Skafander a motýľ

• Česko Skafandr a motýl (viac)

Film známého režiséra Juliana Schnabela (Než se setmí, Basquiat) se skvělým hereckým výkonem Mathieua Amalrica (Mnichov) a brilantní kamerou Janusze Kaminskeho, který je dvorním kameramanem Stevena Spielberga, byl uveden za velkého zájmu diváků i odborné kritiky. Film byl natočen podle skutečného příběhu na základě knižní předlohy Jean-Dominiqua Baubyho, který pracoval jako šéfeditor ve francouzském časopise Elle. Charismatický a úspěšný Jean-Dominique si užíval života až do tragického momentu, kdy po náhlé mozkové příhodě ochrne na celé tělo. "Znovuzrodí se jako oko", je totiž schopen komunikovat pouze mrkáním jednoho oka. Jeho vůle dál žít a pracovat je obdivuhodná, ve filmu je vykreslena jemně a s nadsázkou své vlastní tregédie. Hrdinovi skutečného příběhu se totiž podařilo doslova "namrkat" knihu. Bohužel v českém vydání zatím nevyšla. Mathieu Amalric, který ztvárnil Jean-Dominique Baubyho, převzal roli po původně obsazeném Johny Deppovi, který pro svoji vytíženost z filmu odstoupil, a vdechl do postavy silný náboj, který navíc podtrhuje subjektivní kamera. Právem si Julian Schnabel odvezl z Cannes cenu za nejlepší režii a je jasné, že o tomto filmu ještě uslyšíme. (oficiálny text distribútora)

milanko8

"Nemám slov, abych vyjádřil smutek který mě zaplavil. Já, jejich otec, už nemám právo je pohladit po vlasech... Přesto mě naplňuje radostí, že je vidím žít, hýbat se, smát se. Tomu říkám krásný den." ()

Jimb021

Hrozně mě bavila první polovina, kdy se pomalu a rafinovaně odhalovalo co se stalo. Krásné ženy (hlavně logopedka Marie-Josee Croze byla neuvěřitelná!), zajímavá hlavní postava a její vztahy (například s otcem) a hluboká pointa. Bohužel k pár věcem jsem asi nebyl moc pozorný, úplně jsem je nepochopil a nedotkli se mě. Ale celkově hodně slušný 4*. Třeba to po dalším zhlédnutí zvýším.. ()

capka

Zatraceně autentický pohled do skafandru jednoho člověka, který si tak dlouho pohrával se životem a ženami, až si život pohraje s ním takovým způsobem, že zůstane ženám napospas, a to ženám krásným a srdečným, bez jejichž pomoci by se najednou neobešel. Bez jejich pomoci by ani nevznikl tento film (resp. jeho knižní předloha). Příběh je podán velmi střízlivě, mrazivě hřejivě, místy jen jedním okem. ()

route60

Tento film neohromí? ale ano ohromí a to hlavně nezlomnou vůli žít i s tak příšernou nemocí hlavniho hrdiny který není výplod scénaristy ale skutečný příběh člověka který napsal (namrkal) do podoby knihy. Režiser Julian Schnábel natočil neuvěřitelně živelný film a úchvatnou kamerou Janusze Kaminskeho, hlavní představytel J-D Dominiqa Mathieu Amalric je ve své životní roli úchvatný totéž platí o ostatních hercích a hlavně Marie- Josée Croze v roli logopedky jenž přenese vše trpělivě na papír, příběh J-D Dominiqua je o životu o úvahach nad tím co člověk měl a neuvažoval nad tím, zcela zasloužený úspěch tohoto krásného ale smutného snímku který by měl vidět snad každý bez rozdílu. 100% ()

Raphaell

Neskutečně silný a inspirující příběh. Moje mamka, když jsem jí popsal, na co to koukám, neustále dokola opakovala, že to musel být neuvěřitelně statečný člověk. Jenže on neměl na vybranou, i kdyby se z toho hroutil a utápěl v nejhorších depresích. Člověk totiž nemůže umřít, jen silou pouhé myšlenky. Nebo možná může, ale určitě to potrvá hodně dlouho, než se jeho přání vyplní. Já do posledních minut filmu doufal, že se Jean Do pohne, vstane a vybere si jednu z těch charismatických žen, co se kolem něho motaly. Nebyla by to lehká volba a možná proto jsem se na ni tak těšil...Sakra, říkal jsem si neustále, tenhle chlapík může jenom mrkat okem a napíše knihu, takže bych se měl taky pochlapit a něco dotáhnout do konce. Teď k filmovému zpracování. Po vizuální stránce je to nápadité a nemám vlastně, co vytknout. Udělat z hodně omezeného subjektivního pohledu Jeana Do zajímavou podívanou, to je obdivuhodné. Jenže chvílema jsem se přistihl, že tomu filmu chybí malinkatá špetka zajímavosti ve vyprávění. Příběh a poselství jsou silné a i na tom se to dá celé uhrát, jenže já se nechci nechat obměkčit, takže dávám hvězdy čtyři. ()

