil pan velkolepý Steven Spielberg. Ale že je to Abraham Lincoln, 13. dodatek ústavy a konec občanské války, tak se to dá jednoduše tolerovat, i když nepochybuju, že by se to dalo pojmout i velmi jednoduše jako "jak jsme podpláceli a vydírali politiky". ()

laepus

Prostě nemůžu výš než za tři; akdyž si uvědomím, že je to navíc od Stevena, tak tím tuplem. Film má pro mě pár dobrých momentů, např. samotnou scénu hlasování, Lewisův herecký výkon nebo vynechání atentátu, ale převažují ty vyloženě slabší - trapná a stokrát okopírovaná Williamsova hudba, pouze z kontextu vytržený závěr války, kdy člověk neznalý Lincolnova života (mám načtenu jeho biografii, takže vím, o čem mluvím) prostě nechápe a nezná všechny postavy, také přehnaná kýčovitost některých scén či soustředění se pouze na otázku otroctví a ne na válku, o které se jen mluví. Čekal jsem nějakou silnou závěrečnou scénu, která mě usadí a rozseká a zlepší tak nakonec mdlý dojem z filmu... Ale žádná taková scéna bohužel nepřišla. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga