Stopař Johnny Hawks (Kirk Douglas) souhlasí, že bude doprovázet kolonu vozů na cestě přes území Siouxů. Hawks se pokouší indiány přesvědčit, aby nechali kolonu pokojně projít, ne všichni však dokáží zachovat chladnou hlavu a opilý obchodník Wes Todd (Walter Matthau) na straně bělochů spolu s rozzlobeným indiánským válečníkem Šedým vlkem (Harry Landers) na straně Siouxů konflikt dále vyostří. Hawks musí jít s Šedým vlkem do pěstního souboje, a přestože zvítězí, odmítá Šedého vlka zabít. Když se však Todd a jeho partner Chivington (Lon Chaney Jr.) snaží indiánům uloupit zlato, náčelník Siouxů Rudý mrak (Eduard Franz) se rozhodne je zabít. Ustoupí až poté, co Hawks riskuje svůj vlastní život a slíbí, že Todda a Chivingtona přivede před soud. Kirka Douglase v tomto westernu skvěle doplňují dvě hlavní představitelky ženských rolí: italský "objev" Elsa Martinelli a jeho vlastní exmanželka Diana Douglas. Indiánský bojovník představuje první počin Douglasovy společnosti Bryna Productions a v barevném provedení se jedná o opravdu atraktivní podívanou; první televizní uvedení v roce 1962 však kupodivu bylo černobílé. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Indiáni sú tu veľmi ľudsky a ekologicky zmýšľajúci ľudia, žiadne krvilačné beštie, ako sa zobrazovali v prvej vlne westernov. Takto ich máme radi, a tiež Kirka Douglasa v úlohe akéhosi Old Shatterhanda, teda priateľa a milovníka Indiánov. A tiež milovnika Indiánky, ktorú neváha chytiť za vlasy, keď sa ona zdráha, to by už dnes u kladného hrdinu vo filme len tak neprešlo. Niektoré momenty filmu sú veľmi dobré, no práve záver, ked sa to poriadne melie, je príliš narýchlo. –––– Bílí proti bílým. Škoda, že někteří přežili. –––– Pro mě je Západ jako žena, moje žena. Líbí se mi, a nechci ji změnit. Žárlím na ní a nechci se dělit. Žádna civilizace! ()

keoma26

jeden z amerických předobrazů filmových mayovek, jen trochu víc cyničtější, což ale v tomto případě vůbec neznamená realističtější ... ()

Han22

První film a první western roku 1955. Indiánský bojovník je klasická, téměř mayovská indiánka, která jede v takovém průměrném tempu. Máme tu celkem spravedlivé vojáky, celkem rozumné indiány a mezi nimi zálesáka v podání Kirka Douglase, který by chtěl mír, ale ani jedna ze stran ho moc neposlouchá a nevěří mu. Pak jsou tu osadníci, kteří považují indiány za zvířata ale nebrání jim v tom s nimi obchodovat a pár zmetků na jedné i druhé straně. Z průměru to vytahuje parádní indiánský útok na pevnost se zajímavou taktikou (oblaka praku, ohnivé katapulty). Kdo chce vidět mladého Matthau, tak ju hraje hlavního zlosyna, žádný mladík už to není, ale nemá ještě ten svůj "zmačkaný" obličej. A pobavilo mě tehdejší balení, kdy hrdina prostě indiánku dvakrát donutí k polikbu a potřetí už se ji to líbí. Dneska by z toho bylo nějaké to "meetoo" :) ()

Mikino00

Jednoduchý předvídatelný western stojící na Douglasovi a jeho vyloženě kladné postavě. Často ovšem naivní a vykreslení induánů je úsměvné. ()

reich

Film, od kterého jsem nic nečekal a přesto mě příjemně překvapil. Za poslední dobu jsem viděl hodně westernů a tenhle se dá považovat za slušný nad-standart. Film není dlouhý, na 88 minut je to slušně zpracovaný snímek a Kirk Douglas v něm exceluje. Kromě hlavního protagonisty je zapotřebí také zmínit krásnou Elsu Martinelli v roli indiánky nebo Waltera Matthaua, který zde hraje hlavního záporaka. Slušných 75% ()

