Hviezdna loď Galactica

• Česko Battlestar Galactica (viac)
USA / Veľká Británia, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (viac)

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán. Vesmírná loď Galactica v čele pronásledované flotily, která se po útoku Cylonů na lidské vesmírné kolonie vydává za novou nadějí a domovem - bájnou 13. kolonií zvanou Země. (berg.12)

TONYNKO

1.séria- Pochopil som že to čo ukázal Pilot bol ozaj len predrkm a hlavné jedlo je úžasné. Je až neuveritelne ako má serál do detailu premyslenú mytologiu, a jak krásne pracuje s morálnymi témami ako politika, náboženstvo atd. Ani u jedného dielu som sa nenudil. A takisto je všetko realistické. Tým nemyslím Cylonov alebo také niečo ale napr. to že ludia by mali byť radi že sú na žive ale hádajú sa kvoli politickým volbám. To je proste ako keby som tam videl normálnych ludí. Postavy sú väčšinou sympatické a každá ma premyslený príbeh ktorý baví. Záverečný cliffhanger bol docela nečakaný a ja sa teším na 2.sériu ako na Vianoce :-D. Poctivých 10/10. 2.séria- Prvý diel je nuda pri ktorej som pozeral na hodinky a čudoval sa čo za seriál to pozerám. Dalšie tiež židna sláva a až niekde pri dvojdiele Home to začalo byť zaujímavé. A od príchodu Battlestar Pegasus je to BOMBA. Admiaralka Ciane je strašný záporák ale aj tak ju nemusel odrovnať tak skoro. Dalšie skôr epizodne diely boli akoktoré. Niektoré ma úplne odrovnali, niektoré boli len dobré ( ale nikdy nie taká nuda ako prvá polovica ). Za zmienku stojí že až pri 2.sérii som začal pociťovať to čo niektorí už v prvej. Postavy sú strašne rozporuplné. Počas druhej sérii fandím každý diel niekomu inému, postavu ktorej v jednom diely fandím a v dalšom hned na to jej prajem smrť. A nehovoriac o tom že začínam fandit Cylonom ( no tak nech mi nikdo nehovorí že som jediný ). No a finále mi privodilo infarktový stav. Takto prevrátiť jeden seriál behom 20 minút to chce medailu. Koniec vychytali. 3.séria musí byť najlepšia. Je tu velký potenciál ( Nová Caprica, tyrania Cylonov, zmenené postavy ). Hlavne za finále 9/10. 3.séria- MASAKER ! Dej na Novej Caprice je zatial to najlepšie čo BSG ukázala. Tyrania Cylonov donútila ludí robiť zúfalé činy ( najviac to postihne Tigha ) a mnohí zahynú. Exodus je potom epické a dôstojné završenie tohoto príbehu. Dalej sa vydáme preskúmať ako Cyloni vlastne fungujú na Baseship. Cyloni sú vlastne není taký dokonalý ako sa prezentujú. Najviac sa mi páči ale línia s poslednými piatimi Cylonmi. Kdo to vlastne je sa dozvieme vo finále ktoré bolo tuším ešte lepšie ako minule. No a na tých štyroch odhalených som čumel a nechápal. O týchto postavách by ste si ani vo sne nepomysleli že sú Cyloni a ja sa teším ako sa s tým vyrovnajú. Zatial najlepšia séria. 10/10. 4.séria- V porovnaní s úvodným filmo ako keby iný seriál. Dosť sa pridalo mysteriozna, osudovosti a v druhej polovici zúfalosti. Všetko je krásne zamotané a mám pocit že narozdiel od Lostu Galactica vysvetlí čo sa bude dať. Postavy sú niekym úplne iným než boli na začiatku a pána Baltara som mal svojím spôsobom rád ale to čo teraz predvádza sa dá nazvať iba jedným slovom: svinstvo. Každého jedného člena poslednej petice som na začiatku neznášal a teraz sú to moje oblúbené postavy. A som rád že sa vyjasnilo ktorej strane má divák fandit ( nemyslím že sa najde niekto kdo bude fandiť jednotke,štvorke, päťke a Boomer ). V epizode Revelations to vypadalo že najhoršie je za nami ale ono to najhoršie je pred nami. V druhej polovici vládne beznádej kvôli tomu čo sa stalo na Zemi a to je úplne najsilnejšia časť seriálu. Dvojdiel so vzburou je najlepším dvojdielom a som zvedavý ako to dopadne v dvoj a pol hodinovom finále a aká bude konečná pointa. 10/10 Finále Daybreak ( videné ako 2 a pol hodinový film čiže všetký 3 časti plus delete scenes )- Najlepšie finále seriálu. Zo začiatku zaujme flashbackmi a opúštaním Galacticy. Dalej seriál postupne zodpovedá na otázky. Síce nie všetký budú úplne zodpovedané ale väčšina ano a tú menšinu som si ja osobne bez problemov domyslel ( napr. čo je Starbuck zač je jasné jak facka ). Najlepší moment bol SPOILER!!!!!!!!!! ked posádka došla k našej Zemi KONIEC SPOILERU!!!!!!!!!! to ma teda dosť mrazilo. Epilog fakt podarený a celá pointa nečakaná. Asi najlepší diel celého seriálu. 10/10 () (menej) (viac)

