Deň, keď sa zastavila Zem

• Česko Den, kdy se zastavila Země (viac)

V histórii je veľa príkladov stretov civilizácií, po ktorých tie menej vyspelejšie zanikli alebo boli zotročené. Teraz je tým menej vyspelým ľudstvo. Mimozemšťan Klaatu (Keanu Reeves) pricestuje na Zem s jedinou úlohou – zabrániť ľudstvu v jeho organizovanej sebadeštrukcii aj za cenu najväčších obetí. Ľudstvo totiž svojimi vojnami ohrozuje mier v celom vesmíre. Klaatu chce ľudstvu pomôcť, otázkou však je, či o to vlastne stojíme. Ak sa vojny neukončia, musí Klaatu pristúpiť k najtvrdšiemu opatreniu – planétu Zem vymazať z mapy vesmíru. Kým on chce rokovať so svetovými mocnosťami, naším jediným záujmom je zavrieť ho do laboratória a vedecky ho preskúmať... Na úteku z laboratória ho sprevádza astrobiologička Helen Bensonová (Jennifer Connelyová), ktorá spolu so svojím nevlastným synom uviazne v Klaatuovom poslaní... (TV JOJ)

Jamal

Bylo to dobré, ale ne tak jak jsem očekával. Keenu Reeves se svým chladným neutrálním kukučem zahraje mimozemšťana přesvědčivě. Krásnou Jennifer si jako hlavní hrdinku hned oblíbíte, zato drzého syna jejího manžela moc ne. Film měl podle mě dobrý nápad s ekologickou nálepkou. Lidská rasa devastuje naši planetu a zjistíme, že na tuto situaci nejsme "sami" a že to za nás chce rozhodnout někdo jiný. Líbili se mi fráze jako: nemůžeme si dovolit přijít o planetu, obyvatelných je ve vesmíru velmi málo nebo nevím proč, ale mám je rád. Každopádně má to spousty trhlin, které už se prostě nezalepí. Nápad tu byl, ale nebyl dotáhnut do konce a to je velká škoda. Jak říkám, je chyba od filmu očekávat hodně, proto za tři. Jinak 70%. ()

juta

Fajnové sci-fi s Keanu Reevesem v hlavní roli, ve kterém se má lidstvo ukázat, jestli si zaslouží přežít nebo ne. Bohužel takových filmů se může natočit nespočet a nic se na naší Zemi nezmění k lepšímu. ()

Fiftis

Sci-fi príbeh o tom, ako na našu Modrú planétu priletí mimozemšťan Klaatu v ľudskej podobe Keanu Reevesa s neprítomným pohľadom a tvárou nevykazujúcou žiadne emócie. Ľudstvo sa previnilo výtržnosťami Zeme a preto im hrozí totálne vyhladenie v podobe Gorta. Príbeh sa pohybuje vpred hlavne dialógovou formou. Postavy hovoria precítene, že by sa malo dať ľuďom ešte šancu, že sa dokážeme zmeniť, že je v každom z nás niečo zvláštneho. Snímke nechýba aj pár akčných scén, ktoré sú po vizuálnej stránke efektívne odvedené a majú svoje miesto. ()

ajuska

Největším problémem filmu je jeho nulová výpověď i emoční působení. Celý příběh je neuvěřitelně mdlý, spolu se svými morálními poselství kolem diváka propluje, aniž by se ho jakkoli dotknul. Ani by nevadilo, že se počáteční akční vojenské manévry během chvíle změní v drama astrobioložky pomáhající mimozemšťanovi a jejího nevlastního syna, kdyby to mělo co nabídnout. Bohužel nemá, navíc funkce nejlepší postavy v celém příběhu - Klaatua je vlastně nejasná a bohužel logicky skoro až zbytečná a postupem času stále více dialogů nabývá nereálného až směšného rázu. Kvůli těm pár minutám efektních záběrů na jakýsi robotický hmyz, který požírá vše, co se mu postaví do cesty, nemělo snad smysl nový film točit. ()

lamps

Velký film, ovšem s velmi malým obsahem. Příběh se snaží tvářit co možná nejvíc velkolepě, ale ve skutečnosti je po celou dobu překvapivě průměrný a nevýrazný, o čemž nejlépe svědčí emocionálně naprosto chladné finále. Jediné, co tak stojí opravdu za zmínku, je Keanu Reeves jako mimozemšťan a pár vizuálně působivých obrázků, které mě alespoň udržely na 100 minut ve stavu bdělosti. Jinak pouze lehce nadprůměrná sci-fi blbost, která nemá v dnešní konkurenci absolutně šanci. ()

