Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

Master19

Příběh skotského lékaře na pozadí jedné z Afrických krutovlád (nebo snad napodak?) je kvůli několika pomocným přitažením za vlasy (seznámení - kdy doposud flegmatický doktůrek vyteče a odbouchne trpící kravku Aminovou bouchačkou, nebo konec - nebudu popisovat co se dělo, ale to bylo na mě skutečně moc...) jen těžko uvěřitelný. Soustředění na psychologický vývoj mladíka opitého mocí a jeho tvrdé vystřízlivění neměl příběh generála Amina zapotřebí. Na druhou stranu - ač nejsem příznivcem filmů plných potoků krve - je ve filmu zobrazeno minimum scén ilustrujících Aminovu krutost a v podstatě jen jedna vražda. To je oproti závěrečnému konstatování, že Aminův režim má na svědomí smrt 300.000 uganďanů dost lakonické... ()

Tomesh

Dal jsem na kamarádovo doporučení. Prý to má být lepší než hotel Rwanda. Není to lepší:( Od tvůrce Touching the void bych čekal něco výraznějšího. Samozřejmě není to propadák a ke konci to začíná mít spád. Forest Whitaker dal do své role všechno a zvládnul ji precizně. Dalším plusem tohoto filmu je nádherná herečka Kerry Washington. Asi nejhezčí černoška, kterou jsem viděl. Podruhé si to už ale nejspíš nepustím. ()

Millanium

Příběh o Ugandském diktátorovi Aminovi a jeho Skotském doktorovi mě opravdu dostal. Podobně jako hotel Rwanda se zde líčí hrůzné události v jednom z Afrických států. Forest Whitaker svou roli zahrál opravdu brilantně. Jeho postava je zpočátku bohužel tak sympatická, že ani hrůzné činy, které jsou ve filmu ke konci vylíčeny stejně nesmažou dobrý první dojem a to vzhledem k tomu o jakého člověka šlo považuji za chybu. 90% ()

Brandon

Jako člověk s kozáckou krví říkám. Whitaker špička, Mugabeho teda Amina předhodit lvům, doktůrka Garrigana pověsit za koule do průvanu a Gillian Anderson chtít za ženu. Konec ()

dANo

Ganocídy v niektorých afrických krajinách poslúžili ako námet už viacerým zaujímavým filmom a Posledný škótsky kráľ je jedným z nich... Na rozdiel od asi najlepšieho filmu tohto druhu Hotelu Rwanda, je však v tomto filme menej emócií a trochu chladnejší príbeh, avšak treba zase spomenúť geniálne herecké výkony... Špeciálne Forest Whitaker zahral asi životnú rolu a právom získal všetky tie ocenenia. ()

hroubek

Forest je pro tuto roli jako stvořený.Jeho Amin ma takové charistma, že je potěšení na něj koukat což vede k jednomu problemu, že skoro nikdo mu nemuže zdárně sekundovat. ()

Tomatáš

Po delší době opět kvalita, přátelé!V důsledku je tento skvost naprosto srovnatelný s Hotelem Rwanda...Velice oceňuji historickou přesnost a preciznost při samotném natáčení. Tento klad je navíc umocněn exkluziním výkonem Forresta (Oskar - herec HR)..Ještě den po filmu na to musím myslet...podobné filmy by rozhodně měli vidět všichni ti, co popírají genocidy a hajlují ke svým falešným vůdcům..:( ()

Krustyburg

Něco o africkém diktátorovi - tak to je pro mě adept klidně na 5*, tohle promrhalo svůj potenciály na milostných příbězích a bohužel se na můj vkus málo pozornosti věnovalo tomu diktátorovi.. ()

