Hviezdna loď Galactica

• Česko Battlestar Galactica (viac)
USA / Veľká Británia, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (viac)

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán. Vesmírná loď Galactica v čele pronásledované flotily, která se po útoku Cylonů na lidské vesmírné kolonie vydává za novou nadějí a domovem - bájnou 13. kolonií zvanou Země. (berg.12)

Lum3n

Čím je Battlestar Galactica tak jedinečná? Těch důvodů je několik: 1. Nejedná se o prosté sci-fi, řeší se tu otázky demokracie, svobody, justice, víry, sociální otázky nebo úplně základní, kdo je ještě člověk a co vlastně činí člověka člověkem. Jedná se tedy asi o nejkomplexnější seriál, co jsem měl možnost sledovat. 2. Výborné obsazení, výběr a vývoj postav (komu jednu chvíli držíte palce, toho budete po pár dílech zatracovat) a skvělé herecké výkony. Každý si zde musí najít alespoň jednu postavu, která mu přiroste srdci (pro mě to byli obě Sharon; Athena i trochu kontroverzní Boomer), 3. Originální režie, skvělá ruční kamera a na poměry seriálu vyjímečné trikové zpacování. 4. McCrearyho hudba, která vyniká nejen nad seriálové poměry, ale jedná se o jeden z nejlepších soundtracků, co jsem slyšel. 5. Neprotahování seriálu do absurdní délky. Opravdu Tvůrcům BSG děkuji, že konec přišel dříve než mohl seriál začít výrazněji ztrácet na kvalitě. Samozřejmě jsou tu i zápory jako přílišná osudovost, slabší přelom 3. a 4. série. Přesto, pokud se vydáte s Galacticou na její pouť, tak budete litovat jen že toho, že musí jednou zkončit. ()

Alementina

1. serie: **** Start po 11.2.2013, konec po 18.2.2013 ... takže po tydnu sledování mohu říct, že vlastně nevím, co me na serialu fascinuje, moje rypava dusicka si porad rika, jak mi moc nedava smysl, kde vlastne jsou ubytovani lide z tech beznych letadel... tam prece nebyly kajuty atd.... no proste me zarazi tyto bezne veci.... Ale je to hezky mišmaš všeho... 2.serie:3,5* Dokoukano so 2.3. 21:20 Cim dal vic me rozčiluje spousta logickych nepresnosti ... pokud se vzpominky jednoho cylona kopiruji pouze opet do jednoho tela, jak je mozne, ze si Sharon, ktera byla na Caprice pamatovala veci, jak poprve nastoupila na Gallacticu, kdyz Sharon z Galacticy stale jeste zila (doklada to vzpominkami pri setkani s Karou) ... Trosku mimo mi prijde, jak na to, ze pouzivaji lide dvanacti kolonii temer identicky vsechno, co pouzivaji lide v roce 2004 ... ok, je to detail, tak proc maji pak takove detaily... jako jine karty a jinou nejznamejsi sportovni hru - "pyramidy" A stvou i ty klasicke filmarske chyby, kterych si jinak nevsimam... Sip, co si Kara odvazi z Capricy v ruce, ale pak ho ma v tom pouzdre, ze ktere ho vyndal ten hosik.... vitezny Korbel, ze ktereho udajne Kara pije .... ale nikdy predtim z neho nepila... 3. serie: 4* zaverecne casti sledovany na nocnich prejezdech v Thajsku. Dokoukano 31.3.2013 ve 20.52 v buse z Krabi do Bangkoku. Vubec nechapu, jak fungovali Baltarovi testy na Cylonech, vzdyt Šefa testoval.. Nejlepsi dil "Unfinished Business" 4. serie: 3,5* dokoukana 27.4. 22:30 Zvlastni konec, cele to s Karou a andely pro me bylo nesmyslne ... Strasne me to bavilo sledovat, ale ty logicke kyksy byly uz megavelke. ()

blackrain

Seriál, který od prvních dílů nasadil hodně vysokou laťku. Vysokou úroveň si udržel po celou dobu svého vysílání. Bezpochyby visuálně jeden z nejdokonalejších SF seriálů poslední doby. Mám pro SF seriály slabost, takže pro mě jednoznačně pět hvězd. Tenhle si je na stoprocent zaslouží. ()

