Mníchov

Predloha:

George Jonas (kniha)

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (viac)

Mladý Izraelčan Avner je podobne ako mnohí jeho krajania hlboko zasiahnutý vraždami izraelských športovcov na mníchovskej olympiáde. Keď prijme ponuku dôstojníka Mossadu zúčastniť sa odvetnej operácie, musí opustiť tehotnú manželku, zmeniť totožnosť a využiť všetky svoje schopnosti na vypátranie a zabitie jedenástich mužov, ktorých Mossad obvinil z prípravy mníchovskej akcie. Čoskoro sa stane vodcom päťčlennej skupinky, ktorá po celom svete metodicky vyhľadáva a zabíja mužov zo zoznamu. Situáciu im však čoraz viac komplikuje nielen vlastné svedomie, ale aj skutočnosť, že i lovci sa môžu ľahko stať lovenými... (STV)

Decker

Pro me jednoznacne nejlepsi Spielberg od Schindlera, pominuli Zachrante vojina Ryana pro ktereho mam slabost, ale obsahove neni tak dobry jako Mnichov. Spielberg narazi sice na starsi udalost, ktera vsak dozniva do dnesnich dni a jak vidno jeste dlouho doznivat bude. Olympijska tragedie ze '72 byla vsak jen pomyslnou spickou ledovce, kterou Cerne zari chtelo upoutat pozornost nebot, kde a kdy svet tolik sleduje jedno mesto nez ve dnech Olympiady. Spielberg rozjizdi drama ve kterem se snazi zmapovat a zachytit (diky Kaminskeho kamere dosti presvedcive) udalosti, ktere nasledovali po mnichovske tragedii. Jak moc je vse pravdive a co je pouze scenaristuv vyplod nechme stranou nebot vse co ve filmu je nepusobi nikterak neverohodne ci prehnane. Spielberg se s nicim moc nepara a po chvilce otrkani rozjizdi krvavou odplatu, ktera me nekolikrat pristihla zarezaneho a bez dechu v potichlem kinu. Je to sugestivni, dechberouci a nekomprimisni pohled na skutecne udalosti o kterych pouze slichame v televizi ci si je precteme v novinach, ale konkretni predstavu nema nikdo. Cely film ma ohromny naboj, ktery z pocatecni roviny napeti a desu prechazi pres bod zlomu, kdy si uvedomite pomyslnou "cenu za mir" a pocinani odplatneho komanda, ktere pouze odstrani jednoho teroristu, ale dalsi dva za neho nastoupi a zacnou odplacet to same odvetnemu komandu a nakonec sebebilancovani a paranoiu hlavniho hrdiny, ktery diky svym cinum nabyva dojmu ze neni o nic lepsi nez jeho uhlavni nepratele. Vznika zde neresitelny problem, ktery lide radi komentuji tim ze zlo plodi pouze a jen dalsi a jeste horsi zlo, ale skutecny vytouzeny mir v Izraeli (a nejen tam) tezko zavladne pokud jeden narod bude oplacet druhemu a naopak. Pro nas je to nepochopitelne, pro ne zivotne dulezite. Reziser toto nechava na divakovi a pouze mistrovsky odvypravi pribeh. Tomu dozajista pomaha i trefny vyber hereckeho obsazeni. Eric Bana nam od dob Cerneho jestrabe vyzral a stava se z neho plnohodnotny tahoun a vyborny herec, ktery pusobi velmi verohodne a presvedcive. Daniel Craig je lehce opomijen, ale myslim si ze jeho prostor byl a hlavne bude dostatecny nebot se jedna o noveho 007. No a zaverem Rush a Kassovitz je pomyslna tresnicka, ktera dotvari vyborny koktejl. Mnichov startuje pomyslnou filmovou sezonu velmi zostra a Steven Spielberg potrvrzuje svou nezlomnou povest jednoho z nejzasadnejsich a nejlepsich filmaru filmove historie a zatesava dalsi ryhu sveho uzasneho portfolia. ()

SniperG1

Spielberg vytvořil další mistrovské dílo až mě mrzí, že sem ho viděl až dnes! Pravdivý příběh plný emocí a nabité atmosféry 80. let - Mohlo to být teda kratší, ale zase ta poslední půl hodinovka byla famózní až mě napětím málem praskla pumpa. Herecké obsazení bylo dobré až na Craiga - Já ho prostě vůbec, ale vůbec nemusím! Výstižný komentář : zager ;) 90% ()

filmmovier

Čekal jsem nejnudnějšího Spielberga. Kvůli stopáži i kvůli tématu samotnému jsem se Mnichovu dlouho vyhýbal, považoval jsem ale za osobní povinnost to napravit. Rozhodně se nejedná o film, ke kterému bych měl chuť se ještě někdy vrátit, i tak jde ovšem o docela příjemné překvapení, Steven má rozhodně horší filmy. Tenhle je herecky strašně silný a ruka pana režiséra je samozřejmě tradičně šikovná a nezklamal ani John Williams v hudební oblasti. Ten film je sice pořád nepříjemně dlouhý a nějaké šikovnější tempo by mu rozhodně prospělo, Je tam spoustu dobrých momentů a emocionálně to funguje na výbornou, ale není to zas až taková nálož. Ve výsledku a jako celek opravdu povedené, ale vrchol Spielbergovy kariéry to není ani zdaleka. 70%. ()

Sfinkter

Teda nějak extra mě to neoslovilo, Spielberg si začíná hrát s levnými motivy a pokud bych měl srovnat atmosféru teroristickýho činu z tohoto filmu například s dusnem z Letu číslo 93 od Greegrasse, Spielberg mu nesahá ani po kotníky. Horší čtyřka. ()

