Mongol - Džingischán

• Česko Mongol - Čingischán (viac)

Životný príbeh legendárneho vojvodcu Džingischána, ktorý v 13. storočí zjednotil Mongolsko, dobyl prastaré ríš a ovládol polovicu vtedy známeho sveta, pričom jeho vojská sa zastavili až v Európe. Jeho vzostup k moci však nebol ľahký. Jeho neustály zápas o holý život a postupné budovanie impéria sú hlavnými námetmi tohto monumentálneho historického veľkofilmu, plného strhujúcich bojových scén. (STV)

Andronikos

Niekto by si mohol pochvaľovať poľudštenie Temüdžinovej postavy: ku všetkému ho motivovala či dokonca "dokopala" jeho žena, nedisponoval žiadnou plusovou vlastnosťou v porovnaní s ostatnými adeptmi na stepného potentáta (ak odhliadneme od toho, že pre jeho starosť o rodiny si Mongoli, ako vo filme zaznie, budú pamätať jeho meno). Lenže prečo sa potom stal Džingischánom? Ale ok, dajme tomu, že som sa s týmto prístupom vyrovnal či ho dokonca napokon aj privítal. Prežiť sa už ale nedá to, s akou aroganciou obchádza scenárista kľúčové momenty: záber na Temüdžina s jarmom - strih - záber na Temüdžina a rozpadnuté jarmo; záber na deväťročného Temüdžina na úteku - strih - snímanie najmenej o desať rokov staršieho Temüdžina (stále na úteku); Temüdžin je vyslobodený z väzenia v ríši Tangutov Si-Sia - strih - Temüdžin na stepi s koníkmi, zbraňami a ďalším určite nesmierne užitočným a cenným majetkom; Temüdžin zrazu vyhlási, že vie, ako na Mongolov a hľa - strih - Temüdžin s veľkou armádou bojuje s Džamuchom o to, kto bude pánom Mongolska. Toto je na mňa príliš, film to v mojich očiach nemilosrdne zráža, hoci bol inak vcelku príjemný. Problém mám ešte s tým, že naturalizmom pri zabíjaní tu akoby bol kompenzovaný nedostatok realizmu, lenže ono tá striekajúca krv taktiež dvakrát vierohodne nevyzerala. Nad Temüdžinovými "tankami" na koňoch v záverečnej bitke človek len krúti neveriacky hlavou a zvrat v nej, ktorý z ničoho nič ukazuje jedného veľmi racionálneho Mongola, vyvoláva už len zhovievavý úsmev. A Japonec sa na rolu Mongola teda naozaj nehodí! ()

Wolvie

Dostatečně drsné,lyrické i epické.Možná trošku kratší,než by si zasloužil,ale přesto pozoruhodný snímek,který se značně vymyká hollywoodskému pojetí historického velkofilmu. ()

sadlokan

Hej.Ten Temudžin byl hodnej.Než mu začli řikat žingischán.Mě nejvíc baví ta muzika okolo,na nástroje ze symfonickýho orchestru vyluzujou ty mongolský třístruný bajkajlaj..A docela jim to de!Ale,sorry,Ten typ,Temudžin, nenechával odejít ani bratry bratrů, kteří se bratřili s bratry na bratrském setkání bi tri sexuálů.sorry 2.Se svítiti nedá.To by mu u říše nad níž slunce nezapadá neprošlo ani kdyby fetoval vobouma rukama! ()

hororwatch

dal bych tomu filmu klidně 5*, ale něco mi v tom filmu chybělo a něco zase přebývalo. já osobně bych vynechal tu mytologickou stránku filmu. Jinak musim uznat, že film je to hodně dobrej, nastínil mi jednak jak se musel Temudžin probojovávat o holý život až k trůnu, ale hlavně mi ukázal, proč byli mongolské hordy tak uznávanýmy bojovníky. jak se z otrhaných stepních bojovníků s koňem lukem a šavlí po hromadě stala nejmocnější středověká armáda světa. ten film to ukázal tak, že se mi to líbilo. ()

MickeyStuma

Poetické ztvárnění života Čingischána v nijak neuspěchané stylu. Nabízí velkorysou podívanou, jejichž dramatizace a překrásné záběry vytvářejí opravdu neskutečný zážitek. Výprava je veliká a tak i pohled na přírodní scenérie nenechá nikoho chladným. Nabízí se i několik, byť kratičkých bitev. Silný scénář však velkolepou bitvu zase tolik nepotřebuje. Trochu větší je až na konci, ale vypadá spíše průměrně. Na dvě hodinky stopáže toho moc zase snímek neprozradí. Poetika ono vyprávění prostě natahuje. Je čas se rozjímat a přemýšlet o přirozených lidských věcech. ()

Biopler

Dobre zahrané, no slabý scenár. Pozeral som akúsi verziu, v ktorej bol v pozadí ruský dabing, chlapík daboval všetkých, bola to veľká sranda. ()