stability

Rád by som dal 5*, ale objektívne, nemôžem. Ináč vynikajúci seriál, ktorý degradovali naozaj zlé diely. Mal som dojem, že tvorcovia akoby za každú cenu chceli dať každej sérii 20 dielov. Ako to vystihol "Subjektiv" do sci-fi sa mi naozaj nehodí politika, problémy rasizmu, komunizmu, náboženstva či terorizmu. Možno tak okrajovo, ale tu sa tomu venovalo veľa času. Ale to nič nemení na fakte, že podľa mňa sa jedná o jeden z najlepších sci-fi seriálov. ()

redme

,, Bůh má pro všechny plán. Neříkej mu tak, víš, že to nemá rádo, když to tak nazýváš . " Jeden z nejlepších seriálů, občas trochu víc nábožných keců, ale to vyrovná zbytek děje. ()

Wolfchant odpad!

Vím že tenhle seriál je už starý 10 let ja se k němu dostal až nyní a to je že jsem viděl jak ho tu každej chválí dokonce někdo tu napsal že to je extáze.Já po s hlédnutí pilotního filmu a 3 dílech 1 řady bych to na extázy neviděl viděl jsem dost seriálu abych odhadl kdo je hlavní hrdina a podobně ale tady nějak poříd tápám herci tu jsou nevýrazní a někdy až nudní zatím musím říct že je to spíš ukecané než akční.Natočené to není špatně ale myslím že lidi co tohle natáčeli vubec nevěděli co s toho bude a jako že lidstvo napadnou roboti tak tohle už zmínil Čapek v RUR a když někdo řekne že BG strčí do kapsy hravě třeba Startrek nebo hvězdnou branu tak to už fakt nepobírám.Myslím že tenhle seriál se moc přecenuje ale zatím je tu nuda ale ty dvě hvězdy si to asi zalouží max tři ale na víc to rozhodně nemá jen bych chtěl dodat nebýt serialu Hvězná brana a Startrek tak by možná tahle nuda ani nevznikla PS:jen dodám že po zhlédnutí 2 řad je film pořád nudný jak nazačátku takže ty 2 hvězdy co jsem dal si nezaslouží ani to je to odpad a nechápu lidi kterým se to líbí ()

scottt1

1. seria - 100% 2. seria 95% 3. seria 65% 4. seria 80% celkovo - 85% Cim viac som sa blizil ku koncu, tym viac sa mi niektore postavy hnusili. Esteze to par postav zachranilo ako su Starbuck, Hello, Athena a osmicky na cele s Capricou. To co predviedli v 4. serii s Gaius Balttarom je nehorazne. Tak isto si mohli odpustit tie nabozenske blbosti. Ale i cez toto, to bol vynikajuci serial a nelutujem, ze som si ho pozrel. ()

stargate17

Tak tohle je něco. Nejenže se jedná o pěknej sci-fi seriál, ono se taky jedná o uvěřitelnej sci-fi seriál. Právě těch víc dějových rovin dávají Galactice šmrnc. Někdo bude fascinován vesmírnými bitvami, někdo přestřelkami, někdo vývojem postav, někdo sexem... Každej si zkrátka něco najde. Rozhodně jeden z nejlepších seriálů vůbec. A taky musím zmínit tu úžasnou scénu ve druhé sérii, když se nějaký důstojník pokoušel zlomit Cylona Sharon tím, že ji znásilní. Wow. Tahle scéna ve mně dokázala vyvolat skutečnou nenávist vůči zmíněnému důstojníkovi, skutečně jsem se Sharon soucítil (a to i v dalších momentech). Takových seriálů moc není, aby ve mně zvládly vytvořit emoce, většinou děj sleduji chladně a bez osobního prožitku. To dává seriálu velikánské plus. ()

