Athony Quinn v jedné ze svých nejlepších rolí přísného důstojníka francouzské armády, který je předurčen stát se v Indočíně hrdinou, ať to stojí, co to stojí. (oficiálny text distribútora)

Martensson35

Viděno dvakrát v rozmezí několika let, pokaždé skvělé. Především odlišné od válečných filmů té doby v necenzurované brutální jednoduché racionalitě. Žádný strojený  patos, pouze válka...ehm speciální vojenská operace Francie ergo souboj špíny na obou stranách. Strohé objektivní podání asymetrické války s nádechem orientálního dobrodružství. Část ve Vietnamu trochu nudnější ale zbytek výpravné orgie. Obsazení bomba a nemyslím si, že by Quinn byl nějak starý na roli. Trochu mě srala postava Delona, ale s fimařského hlediska chápu, musí to tam být. Nakonec i ten románek s Cardinálkou tam docela zapadá. Za mě určitě mistrně převedená předloha na plátno, jak Šakal od Forsytha. Zcela jistě mnohokrát lepší než výrazně novější Mezi nepřáteli na stejné téma. ()

Amonasr

Špinavá alžírská válka je zde zobrazena bez hodnotících soudů, pokud za něj nebudeme považovat postavu, kterou skvěle ztvárnil Alain Delon. Divák si musí vlastní úsudek udělat sám. V době natočení filmu se Francouzi zřejmě se svým alžírským komplexem ještě nevyrovnali, a tak musel Delon vzít zavděk Američanům. Koneckonců s Quinnem vytvořili hvězdnou dvojici, která snímek patřičně ozdobila. ()

subic

Tak nakonec se Raspeguy tím generálem stane. Je to zvláštní film a ještě zvláštnější je dabing z roku 2022 pro ČT2. Sličná Claudia tu má takovou čurdu jako místní kurtizána. Rok 1954 a Frantíci v Indočíně, kde dostanou na prdel a následně stejná jednotka Frantíků v Alžíru, kde dostanou taky na prdel. ()

ostravak30

Rok po natočení skvělého Von Ryanova Expresu přišla Ztracená jednotka. Já osobně mám jasný názor na podobné vměšování jednoho státu do záležitostí jiného. Jenže v době kolonií bylo ještě všechno jinak. Francouzi ale v Indočíně dostali po právu na prd.l. V Alžírsku to ale bylo jiné. Snímek asi nevyčnívá ničím výjimečným od jiných válečných filmů šedesátých let. Snad jen tím, že se nevěnuje světové válce a snaží se trochu vysvětlit pohnutky Francouzů a jejich zájmy v Africe. Nejvíc asi zaujme mladý Alain Delon, který nejspíš v amerických filmech nebyl zase tak častý návštěvník. Také Claudii Cardinale považuji spíše za lákadlo pro diváky. Vždyť se objeví až po hodině a půl a její role není nijak extra výjimečná. ()

seba

Oficiální text distributora popisuje asi tak prvních 10 minut filmu. A dále je to zhruba takto. Přátelé Quinn (velitel), Delon (bojovník humanista) a Segal (Alžířan bojující ve francouzské armádě) jsou v Indočíně zajati, následně propuštění a jednotka se přesouvá do další vzbouřené francouzské kolonie - Alžírska. A tady je to kapánek předvídatelné - Quinn zarputile bojuje, Segal se přidává k "utiskovaným" Alžířanům a Delon je někde mezi. Film naznačuje krutost partyzánské války, celkem dobře vykresluje charaktery, ale jeho vypovídací a kvalitativní hodnota je asi jako Waynův film o válce ve Vietnamu Zelené barety (tudíž spíše dobrodružný film). Ovšem v případě války v Alžírsku nemám s čím srovnávat, takže za ****. ()

heavy66

Nečekaně dobrý film s charismatickým Quinnem, Delonem v "nehrdinské" roli, a krásnou Claudií, která nevypadá, ani se nechová jako Arabka. ()

PTuranyi

Seriózna vojnová dráma zachycujúca príbeh priateľstva i vzdoru troch mužov. Plukovníka Raspeguya, kapitána Esclaviera a poručíka Mahidi. Problém boja francúzov proti povstaniam na jednotke, ktorá si to zažila už v Indočíne a skúša šťastie v Alžírsku. Ich nepriateľom je však jeden z nich, poručík Mahidi, ktorý sa po návrate pridal k miestnemu odboju a teraz ho vedie. Raspeguy a Esclavier sa takto dostávajú do dilemy či uprednostniť priateľstvo alebo službu vlasti. Produkcia je kvalitná a hviezdne duo Anthony Quinn a Alain Delon doplňuje ešte Claudia Cardinale stelesňujúca Mahidiho sestru Aichu pracujúcu pre odboj. Možno je to tým, že Alžírsky konflikt nie je dosť cool alebo preto, že príbeh nemá jednoznačného víťaza. Výsledkom je trpko horký koniec, keď hlavný hrdina síce dosiahne víťazstvo ale za cenu straty priateľa a porazenia spravodlivého boja za slobodu. Tvorcom sa nedarilo vtiahnuť ma do deja hoci technicky išlo všetko tak ako má. 75% ()

Sa.sa

Hodně divoký válečný film, který ukazuje, že je velmi malý rozdíl mezi vojákem a vrahem... Holt, když jde jen o výsledek tak jde morálka stranou... 😢😢😢 Mimochodem Francouzi dostali pořádný výprask nejen v Indočíně tak v Alžírsku... 😉😉😉 Ten konec  vystihuje celý film i válku bez příkraz... ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (viac)