Na zapadlé planetě Nimbus III, kde se střetávají hranice Federace, Klingonské a Romulanské říše, na planetě takzvaného galaktického míru, kde najdete vše kromě míru, se vynořuje Vulkánec Sybok a začíná stavět svou galaktickou armádu Světla, aby naplnil dávná proroctví. Na rozdíl od jiných Vulkánců využívá své telepatické schopnosti ke kontrole ostatních, kteří ho pak slepě následují. Když přímým útokem získá kontrolu nad "hlavním městem" pusté planety, zajme vyslance všech tří mocností. Kapitán Kirk je spolu s novou a dosud neseřízenou Enterprise vyslán, aby rukojmí osvobodil. Avšak Sybok pro ni připravil past, ze které není úniku... (oficiálny text distribútora)

RedRose

Pravděpodobně nejslabší film ze všech ST filmů. Roztahané, neuspořádané, velice slabý protivník s velmi nezajímavými motivacemi. A setkání s bohem?! Jednoduše je to hloupá nuda! Vše co tam má být tam je, ale nestačí to. Shatner asi bude mnohem lepší herec, než režisér... 45% ()

Myrddin

Vždycky jsem měl rád Star Trek seriály, vyrůstal jsem na Picardovi a ostatních seriálech z 90. let. Někdy v té době jsem úplně náhodou viděl v televizi tenhle film - jako jediný ze Star Trek filmů s Kirkem, Spockem, McCoyem a zbytkem posádky. Ačkoliv mi ze scén u táboráku došlo, že tohle trio funguje, podle zápletky a zbytku filmu jsem si udělal názor na celou tuhle startrekovskou éru a trvalo mi dvacet let, než jsem se přesvědčil k tomu, abych si doplnil mezery. Není to ale úplná tragédie, sice to není dobrý film, ale má to svoje světlé stránky - navíc tak člověk víc docení ostatní filmy série. Co je navíc oproti předchozím filmům na mnohem lepší úrovni je hudba. Pro mě je hudba ve filmu dost důležitá součást a laciná hudba v předchozích filmech je v mých očích dost srážela. Shrnul bych tenhle film tak, že je to tematicky (a hlavně přihlouplým scénářem) naprosto typický Star Trek ze šedesátých let, až na to, že není ze šedesátých ale z osmdesátých let - zpracováním je to zase úplně typický osmdesátkový film, kostýmy a kulisy připomínají postapokalyptické filmy z téhle doby. Skoro bych se nedivil, kdyby to byl odložený scénář ze šedesátek natočený v osmdesátkách. Hudba a kamera film ale vyzdvihují ze "sračkoidních" vod.  Kapitánův deník, dodatek: Minulý díl byl komediálně laděný, tenhle občas svojí debilitou (hlavně na konci) taky vzbuzuje výbuchy smíchu. Ale taky je to svým způsobem zábava. ()

papadoce

Vianočný predvečer, Star Trek V pod režisérskou taktovkou Williama Shatnera a čajík z Valeriány. Čaj chutil celkom fajn vďaka medu, ale smrdí ako nohy, prisahám. Smrdela izba, z manipulácie smrdeli ešte aj ruky 🤢. Našťastie to neplatí pre piaty Star Trek. Ja mám túto pôvodnú posádku rád a rešpektujem, že po Nimoyovi si réžiu chcel skúsiť aj samotný kapitán Kirk. Musím plne súhlasiť so Sheldonom, že piaty Star Trek je výborný, aj keď neviem úplne povedať, či je lepší ako prvý. Na miestnom hodnotení vidím, že veľa fanúšikov nemá. Ja ním aj celkom budem. Bol to zároveň posledný ST s titulkami, tých dalších 5 už mám v českom dabingu, tak sa teším. Spokojné ⭐️⭐️⭐️⭐️. ()

Jara_II

Bohužel další z nudných dílů. Ze čtvrtého dílu ještě zbylo trochu humoru, jinak ale příběh o ničem a herecké výkony jsou už místy opravdu tragické.. ()

vaclaw

Poměrně rozporuplný film. Sice svižný a chytlavý během sledování, poněkud plitký ale po jeho skončení. Ve filmu není nouze o napětí a zajímavé momenty, ale po jeho skončení mi zbylo v hlavě klubko plné logických děr a podivně vykonstruovaných zápletek. Samotná myšlenka filmu je pak vcelku zajímavá a do universa Star Treku se myslím velmi dobře hodí. Nejednoznačnost Syboka taky není na škodu a posádka Enterprise je pořád ještě ve formě (i když pravda výstup Kirka na El Capitano je docela úsměvná záležitost vzhledem k jeho proporcím :-)). Určitě se nejedná o špatný film a asi bych ho zařadil k 9. Star Treku. Kdyby se vyškrtalo pár momentů ze scénáře a některé scény přepsaly, mohlo se jednat o skvost typu Khanův hněv, ale co se dá dělat, zůstal v půli cesty. Ještě že se Kirkova posádka rozloučila výborným 6. dílem se ctí. ()

Dinsberg

Nosnost celého příběhu kulhá podobně jako režírování Williama Shatnera, který po vzoru Leonarda Nimoye z předešlých dvou dílů operoval na obou stranách kamery. Bohužel tato poloha Shatnerovi vůbec nesvědčí, není jasné zda je chyba v jeho vedení nebo již v samotném scénáři. Nudil jsem se prakticky od začátku. ()

subic

Jejdanánku, to je ten jediný díl, co režíroval William Shatner, jediný startrekovský scénář Davida Loughery má taky dost mezer. Chlapci si hrají na táborníky, vaří si v kotlíku fazole apod., k tomu Spock se narodil někde v jeskyni jak v pravěku bez hypermoderního medicinského prostředí. Všichni tak nějak zestárli, i Ura už prošedivěla. Je znát, že od prvního strartekovského filmu už uteklo 10 let, triky jsou už o poznání lepší. Přesto jednoznačně asi nejslabší startrekovský film, přeci jen v té době už valila Nová generace a tohle je celkem nuda, žádné hvězdné souboje a s tím "bohem" na konci je to tragédie. Jak už bylo vidět v minulém filmu, klingonský dravec nemá problém přistát na planetě na rozdíl od Enterprise. 2023: Koukám na to po letech, a protože je v tom spousta nostalgie, tak se mi to vlastně líbí, že bych možná i hodnocení příště přehodnotil. Ono tu jde totiž o Spockova bratra, velmi solidního manipulátora. ()

mrclTV

Odskočenie si od Next Generation do iného časového horizontu k pôvodnej zostarnutej zostavičke spôsobuje návaly sentimentu. No neviem, prečo mi úvod pripomínal SW? Lebo žeby scény vyzerali rovnako? Púšť, osamelý hrdina, bar v zapadákove (už len Cantina band chýbala). V tejto filmovej časti je o niečo viac odľahčenosti, štipľavých poznámok a humoru ako je od Treku zvykom, ale nevadí mi to. No viacej mi vadí slabá zápletka, nudný dej a antiklimatický záver bez poriadnho záporáka alebo aspoň vzrušenia. Rádoby duchovné ukončenie nie je úplne to, čo som si žiadal. Predchádzajúci Voyage Home je iba o niečo horší ako tento film.... ()

Tominni

Za mě asi nejslabší film Star Trek série. Nepomáhá tomu ani záporný hrdina v podání bratra Spocka, chybí akce, lepší režie. Po chvíli jsem zjistil, že tentokrát to bude boj, abych film dokoukal.  Nakonec s velmi odřenýma ušima 2*. ()

Goodmen

Nejslabší, nejdebilnější - ani díly s Picardem nebyly takhle špatné. Bez akce i napětí a hlavně moc filosofické. Spockův bratr jako záporák, tak to je hodně špatný vtip. Co mě hodně potěšilo byla úvodní část u táboráku. Tohle je velký krok mimo, pane Shatnere! ()

Weirdman

Ja to s týmto filmom nevidím až tak tragicky ako mnohí tunajší užívatelia. Obsahovo je to strašná blbina (tá veľká hlava vládne :-D ), ale ubehlo to podľa mňa celkom svižne... A čo sa Shatnerovej réžie týka, tak určite nie je horšia ako Nimoyova, obaja sú rovnako nenápadití suchári... (●) ()

DooFooS

Chyběla čistě záporná postava a závěr filmu byl nemastný neslaný… takže hlavní poselství je, že posádka je vlastně taky rodina :-) ()

Plague.