Qitek

Spielberg tentokrát boduje na celé čáře. Zde a po celém světě kritizovaná rodinná linie a dialogy ve filmu (které má tak Spielberg rád) zde naopak mají své naprosto pevné místo. A další plivance na to, že nemá Spielberg moc co říct k tomuto tématu? Především než o izraelskou tématiku tu jde o proměnu odhodlaného muže v paranoidní trosku. ()

Lachtaan

Tak jak si někteří říkají u Insomnie (jež mě teprve čeká), že nevypadá jako stvořená rukou Christophera Nolana, tak já si nedokážu přiřadit právě Mnichov mezi velkofilmy Stevena Spielberga. Samozřejmě, že seňor režisér nevyplodil i pár menších kousků, o Mnichově jsem ovšem doposud slýchal jako o nezapomenutelném masterpiece, kterým ve výsledku rozhodně není. Pokud jste, stejně jako já, nezažili onen olympijský masakr a přišli jste sem jako v případě Patriots Day sledovat rekonstrukci oné události se závěsem následného řešení, jste tu špatně. Onen tragický den ve filmu vyšumí doztracena (v dabingu nejsou první mnohajazyčné minuty ani přeloženy) a posléze sledujete přes dvě hodiny honu na neviditelné Palestince, které pro divákovy oči maximálně tak hlavnímu hrdinovi navždy zničí vnitřní psychiku. Film si zaslouží procent 70, nikoli více, silné momenty ale lze dohledat, takže není třeba zbytečně snižovat. ()

Beky

...opírat se o skutečnou událost je jedna věc...škoda že nevíme detaily o provedení akce a následné odvety ( ty které jsou k dispozici nejsou určitě přesné nebo pravdivé ), přes to vznikl film s aktuálním tématem hodným k zamyšlení, bez odpovědi na otázku proč??...připadá mi že si tady Steven ( ne Seagal :) splnil svůj vypravěčský sen o velkém naléhavém filmu, který ovšem mine nezasvěcené diváky!! P.S. komando které mělo provádět vendetu musel složit naprostej idiot, jejich akce mi připadaly zmatený a nepřipravený...( jestli to tedy takhle někdy bylo!! ) ()

Playman

Velice působivé. Tradičně skvěle řemeslně odvedená práce Stevena Spielberga, hlavně ty pasáže kdy kamera jede asi 5 minut beze střihu, uhlídat všechny ty herce a komparz, to už musí Pan režisér. Jinak co se týče příběhu, tak film ukazuje nesmírně těžkou a náročnou práci nejlepší tajné služby světa, Mosadu. Tudíž se vám naskytnou velice atraktivní pohledy do příprav jednotlivých akcí, zároveň vám ovšem snímek ukáže, že to jsou také jenom lidi, co mají rodinu, děti a žijí normální život. Zkrátka a dobře, tento film ve vás zanechá hluboký dojem. ()

BS

Bana je opravdu skvělý, ale samotný film trochu ztrácí, bohužel Spilbergova nejlepší léta už jsou pryč :(. ()

Cushing

Mělo to potenciál, ale někde v polovině přestalo foukat do plachet, to je můj rozpačitý dojem. Eric Bana je na tu roli trochu unylý, i když chápu, že rozhodně neměl nějak sršet jako prskavka -- jako Cruise v MI-XY. Pro mě bylo ale zajímavé, s jakou cílevědomostí se MOSAD, či vlastně samostatné komando mstitelů se svým úkolem vypořádávalo. Doufám, že ten film viděli příslušníci Hamásu. Ale asi ne. Jinak by pochopili, že Izraelce nikdy do moře nezaženou. ()

Phietros

Na lepší hodnocení bohužel film ztráví kvůli své délce! Jinak se jedná o kvalitní dílo inspirované skutečnou událostí, kde se nám dostává odpovědí, co po tomto atentátu následovalo, jak fungovala politika a kdo to celé zorganizoval! Navíc v rukou Spielberga! 65% ()

BoncheR

Myšlienka celého filmu je veľmi jednoduchá. Násilie nerieši nič. Dôsledky sú zlé sny a špinavé svedomie. Myslím si, že táto idea bola dobre premietnutá na plátno spôsobom, ktorý vyprovokoval 5 oscarových nominácii. Spielbergovi musím uznať, že pristupoval k tejto téme dosť realisticky, a neprikrášľoval, hoci sám je Žid. To sa mi páčilo. Ak sa aj chcel vyjadriť k svetovej politike, tak to bolo tak, ako sa to pre politický thriller hodí. Skvelá réžia a hodnotný obsah, ktorý približuje vzťahy na Blízkom východe, čo veľa médii a filmov doposiaľ nerobilo. 81% ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] Mnichov je přemýšlivý a pomalý film, velkolepý, nabízí spoustu silných scén, mnoho z nich unikátně vygradovaných a zrežírovaných (úvodní útok podaný v podobě zpravodajských reportáží). Co byste také nečekali od Mistra s velkým M. Ale problém je ve stopáži, producenti měli Spielberga přinutit prostříhat jeho velkolepý, ač stále ještě osobní, příběh na dvě hodiny. Sice si můžeme užít výborné herecké výkony Bany a spousty menších charakterních herců (Hinds, Kassovitz, Almalric), ale v závěru už filmu dochází dech a dokoukal jsem ho jen na půl oka. 65 % [Třetí nebo čtvrté zhlédnutí] Je to pecka, měním názor. 90% ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)