Terzeus

Keď som tento film videl v krátkych útržkoch pred pár rokmi, ešte som sa o filmy tak veľmi nezaujímal a keďže to bolo len v televízii a pozornosť hopsala medzi obrazovkou a inými činnosťami, ani neviem prečo som sa k tomu nevrátil. To som našťastie napravil a preto som s radosťou nanovo pridal 5* hodnotenie. Dôvodov je mnoh. The Last King of Scotland je predovšetkým bravúrne zrežírovaný historický film s perfektnými hereckými výkonmi. Majstrovstvo a šialené zosobnenie Foresta Whitakera v role blázna na prezidentskom stolci akým Idi Amin bol je toxicky depresívne vidieť. Vystrašeného škótskeho lekára v podaní nadaného McAvoya zasa vynikne nefalšovaným stretom s terorom aký dovtedy muž z civilizovanej krajiny a komunity nikdy nevidel. Jeho postupná premena z pôvodnej istoty vo vystrašeného muža hľadajúceho únik z pekla je uveriteľná a vďaka vynikajúcej réžii aj značne srdcervúca. Scéna s mučením rozhodne nie je pre ľahšie povahy, rozhodne nie z hľadiska psychického. Osobitne tiež vyniká zobrazenie krutej ruky Aminovho režimu v kombinácii s výbornou výpravou. Macdonald totiž režíruje celý film zo striktného pohľadu doktora. Hoci sa už dejú hrozné veci, divák stále vidí svetlú stránku Amina a kým nie je s terorom v konflikte samotný Amin, žiaden teror nevníma ani divák. Hoci by film po niektorej stránke stagnoval (čo našťastie nestagnuje), vždy zastávam názor, že tieto filmy by sa mali pravidelne natáčať. Filmy z krvavej histórie bez akýchkoľvek servítok pretože na históriu a hlavne tú krvavú je lepšie radšej nezabúdať. 100% ()

harryy

Vo filme zaujímavá línia postupného správania a budovania vzťahu oboch mužov ako sa mení ich vzájomné počínanie v momente stretnutia a na konci keď ich oboch opantáva temná moc a chuť dominovať. Pri Aminovi ide len o preradenie na vyšší stupeň krutosti, ale mladučký idealista prepadávajúci sa do temnoty ľudskej duše je miestami ešte zaujímavejší.Rovnako aj celý film vyznieva často minimalisticky a netlačí na pílu cez efektívne obrázky, ale predovšetkým prostredníctvom obsahu a VYNIKAJUCICH hereckých výkonov.Rozhodne je to africký thriller so strhujúcim hereckým výkonom, ktorý by ste nemali minúť. 80% ()

Kicune

Příběh z (ne)podařené návštěvy Ugandy skotským lékařem Nicholasem (McAvoy) a jeho setkáním s diktátorem Aminem (Whitaker). Lze zde hledat jakoby ledabyle popsaný (přitom kriticky zobrazený) kontrast mezi životem na vesnici a ve městě, propagandu a až stalinistické metody vládnutí, poznání a procitnutí hlavního hrdiny (lékař) z kouzelného přivítaní s mnoha pocty a únikem s hrozícím nebezpečím smrti. Exotika a vzrušení se nakonec mísí s nebezpečím a paranoiou. Nevyzpytatelný Amin v podání Foresta Whitakera, který zde předvádí svoji životní roli (všechna ocenění velice zasloužená), je v jedné chvíli maniakální a ve druhé vyplašený jako malé dítě. Rošťáčký James McAvoy, v menších rolích Kerry Washington, Gillian Anderson a David Oyelowo hrají výtečně, ale Whitaker je všechny s přehledem zastiňuje. Příběh silný jako skála, který ve mně stále rezonuje. 90 %. ()