Napadá mne jen slovo "hrůza". To co (převážně) vytvořil Shatner je nehoráznost. Dějově nejen prázdný ale i nezajímavý film plný filosofických náznaků, přemýšlení o Bohu (he?) a nevkusně implantovaných citových výlevů postav. Ještě že se nejedná o poslední film Kirkovy éry, protože by to bylo opravdu smutné ukončení kultovní ságy. ()

Metal.God

Úvodních pár minut je skvělých. V bouři se objeví postava muže na koni a ten zbaví obyčejného farmáře bolesti. To celé se zvrtne, když se zjistí, že muž, který farmáře vyléčil, je vulkánec. Už od první věty, kterou Kostra pronesl jsem věděl, že tento díl bude další z těch vtipnějších. To nakonec vyústil v tento skvělý rozhovor: Spock: ,,Nepředpokládám, že mi odpustíte." - Kirk: ,,Odpustit měl bych vás spíš nakopat." - Spock:,,Kdyby vám to pomohlo." - McCoy:,,Mám ti ho přidržet Jime?". Od Syboka jsem čekal větší fanatismus. V tomto díle exceloval především James T. Kirk, který si jako jediný celou dobu udržel chladnou hlavu a navíc mě úplně uzemnil jeho citát o bolesti. ,,Jime, pokus se to všechno pochopit." - ,,Ale co, že jsem se párkrát špatně rozhodl, šel jsem doleva místo doprava? Znám své slabiny. Nemusím mít Syboka na jejich osvěžení." - ,,Kdyby ses uvolnil a nechal ..." - ,,Si vymýt mozek podvodníkem?" - ,,Mýlil jsem se. Ten podvodník mi pomohl od bolesti." - ,,Sakra Kostro, jako doktor víš dobře, že bolest a vinu neodčaruješ. Neseme je v sobě. Dělají z nás co jsme. Bez nich to vlastně nejde. Nevzdám se bolesti potřebuju ji." ()

Stanmi

No nakonec to nebylo zas tak špatné, vzhledem k pověsti jakou Nejzazší hranice má, ale zároveň je jasné, že filmové Star Treky dokážou nabídnout i lepší kousky. Takže děj nám začíná na planetě Nimbus, která je vzletně nazývána planetou galaktického míru, ale jinak vypadá jako Tatooine, kde se objeví Vulkánec Sybok (který je mimochodem Spockův bratr) a pomocí svých telepatických schopností si vybuduje armádu, obsadí hlavní město a také zajme velvyslance Federace, Klingonů a Romulanů. Na záchranu se samozřejmě nevydává nikdo jiný než posádka Enterprise, a právě hvězdná loď je to co Sybok potřebuje, aby mohl najít samotného Boha...Po Leonardu Nimoyovi se režie chopil sám kapitán Kirk, ale Leonardovy filmy mi přišly lepší. Shatner nám vyprodukoval dosti filozofický a náboženský díl, což nemusí být nutně na škodu, jenže nám tady prostě chybí dostatečná míra akce a napětí, ale aspoň ty fóry se povedly (a taky to táboření), jinak příběhu chybí také opravdový záporák, kterým není ani Sybok ani další Klingon jehož úloha je naprosto zbytečná. Celkově vzato je tak Nejzazší hranice slabší kousek ze startrekovského univerza, ale pořád je to zábavnější než první Film, což mi v rámci možností musí stačit.. ()

blondboss

Musím súhlasiť s kritikou a povedať, že naozaj sa jedná o najslabší diel star trek ságy. Celkovo nezvládnuté dejové linky, ementálovo deravý scenár a občas nelogické konanie postáv tento film zrazilo do ťažkého priemeru. Nedám horšie ako tri hviezdičky, ale je to naozaj na hrane. Shatner ma režisérky sklamal. Čo sa mi ale páčilo, boli inteligentné humorné situácie, najmä v podaní Spocka a McCoya. Inak ale slabé. 50 % ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner