Hviezdna loď Galactica

• Česko Battlestar Galactica (viac)
USA / Veľká Británia, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (viac)

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán. Vesmírná loď Galactica v čele pronásledované flotily, která se po útoku Cylonů na lidské vesmírné kolonie vydává za novou nadějí a domovem - bájnou 13. kolonií zvanou Země. (berg.12)

sulimo

Kultovní syntéza akce, filozofie, politiky a romantiky. Nikdy jsem si nemyslela, že mě tahle gíkovská záležitost může tak moc dostat, ale těžko se lze ubránit něčemu, co dokáže tak perfektně fungovat a při tom všem sci-fi nesmyslu to ještě stihne dávat smysl. Skvostná záležitost. ()

Davosh

O několik koňských délek před sci-fi konkurencí hlavně díky depresivní atmosféře a vyvolání strachu o každého člena posádky. Jediným důvodem proč nedávám plný počet hvězdiček jsou herecké výkony některých "herců" a slabší díly v druhé polovině 2. i 3. série. Po 4.sérii První půlka pokračovala ve šlápějích konce 3.série, čili spíše úpadek ...vše však vyvrcholilo dílem 4x10 a od té doby se Galactica dostala zpátky na úroveň první série. Nakonec jsem tedy hodnocení zvedl na 5*, z celkového hlediska je to sice nadhodnoceno, ale posledních 11 dílů bylo opravdu úžasných a jsem opravdu rád, že nakonec seriál skončil tam, kde měl - na vrcholu. Bude mi smutno. ()

seneki

Televizní série, jež dokazuje, že nemusí být plná supermoderních technologií a přehnaně zmutovaných bytostí, aby dokázala upoutat a být schopným zástupcem sci-fi žánru. S pomocí skvělých hereckých výkonů, jež na mne velice zapůsobily a také ve/ne-smírných politických intrik jste divákem, který se skutečně baví. Pokud jste byli vychováni Stargate SG-1 jako já a považujete se za "scifičtěšího člověka"...snad nemusím...ani zmínit...ano, je to povinost ;) *Seriál nám také nabízí malou ukázku, co by se mohlo stát, když stroj začne uvažovat sám za sebe, ve svůj prospěch, a NE ve prospěch člověka, jako svého Pána. ()

Pája=)

Seriál, který dokazuje, že i s nepříliš dobrým scénářem se dají dokázat velké věci. Protože právě zpracování Battlestar galactici je naprosto perfektní a dech beroucí. Kamera, tak úžasně realistická, plní svou hlavní funkci při bojových scénách. A právě bojové scény, jak ve vesmíru tak na povrchu planety či kosmické lodi, jsou to čím je Battlestar tak vyjmečná a stojí za shlédnutí. Samozřejmě, máme tu mnoho dílů plných patetických a planých řečí, a dojímavých scén. Nicméně zde vítězí forma nad obsahem a jakmile začne jít do tuhého, nejste schopni odtrhnout oči od obrazovky. Seriál patří v kategorii scifi mezi to nejlepší co můžeme sledovat. A dokazuje to obrovský zájem diváků a taky nově připravovaný seriál Capricon, který bude vyprávět příběhy členů posádky daleko před útokem Cylonů. Zkrátka a dobře, pokud jste dlouho hledali scifi seriál s nynější doby, který dokáže zaujmout, pobavit a hlavně VYDĚSIT, battlestar galactica je ta správná volba a tak vám přeji: "Good hunting" ()

SoolenJV

PO PRVNI SERII: Velkolepe filmove dilo, ktere zaujme kazdeho sci-fi fandu i fandu dobrych serialu bez rozdilu zanru. Na televizni produkci velkolepa vyprava a vyborne triky, skveli herci a propracovane (a mnohe velmi sympaticke) postavy. ()

3n3my

Hodnotenie po neúplnej prvej sérii. SPOILER! Áno, vydržal som po jedenástu časť a jej jedenástu minútu, vtedy keď prezidentka musela privítať Toma Zareka (bývalý väzeň, teraz kandidát na viceprezidenta!) pred desiatkami novinárov!!! Populácia už len okolo 47 000 a zdá sa, že všetkých najviac vytáča drzosť nominácie Toma Zareka!!! Neuveriteľné kam sa až tento seriál so svojou stupiditou dostal, najmä keď vidím, že väčšina tu na ČSFD si myslí, že ide o jeden z najlepších sci-fi seriálov. Reku nedbám, ja k nim ale nepatrím, a k dobrému sci-fi mám rád aj trochu pribalenej logiky. Pozn.: to s prezidentkou a novinármi je len jedna z mnoha vecí, čo mi na seriáli vadili. ()

Radiq

Jeden z mála seriálů, kterej důstojně začal, i důstojně skončil. Pravda, v třetí sérii to začlo trošku pokulhávat a ve čtvrté to už kulhalo, ale přesto si zaslouží obdiv a skouknutí. Teď proč to kulhalo: nejvíc mě tam štvala ta duševní stránka - předpovědi, proroctví, pocity, intuice. To mi do toho technizovanýho světa moc nešlo. Pak to byla samotná prezidentka, která čím víc umírala, tím byla míň sympatická. K ostatním postavám vyloženě nic nemám a vyzdvihuji mého oblíbence Baltara, kterej si to ale trošku podělal ve 4. sérii. Trikově téměř dokonalé. Možná to chtělo trochu víc krve a nahoty. Ale ne, tohle je něco, co mě prostě dostalo, jak asi ještě žádnej sci-fi seriál z vesmíru... ()

sir-dave

So say we all. Pilot byl povedenější oproti tomu, co bylo v 1. sérii. Střídali se lepší díly s horšími, občas nudné momenty, občas napínavé. Ke konci série přicházeli častěji dialogy na téma Bůh, Bůh je všemohoucí, poddej se mu Gaii a to mi pilo krev. To, co jsem na začátku série měl rád, jsem začal spíše nenávidět. Vedlejší linie na Caprice mi nevadila. 2. série se mi zdála snad ještě horší, BSG začala nudit, naštěstí se závěrem série vše otočilo k lepšímu. 3. série, počínaje koncem druhé, odstartovala přesně to, co jsem chtěl vidět. Nová Caprica, odboje, a konečně zase nějaké pohnutí s dějem kupředu. Nastalo odhalení zbylých Cylonů, intriky a další... Poslední dvě série si zařazuji mezi top, co jsem viděl. Za celý seriál si mnoho postav prošlo svým vývojem (Gaius Baltar, Starbuck,..), nastalo několik dějových zvratů a úmrtí postav. Mezi nejvíc oblíbené postavy určitě Admirál William Adama, Šestka, Chief, Sam, aj. Poslední díl bezkonkurenčně nejlepší a jsem rád za pořádný závěr, který byl jedním s nej! Po skončení mám nutkání přihodit pátou hvězdu.. :-) 1. série: 3* - - - 2. série: 2* - - - 3. série: 4* - - - 4. série: 5* ()

okkac

Season 1: 100% Season 2: 100% První dvě sezóny absolutně dokonalé. Skvěl natočené bitvy, rozehrání vztahů mezi charaktery, celkový příběh a zvraty, které člověk nečekal. Season 3: 70% Dost propad. Napřed zastavení děje na Nové Caprice (ale skvělá vysvobozovací scéna) a pak nuda u pobytu Baltara na Cylonské lodi a příliš mnoho nadpřirozených a náboženských prvků. Season 4: 80% No lepší, než třetí sérka. Nicméně jako by filmařům zmenšili rozpočet, jelikož triky mi připadaly o dost horší, než v předchozích sezónách. A závěr byl tak 50/50 ve smyslu, že zajímavé ukončení, ale i naštvanost nad vysvětlením určitých věcí nebo na jejich nevysvětlení. ()

bartias

Hned první díl nasadí giganticky vysokou laťku: Cyloni nemilosrdně pronásledují flotilu přeživších v čele s bitevním křižníkem Battlestar Galactica, každých 33 minut odhalí jejich pozici a zaútočí. Aby se lidstvo zachránilo, musí okamžitě provést další světelný skok, posádky lodí už skoro dav dny nespaly a všichni toho mají plné zuby. Battlestar Galactica dokonale mísí akci s psychologickým dramatem, které se odehrává v útrobách vesmírných plavidel, a představuje jednu zajímavou postavu za druhou. Znovu oživený koncept války na život a na smrt lidí s roboty, které sami vytvořili, nemá chybu. ()