StarFsh

Aj keď sa Moore, Olmos a zbytok snažili, ako mohli, výsledok je dosť rozporuplný. Za to zrejme môže samotná originálna predloha. Koho môžu zaujímať tajné židovské sny, zasadené do budúcnosti o tom, že sa to pred 2000 rokmi zvrtlo a oni dokázali nakopať prdel Rímanom (viď moja recenzia na pôvodný seriál)? Aj keď sa Moore maximálne snažil seriál oprostiť od tohoto židovského balastu, niečo tam z pôvodných vecí predsa len musel nechať. A toto je hlavná nevýhoda remakov. Asi by lepšie spravil, keby vymyslel niečo iné, niečo nové a nesnažil sa iba vylepšiť niečo, čo ani v origináli nestálo za moc. Táto sci-fi história vzniku štátu Izrael je proste len za 3.5* ()

Sadova302b50

Pro mě docela zklamání, seriál má zajímavý námět, ale jeho postupné rozvedení mi nepřišlo zrovna povedené, postupem času se totiž množily horší díly, balily se do scenáristické vaty a na seriál se pak rezignovalo i z pozice filmařského řemesla. Proto za mě jenom lehký nadprůměr. 58% ()

Jimclark

Velkolepé vesmírné bitvy, úklady, politikaření i romantika, vše v jednom se tu odehrává ve skvěle vykreslené atmosféře. Málokdy se mi stane, že si při sledování přeju stát členem nějaké seriálové rodiny, ale tady jsem se už od prvních dílů přistihl, že bych si přál být tam s nimi. A na rozdíl od jiných skvěle rozjetých sci-fi seriálů se jim ta příběhová sága podařila i důstojně dokončit, i když posledních pár dílu už, pravda, trochu drhlo, jakoby tvůrci nevěděli jak z toho ven. Ale povedlo se a odměnou za trpělivost je překvapivé odhalení na samotném konci. Mohlo by to být ještě lepší? Pro fanoušky žánru opravdu jen stěží. 100%. ()

daetoxx

Pravě jsem jí dokoukal a jo byl to jeden z nejlepších scifi-seriálů vůbec ... :-). Já jsem obrovský fanoušek SG sérií, proto to pro mě bylo tvrdé sousto, hlavně na začátku, ale nakonec jsem nasedl na Galacticu a hnal se do nekončícího víru zábavy. Přiznávám, že jsem měl krizi a na pár týdnů přestal, pak opět sledoval, pak opět přestal, ale máme čtvrt roku a je to za mnou. Osobně to beru jak dosti povedené, ale místy zdlouhavé dílo. Bylo zde spousta zbytečných dějových linií kdy mohl jít děj kupředu, no ale proč se ohánět za chybami, když tady máme vynést hlavně ty klady. Ta psychická nevyrovnanost a touha dozvědět se jak tahle spanilá jízda skončí je asi největším PLUSEM tohohle seriálů a pokud máte za sebou minimálně 1.serii, tak to zrkátka dokoukat musíte, protože odpovědi dostanete až v té 4. ///////////////////////// 1. série - 90% 2. série - 90% 3. série - 80% 4. série - 90% ()

stret

V odrážkach. Občas nelogické alebo nepochopené. Občas zbytočne naťahované. Výborné obsadenie mnohých postáv Sackhoff, ..... Veľmi zlé obsadenie - McDonell, svoju rolu neutiahla, iritovala 4 série. Príjemné prekvapenie modelka Tricia Helfer. Bez nej by ten seriál stratil podstatnú časť svojej kvality. Som si istý, že keď chválim Triciu Helfer, že je v tom zapojený aj mozog. Postava Gayusa Baltara sa krásne vyvíjala rozhodne nebola tak negatívna, ako by sa zdalo. Obsadenie komandéra Adamu geniálne, aj keď sa ani táto postava nevyhla slabým chvíľkam. Cyloni a ich posadnutie náboženstvom sú kladom a záporom zároveň. Vzťah ľudí a cylonov bol priestorom na otázky a mohol sa zdať nelogický a kontraproduktívny. Hlavná misia - nájdenie Zeme - takisto. Nezodpovedanie niektorých otázok je v prijateľnom rozsahu. Pre fanúšika scif-fi rozhodne stojí za pozretie. ()

