Skafander a motýľ

• Česko Skafandr a motýl (viac)

Film známého režiséra Juliana Schnabela (Než se setmí, Basquiat) se skvělým hereckým výkonem Mathieua Amalrica (Mnichov) a brilantní kamerou Janusze Kaminskeho, který je dvorním kameramanem Stevena Spielberga, byl uveden za velkého zájmu diváků i odborné kritiky. Film byl natočen podle skutečného příběhu na základě knižní předlohy Jean-Dominiqua Baubyho, který pracoval jako šéfeditor ve francouzském časopise Elle. Charismatický a úspěšný Jean-Dominique si užíval života až do tragického momentu, kdy po náhlé mozkové příhodě ochrne na celé tělo. "Znovuzrodí se jako oko", je totiž schopen komunikovat pouze mrkáním jednoho oka. Jeho vůle dál žít a pracovat je obdivuhodná, ve filmu je vykreslena jemně a s nadsázkou své vlastní tregédie. Hrdinovi skutečného příběhu se totiž podařilo doslova "namrkat" knihu. Bohužel v českém vydání zatím nevyšla. Mathieu Amalric, který ztvárnil Jean-Dominique Baubyho, převzal roli po původně obsazeném Johny Deppovi, který pro svoji vytíženost z filmu odstoupil, a vdechl do postavy silný náboj, který navíc podtrhuje subjektivní kamera. Právem si Julian Schnabel odvezl z Cannes cenu za nejlepší režii a je jasné, že o tomto filmu ještě uslyšíme. (oficiálny text distribútora)

zeres

Neuveriteľne silný príbeh, ktorý som žral od prvej minúty po poslednú. Srdce mi búchalo, husia koža sa nedala na ústup, sucho v hrdle, jednoducho filmový orgazmus trvajúci skoro dve hodiny. Schnabel nám dal možnosť nahliadnúť do centra bezmocnosti a vyostril ho cez úzky pohľad oka. Nevadila mi ani neustále sa opakovaná francúzska abeceda, pretože ani v predstavách bezbrežnej fantázie si nedokážeme predstaviť, čo to znamená napísať knihu okom! ()

Wolvie

Dokonalá ukázka čiré filmařiny.Úžasný snímek,který občasné ztráty tempa vynahrazuje návalem emocí prakticky v každé vteřině.Kdo by to byl řekl,že muž pohybující jedním víčkem je třikrát dojemnější než cokoliv,co nám nabídl Hollywood v poslední pětiletce. ()

Akana

Silné téma. Může připomenout podobně inspirované příběhy Moje levá noha, Johnny si vzal pušku nebo Hlas moře, ale ztvárněné je tu jedinečným způsobem. Hlavně zpočátku režisér vtahuje diváka do Baubyho situace velmi sugestivně a i když tu zkušenost samozřejmě simulovat nejde, dělá maximum pro to, aby jsme si jí dokázali aspoň trochu představit. Druhá půlka je už filmařsky tradičnější, ale protože jde o životopisný film, nestaví žádné vykonstruované dramatické oblouky (a to je dobře, hrůza pomyslet co by s tím provedl Hollywood). Přesto zůstává dostatečně působivá a některé scény mají tíhu tunového závaží. Co se týče soundtracku, Schnabel už v Basquiatovi dokázal, že umí nasadit tu správnou píseň ve správnou chvíli. Sice mě to úplně nespláchlo, ale je to výjimečný snímek a přemýšlet se o něm dá do aleluja. 90% ()

Hubis_

Člověk by si měl svého zdraví vážit a tenhle film je toho dukazem!Zajímavě natočený životopisný snímek,který člověka donutí k zamyšlení,že může být šťastný za to co má a co může během sekundy ztratit. ()

RedDuck

Hodnotím bez znalosti knihy. Pro mě byly nejsilnější jednak ty záběry z vlastního pohledu, dva zprostředkované telefonáty s otcem a milenkou a rekonstrukce nehody. Zde se sešla kamera s hereckými výkony a dobrým scénářem. Především co dokázal von Sydow za svých pár minut je hodné obdivu...Bohužel ten zbytek je horší... Možná že snové pasáže a metafory hrály prim v předloze, pro mě však ve filmu absolutně nefungovaly. Další scény pro mě spojuje nepříliš zajímavá konvenční vata. Tím se postupně můj zážitek z filmu zřeďoval a konec to úplně nezachránil. ()

BOURQUE

Veľmi silný a smutný príbeh. Teraz by som nechcel naznačiť nič z príbehu – pozrite sa na to – film obsahuje niekoľko veľmi silných scén (napr. telefonát otca so synom). Priznám sa, že na konci som plakal. Fantastická práca muža s menom J. Kaminśki, ktorý opäť ukázal, že s kamerou dokáže kúzelné veci. Zatiaľ životný výkon M. Amalrica. PS. Ja by som asi nemal takú výdrž ako Jean-Do. Osobné hodnotenie: 91% (*****) ()

medii

Tento bolestny osud cloveka upoutaneho na luzko je zfilmovany s jistou inteligentni krasou a zaroven citlive, rekla bych skoro az laskave... Pro mne jeden z nejkvalitnejsich filmu posledni doby a to nejen po vizualni strance.. ()