Ziggy Zagg

Výprava, kamera i hudba je u tohoto filmu skvělá. V průběhu filmu mi vadili jen nedotažené, nebo zas příliš prodlužované dějové linie. Proč ukazovat 3x jak hlavní hrdina utíká z otroctví ? Ono se sice říká že v jednoduchosti je krása, ale v tomto případě bych nesouhlasil. ()

tranquill

"Nezabiju tě hned, já tě zabiju kousek po kousku!" Čekal jsem epické dobrodružné drama, ale většinu času byl hlavní hrdina v kládě a nuda mne kousek po kousku ubíjela... ()

Tamten

Jediné pozitivum na filmu jsou rekvizity (resp. celkové prostředí). Jinak je to děs a hrůza. Děj působí dojmem, jako když vezmete velké historické dílo, z něj náhodně vyberete asi 10 % a ty zfilmujete. V jednom záběru uteče jako naprostý žebrák z vězení a v dalším střihu vede armádu poloviny monogolska do bitvy, která po slibném začátku skončí jakýmsi "deux ex machina". A tak dále a tak podobně. Buď je to nepochopitelné, nebo nesmyslné. Škoda. ()

diodoros

SPOILERY. Je to epické, má to perfektný vizuál, má to skvelú hudbu (v západnom aj v tradičnom mongolskom štýle), má to kvalitné kostýmy, má to spád, nenudí to, má to výbornú kameru, má to detailne a kvalitne natočené (aj keď prehnané a nereálne) bojové scény, má to charizmatického hlavného hrdinu, má to do role sa hodiacich hercov, ale nemá to bohužiaľ kvalitný scenár. Film je spracovaný ako mnohé už klasické "historické" veľkofilmy - niečo si z histórie vypožičia, niečo si vymyslí, niečo prekrúti. Začína historicky a pokračuje nehistoricky až nakoniec skončí pri vymýšľaní, ktorého je tu najviac a ktoré nanešťastie nedopadlo príliš dobre. Film síce ukazuje "čo" a "kde", ale nie "ako" a to je najväčší zádrhel. Režisér nie je amatér, naopak, réžia je výborná, problém je ten, že režisér sa rozhodol spracovať film tak, ako spracoval aj hlavnú postavu - ponuro, chladne, odmerane, potichu a flegmaticky. V jednom zábere je Temudžin so svojou matkou, sestrou a bratom uprostred ich vypálenej jurty a v ďalšej scéne má tlupu ozbrojených mužov. V jednej scéne je Temudžin na lúke s deťmi a ženou a náhle príde strih a je na bojovom poli na čele niekoľkotisícovej armády. Lenže "ako"? Síce je Temudžin braný ako hrdina, ako poloboh, ako muž s veľkými ambíciami, ktorého sa všetci boja, tak stále nevieme "prečo" ho tak berú - veď je tichý, odmeraný až flegmatický. A jedna scéna rozdelenia koristi alebo voice-over pred záverečnou bitkou to celé nevysvetlí. Tento film mal veľký potenciál, celý ale padá na tom, že je spracovaný príliš legendárne. Jeho najväčším problémom teda nie je len to, že nezobrazuje tie desiatky kmeňov na politickej scéne a všetky zrady a intrigy, ku ktorým vtedy dochádzalo, kondenzuje do sporov medzi tromi kmeňmi. Najväčším problémom je, že celý príbeh sa deje, lebo sa proste deje, celým filmom sa ťahá aura veľkoleposti, ktorá sa ale berie z ničoho - Temüdžin zatiaľ nič nevykonal, ale všetci z neho z nejakého dôvodu cítia vodcu a idú za ním, akoby vedeli, že on ich zjednotí a že dobyje polovicu Ázie a že ich aj seba navždy zapíše do dejín (či už ako vrah alebo otec národa) - odkiaľ to ale majú vedieť? Je pravdou, že je tu pár zaujímavých dialógov a monológov, ktoré priblížia Temüdžinove myšlienky, ale stačia tie 3-4 vety na vysvetlenie celého 2-hodinového filmu? Nie. Celé je to spôsobené asi tým, že režisér Džingischána očividne obdivuje a čakal, že každý divák vie o ňom to, čo on a že každý aj zdieľa jeho názory naňho. S kvalitným scenárom, ktorý by vylepšil príliš povymýšľaný, priamočiary a chabý dej, v ktorom sa Temüdžin nechá 3x zajať, potom zdrhne s pomocou svojej ženy, príde záverečná bitka a koniec, by to mohol byť najlepší film o Džingischánovi. Takto je to síce fikcia s nádherným vizuálom, na ktorú sa výborne pozerá, ale zároveň aj premárnená šanca. ()

