Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

SLOTH

naprosto strhujici forest whitaker hraje naprosto uchvatne k tomu bajecna kamera dobra husdba strih myslim ze je jen malo co by se tomu filmu dalo vytknout dlouoho dlouho o nem budu premitat ()

mm13

Dívalo sa mi na to lepšie, než na Rwandu alebo Nezvestného, s ktorými sa tu Posledný škótsky kráľ celkom logicky porovnáva. I keď to nie je také dramatické ako prvý ani také sugestívne ako druhý menovaný výlet do tretieho sveta (alebo naopak?), má to oproti nim jednu veľkú výhodu - nesnaží sa predstierať ani angažovaný a už vôbec nie osvietený postoj k teroru politických vrážd a hrôzam genocíd z druhej polovice minulého storočia. Namiesto toho sa príbeh sústredí na hlavného mladého hrdinu (meno James McAvoy si treba začať bližšie všímať), ktorý má nie málo vedomostí i prezieravosti, napriek tomu ale nedokáže odolať vábeniu charizmatického vodcu, ktorého by možno i bol prekukol, nebyť jeho vlastných nepresvedčivo skrývaných ambícií NIEČO dokázať - sebe, svojmu otcovi, svetu... a pritom si to samozrejme čo najviac užiť. Jeho naivita ho nakoniec pripraví takmer o všetko, vrátane života. Dokonca aj Amina samotného nám tvorcovia predstavujú len po tých stránkach, ktoré pomáhajú vyniknúť charakterovým vlastnostiam jeho osobného lekára, ktorý je (opakujem) hlavnou postavou filmu... Aminom sa totiž nikto z nás asi nikdy nestane, ale byť obyčajným mladým človekom, ktorý sa ocitne v zlú dobu na zlom mieste (i keď sa mu to v prvom momente javí presne opačne) a musí si veľmi rýchlo vyriešiť koľko je v ňom skutočnej zodpovednosti i prostej ľudskosti, koľko odvahy to prejaviť a koľko odhodlania sa aj za tieto hodnoty aj pobiť, tomu myslím rozumejú všetci bez výnimky. A asi tu o nič iné nikomu ani nešlo, než len ponúknuť práve takýto výlet - plný otázok, ktoré končia v neistote nad samým sebou. Krutej, krajne nepohodlnej, ale potrebnej neistote... Politický akcent bol skrátka nahradený morálnym, a je to iba a len dobre! ()

prome

Na tenhle film jsem se tesil uz od te doby co jsem poprve videl trailer. Kdyz jsem se na nej ale dival tak me nadseni pomalu ale jiste upadalo, protoze necela hodina a pul filmu je naprosta nuda, i kdyz jsem porad cekal ze film bude mit aspon nejaky ten spad a zvrat. To vsechno prislo a vynahradilo si to v poslednich 40 minutach ktere fakt staly za to a diky kterym davam 3 hvezdicky . K hereckym vykonum nemam co dodat byli skvele a Forest si toho plesouna zaslouzi.Ocekaval jsem od toho rozhodne vice tento film mel vetsi ambice. ()

Morholt

Slušně odvedená práce s brilantním Forestem Whitakerem, která poměrně věrně popisuje řádění řezníka z Kampaly. Možná by to bylo i na plný počet hvězdiček, kdyby ten Skot nebyl tak americký, ale ani ten mě o skvělý zážitek nepřipravil. 4,něco hvězdičky.:) ()

Sawy

Určitě hodně silný film.Ale těch filmů z Afriky začínám být poslední dobou poněkud přesycenej a Poslední skotský král pro mě žádné veledílo rozhodně není.OK,zahraný to je perfektně,o Forestovi Whitakerovi se ani nemá moc cenu zmiňovat,ale James McAvoy se nenechal zastínit a oscarovému kolegovi se určitě vyrovná.Ale nemůžu si pomoct,já se chvílema nudil,což se mi u akčního Krvavého diamaantu,drásajícího Hotelu Rwanda a hlavně u nejlepšího afrického filmu Nepohodlný,rozhodně nestalo.Kevin Macdonald má za sebou skvělý dokumentární snímek Pád do ticha a na ten tímhle filmem nedosáhl.Pro mě neuážející průměr. 65 % ()

