Skafander a motýľ

• Česko Skafandr a motýl (viac)

Film známého režiséra Juliana Schnabela (Než se setmí, Basquiat) se skvělým hereckým výkonem Mathieua Amalrica (Mnichov) a brilantní kamerou Janusze Kaminskeho, který je dvorním kameramanem Stevena Spielberga, byl uveden za velkého zájmu diváků i odborné kritiky. Film byl natočen podle skutečného příběhu na základě knižní předlohy Jean-Dominiqua Baubyho, který pracoval jako šéfeditor ve francouzském časopise Elle. Charismatický a úspěšný Jean-Dominique si užíval života až do tragického momentu, kdy po náhlé mozkové příhodě ochrne na celé tělo. "Znovuzrodí se jako oko", je totiž schopen komunikovat pouze mrkáním jednoho oka. Jeho vůle dál žít a pracovat je obdivuhodná, ve filmu je vykreslena jemně a s nadsázkou své vlastní tregédie. Hrdinovi skutečného příběhu se totiž podařilo doslova "namrkat" knihu. Bohužel v českém vydání zatím nevyšla. Mathieu Amalric, který ztvárnil Jean-Dominique Baubyho, převzal roli po původně obsazeném Johny Deppovi, který pro svoji vytíženost z filmu odstoupil, a vdechl do postavy silný náboj, který navíc podtrhuje subjektivní kamera. Právem si Julian Schnabel odvezl z Cannes cenu za nejlepší režii a je jasné, že o tomto filmu ještě uslyšíme. (oficiálny text distribútora)

Mikino00

Smutně krásné, opravdu dobře natočeno, krásná práce kamery. Zvláštní je, že se dozvíme jak se to celé stalo až na konci filmu. ()

Addam

Jedno mrknuti ano, dve mrknuti ne... Prvni cast jsem sledoval doslova bez mrknuti oka. Vizualni stranka je temer dokonala a jak kamera tak strih se snazi o co nejduveryhodnejsi podani sveta, videneho jednim okem, skrz filmove platno. Dari se to, rekl bych, vyborne. Ovsem ve druhe polovine jsem se zacal trochu nudit. Pribeh se ubiral svou vicemene monotonni cestou a nicim zvlastnim neprekvapil. Potom nastupuje az dojemny konec... Kdyz si predstavim, ze je vsak pribeh natocen podle skutecne udalosti, beha mi mraz po zadech. Trochu se i pak zamyslite nad tim vsim, nad zivotem, jake by to bylo kdyby ... Hm, radeji neuvazovat. Skafandr a motyl bych uz znovu videt nechtel. Pro me prilis depresivni. ()

TereziaCSR

Už dlouho jsem neviděla snímek, který by mě tak oslovil a oslnil. Když jsem si dělala závěrečné resume, zjistila jsem, že se mu nedá nic vytknout. Je prostě skvělý. Julian Schnabel odvedl výbornou práci, film je od prvního okamžiku zajímavý a zajímavost stále graduje. Na konci filmu jsem se dokonce přistihla u toho, jak si říkám, ať to ještě nekonči. I když je film velmi smutný (pro mě byly nejsilnější scény s Jean-Dovím otcem), přesto je v něm naděje a obrovská síla lidské vůle. ()

BlackHood odpad!

Takové psychotické patlaniny, kde se celý film trápí jeden nebožtík a nakonci stejně vždycky (neočekávaně) zemře, nesnášim. Přiběh stál, stejně jako v podobných filmech, za hovno. Chudák ten chlap, tak se namrkal. Doufám, že už nikdy neuvidím film typu: nalezení nějaké nemoci, nejčastěji kuličky na mozku, nějakě obrny, aids, a další nelečitelné kraviny, které Hollywood a spol vůbec dokáže vyhledat a někdy mám pocit, že by i vypustili mezi lidi novou nemoc, jen proto, aby rozbulili pár lidí. ()

Martyr

Byt psychicky rozhodnuty sam ukoncit svoj zivot, a nebyt schopny to fyzicky vykonat je uz naozaj privelky trest. Nie kazdy, kto je na totalnom dne, este k tomu uvezneny vo svojom vlastnom tele, neschopny vyslovit co i len slovko, dat najavo emocie, odpovedat alebo sa pytat na otazky je vsak natolko slaby, aby boj sam so sebou aj prehral. Jean-Do svoj psychicky boj vyhral a dokazal bojovat a prekonavat sam seba. Po technickej stranke asi nie je co vytknut. Uvod zobrazeny ocami postihnuteho je velmi zaujimavy a dokaze cloveka preniest aspon ciastocne do situacie nevladneho cloveka a jeho "zivota" a velmi prijemne je aj herecke osadenstvo, obzvlast jemnejsieho pokolenia. Urcite necakajte depresivnu bombu do tvare ako v pripade korejskeho My left foot ked po skonceni neodchadzate zdrdteni, ale jemne povzbudeni, ze aj v najhorsom sa da 'zit' a nieco dokazat - aspon ja som neostal a preto len za velmi velmi silne 3 ()

isla

povievajuce vlasy vo vetre,zabery zvnutra jednoho oka,zasivanie toho druheho,nenormalna chut zit a potom smrt.to vsetko je tento film a este ovela viac ()

jandula00

Smutný příběh paralyzovaného hrdiny, který se nikdy nevzdává a který nenechá jedno oko suché. I když je v podobném žánru natočena celá řada filmů, ještě žádný z nich ve mně nevyvolal tak silný pocit nezbytnosti uzákonění eutanazie, protože občas je to jediná schůdná cesta. Ale zpět k filmu. Nemůžu říci, že bych se nudila, ale na 5 hvězd mi tam prostě něco chybělo, možná to bylo dáno absurditou celé situace nebo nevím. Každopádně mi utkvěla perfektně vybraná hudba, obzvláště scéna na lodi, tam mé srdce a uši zaplesaly... ()

crha

Rozhodně nevšední zážitek a i když se nepřikláním k plnému hodnocení, tak je to jeden z filmů, na který asi nejde nikdy zapomenout. Nemám chuť se moc rozepisovat, protože mě pořád napadá, co bych dělal na jeho místě. Nic strašnějšího než ochrnutí celého těla snad ani člověka potkat nemůže. Pán si zaslouží můj obdiv, ale hodnotím film a ten po hodině trošku ztrácí tempo. ()

tragos

Nebudu chodit kolem horké kaše, Skafandr a motýl mě citově příliš nezasáhl, což bych od filmu tohoto typu očekával. Pocity hlavního hrdiny jsou zachyceny skvěle, ale samotné filmové řeči cosi chybí. ()

JirKrato

Svátek otců : to je asi ta nejponuřejší scéna z celého filmu a věta ,,Můj syn utřel slynu, která mi vytekla z úst.,, celou scénu vygradovala. Smutný příběh osudu člověka do jehož situace se může dostat každý z nás. Díky režii a mistrovské práci kameramana si člověk dokáže udělat hodně blízkou představu, jaká to asi je TA BEZNADĚJ. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Angelina špiónkou a Bondův protivník

Angelina špiónkou a Bondův protivník

08.12.2007

Zní to jak z dob otrokářské společnosti, když si přečtete, že nějaké filmové studio zakoupilo life rights, tedy práva na život nějaké skutečně žijící osoby. Samozřejmě to není důkaz o všemocnosti… (viac)