Yarwen

Starší snímek, jenž ukazuje zaostalost a rozvinutost indiánů a bělochů na straně bojové, a čest a proradnost po straně lidské, kde není důležité, jaké rasy člověk jest. Film je poctivě vytvořený, nicméně scénář a pointa jsou trochu přikreslené. Celkově 53%, a tedy tři hvězdy. ()

MickeyStuma

Westernový příběh především ukazující krapet odlišné mínění o indiánech. Typická nevraživost na obou stranách barikády a mezi nimi nějaký stopař Johnny Hawks v podání Kirka Douglase mající za ženu indiánku, který se snaží konfliktům zabránit. Samozřejmě se ale se zlou potáže. V podstatě námět jak z mayovek. Indiáni tu nejsou tak krvelační a lstiví, jak je známo z jiných snímků. Jsou tu zkrátka neobvykle vyobrazeni v pozitivním světle. Scénář není špatný, jen se zdá místy dosti vláčný. Asi je to tou vsazenou romancí. O nic divokého se tedy nejedná. Lehká dramatizace se nese volně a to až do divoké přestřelky na konci. Takže se jedná jen o prachobyčejný příběh z prostředí divokého západu, který má v sobě jeden určitý potenciál. Lidem přinést pozitivní filmový zážitek. ()

Martensson35

Jeden z lehce "sociologických" westernů na reálný námět s dob dobývání divokého západu. Zápletka dobrá a Kirk jako vždy sympaťák se společenským cítěním. V kontrastu některých naivních Waynovek hodnotím každý takový počin výš. ()

Tiiso

Dějem lehce podprůměrný snímek. Patří do rodiny filmů, kdy se na stříbrném plátně Divoký západ idealizoval a vše co se přede mnou odehrávalo mělo příchuť nádherné romantiky. Hollywood uměl v těchto letech točit silné filmy a tento v konkurenci kvality neobstojí. Pro mě znamená ačkoliv herecké výkony nebyli úplně špatné, to, že po určité době nebudu už vědět o čem děj vlastně byl. ()

Pythonator

Tak trochu infantilní western. Přesto o hodně dospělejší než Mayovky, které tady mnohým přijdou podobné. Kirk Douglas byl frajer, avšak jeho postava není zase takový klaďas, jak by si divák přál. Scéna, kdy strhne indiánskou dívku za vlasy do řeky mě docela naštvala, a to jak z toho byla holka vzrušená mě docela pobavilo. Nejvíce mě však naštval stupidní omezený přístup k hadům. Chudák chřestýš. Moc frajerské mi nepřijde, když se někdo chlubí tím, že hada nikdy nemine. Střílet chřestýše na potkání je zřejmě jistě významný hrdinský čin, jehož smysl mi nějak uniká. Toto nesmyslné zabíjení nevinných plazů je ve westernech bohužel častý jev. Zabíjet tvora na základě strachu z toho, že má v zubech jed a možná by někoho mohl kousnout (co by z toho asi tak měl?) mi přijde ještě hloupější, než zabíjet idiota na základě toho, že by mohl svou blbostí ohrozit své okolí. Celkově je Indiánský bojovník jen taková pohádka pro dospělé s dost násilně zkráceným happyendem. Jako oddechovka dobré a v mnohém lepší než Mayovky. Jako vydařené pohádky jsou ovšem daleko lepší ty Mayovky. ()

StaryMech

Kdyby šlo z "Bojovníka s Indiány" (nikoli "Indiánského bojovníka", jak zní alternativní český překlad názvu) nějakým trikem vypreparovat Kirka Douglase, jehož zduřelé jáčko hvězdy a zároveň producenta dostává zelenou, a nahradit ho někým přijatelnějším, dopadl by tento vlažně proindiánský western podle mě mnohem lépe. Na širokoúhlé krajinky je radost pohledět a ve scénáři se najdou silná místa (třeba scénky s fotografem). Do role své vyvolené nechal Kirk navzdory svému respektu k domorodé kultuře obsadit italskou modelku; sympatickou bělošku, která má na něho - jak jinak - také zálusk, hraje jeho exmanželka. Stejně jako mnoha dalším přispěvatelům ČSFD se i mně vybavily vinnetouovky mého dětství - že Reinl leccos odkoukal od De Totha, se mi zdá dost pravděpodobné. ()