ScarPoul

Málokedy sa stane že sa dostanem až po veľmi dlhej dobe k filmu, ktorý ma odrovná aj napriek tomu že by som to do neho nikdy nepovedal. Posledný škótsky král je presne takýmto filmom. Táto adrenalínová jazda prezentujúca život jedného z najhorších diktátorov nového sveta, je plná emotívneho herectva na vysokej úrovni, ktorému konkuruje životný výkon Foresta Whitakera a jedného z najtalentovanejších hercov súčastnosti James McAvoya. Keď sa vyskytnú na obrazovke tak sa jedna o jedny z najpôsobivejších dialógových scén vôbec. Inak je film krásne založený na detailoch a aj keď neukazuje všetky hrôzy a nie je ani krvavý, a rozhodne vás nenúti odvracať zrak aj tak sa jedná o film, ktorý práve tým ako je spravený a aká atmosféra z neho sála, vo vás vzbudzuje napätie, obavy, strach a naplňuje vás v určitom smere úzkosťou. Celý príbeh dostáva kvôli tomu tretí rozmer, vďaka ktorému ho budete cítiť aj dlho, dlho po dopozeraní. Rozhodne jeden z najlepších filmov aké som za poslednú dobu videl. ()

Genero

Když sledujete reportážní videa, ve kterých si Idi Amin s gustem tahá triko, že dal Ugandě silné vojenské letectvo, aniž by dal Ugandě jediné vojenské letadlo, ve snu by vás nenapadlo, jaký byl tenhle Vladimír Menšík rovníkové Afriky despota a tyran. Na film jsem se dlouho chtěl podívat už jen kvůli své zálibě ve velmi zvláštních lidech. Bohužel nikdo neumí o totalitním režimu, sadistickém mučení a krvavých vraždách vypravovat s větším zápalem než disident Vlasta Třešňák a pan Macdonald mu v tomto směru nesahá ani po kotníky. Místo aby ukázal prstem na zohavené mrtvoly a podvyživené děti, rozjel vpravdě komorní drama o střetu naivního světa prostoduchého felčara se schizofrenním světem černého vůdce, po snídani vtipného společníka dam a svědomitého táty od dětí, po obědě už nevypočitatelného psychotika, který to s Banánystánem vlastně myslí dobře, ale mamelukové z OSN s ním bohužel nejsou zajedno. Kdybych jako správný instantní pseudointouš nespolkl celou Wikipedii a neměl historii zeměkoule v malíku, na konci bych zřejmě lehce zaváhal: Ten uřvaný černoch v uniformě, to byl bratr Nelsona Mandely? ()

5150

Méně akční a dobrodružné než KRVAVÝ DIAMANT, nicméně i tak zábavné a napínavé. PSK klade důraz zejména na charaktery postav, takže nepřekvapí, že herecké výkony patří k ozdobám (nej Whitaker). // hodnocení 4,5* ()

PROROK14

Dalo sa na to pozerať. Prvá polovica to bol taký slabší rozjezd. Ku koncu to bolo lepšie. Ja osobne by som Forestovi oscar asi nedal. Jeho výkon sa mi nezdal byť taký skvelý. Ak by som to mal porovnať s tým čo predviedol Daniel Day-Lewis v Gangoch New Yorku tak Forest bol oveľa slabší. Film ako celok mi nesadol. ()

BoPo

Africký skutočný príbeh? Aj Vám to smrdí nudou? No našťastie tento film má čo ponúknuť a nie je to len Forest Whitaker. ()

maseer2

dechberoucí Whitaker, jemuž bych býval uvěřil, že se narodil v Ugandě, táhne tuhle africkou podívanou, které by místy slušelo trochu víc přitvrdit ohledně zvěrstev napáchaných hlavní postavou, aby to celé působilo ještě o něco autentičtěji.. ovšem jako pohled očima skotského lékaře v podání Jamese McAvoye to vlastně funguje takřka bezchybně.. ()

Tommassi3

"My nejsme na hraní, Nicholasi !! Jsme skuteční, tahle místnost, tohle všechno je skutečné.. Myslím, že tvá smrt bude první skutečnou věcí ve tvém životě.." Jakkoli platí Macdonaldův Poslední skotský král po stylistické stránce za opravdu více než dobře zvládnutý snímek, jehož navíc zdobí herecké výkony s těmi kreacemi úchvatného a konečně oscarového Foresta Whitakera, který výborně osciluje mezi polohami usměvavého charismatického vůdce a šíleného dítěte s paranoidními stavy, na čele - Naopak James McAvoy, který se pro podobně retro laděné role snad narodil, naopak dík scénáři příliš nemá co hrát.. - z hlediska adaptace stejnojmenné výtečné knihy Gilese Fodena, který je vlastně smyšlenou monografií lékaře sledujícího skutečnou vládu jedné zrůdy, už to tak slavné není.. Ale to tempo, které snímek na cestě k tomu gradujícímu závěru chytí, jednoho zcela pohltí.. ()

Silence

Klasický thriller zasazený do atraktivního prostředí okořeněný perfektním Forestem Whitakerem jemuž dobře asistuje James McAvoy. V této veskrze zajímavé sondě do Ugandy sedmdesátých let jsem ale postrádal nějaký větší náboj. Nevím, čím to bylo způsobeno, ale v okamžiku, kdy začalo jít do tuhého, dění na plátně na mě tak nějak nepůsobilo. Drama nebylo dostatečně dramatické. Něco tomu chybělo. Poslední skotský král není špatný, ale rozhodně to NENÍ kdovíjak silný zážitek, který v divákovi přetrvá ještě dlouhou dobu po závěrečných titulcích. 3.5* ()

Terva

CITÁT - Film Poslední skotský král, který byl natočen ve Velké Británii a Ugandě za podpory místních obyvatel, je ojedinělou sondou do světa nemilosrdného diktátora, jenž Ugandě vládnul v 70. letech............. Ocenění: Oscar '06 - hlavní herec (F. Whitaker) Zlaté glóby - herec v dramatu (F. Whitaker) BAFTA - britský film, adaptovaný scénář, hlavní herec (F. Whitaker); nominace: vedlejší herec (J. McAvoy), film Black Reel Awards - herec (F. Whitaker) Boston Society of Film Critics Awards - herec (F. Whitaker) British Independent Film Awards - režie, Technická cena za kameru Broadcast Film Critics Association Awards - herec (F. Whitaker) Chicago Film Critics Association Awards - herec (F. Whitaker) Florida Film Critics Circle Awards - herec (F. Whitaker) Los Angeles Film Critics Association Awards - herec (F. Whitaker) National Board of Review - herec (F. Whitaker) National Society of Film Critics Awards - herec (F. Whitaker) New York Film Critics Circle Awards - herec (F. Whitaker) Ceny Satellite - herec v dramatu (F. Whitaker Scénář: Peter Morgan, Jeremy Brock. .......Kamera : Anthony Dod Mantle. Hudba : Alex Heffes. Hrají : Forest Whitaker ( Idi Amin ), James McAvoy ( doktor Nicholas Garrigan ), Simon McBurney ( Nigel Stone ), Gillian Anderson ( Sara Zach ) CITÁT - Jestli se bojíte smrti, znamená to, že máte život, který má cenu........... ()

m.krudenc

Zajímavý film. Hrůzy, které se v Africe dějí (a v té době děly), tu sice téměř nejsou ukázány, ale mně úplně stačilo, když byly lehce naznačeny slovy. Forest Whitaker podal skutečně skvělý herecký výkon a byl v roli Amina opravdu stoprocentně uvěřitelný. Neumím si v té roli představit nikoho jiného. Oscara získal zaslouženě. Šíleně věrohodné a mrazivé. ()

joehot

Až na úvodní "Hollywoodskou dálnici" k přiblížení dvou postav jsem byl spokojený. Skvělé výkony, občas nějaký ten zajímavý kamerový prvek, krásně nastavené barvy, výborná hudba...aj emoce se dostavily. ()

curunir

Vzrušujúci pohľad na postavu jedného z najväčších tyranov súčasnej, alebo nie až tak dávnej histórie. Dá sa myslím povedať že azda najväčšiu zásluhu na pôsobivosti tohoto filmu má práve jeho hlavný predstaviteľ, resp. Forest Whitaker. Idi Amin ako muž dvoch tvári, hlavne v prvej polovici láskavý dobrodinec svojho národa postupne sa meniaci na jedného z najväčších uzurpátorov čierneho kontinentu. Whitaker vedel vložiť do Amina úžasnú charizmu a - i napriek jeho postave - si ho zamilujete a kedykoľvek sa objaví na scéne, dokonale na seba strháva všetku pozornosť a nebudete chcieť aby odišiel. Týmto svojim životným výkonom (okrem Oscara vyhral ďalších 24 ocenení a nepremenil len jednu nomináciu!) ďaleko zatieňuje tiež pomerne dobrého Jamesa McAvoya. Okrem výborných hercov si pozornosť zaslúžia aj kamera, strih a výborný rytmický soundtrack miešajúci sa s domorodou hudbou, dobre sa hodiaci hlavne do trailerov. Ako sa film síce pomaly ale o to príjemnejšie rozbieha v prvej polovici, o to slabší je potom v niektorých neskorších pasážach a v závere opäť zdrvujúco pridáva na tempe. Rozhodne nevšedný filmový zážitok. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)