Keď sa malý drak živí iba uhlím, vyrastie z neho nenapraviteľný dobrák. A presne taký je drak Mrak, na ktorého narazia šľachtici v lese za siedmimi vŕškami a siedmimi potôčikmi. Nečakajú však, kým sa drakova povaha prejaví a vezmú nohy na ramená. Aby sa pred kráľom neponížili, svoj príbeh o stretnutí s drakom mierne upravia. Keď kráľ zbadá svoju dcéru s nešikovným flautistom Marianom, starosti sa mu len a len kopia. Prípadný ženích sa mu totiž ani trocha nepozdáva. Okrem toho sa obáva, aby si drak náhodou nedal princeznú na večeru, ako to už draci robievajú. Ochrancovia princeznej pred drakom sa hrad nehrnú a šľachtici namiesto brúsenia mečov naďalej hľadajú výhovorky. Kráľ sa teda rozhodne nájsť inú princeznú, ktorú by drakovi podstrčil namiesto svojej dcéry. Keď žiadnu nenájde, urobí princeznú z uhliarovej dcéry Lidky. To je však veľmi smelá a nebojácna dievčina. S drakom sa rýchlo spriatelí a spoločne s dedom Patočkom sa ho dokonca rozhodnú spoločne chrániť pred prípadnými hrdinami z hradu, ktorí by mu chceli ublížiť. (TV JOJ)

see_sawandrew

Na jednu stranu tu máme iritující zženštilá princátka a špatně udělaného draka, na stranu druhou skvělého Kemra, perfektního cholerického krále Jiřího Cieslera a pár skutečně dobrých vtípků. Navíc, některý songy jsou boží. Když jsem byl malý, ani ten umělý drak mi nevadil a stejně jsem ho zbožňoval. 70% ()

Zagros

Docela pěkná pohádka, které je milá svým "originálním" pojetím, kdy drak není zlý a není potřeba jej zabít. Díky hereckému obsazení je to navíc docela vtipné a Ivana Andrlová se do role hodí opět výtečně (mimo jiné to byla jedna z našich nejkrásnějších princezen). Animace draka sice v dnešní době může působit směšně, ale na pohádku je dostatečná a osobně beru mnohem raději tenhle způsob, než další "dokonalý" digitální výtvor. Velmi pěkné tři hvězdy. ()

Reckon

Císler jako král by potřeboval navštívit nějaký kurs sebeovládání, aby udržel své království pod kontrolou. A já zase tak hodinu klidu, abych se vzpamatoval z té tuny smíchu, kterou mi přivodil. Je to jedna z těch pěknějších pohádek. (7/10) ()

Paity

Tvůrci pohádky Za humny je drak se rozhodli spojit studiové triky s exteriéry a výsledek je více než divný. V každém případě Ivana Andrlová opět co by princezna. To je snad jediná jistota kvality pro tuhle pohádku. Jinak příliš nezaujme. ()

EKLEKTIK

"V těchto hvězdách, čarách a výpočtech je pravda." Už v době, když jsem byl ještě dítětem, se mi na této pohádce líbilo toto. Legrační král, roztomilý drak, krásná hudba a moudrý vypravěč. No a líbí se mi to dodnes, asi jsem pořád ještě dítětem. ()

Yardie

Celkem povedená pohádka. Vtipné hlášky, vtipné scénky, celkem povedené zpracování. Dá se na to koukat a pobavit se. Samozřejmě je spousta lepších pohádek, ale tahle je jedna z těch povedenějších. Howgh! ()

spiritus

Ve své době, tato pohádka nabízela netradiční zpracování a mnoho "efektů", které dnes působí velmi komicky. Ale pořád je to takové hezké a roztomilé a tak se přiklaňuji k spíše pozitivnímu hodnocení. ()

sona123

Já mám tu pohádku hrozně ráda a jsem též ráda, že se líbí i synovi. Kemr je báječný, Císler též a dráček Mráček je prostě mazel. Na hony je z toho vidět nízkorozpočtovost, ale přesto si ji v TV zapnu mnohem raději, než ty nové, megavýpravné... ()

Kamas

Na téhle pohádce jsem byla poprvé v kině v 1. třídě a dodneška patří k mým nejoblíbenějším. Hlas tehdy 16 letého Jana Šťastného musel být sice pro moravský přízvuk předabován, ale nic mu to neubralo na charisma. Což nemohu řící o princi Mariánovi, "brnkálistovi" z vedlejšího království a to mám brnkálisty jinak veskrze ráda :). ()

hellequine

Mě se dráček Mráček náhodou moc líbil.. Pořád lepší rovnou přiznat - "My na to nemáme" a otočit to do, na první pohled, absurdně ztvárněného draka, než se snažit zapůsobit na první pohled bezvadným, blíže však zfušovaným drakem, na jehož bezchybné ztvárnění by prostě nestačili (ať už po finanční nebo trikové stránce).. ()