zdenny

Tato verze stokrát ohraného příběhu o tyranských diktátorech nám toho moc nenabízí v tom ohledu, abychom tímto režimem byli nějak zvlášť znechuceni. Vše se odehrává spíše v rovině dialogů. Když už se má nějaké zvěrstvo ukázat, vidíme záběr na ženu, které byly amputovány všechny čtyři končetiny, aby posléze byly připojeny nohy k ramenům a ruce k hýždím. Teda pardon, ale tento výjev byl hodný spíš nějakého druhořadého exploitu. Má se přece v první řadě jednat o kritiku diktátorského režimu. Tedy ukázat lidem utrpení celého národa. Ne to, že diktátor je úchylný kokot. Forest Whitaker je ukázán spíš v rovině hodného strýčka, i když uznávám, že se role zhostil s bravurou. James McAvoy asi nikdy nebude mým oblíbencem. Prostě je takový nemastný, neslaný a připadá mi, že si chce hrát na Dustina Hoffmana. Tři hvězdy dávám za to, že jsem byl seznámen s dalším zmrdem. Čtyři hvězdy nedávám za to, že film byl celkem plochý a nedonutil diváka přemýšlet a projevit znechucení nad diktátorským režimem. Lidé jsou nepoučitelní, co svět světem stojí. A nepochopí, že z revoluce vzejde ještě větší zlo než to, které bylo svrženo. Nový vůdce si totiž vždy uzurpuje jakési právo na to rozhodovat o tom, co je pro lidi dobré a co ne. Protože to on přece dával svůj život všanc, když tu revoluci pro sebe dělal. PS: Vzpomeňte Václava Havla, který si myslel, že bude prezidentem do smrti. A jak nesnášel Václava Klause za to, že on transformuje republiku ze socialistického na kapitalistické zřízení. Havel chtěl být tím, kdo nám tady naordinuje jakousi třetí cestu. On přece nejlépe věděl, co národ chce. Co je pro národ dobré. On byl totiž elitář a až do konce života se neuměl vyrovnat s tím, že mu byla jeho revoluce „ukradena“. Díky Bohu. ()

JohnSmith

Whitaker s McAvoyem jsou velice dobří, ale snímek, ač je životopisný, tak není kdovíjak zajímavý, protože je jak život sám. Mladý naivní doktor chce zažít dobrodružství v Africe a začne pracovat pro nového diktátora slibující své zemi lepší budoucnost a ejhle, je z něj zas ten samej zmrd jako byl ten před ním. A doktor se najednou probouzí do reality. Je to až moc předvídatelný. ()

liuk

Předně jsem byl šokován, když jsem se po dokoukání kouknul na BOM, a zjistil, že Poslední skotský král stál pouhopouhých šest miliónů. Whitaker hrál asi za minimální britskou mzdu a stejně ten film zejména ve své první půlce vypadá strašně velkofilmově, sice tak trochu starosvětsky, ale stále úžasně a proklatě zajímavě. Že se snažil odlišit od ostatních nových "afrických" filmů a moc neukazuje pácháné zrůdnosti, vůbec nevadí. Když nejsou přímo ukázovány, aspoň může Whitaker využít svůj totální výkon a oblbovat jím nejen Kampalany, ale i diváky. Všechno je to fakt hodně fajn, jen kdyby nechtěli tvůrci ke konci vyvolat wow efekt pokusem o strhující konec a ten se vůbec nepovedl. V něm vše najednou působí strašně zjednodušeně a z ničeho nic brutálně. Brutalita má kontrastovat s tím klidnějším zbytkem filmu, ale působí spíš jako další díl Saw. Tento žánrový zvrat ale asi docela u ostatních zabral, když si tak ostatní komentáře čtu a film u nich zachránil. U mě bohužel nic zachraňovat nemusel, mně se do této chvíle film líbíl, a tak ho spíš zkazil. Poslední dobou mám na slabší konce fakt nějakou smůlu a nebo jsem na závěry nějak víc vysazen. ()

Jacob23

Prumerny film,ale rozhodne ne spatny!Opravdu skvely je Whitaker,ale spatny neni ani druhy ,hrdina, filmu.Film ma pomale tempo,ale posledni 3tina se povedla a celkem sem ziral.Mam rad filmy z Afriky i Africkou hudbu=3,5* ()

JekoRek

Ženiální herecký výkon v podání Foresta Whitakera a Jamese McAvoye. Celý film má výbornou atmosféru a u konce filmu sem málem nedýchal napětím. Krásných 93% ()

homerr

Film ukazuje na zrůdnost diktátorských režimů v Africe, kdy je úplně jedno, jestli se odehrává v Ugandě, Libérii, Sierra Leone, Rwandě či někde jinde. Střídající se diktátoři a vždy jen utrpení obyčejných lidí... Jak někdo kdysi řekl: Čas je darem Afriky... ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)