Trumper

Člověk si u tohoto filmu víc než kdy jindy uvědomí, jak nepostradatelná je hudba pro navození nálady. A zároveň, jak nadužívaná je populární hudba (byť kvalitní) v současných filmech. V kontextu komorního, ryze evropského filmařského přístupu to může vypadat jako laciný trik, ale právě kvůli jedné takové nečekané (skoro až nepatřičné) scéně se mi tento snímek zavrtal hluboko do hlavy.___ Tenhle film rozhodně není o hudbě, i když z audiovizuálního hlediska zde všechny tóny zapadly přesně tam, kde pro ně naprosto úchvatná kamera vypiplala volné místo. Obsah filmu je zcela niterní a subjektivní záležitost, kterou však filmaři dokázali převést tím nejlepším možným způsobem do obrazové a zvukové podoby. /90+% ()

xzajox

Čo je vo filme veľmi intenzívne je hlavne spôsob, ako diváka vťahuje do role paralyzovaného. A to doslova. Sám som sa pár krát prichytil ako som zatvoril jedno oko a druhým som žmurkal (hlavne na tie dve mladé dámy). Toto vlastne hovorí za všetko, autentické herectvo, kamera, réžia... Táto autentickosť je však zároveň aj negatívom, pretože keďže život v paralýze je klaustrofobický a nudný, často tak na mňa pôsobil aj film. Okrem jedného prípadu som nutkanie kliknúť na FF vždy potlačil a pretrpel to s Jean Dominiqom. Film veľmi odporúčam, pretože vďaka nemu si viem predstaviť, aké to je, byť "locked in". 79% - 4* ()

david666

Pokud by nešlo o tak silný příběh tak bych asi dal o * míň. Film je cca do poloviny velice zajímvě natočen (jakoby se kamera dívala jedním okem) ale poté, co se začne snímat klasickým způsobem tak ztrácí sílu. Víceméně se opakují stejné scény (diktování knihy), takže mě to po nějaké době už začalo nudit. Tím nějak nezlehčuji pro mě nepředstavitelnou situaci hl. hrdiny. ()

kessi

Skafandr a motýl mě absolutně dostal. Podle mě se dobrý film pozná podle toho, že ve vás něco nechá-a pro mě to byl zážitek. Plus skvělá kamera (která si podle mě zasloužila oskara). Akorát ty pohledy na skafandr potápějící se v moři se mi teda zrovna nelíbil, nebo jsem ho asi nepochopila. Přesto pro mě 100% ()

gu-staff

Na tohle se opravdu nedívalo snadno. Nikdy se do postavy hlavního hrdiny nevžijete, dokud se to nestane přímo vám. Schnabel se sice snažil, ale stejně to musí být stokrát, tisíckrát horší. Kolik z nás si ani neuvědomí, jak jsou jejich problémy a starosti malicherné a nicotné v konfrontaci s totální paralýzou všeho kromě očního víčka a (bohužel) mozku. Nevím, co dál napsat, neumím vyjádřit, jak se mne příběh dotkl, ale jsme na filmovém serveru, a tak stručně : 90%. ()

kedluben

psát co si myslím o tomhle filmu... to se mi zdá trochu perverzní. proč: hrozně silně na mě působil samotný příběh, ta realita, ten život toho člověka - ambiciozního, hezkého, úspěšného - a najednou..... formální stránku filmu jsem nijak ani nepozoroval... možná některý scény byly divný, možná něco by se dalo udělat líp, ale to je úplně jedno. ten příběh mě zasáhl.... forma asi tolik ne. kecy všechno tohle, sakra. ()

confuoco

Veľmi silný a hlavne v úvodnej tretine, kedy sa na svet pozeráme obmedzenou optikou hlavného hrdinu, až neznesiteľne bolestivý film. Sonda až do najhlbšej podstaty a zmyslu (či nezmyslu) ľudského bytia. Predstaviteľky vedľajších úloh, ktoré kamera snímala vačšinou v detaile tváre hrali fantasticky a ich predlohy v reálnom svete (film je podľa skutočnej udalosti) si zaslúžia obdiv. Ústredné slovo tohto filmu je "ľudskosť" a podarilo sa mu toho o nej povedať veľa. ()

tomino28

Navzdory nesporným kvalitám tohoto díla mě film asi nezasáhl tak, jak by bylo třeba na lepší ohodnocení. Nepopírám, že má svou jedinečnou atmosféru, a to zejména díky skvělé kameře a střihu, ale emočně se mě tento film bohužel ani trochu nedotkl. 65% ()

ProfChudak

Neskutočne silný film o tom, ako sa vám vlastné telo stane behom sekundy väzením a o nezlomnej sile ducha, ktorá však nie je samozrejmosťou. Skvelá kamera i neotrelý scenár. ()

brasek

Silný príbeh, ktorý nemusí každého zaujať. Snímok by som zaradil medzi ťažké filmy, kde divák musí mať chuť, náladu a psychickú pohodu aby mu film niečo dal. ()

Fjera

Dobrý snímek s perfektním námětem. Jenom snad zbytečně dlouhý. Některé vzpomínky mě trochu nudily, takže bych film klidně o 20 minut zkrátila. Ale jinak bez výtky. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Angelina špiónkou a Bondův protivník

Angelina špiónkou a Bondův protivník

08.12.2007

Zní to jak z dob otrokářské společnosti, když si přečtete, že nějaké filmové studio zakoupilo life rights, tedy práva na život nějaké skutečně žijící osoby. Samozřejmě to není důkaz o všemocnosti… (viac)