TomStall

Epická komplexní a plně uzavřená sága, která má sice občas menší hluchá místa v našlapanosti příběhu, plně to ale nahrazuje svojí geniální atmosférou a skvělým vývojem jak samotných postav, tak vztahů mezi nimi. Pro mě s přehledem nejlepší "vesmírný" seriál ()

Gonzi

Hodnotím jako první dvě série, které mě zasáhly jako žáden jiný seriál předtím, nebo potom (alespoň do teď -2010) perfektní akční scény, perfektní příběh, různá témata, pořádná vesmírná fyzika a mno dalších pozitiv a v podstatě žádné negativum. Bohužel však se 3 a 4 sérií už to jde slušně z kopce a seriál se v podstatě zaměří na vedlejší témata, kvůli čemuž ztrácí dech. ( např. se hodně začne řešit náboženství) Čtvrtá série pro mě už byla vyloženě zklamáním. Jednotlivé řady bych hodnotil takto: I.řada - jasných 5, II.řada - jasných 5, III.řada - 3-4, IV.řada - tak možná 2. celově dávám 5, protože na seriálovém poli se taková kvalita v tolika směrech často nevidí a úpadek přišel až po dvou sériích. ()

Laerry

Nejsem žádný sci-fi geek a tak ani nijak zvlášť neholduji tomuto žánru, ale BSG je ale čestná výjimka, protože bortí zavedená klišé, která tak nesnáším, a zabývá se těmi nejdepresivnějšími tématy (genocida, rasismus, diktatura, znásilňování, zrádcovství a samý další "pěkný věci) - jednoduše sci-fi, která má konečně MOZEK. Silné psychologické drama, které vesmírné exteriéry bere jen jako zajímavou kulisu. Žádná sterilní infantilnost typu Star Trek či Stargate. BSG společně s Firefly patří k absolutní špičce sci-fi žánru na seriálovém poli, kterému napravuje pochroumanou reputaci. ()

filmmovier

1.verze kometáře po jedné a půl sérii. No, musím říct, že s něčím takovým jsem se snad dosud nesetkal. Velmi temná a dospělá sci-fi (vlastně jo, při tomhle spojení mi naskakuje B5, ale to je kategorie sama o sobě). Má to luxusní triky, úžasnou hudbu (hlavně theme song), skvělé záporáky. Cyloni jsou opravdu neskutečně vydaření "charakteři". Posledních pár tisícovek přeživších lidí, kteří hledají cestu k bájné planetě Zemi, v jejíž existenci nikdo nevěří, sem tam nějací ty Cyloni, konflikty mezi postavami a to vše velice propracované, všechny charaktery, děj i takové maličkosti jako let Viperů, který je mimochodem fakt luxusní. Každý díl jsou naprosté dějové a (to hlavně a především) obrazové orgie se skvělou plejádou herců v čele s Olmosem. A na to, že dabing k většině dílů dělala Nova, se povedl i ten. A jak postupuju dál, a jak celý seriál pomaličku temní, touha vidět původní seriál mě téměř úplně opouští, protože tento seriál je opravdu výjimečný a námět je prvotřídní. Je to propracované, dělané s láskou a já dosud nemám co vytknout, takže nezbývá nic jiného, než čekat, kam se posune děj. Zatím přibližně za 85% a bere mě to čím dál víc. EDIT: Jsem na konci třetí série a musím říct, že jsem jednu hvězdičku odebral. Pár horších dílů střídá jeden výborný a seriál má spíš blíž k průměru. A navíc mi přijde, že se tam ty Cyloni zas tolik neřeší, ale spousta zbytečností. Očekával jsem úplně jiný level, ale pořád je to výborná zábava a nadprůměrná sci-fi. ()