Pepinec

Dvě hvězdy pro grafiky, jejichž práce sice nebyla v některých místech úplně dokonalá (proto jen dvě hvězdy :-)), zcela zajisté však byla tím nejlepším, co film mohl nabídnout. Otřepaný námět pln klišé, logické nesrovnalosti v ději, průměrné herecké výkony. Keanu Reeves měl ve tváři celofilmové štronzo a kupříkladu Kathy Bates místy působila jako ochotnická divadelnice. Škoda, že nedostal více prostoru John Cleese. Film tedy nedisponuje mnoha vlastnostmi, kterými by mohl zaujmout. Jestliže mimozemšťana vyslaného na Zemi s úkolem zlikvidovat lidstvo názorově obrátí jedno obětí matky a syna, kterýžto se k ní notabene do té doby chová se stejnou láskou, jakou chovám já k sousedovic psu, jenž mě každý víkend budí ze spaní, jímá se mě nepokoj při myšlence, že tam někde nahoře skutečně existuje nějaká odlišná civilizace. ()

Jacinda

není nic horšího, než malí zkurvení otravní negři ale jinak se naprosto ztotožňuju s větou: přišli jsme zemi zachránit od lidí! když zemře planeta, zemřete vy. Když zemřete vy, planeta přežije. ()

Jhershaw

DkszZ nefunguje jako velkolepá, triková, destrukční podívaná, ani tak nebyl míněný. Zbývá tedy "konverzačka", zamyšlení či moralizování o současném stavu planety Země a lidí jako jedněch z jejích obyvatel. To se originálu sice povedlo lépe, ale ne že by remake dopadnul špatně. Jen si nejsem jistý, jestli je v něm něco, co má šanci přežít rok, když ne několik desetiletí. Potěšilo mě a oceňuji význam těch malých "koulí", naopak mi vrcholně dementní a neuvážlivé přišlo chování americké armády a vlády (že by snaha o politický podtext..). 70 % ()

Arkos

Zklamaný nejsem, ale přece jenom jsem čekal o trochu víc. Občas mně štvaly dialogy, kdy se neustále dokola mlelo o tom, jak se všichni změníme a pokud jde o postavu syna hlavní hrdinky, tak musím souhlasit s ostatními, že na toho jsem byl již v polovině filmu zcela alergický. Jinak pokud jde o Keanu Reevese a Jennifer Connellyovou, tak ti zcela určitě patřili k tomu nejlepšímu v celém filmu, trochu mě naopak zklamala role Kathy Bates. Jinak si ale myslím, že film není zpracovaný špatně a při jeho sledování jsem se dost bavil. ()

Boogeyman

Zde je přepis z emailu, který jsem psal kamarádovi a jen tak halabala jsem mu popsal film. Myslím, že si nezaslouží abych kvůli němu vypotil extra komentář: Jsem včera večer koukal na Den, kde se zastavila země (2008). Docela slušná blbina, ale hodně jsem u toho pospával, tak nevím, třeba mi uniklo několik geniálních myšlenek, ale pochybuju. Je to o tom, jak na Zemi přilítne ufoun s obrovským robotem, a že prej vyhubí lidstvo, protože se k Zemi nechovají dobře a sami jí zničej, což je škoda, protože podobných planet, kde by mohl existovat komplexní život je ve vesmíru málo. "Když zničíte Zemi, zemřete taky, když já zničím vás, Země bude žít dál" Jenže nakonec si uvědomí, že lidi jsou vlastně docela dobrý a když mu slíbí, že budou víc Eko, že je teda nezničí. :-)) Je to remake filmu z dob Studený války, kdy to dávalo větší smysl, protože fakt stačilo málo, aby ti kreténi odpálili hlavice a všechno skončilo. Teď místo toho nasadili tohle ekologický poselství, což působí dost pitomě. Ale hraje tam Jennifer Conelly, ta by mě asi taky přesvědčila, že hubit lidi je škoda. ()