Zevon

Některou kritiku zde na tento film nechápu. Dílo rozhodně nemá za cíl ukazovat jatka při válečných střetech a takto si asi část krvelačného diváckého okruhu nepřišla plně na své. Paradoxem ale je, že bez nich to tak snadno nejde, pokud chcete nazpět vložené prašule - a těch tu bylo dost. Proto zřejmě ta nesoudržnost a částečná roztříštěnost. Scénárista si ukousl pořádný kus krajíce a potom jak kdyby v hubě nevěděl, co s tím. Námět by vystačil na minimálně tři plnohodnotné celovečerní filmy, pokud by byl zpracován v předloženém duchu, klobouk dolů. Takto má divák pocit, že Čingischánův život se odehrával výhradně v chomoutu, nebo za mřížemi a na to, jak neustále strádal, by v podezřele dobré psychické i fyzické kondici :-) Nicméně je třeba vzít na vědomí, že se nám na východě znovuzrodila filmová mašinerie. Zatím osobně cítím, že je, možná nechtě, ve vleku západní popkultury, ale nenechme se mýlit. Snaha vystoupit z vlaku a stínu je jasná. A taky je zřejmé, že filmy se snaží prosadit nejen na poli kasovním. I tento snímek mi připadá, jakoby balancoval mezi záměrem nacpat si "strožok děněg" a přitom ukázat něco jiného, než americkou klišoidní mlátičku pod dávno zprofanovanou zástavou boje za záchranu světa. V každé případě má ruská kinematografie na co navázat a díky bohu za to, že tady je a pokud bude pokračovat v tomto duchu, jsem na beton přesvědčen, určitě i bude. A ten beton si nejspíš dneska naleju, protože mi to připadá jako dobrý dík za slušný film ()

kubal18

Když srovnám Mongola s jinými filmy podobného tématu např. s Alexandrem Velikým, vyjde mi i přes veškeré přemáhání trochu lepší brak. ()

Luckyman

Neskutočný film! Hudba bola miestami až hrôzostrašná a tá veľká bitka bol dobrý masaker. Páči sa mi ako zachytávajú Džingischána ako malého chlapca, ktorý rastie v muža a chce svoju ženu. Vôbec som sa nenudil a tie exteriéry a príroda sú proste nádherné. ()

waska

Jeninou nevýhodou tohoto jinak dobrého filmu je to, že se snaží veškeré události vtěsnat do dvou hodin. A to prostě u příběhu muže, který dobyl půl světa, ani trochu nejde. Malinko se také neschodují události a nědky pokulhává návaznost. Dobrá práce kamery a pěkně provedené bojové scény. Škoda jen, že finální bitva dopadla jak dopadla, mohlo to celému filmu pouze přidat nějaký ten bodík. ()

bull!nka

Čekala jsem nějaké silné emoce historické doby, které mě přímo zamáčknou do křesla, zaujal mě jen začátek, kdy otec jel se synem vybírat nevěstu a pak už prázdnota a nic, z celku veliké zklamání... ()

Acrobat

Mala to byt trilogia, pretoze s takymto koncom a takymto pribehom o Dzingischanovi sa vela filmovej vody nenamuti. Ak mam na film nazerat ako na prvu cast vacsej epochy tak je to uplne v poriadku. Bodrov dospel, naucil sa kde spravil chybu v Nomadovi, vychytal zopar"much" a naserviroval uz trocha lepsie pozeratelny pribeh v pomerne slusnej, ano aj krvavej, podobe. Bitiek je viac, prinasaju urcite inovacie (jazdci s dvoma mecmi su kuzelnym filmovym predstavenim) za co si zasluzi respekt. Mongol nehovori, kona. Ale dufajme, ze este ma toho co povedat, pretoze sme na pol ceste. Mongol to uzavriet nemoze nakolko by potom islo o zufale stvarnenie zivota Cingischana za hanebnych 120 minut. ()

Zet

Výprava pěkná, ale mělo to být delší, chybí tam podstatná část filmu, celý konec je ňáký uspěchaný. Klidně bych ještě hodinu navíc zvládl a bylo by to dost možná za ****. ()

alonsanfan

Poněkud vydařenější životopis či spíše střípky ze života nejslavnějšího mongola, kde už alespoň účinkují mongolové a jejich zvířátka (narozdíl od průseroidního Čingischána s arabskými plnokrevníky). Ale aby to nebylo tak úplně košer - Čingischána hraje Japonec, známý z účinkování v samurajských filmech (47 roninů nebo Kitanův Zatoiči jako hlavní protivník masérův), rozhodně však vypadá důvěryhodněji než v předchozím snímku Omar Sharif, snímek je také mnohem lepší filmařinou. ()

Jeff Bridges jako lovec démonů?

Jeff Bridges jako lovec démonů?

03.02.2011

Hrál ve dvou úspěšných filmech vánoční sezóny a za ten lepší je nominovaný na Oscara. Kdo by se divil, že se na něj nabídky jen sypou? Jednu z nich dostal od studia Warner Bros., které ve spolupráci… (viac)

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

07.07.2010

Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o… (viac)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (viac)

Šikmooký Hollywood?

Šikmooký Hollywood?

11.11.2008

Dnes pro vás máme rovnou čtyři chystané filmy. Všechny jsou americké produkce, ale něco je spojuje s Dálným Východem. Jako první je tady remake Karate Kida. Už dlouho šly fámy o tom, že Willův syn… (viac)