Honzíno

V první sérii jakoby se mírně zastavil slibný vývoj postav. Jinak atmosféra zůstala tam, kde má být a stále se po perfektní úvodní sérii jedná o blaho na duši pro sc-fi fanouška. Fenomén Galactici mě i jako trekkiho učoroval. Hodně potěšující zůstává zpracování letu Viperů, když se budeme bavit o změnách směru ve vzduchoprázdnu (ne o šíření zvukového vlnění v prostoru s minimální koncentrací částic). 1. série - 80%. Ve druhé sérii už byl konečně vidět zblízka Raider, jak využívá přídavné trysky. I když ze začátku mele 2. série ještě z té první, postupně se rozjede a vrcholí opravdu famózně a to hned dvakrát - uprostřed (pecka!!) a na konci. Přičemž poslední díl je přibližně na 120% a pro mě naprosto -SPOILER- nečekaný a povedený zvrat v závěru. 2. série - 85% (díky slabšímu rozjezdu). Ououou, třetí série se rozmáchá k úžasnému výkonu na začátku, v druhé polovině trochu zpomalila (a mírně pohoršila), ale závěr mi vyrazil dech! S pátou hvězdičkou počkám, až jestli čtvrtá dokončí to, co třetí začala, nebo jestli udrží její kvalitu. 3. série - 90%. ()

Mrkvič

Namlsán úvodním filmem dost trpím. První dva díly tak zábavné, že jsem usnul. Třetí ok, ale čtvrtý jsem po deseti minutách už vypnul. Že na začátku každého dílu jsou promrhány asi 4 minuty titulkama, opákováním minulých dílů a ukazováním scén z tohohle dílu!!! ještě nevypovídá o kvalitách, ale mě to dost sere. Jenže do toho tuny keců o bánbíčkářství, vládcích kobolu a tak pravíme, že jsem myslel, že se z toho po****. Přitom v těch dílech není nic zajímavého a naopak se řeší nudné věci, s nudnýma postavam a ještě aspoň 5x, protože jeden díl má děje a dialogů vlastně jen asi na 15 minut. ()

_DAVE_

Vyborne do hloubky udelany, ve vetsine detailu promakany sci-fi serial. Cyloni jsou velice zakernymi protivniky, a to jak dokazi manipulovat lidi je az zarazejici. Technicka stranka taky je na vysoke urovni. Nejvic zeru ty malinke smerove trysky na kazde stihacce. Dalsim plus je vyborna, dynamicky zoomujici kamera, tohle se musi spise videt. Zatim po puldruhe sezone dam ctyri, s konecnym hodnocenim pockam az na zaver. ()

Redswif

Už si ani nepamatuji jak jsem se k tomu dostal, ale rozhodně to bylo dobře. Po pilotním filmu jsem byl tak rozjuchaný, že mě ani následující bombová sprška ve škole, která ohrozila moje dlaší studium, nedokázala rozhodit. Proto jsem hned po návratu ze školy skočil na PCčko a spustil sérii s prozajickým názvem 33, no a skončil jsem až když mě druhý den zvonil budík že je čas stávat a jít zase do té školy :-( Perfektní první akční serii mě vážně dostala, druhá více méně politicky laděná mě i přesto nadchla a třetí mě zas objasnila že tam zas nebude tak jednoduché a jelikož čtvrtá se má objevit v období mých maturit, začínám se bát o jejich výsledek :D Jestli vás teda zajíma jestli už se pudáří najít zemi tak směle do toho. Hudební doprovod je taktéž skvělý. Technicky skvěle zvládlý Cyloni a vesmírné souboje a hlavně to je napínavý ;-) ()