BloodyVamp

Battlestar Galactica je v současnosti nejlepším scifi seriálem a jedním z nejlepších z přírůstků do mého nejoblíbenějšího žánru. Důvod je jednoznačný. Oproti jiným scifi seriálům pro masy (Stargate SG-1, Stargate Atlantis) je zde kladen důraz na postavy, které jsou podány nadmíru realisticky a mají nosnou psychologickou hloubku (někoho budete mít rádi, někoho nenávidět). Příbeh je tu komplexní, mytologie zajímavější než ve Stargate a vatových dílů minimum. Všechno v BSG má svou logiku, i filozoficko- religiozní motiv, táhnoucí se již od samotného začátku. Dále nelze než zaplesat nad vynikající roztřesenou kamerou, výbornými triky, výpravou, plastickými hereckými výkony, či excelentní hudbou Kanaďana Beara McRearyho, mixující etnickou hudbu s hudebním stylem západním. Hodnoceno po shlédnutí první série. ()

RAiken

Vynikající a atmosférický seriál. Nikdy bych neuvěřil, že mě může takhle chytnout "obyčejný" seriál. Můžete mi stoprocentně věřit, že všichni ti, kdo dali 3 a méně hvězdiček viděli maximálně 6 dílů... ()

Kaluž

Tlupa nesympatických až odporných hereckých výkonů má za zadkem robotické vetřelce a přitom jen stále řeší nějaké kokotiny. Neskutečně pitomé a nudné. Po první sérii to vzdávám a rozhodně nedoporučuji ani milovníkům sci-fi, protože tohle je ryzí brak. ()

scroochy

Sci-fi sice rád čtu, ale seriály mě neberou (Star Trek, Firefly, Stargate apod.) O to víc mě překvapila BSG. Neskutečně emotivní záležitost, skvěle zahraná, se slušnými efekty, perfektní hudbou, zajímavou kamerou a inteligentními scénáři. Absolutně famózní zážitek. Nebavil mě akorát začátek třetí sezóny. 90% // Po druhém zhlédnutí o 13 let později: Je to pořád pecka, obzvlášť první dvě série, kdy je to prostě správnej military sci-fi nářez. Pak to začne spadat moc do filozofování a náboženství, což je otrava a kvůli tomu stojí třetí série za pendrek (za zmínku stojí v podstatě jen Adamův manévr). Triky celkově dost zestárly, ale není to nic strašnýho. Každopádně Olmos/Adama je největší badass motherfucker a celý seriál posouvá o level výš. 70% ()

Helo

3x jsem to celý viděl od začátku do konce a ještě mnohokrát uvidím, protože lepší sci-fi seriál jsem prostě nikdy neviděl a asi ani neuvidím. Vizuálně je to koukatelný i po těch patnácti letech a spojením geniální hudby a obrazu to nemá konkurenci ani po těch patnácti letech. Postavy, zápletky, témata, přesahy, povědomost a značná realističnost... So say we all! ()

Damiel

99,99999 % - Dokonalost sama. Hltal jsem každý nový díl. Jediná výtka ke scenáristům za Starbuck - její tajemná postava byla tak hezky rozehraná a tak lacině zahozená na konci... aspoň naznačit to chtělo! Ale fakt je ten, že jsem o tom pak přemýšlel asi dva týdny :) ()

Easykk

Nikdy jsem neviděl nic fantastičtějšího, promyšlenějšího a dokonalejšího než je Battlestar Galactica, to co se Vám během čtyř sérií odehraje před očima je nekompromisně nejlepší sci-fi, thriller, drama a příběh, které kdy páni scénáristé stvořili. Velký dík a sbohem Galactico, budu na Tebe navždy vzpomínat, strávil jsem s Tebou úžasné tři roky života (ano natahoval jsem sledování tak jak to jen šlo, protože dobrého má být vždy pomálu). ()