Rover

Tak podle názvu jsem čekal nějaký zajímavý sci-fi, kdy se zastaví Země... ale bylo to o tom, kde se zastavila produkce Holywoodu a neví, kam dál. Když o tom tak přemýšlím, tak vcelku dobrý nápad byl zpracován neuvěřitelně povrchně a nezajímavě. Už na začátku jsme svědky scény z Himalájí, kde sníh vypadá jak polystyrenové kuličky a celý pětiminutový prolog nemá za úkol vlastně nic, snad navnadit? Na co? Na přísný pohled Keanu Reevese, drzýho nepříjemnýho Smitha nebo stále o něco prosící Connelly? Představte si, že jedete v autě s mimozemšťanem - o čem se s ním budete bavit? O svém mrtvém manželi určitě ne... Trapný pokus o genderovou rovnováhou obsazením ženy do role nejvyššího zástupce státu (která ovšem zastupuje prezidenta - muže) a podobně trapný pokus o rovnováhu rasovou... Ani vizuálně to nestojí za mnoho. HUDBA: Tyler Bates - No to byla katastrofa - žádný nosný motiv, nic, co by v člověku utkvělo, nic, prostě nic zajímavého. U akčních scén módní přírodní perkuse, piánko u patetické scény "hřbitov" .... prostě celej ten film je děs. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +překvapivě herci (Kathy Bates, Jaden Smith a další), triky, je to napínavé -není to tolik drastické a katastrofické jak jsem doufal/// Neočekávaje moc, jsem dostal stravitelnou sci-fi podívanou. Je to remake, který kopíruje 57 let starou verzi a je "zábavné" sledovat tu původní verzi a přitom zjistit, že tato je úplně stejná. Samozřejmě kromě technické stránky. Přesto si myslím, že tehdy to bylo větší pozdvižení, než dnes u této nové verze. Přecijen dnešní divák už má hodně nakoukáno a pokud film nepřinese něco nového, překvapujícího, tak zapadne. A tato nová verze je někde na půli cesty. Nabízí hodně zajímavé triky a několikrát jsem si potichu říkal wow, přesto se z něj nestane klasika žánru a zařadí se spíše po bok neuražejícího nadprůměru./// Celkem 69%/// ()

Ruut

Zhodnotil bych novou variaci Klaatuovi návštěvi na Zemi zhruba stejně jako originál z roku 1951. Tento film jde totiž mimo obvyklé zajeté koleje sci-fi filmů. Většinou nehraje na efekt a na trikové orgie (ikdyž dojde i na efektní zničení kamionu a fotbalového stadionu), ale snaží se zaujmout příběhem. Oproti původnímu filmu nehraje hlavní roli strach z třetí světové valky, ale jde cestou ekologické agitky. Ovšem zůstává to, že největším zlem jsme mi sami a naše destruktivní choutky. A stejně jako první film ani tuhle verzi nepovažuji za zcela kultovní film, který by patřil do pomyslného zlatého fondu kinematografie. I tak jej hodnotím docela vysoko za tu odvahu jít proto proudu. Má své mouchy a není jich málo (viz. přestřelené finále, šablonovitost některých postav a obrat Klaatua o 180 stupňů téměř pro nic za nic), ale určitě stojí za to dát mu šanci. Pokud chcete od sci-fi něco víc než výbuchy a hyperstylizované kulisy klidně pojďte na tohle. 70% ()

-OverLord-

Docela solidní oldschoolovka a Sci-fi, jen s dokola omílanym tématem a v dnešní době plný mega hustejch velkofilmů úplně o tom samym trochu nemístný. Ale co bylo povedený byly digitální efekty, kde "roj broučků" rozežíral úplně všechno, a supr obsazení. ()

Sysel_CZ odpad!

