Na konci vskutku ukážkovej kariéry nečaká trojhviezdičkového generála Eugena Irwina (Robert Redford) zaslúžený dôchodok, ale desať rokov za neuposlúchnutie rozkazu pri bojovej misii vo väzení, pýšiacom sa romanticky dvojzmyselným menom Castle (čo okrem známejšieho ekvivalentu „hrad“ označuje i menej poetickú „pevnosť“)! Zakrátko po príchode na toto nehostinné miesto Irwin zisťuje, že plukovník Winter (James Gandolfini) – veliteľ väznice – tu vládne železnou rukou a nevadí mu ani tvrdšie zaobchádzanie s odsúdenými. Hrdý exgenerál sa preto rozhodne spoluväzňom pomôcť v opätovnom nájdení ich hrdosti a ľudskej dôstojnosti. Tento boj na dlhé lakte však vyžaduje veľa síl - a cena, ktorú zaň všetci zúčastnení budú musieť zaplatiť, nie je zanedbateľná... (TV Markíza)

Necrotongue

Repríza snímku mě po té opravdu dlouhé době příliš nepotěšila. Mám rád Roberta Redforda, takže mě netěší ubírat hvězdičku filmu, v němž účinkuje, ale nemohl jsem jinak. Narazil jsem totiž na vážný problém. Uvědomil jsem si, že je tento typ amerických vězeňských dramat natáčen podle jednoho mustru: hlavní hrdina je buď nespravedlivě nebo příliš přísně odsouzen; věznici řídí zakomplexovaný zmetek se sadistickými sklony; mladší spoluvězeň, který k hlavnímu hrdinovi s úctou vzhlíží jako ke svému vzoru, hyne na příkaz zakomplexovaného zmetka se sadistickými sklony; spravedlnost nakonec vítězí. S nechutí mi dnes došlo, že se tato záležitost od výše popsaného vzoru odlišovala jen tím, že šlo o věznici vojenskou, ale jinak zůstal postup zachován. A ani tato jediná odlišnost nakonec nebyla ku prospěchu věci, protože se kvůli ní dostalo nejen na očekávaný patos, ale i na nefalšovaný americký patriotismus, který se mi (velmi slušně řečeno) zajídá. Což je za těchto okolností vtipný výraz, protože kdybych to podal méně slušně, stáli bychom u přesně opačného konce trávící soustavy. Robert Redford zachránil filmu třetí hvězdičku, bez něj bych šel jen na dvě. / Poučení: Řídíš-li v boji jakýkoli létající prostředek, taranuj jako Sultan Amet-chan. Ale nezapomínej na hadovité přiblížení k cíli. 3*- ()

mm13

Úlisný tu mal byť vynikajúci Gandolfiny, ale príbeh sám ho v tomto snažení prevalcoval a tak som tomu sviniarovi nakoniec držal palce. Keby som len tušil, že toľko očakávaná smrť Roberta Redforda bude až taká debilná (a teda vôbec nie uspokojujúca), tak tento grcanec o hre na vojenskú česť ani nedopozerám. Čo vám šibe, psychopati?! ()

becki_tu

Není nic víc, než zemřít se svou hrdostí a ctí pod vlajicí americkou vlajkou. Holt se budeme muset smířit s tím, že se podobné filmy s vojenskou tématikou budou dál využívat spojení národní vlajka + hrdé projevy, ale mě to v určité míře nevadí - prostě to k tomu tématu patří. Filmu dominuje dvojice Redford - Gandolfini díky níž se nakonec dostanu někam k 70%, ale několik nelogičností a scénáristických mezírek jsem prostě přehlédnout nemohl. ()

PROROK14

Pekný film. Filmy z väzenského prostredia mám rád tak som si toto v telke nemohol nechať ujsť. A som spokojný. Dokonca viac než spokojný. Ten prevrat proste nemal chybu. ()

BoPo

Veľkí chlapci sa hrajú na vojakov. Na tom by nebolo nič zlé, ale bohužiaľ sú to chlapci z USA. Takže do toho musia ťahať ten svoj patriotizmus a samozrejme vlajku. Takže nabudúce ma naozaj už nevolajte. S Vami totiž nie je žiadna zábava. Na toto moja mentalita nie je stavaná. ()

erl

Příjemná zábava , klišovitá , předvídatelná přesto jsem se nenudil . Redford předvádí průměrný výkon a režie obyčejná . Ale na páteční večer je to vhodný film . ()

Terva

Scénář : David Scarpa. Kamera : Shelly Johnson. Hudba : Jerry Goldsmith, Dean Hall a Tom Waits. Mark Ruffalo odmítl pro bojovou scénu ve vrtulníku kaskadéra a odehrál ji sám. CITÁT - Můj bože, měli by po něm pojmenovat základnu.......... ()