Aiax

Až v druhé půli seriálu jsem si uvědomil, že "nestartrekovský" neepizodický charakter, který zpočátku působil tak impozantně, má v dnešní "natahovací" době jednu velkou nevýhodu. Ukázal to Lost, ukázal to Prison Break, a Battlestar Galactica je jen další obětí svého úspěchu. Metapříběh totiž tvůrci po zmerčení vysokých ratingů začali natahovat a ředit a zase natahovat, až jim nakonec zbyla jen nemastná neslaná polívka plná zbytečných dílů a nudných podepizod. S diváky těchto donekonečna šponovaných seiálů je to jako s oním slavným sci-fi námětem generační lodi - cestující se v takové plavidle narodí, rozmnoží a umřou a za několik pokolení už nikdo neví, kam, odkud a proč se vlastně letí. Z původních pěti hvězd klesám na tři, a to ještě jen z vrozené dobroty. ()

FilmFan24

Po pilotní miniserii neméně kvaltiní pokračování!. Lidé stvořili roboty - Cylony a ti se vymknou kontrole. Nic neobvyklého v rámci žánru, ale...Přesná charakterizace postav, zajímavé vztahy a situace vyžadující krajní řešení, co si přát víc? ()

dawe04

Tvůrcům Galacticy se nejen podařilo kvalitativně navázat na úvodní minisérii, ale také ji předčít. Jednotlivé díly dávají větší prostor na vytváření mytologie a historie lidí 12 kolonií, rozvíjení příběhu a budování charakterů hlavních hrdinů. To, v čem Galactica o půlku Eiffelovy věže překonává ostatní sci-fi produkci, je bezesporu reálně vykreslený svět, lidské postavy a opravdové překážky na cestě za obnovením lidstva. Každá z postav je svým způsobem zachránce i mrcha, černobílost není ve světě Galacticy vítaná. Sympatický kapitán Adama vs. stejně sympatická prezidentka Roslin - to napětí při řešení problému mezi němi je neuvěřitelně opravdové. Stejně tak jsem si zvykl na zpočátku rozpačitou "chlapovitost" Starbuck, začal fandit chudince Boomer a dovolil úžasné Number Six se procházet v mých nočních fantaziích. Svízele provázející flotilu jako nedostatek vody, paliva, ohrožení Cylony, vzbouření na věznici, infiltrace - tak opravdové a tak strhující. Galactica patří mezi špičku současné televizní tvorby a to nejen v oblasti sci-fi. PRVNÍ SEZÓNA: 90% - Výborná první polovina, v závěru trošku drhne roztahaností linky na Caprice a nepřiměřeným chováním některých postav. ()

Brennos

Hodnocení pro cca první dvě série. Seriál i nadále vyloženě neztrácí dech a nabízí množství zajímavých momentů. Člověk se ale nemůže zbavit dojmu, že jde o příliš nastavovanou kaši jen oddalující závěrečné "odhalení". (9/2008) ()

Ignus.cz

Bezkonkurenční sci-fi seriál, který si na nic nehraje. Fenomenální příběh, špičkové efekty, dech beroucí scény, detailně propracovaný a pečlivě promyslený. Tento seriál mi naprosto vytřel zrak, zážitek u Battlestar Galactika je neopakovatelný a těžko napodobitelný. Nejlepší sezónou pro mně určitě byla ta třetí - uvěznění kolonie v koncentračním táboře....So say we all... ()