BS

Po první sérii: Battlestar Galactica není klasickým sci-fi seriálem o skupině vyvolených, kteří vyvedou lidstvo z bludiště v němž mu hrozí záhuba na místo zaslíbené, kde vybudují novou (lepší) civilizaci. BSG je oproti tomu sondou do fungování demokracie (ač to tak zpočátku nevypadá), který jde na seriálové poměry hodně do hloubky. Hrdinové se sice chovají hrdinsky a racionálně, ale často (což je pochopitelné v nelichotivé situaci v které se lidstvo nachazí) jsou stavěni před nějaké extremní morální dilema, která často nemají řešení, které by se dalo označit alespoň za kompromis. Rovina pohrávající si s cylony, kteří povětšinou chtějí být jako lidé, ale zbaveni lidských slabostí je dalším silným opěrným bodem na kterém se bude moci dál stavět. Pro mě osobně poctivě natočená space opera s obrovským přesahem, která si pohrává s filosofickými tématy. Těším se na další rozvoj souboje monoteismus x polyteismus. Btw. finální epizoda první řady má neskutečně vygradovaný závěr. uvidím co dál... Po druhé sérii: Jestliže první série měla několik momentů, kdy jsem díky atmosféře musel zadržovat dech, tak druhá série jde ještě dál. Děj, logicky, navazuje na události z konce první série a staví zbytky lidstva a hlavně jejich vůdce před další zkoušku. První polovina série tak neustále graduje a my sledujeme strhující boj o přežití a záchranu lidské rasy, poté přichází mírné zklidnění, ale posledních pár epizod opět začíná nabírat dech a konech je opět prostě famózní a finále slibuje mocnou podívanou v sérii následující. Druhá série si naprosto dokonale pohrává s myšlenkou polidštění strojů a sociologické experimenty zacházejí do takových drobností jako schvalování černého trhu a podobně, kapitolou samou o sobě jsou zmanipulované volby, po nichž dochází k čistě demokratické výměně názorů. Hudba posouvá prožitek ze seriálu opět někam ještě výš než je snad možné. Chtěl bych toho říct tolik, ale prostě nemůžu, jestli sem po první sérii hodnotil na 5 tak teď teď zvedám tak o dvě, dvě a půl :)) Po třetí sérii: Scénáristé najednou jakoby mění směr a dostávají se postavám hluboko pod kůži, sledují jejich vnitřní pocity a utrpení a vůbec je mění k horšímu, což je vážně lákavé. Třetí série se mi zdála příliš roztahaná, ale pár dílů po útěku z New Capricy vše opět začíná nabírat rychlost přímo strašidelnou. Společnost se po New Caprice prostě změnila a s tím se nedá nic dělat, nádherně to popsal Apollo při své výpovědi u soudu. Nechápu jak se to scénáristům daří, ale skvěle navozují atmosféru beznadějnosti, dekadence a vnitřního rozkladu společnosti, nehledě na to, že je to skvěle navozeno i postupnou přeměnou vnějšku Galacticy, chválím, chválím. Možná mi vadí přílišné mystično a náboženské ladění, ale i to má ve výsledku své opodstatnění, takže sem ochoten se přes to jako ateista přenést. Co se týče samotného závěru třetí série, tak to je prostě největší mrda. Kombinace Dylanovy/Hendrixovy písně All Along The Watchtower v modernějším kabátku a děje je vážně ničivá. "Arm and load all nuclear weapons." Přidávám další dvě hvězdičky. Po čtvrté sérii (4.0 i 4.5) Univerzum Battlestar Galactica pokračuje v třetí sérií nastoleném trendu a dosáhlo neuvěřitelných rozměrů, čímž posunulu pojem TV seriál na vyšší úrověň. Snad nemá cenu zmiňovat ty geniálně promyšlené postavy, filosofický podtext, mezilidské vztahy, ovlivňování děje těmito věcmi a následné naroubování na společenská témata a současnost vůbec. Samotný závěr (současnost) je jen taková malinká třešnička na dortu... Teď už je to asi tak patnáct hvězdiček! "SO SAY WE ALL!" () (menej) (viac)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak… (viac)

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (viac)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (viac)