Marek1991

Film z roku, kedy sa veľa zmenilo a pre mňa je symbolom toho, že v USA je niečo zhnitého a skutočné hodnoty sa stratili. Má to byť symbol, že skutoční vodcovia nakoniec vždy predčia tých zlých. Avšak ako prevzatie väznice to je veľmi hlúpe. Dbá to skôr na nejaké patetické reči, prípravu akosi vynecháva pre záverečnú veľkolepú scénu, ktorá má byť prekvapivá. Všetky tie týrania boli slabé, skutočnosť je totiž desivá. Takéto prebratie väznice je dosť naivné, najmä, čo sa týka USA. Takisto aj väzni, ktorí tak veľmi počúvali svojho generála, nikto nezradil. Plus taktiež slabí väznitelia. To záverečné vyvesenie vlajky a ústupok vojakov, to bolo romantické, hrdé až poetické, som mu to však ochotný odpustiť. Celkovo to však nie je žiadny ukážkový film, len hovorí o spravodlivosti, cti a oddanosti. ()

Marsik

** NOVA CINEMA HD (4:3) - Po dlouhých letech jsem se rozhodl pro připomenutí tohoto vězeňského dramatu, mám rád filmy z lochu. Toto vězení působilo celkem pohodově, žádné války gangů, nebo vraždy mezi vězni. Naopak vězni proti vedení. Až na závěrečnou vzpouru se v podstatě jenom žvaní, což mě zpočátku trochu iritovalo a říkal jsem si, kdy už se to rozjede. Pak jsem si ale na Redforda zvykl a byl jsem zvědav, jak s Gandolfinim vyběhne. Samotná vzpoura byla velmi dobře zmáknuta, jak nápadem, tak i po té filmařské stránce. Když to sečtu, byl jsem spokojen. 72% ()

Kryton

Klasické vězeňské drama, které má tu specialitu, že se jedná o vězení pro špatné vojáky. Redford tradičně skvělý a zbytek je jen do počtu. ()

EastWicka

Ach bóže, to snad ani není pravda. Podle Poslední pevnosti by se dal definovat patos. Ale přijde mi jaksi čistší než třeba Zelená míle (neříkám, že méně úchylná...). Redford má coby ex-generál takovou důstojnost a chlapáckou aureolu, že se mi na něj dobře koukalo, i když zápletka a zbytek filmu nestáli za nic. Ale nikomu jinýmu bych to nesežrala ;). PS: Nějak jsem nepochopila důvod vzniku toho filmu - kromě McCainovské role pro Roberta... že by metafora "já odtud ty neřády vymetu", před rozjezdem kampaně k prezidenským volbám, v nichž starý veterán nakonec prohrál s Obamou? No, asi ne... ()

MartinezZ

Ano, uznáván, že pro trestance to byla vlastně dovolená a že Winter nebyla vyloženě svině, takže vzpoura byla až nelogicky vyhrocená, přesto to ale byl film, kde to odsýpalo, nenudil jsem se a děj gradoval k jasnému konci, byť poněkud sladkobolnému. Ale zpracované a zahrané to bylo pěkně. ()

mysiak

Perfektný film z väzenského prostredia, ktorý padá na výkone Roberta Redfora, ale ten dokáže utiahnuť film...zdatne tu je aj James Gandolfini...nadupaný väzenský film, ktorý je skvelý ()

UncleG odpad!

Další pohádka o uvědomělých a charakterních věžních, kteří nic nemilují víc než svátost americké vlajky. A pro těch pár hvězd a pruhů položí vrazi vlastních babiček i život. Ano, už teď je zřejmé, že bez tsunami patosu se opravdu neobejdeme. Závěrečná vězeňská vzpoura, v níž si generál Irwin zahrál na středověkého dobyvatele, ve mě vzbuzovala upřímné výbuchy smíchu. Vězni, po zuby obrnění štíty vyrobenými z jídelních táců, vytáhnou z čarovnýho kolobouku obří obléhací prak a po vzoru bratra Žižky s mohutným "urrrrrá" dobývají pevnost plukovníka Wintera, nejzlejšího člověka pod sluncem.... Pak už si jenom vzájemně zasalutujeme, někdo z nás se očistně pobleje a na Poslední pevnost můžeme s klidnem na věky zapomenout. ()

ja.rebel

Ředitel věznice léčící si své komplexy bezvýznamnosti na vězních a nový vězeň, který mu v minulosti k těmto kompexům výrazně pomohl. I tady platí, že silnější vyhrává. Jen každý z nich sáhl po jiné síle. Film, který ani zdaleka nepatří k tomu nejlepšímu co Redford natočil, ale rozhodně ho nelze nazvat propadákem. ()

Skip

Sice žádný zázrak, ale rozhodně to nebylo špatné. Tenhle film o tom, že za čest stojí i zemřít, se dá zkouknout celkem bez potíží a že se to tak úplně nepovedlo... No, existují horší, mnohem horší. ()

Fanucci

Naprosto idiotský příběh, v kterém Redford hraje kladného zásadového generála, jenž se stane vůdcem povstání ve věznici pro vojáky/zločince. Film má samozřejmě patřičný americký nádech patriotismu a divákům ukazuje, že v každém, kdo prošel americkou armádou (včetně vojenských vězňů), zůstane za všech okolností v srdci hrdost, čest a morálka. Jakoby panu Luriemu přispěl do rozpočtu samotný Pentagon... Mrzí mě, že se na této kravině podílel poměrně slušným hereckým výkonem můj oblíbenec Gandolfini. ()

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

James „Cyclops“ Marsden se vyřádil v několika komediích (a v každé předvedl, že má pro tenhle žánr opravdu talent), ale teď zkusí něco drsnějšího. Nejdřív jej uvidíme v hororu Richarda Kellyho The… (viac)