higuain

Pro neznalé seriálu: bacha na spoilery. S1: Zatím lepší 4*. Kvalitu pilotu si to v řadě epizodách udržuje, jen některé podzápletky se příliš natahují. To je sice u seriálu normální, bohužel BSG nemá dostatek opravdu sympatických postav, aby si mohl dovolit přešlapovat na místě. Třeba Baltar je snesitelný jen proto, že ve většině scén s ním se vyskytuje i Tricia Helfer, jejíž postava je jediná, které bych chtěl v seriálu víc. S2: Druhá řada nabízí mimo jiné výborně vygradované finále, které seriál konečně posunulo trochu razantněji o kus dál a na další sérii navnadilo minimálně stejně silně jako se to před dvěma sériemi povedlo pilotnímu filmu. S3: Možná by to těch 5* atakovalo, kdyby se nekladl až moc velký důraz na náboženství a mýty a kdyby některé zvraty nepůsobily dojem, že scénář píše banda vyhulenců - protože jinak je scénář nadále jedním z hlavních plusů BSG, bohužel někdy tvůrcům tak trochu ujede ruka. S4: Celkově nejslabší řada seriálu, i když je to pořád kvalitní sci-fi. A finále? To mě docela zklamalo. Příliš zmatené s nesmyslným jednáním postav, navíc prazvláštně zakončené. Vlastně se mi na něm líbila pouze úplně poslední scéna, která aspoň pobavila. _____ Suma sumárum, výborný seriál až na to náboženství. Ty kecy o osudu, poslání, vyššímu smyslu všeho dění, to může bavit jen nábožensky ujetý národy, kam se bohužel řadí i Američani. Ve sci-fi to není zas tak neběžnou věcí, BSG však vynikala v tom, jak realisticky dokázala vykreslovat vývoj smyšlené společnosti na vesmírné flotile na úprku. Ne nadarmo patří proces s Baltarem k jedné z nejlepších částí seriálu - protože jakmile se začala řešit politika, právo a morálka, scénář měl víc smyslu, než kdejaký Oscarový biják, co dostane nominaci jen proto, že se k něčemu vyjadřuje. O to nepatřičněji pak působila závěrečná zápletka se Cylonskou mytologií Final Five, osudu Kary a tak dále. Většinou to nedává moc smysl, nehledě na to, že samotný výběr oné pětky je jen ironickým úšklebkem scénáristů (Tigh, Tyrol a Anders, hlavní protagonisté vzbouřeneckého hnutí na Nové Caprice, no proč ne, že jo). Pilot má oproti seriálu výhodu, že všechny tyhle prapodivné výplody tvůrčí fantazie neobsahuje a je jen plnokrevnou inteligentní space operou, kde jednání postav naopak dává smysl a celé to působí stylem "takhle nějak by to mohlo vypadat, kdyby". Seriál se toho dlouhou dobu a v mnoha podzápletkách celkem srdnatě drží, k dokonalosti mu však chybí dost, abych nešel nad 4*. ()

Petfruf

Občas vata i zajímavé filozofování, ale především spousta napětí v perfektním sci-fi hávu... Ambientní hudba Gibbse a McCrearyho je třešničkou na dortu. ()

Sheldra

Pilot byl odvaz a seriál na tom není o nic hůř, i když se tvůrcům nedaří držet všechny díly na stejně vysoké úrovni. Co se týče napětí, je tu střídavě oblačno, někdy se trochu moc piplají v traumatech postav, ale na druhou stranu, je to přece příběh lidí, kterým někdo zničil domov (co domov, planetu!), ne? Psychologie k tomu tak nějak patří (druhou možností je idiotský akčňák o pomstě, ale těch je i tak až dost, takže ne, díky). Čím se pro mě tenhle seriál vyčleňuje, je jeho hlavní myšlenka: lidskou rasu zničilo to, co sama stvořila. Tahle výstraha mi trochu připomíná Terminátora, pro kterého mám obzvláštní slabost. A musím uznat, že v Galactice se s tím na Amíky zrovna nepářou: postavy musí dělat rozhodnutí, v jejichž důsledku někdy zařve spousta lidí (včetně těch robátek), a atmosféra je postupně čím dál schizoidnější - vždyť cylonem může mýt kdokoli. Docela by mě nadchlo, kdyby se ukázalo, že mezi plecháče patří i velký sympaťák Adama senior... Zároveň není cylon jako cylon - některým fandím víc než lidem, kteří tu často nejsou zrovna za klaďáky. No zkrátka to není černobílý. A ta hudba, to je prostě klasa! Edit po finishi: jestli byla první a druhá série nejlepší scifárna, tak trojka a čtyřka to spolehlivě dotáhly na nejlepší seriál všech dob. U posledního dílu jsem bulila, že musím své drahé hrdiny kiss goodbye - sbohem, Galactico, odešla jsi stylově! ()

Fanucci

Napínavý a zajímavý seriál, který není klasickým sci-fi. Zabývá se i politickou situací, podsvětím a dalšími aspekty života občanů vesmírné flotily. Efekty a skvělé vesmírné zoomy na bojové akce jsou také velmi věrohodné (jaký to rozdíl např. oproti mimořádně uměle působicímu Farscape). Doporučuji! ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak… (viac)

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (viac)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (viac)