Měl jsem pocit, že ten film jel tak sto let. Takovou přehlídku demence a lidské blbosti jen tak nikde nenajdete, je mi jedno jestli je zápletka převzatá z vymaštěných psychóz období studené války nebo jestli za to může scénárista nebo cokoli jiného, ale všechny postavy s asi třemi výjimkami jsou mentálně zaostalé. Triky vypadají jako z osmdesátých let, toho malého skřeta bych nejraději namlel do konzervy, první část filmu je založená na tom, že kamera se třese a všichni někam běží nebo hulákají do vysílaček. Také fenomenální svoz vědců jen proto, aby jim oznámili, že za hodinu umřou a jediný důvod, proč je svezli, je, aby si tu smrt vychutnali spolu na velkém plátně... Taková hrůza, že jsem se tomu ani smát nemohl. Božínku, asi jediný klad filmu pro mě je to, že jsem na to nešel do kina. ()

HAL

Zabijte to dítě! "Den" by mohl být výborný film, i s tím přehnaně akčním závěrem a rozumně podaným happy endem... jenže to by se v něm nesměla vyskytovat postava toho malého kudrnatého usmrkance který je jednak příšerně otravný, odporný a neumí hrát, ale hlavně do zajímavého děje vnáší hromady nesmyslů kdy se Klaatu nerozhoduje racionálně na základě argumentů, ale hlavně kvůli tomu že ten malý sráč má mrtvého tatíka a jeho mamča ho má fakt ráda. Bleh. Jinak je to ale velice dobré sci-fi - po místních komentářích jsem čekal pekelnou blbost, ale ve skutečnosti ten film zdaleka tak moc hloupý není a už od samého začátku dokáže vybudovat dost silnou bezútěšnou atmosféru. 6/10 ()

misterz

Ide o akýsi pokus o varovanie, aby sa ľudia začali ku svojej planéte správať ohľaduplnejšie a prestali viesť vojny. Námet je teda fajn, ale to spracovanie a natočenie bolo hrozné. Derricksonovi idú asi lepšie horory a toto je len pokus, ktorý mu moc nevyšiel. Dej dýchal sterilitou a nudou, herci (okrem Jennifer Connelly) zahrali priemerne a nevýrazne. Vo filme nebolo nič, z čoho by som mal padnúť na zadok, pritom keď si zoberieme pointu filmu, tak by sa niečo také očakávalo. Všetky tieto problémy podčiarkuje takmer nulová atmosféra, čo je hlavne u tohto žánru dosť veľké mínus. Za zmienku stojí vizualizácia, tá vyznela pomerne slušne. Škoda, mohol to byť vzhľadom na námet a mojich dvoch obľúbených hercov bombový film. Nevyužitý potenciál radí tento film do slabého priemeru. 55/100 ()

ChewieDC

První polovina má senzační atmosféru, ale jakmile začne převládat lítost nad mrtvým tatínkem a pozitivní humanistická poselství, jde to do kopru. Pár bezva momentů tu kopu happy klišé nezachrání. ()

Goliáš bude hodovat v pekle

Goliáš bude hodovat v pekle

23.01.2011

„Ve stylu 300“ je už poněkud ošoupaná formulka, ale Hollywood s ní pořád operuje. Několikrát jsme něco takového opravdu viděli, hlavně v seriálu Spartakus: Krev a písek či v aktuálním mixu westernu a… (viac)

Den, kdy se zastavil Hyperion

Den, kdy se zastavil Hyperion

02.02.2009

Dvoudílný román Dana Simmonse Hyperion Cantos (v češtině pod názvy Hyperion a Pád Hyperionu) patří k nejdůležitějším sci-fi knihám uplynulých... inu, vlastně patří k nejdůležitějším a nejlepším vůbec… (viac)

Tak už se rozhodni, Keanu!

Tak už se rozhodni, Keanu!

17.01.2009

Keanu Reeves toho během propagačních rozhovorů ke Dni, kdy se zastavila Země, navyprávěl o své budoucnosti opravdu hodně. Ve kterém z filmů jej tedy uvidíme? V „šéfkuchařském filmu“ Davida Finchera,… (viac)

Samuraj Keanu

Samuraj Keanu

10.12.2008

Marketingová kampaň k remaku scifárny Den, kdy se zastavila Země stojí především na konceptu „zdůrazněme divákům, že hlavní roli hraje kdysi tak hvězdný a milovaný Keanu Reeves“. Na internetu to… (viac)