Pcermis

Pro mne jako milovníka Sci-fi dost zklamání. Nebýt 2 a 3 série ale 2 a 3 série úplně o ho*ně. Zabijeme Baltara nebo ne. Je to boží vůle nebo ne. Mám se stou vyspat nebo ne a co když s tebou mám dítě do toho ještě ten náboženský fanatismus ne děkuji takhle si přestavuji spíše ordinaci v růžové zahradě ve vesmíru než jeden z nejlepších Sci-fi seriálu 1 a 4 serie docela šli ale zbytek je totální šmíra. ()

susilson

V rámci sci-fi seriálů pro mě osobně the best off. Hvězdná brána, Star Trek... nic z toho mě nikdy nechytlo, BSG jsem "zhltal" komplet za necelý dva týdny. parádní příběh plný zvratů, nutí vás zamýšlet se. výborně prokreslený charaktery, hlavně Starbuck, Helo, Baltar, Tigh. Jen ten konec mě moc neuspokojil a přinesl víc otázek, než odpovědí..... :-) ()

Mariooo

Za mne jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec. Dvanáct lidských kolonií (pojmenovaných podle znamení zvěrokruhu) a další kolonie napadnou cyloni – stroje vytvořené lidmi, které se vyvinuli natolik, že vypadají jako lidé (celkem 12 modelů z nichž jeden v seriálu nikdy nebyl) a vzbouřili se. Zbylo jen několik vesmírných lodí v čele se zastaralou Battlestar Galacticou, které se vydávají hledat nový domov – planetu Zemi. V průběhu sérií se postupně odkrývá identita jednotlivých lidských modelů, seriál eskaluje v bitvy mezi lidmi a cylony protkané chvilkovými příměřími, ale najdou se i méně záživné díly, kde se řeší politika. V počátku si oblíbíte nějakého hrdinu, jehož chování o pár dílů později nemůžete ani vystát. Konec seriálu je také fenomenální, poté, co nalezli Zemi zpustošenou, objevila se ve spolupráci se cylony nová, modrá planeta... ()