Shona

Výborné drama natočené na základě skutečných událostí. O úspěšném šéfredaktorovi časopisu Elle a otci dvou dětí, kterého jednoho dne postihne těžká mozková mrtvice. Po té co se dozví diagnózu, tak by Jean-Dominiques Bauby snad raději zemřel. Přesto se nevzdává a bojuje s celkovým ochrnutím, uzavřen doslova ve ,,skafandru". Jediné co mu zůstane je paměť, představivost a mrkání oka.......... ()

LANSA

Z hodiny na hodinu se může všechno tak kolosálně posrat. Neuvědomujeme si jaký vlastně máme štěstí a jaký jsou naše každodenní problémy zcela banální. ()

guri

Nahla tragedia, kruty osud a nazmurkanie knihy lavym okom. Cely film sledujeme od prebudenia v nemocnici, pricom o postave samotnej nevieme nic (a vlastne ju zo zaciatku ani nevidime). To sa postupne dozvedame z flashbackov. Za najvacsie pozitivum povazujem kameru, vdaka ktorej velmi casto vidime svet ocami (pardon, okom) Jean-Dominiquea. Jeho vnutorny hlas (casto ironicky aj voci nemu samotnemu - scena zapajania telefonu) nas sprevadza celym filmom a spolu s kamerou sa snazi priblizit divakovi vnutorny (a navonok neviditelny) svet hlavnej postavy. ()

Dimo

Čekal jsem mnohem silnější emocionální trhák, ale nemile mě překvapila plochost vyprávění. Prázdné a emočně nezajímavé. Vývoj příběhu mi byl tak trochu šumák, což pro tenhle typ filmu není moc dobrá vizitka. 55%. ()

mi-ib

Já jsem kulturní barbar. Poezii ani klasiky světové literatury nečtu a i tenhle film byl na mě až moc umělecký a hlavně moc lyrický. Ač se film snažil sebevíc, tak až na pár vyjímek ve mně žádné zvláštní emoce nevyvolal. Tímhle hodnocením se nechci vysmívat osudu, který postihl Jean-Dominiqua Baubyho, ale mě se ukázalo, že kvalitní námět nemusí vždy předcházet do pro mne v pohodě zhlédnutelnému filmu. Omlouvám se všem tvůrcům, ale já se po většinu doby sledování tohohle snímku nudil... aspoň, že v něm hrály sympatcké herečky. ()

Koprska

Nejlepší lék na to, když má člověk pocit smutku a beznaděje z něčeho malicherného... Vidět ten film jednou je málo... Bylo to sice poprvé, ale už vím v čem hledat sílu, když člověk cítí že padá níž než na kolena a přitom ví, že MUSÍ i tak jít dál... Už teď miluju to smíření, klid, co z toho vyzařuje... Jsem nadšená z kamery, hudby.. Z pocitu, že to je dle reálných událostí... Vidět jednou je málo... <3 ()

chrispe

Moje první setkání s Mathieu(em) Amalricem a velmi příjemné. Příběh mě vtáhl do sebe a musím říct, že ačkoliv mám Deppa hodně ráda, je podle mě skvělé, že radši točil Piráty a příběh zůstal ve Francii, ve francouzštině a v evropském zpracování. Kontrast uvolněného a nevázaného života s tělem ležícím v posteli, nebo sedícím v kolečkovém křesle, nutí člověka k zamyšlení, jak se může život během pár vteřin změnit - stejně tak výlet na pláž, skotačící děti a naprosté odevzdání lidem, kteří jsou ochotni! se starat. Ačkoliv je hodně momentů v tomto filmu opravdu děsivých, nesklouzává k žádnému citovému vydírání, hlavní postava ironicky komentuje nepříjemné situace a film tak dává divákovi prostor pro jiný pohled na tuto životní tragédii, než ten slzavý. ()

horovska

Film, na který už nikdy nezapomenete. Tak silně dokáže působit pohled zevnitř, pohled z úhlu člověka bezmocného a plně odevzdaného do rukou okolí. Komunikace je téměř nemožná, jen díky obrovské trpělivosti lidí kolem sebe je nešťastný totální invalida schopen naučit se domluvit pomocí mrkání oka, což je jediný sval, který ovládá. O to působivější je příběh, uvědomíme-li si, že je natočen podle skutečné události. ()

chlebos

Výborně natočený snímek o člověku, který je rukojmí vlastního těla. Janusz Kaminski exceluje, jeho práce s obrazem se musí vidět na velkém plátně. ()

jda23

Uplne skvele spracovane, knihu by som si urcite niekedy prelistoval, kamera rulez ! Na myslienku filmu zatial osobne nemam resp.ak sa pozerate tymi spravnymi ocami, vie vam zlepsit kvalitu zivota. Film co ma opät trochu nasmeroval a posunul. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Angelina špiónkou a Bondův protivník

Angelina špiónkou a Bondův protivník

08.12.2007

Zní to jak z dob otrokářské společnosti, když si přečtete, že nějaké filmové studio zakoupilo life rights, tedy práva na život nějaké skutečně žijící osoby. Samozřejmě to není důkaz o všemocnosti… (viac)