modrapapaja

"BSG byla nejvíce přeceňovaným seriálem v historii sci-fi. Velmi špatný scenář a režie. Přiliš mnoho vnitřní nekonzistence, přiliš mnoho nesmyslných rozhoduntí s cílem udržet hlavní postavy naživu, příliš mnoho nesmyslných rozhodnutí jen pro pohánění příběhu daným směrem. Postavy se v 90 % případů prostě nechovaly racionálně." Úvodní film : 5/5. První série: 4/5. První půlka druhé série: 3/5. Druhá půlka druhé série: 2/5. Třetí série: nudná a přebytečná: odpad! Čtvrtá série: mínus 1/5 - abominace kombinovaná s útokem na diváky. Trest od tvůrců seriálu. Průměr: lehce nad 1 hvězdičku. Celkový dojem je bohužel pokažen nudnou 3. a naprosto katastrofální čtvrtou sérii, která przní většinu "děje" a "vývoje" postav. Navíc v jejím průběhu upadla filmařská kvalita, včetně CGI, která má výrazně horší úroveň než na začátku seriálu (2004 -> 2009). Toto pravděpodobně nastalo vlivem nízké sledovanosti 2. poloviny 2. řady a katastrofálně nízké sledovanosti 3. a 4. řady a následného rozpočtu. Navíc je na hercích vidět od 3. série odpor k hraní nesmyslů. Battlestar Galactica patří k seriálům s rapidně a výrazně klesající kvalitou. Úvodní film (minisérie) byl v rámci tehdejší relativně nízkorozpočtové televizní produkce téměř zázrakem. Rozhodně si zaslouží 5 hvězdiček. První díl Galacticy pak navazuje na konec úvodního filmu, opět velmi kvalitní 5/5. Vyhrál rovněž řadu ocenění. Zbytek první série si zasluhuje 4 hvězdičky. Objevují se v ní místy nedodělky ve scénáři, např. nesmyslně protahované pronásledování Hela a cylonky č. 8 na Caprice, které je nakonec nezdařile vypointované. Některé linie si pak musí/musely vysloužit okamžité rozuzlení na začátku druhé série (např. pilotování raideru od Starbuck a její vyžádání si Leobenem, tj. dlouhé nastiňování její možné cylonské povahy, které nakonec nikam nevede). Seriálu zatím v 1. řadě nechybí skutečná úmrtí, nahota, skutečně násilí, důsledky jednání a rozhodnutí postav. Člověk si myslí, že ty následky přijdou v dalších sériích. Ne, nepřijde nic. S příchodem 2. série začíná strmý pád ve kvalitě, zapříčinění nedostatkem talentu a vize Rona Moora, nesmyslným natahováním příběhových linií s množením nadbytečných záhad, zbytečným prodloužením délky sérií ze 13 dílů na 20 a zároveň nenavýšením rozpočtu. To vedlo k omezení počtů lokací natáčení a množství nových hlavních postav. Za zmínku stojí kvalitní trilogie s Pegasem uprostřed série. Definitivní pád do brakovitosti nastal v závěrečném dvojdílu 2. série, kdy chování postav přestalo vykazovat elementární znaky logiky, a to jak v rámci obecné logiky, tak i logiky seriálové. Děj se zcela a nenapravitelně rozpadl. Už v průběhu druhé série se začaly vyskytovat různá klišé (postavy vystavené jisté smrti a opakovaně, nepravděpodobně zachraňovány). Tady klišé a nesmysly zaplnily 90 % každé epizody. Mluvíme tu o robotické armádě, co vystřílela miliardy lidí za pár dní, ale nedokáže udržet pořádek ve skupině 50 000 zbídačených lidí. Lidské modely nenapadne řádné odměňovat kolaboranty apod., všechny je drží ve stanech a v blátě. Přitom radiace na Koloniích už odpadla a nedotčených měst je tam dost. Mluvíme tu o náhodném objevu super-zbraně proti Cylonům,, kde náš hrdina toto zavrhne po zvážení, že by lidé byli stejní jako Cyloni.... Cyloni předtím vyvraždili celé lidstvo a stále je šance, že dorazí ten zbytek....Celá bitva u Nové Capricy je těžkým nesmyslem. Zbytek série plní nesmyslné záhady a těžké vztahové melodrama. Loď si začne zpívat a vrzat. Minisérie fungovala proto, že tam nebyly postavy ale archetypy. Tady si vytvořili postavy a díl od dílu měnili jejich základní osobnost, takže nakonec nebyl s kým a s čím se identifikovat. Tato řada neměla příběh ani postavy. A ani atmosféru. Čtvrtá série je katastrofa. Scénář byl špatný už v poslední sérii, ale tady dostala těžkou ránu filmařská kvalita. Všude olej jak v nějaké pornu (asi na Galactice moc topili), CGI šla zcela do háje, nasvícení scén taky dostalo zabrat. Z Cylonů udělali totální idioty. A plán Cylonů? Možná ho nějaký měli, scénáristé evidentně ne. Tohle vše se projevilo i na sledovanosti. První episody měly Nielsenův rating kolem 2,5 a přitáhly pozornost i mainstreamového tisku, mělo to na poměry stanice Sci-FI obrovskou reklamu. Do poloviny 2. sezóny si toto veledílo udrželo 2,0. Pak to ve shodě s výše uvedeným hodnocením začalo rychle padat. Třetí sezóna rychle spadla na 1,5 a pak se začaly hodnoty pohybovat kolem 1,3 .. poslední epizody dostaly přibližně 1,2. Ron Moore pochopitelně začal cupitat a vykládat bláboly o tom, jak si mezi 2. a 3. sezónou všichni fanoušci bleskově pořídili internet spolu s nahráváním a tak se nezapočítávali do ratingů. Realitou bylo pochopitelně to, že ty bláboly od poloviny 2. řady nikdo nechtěl vidět. Škoda dobrého námětu. () (menej) (viac)

Hirogen

Osobně nechápu, jak si můžou dát tvůrci seriálů obecně s něčím práci a něco odfláknout. Jak může někdo udělat sci-fi s tím, že se bavíme o společnosti, která umí mezihvězdné lety, umí vyrobit loď, která cestuje pomocí skoků v prostoru díky pohonu FTL a po městech jezdí auta na benzín, nejnadanější vědec jezdí v limuzíně z osmdesátých let. To jim došla fantazie. Na konci seriálu jsou záběry na stejné město ze současnosti na Zemi a nám, pozemšťanům, mezihvězdné lodě nedopřáli... Nebo se bavíme o technologiích velice vyspělých a střílí po sobě atomovkama? A v těch vyspělých technologiích lítají v plechovkách s ovládáním z dob letounů ze studené války na Zemi? Co ten debilní závěr, kdy pomalu nikdo nevěděl, kdo je vlastně kdo? A kde se tam najednou vzal ten Matrix? Některé věci jsou super, ale spousta naprosto nedomyšlených a nedodělaných... A absolutně tam nepasuje náboženský podtext. V porovnání s Vulkánci, nebo s Klingony, kde to dávalo nějakou návaznost, to tady nemá žádný smysl. Za mně úplná kravina. A to mám sc-ifi rád. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak… (viac)

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (viac)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (viac)