Star Trek VIII: Prvý kontakt

• Česko Star Trek VIII: První kontakt (viac)

Bitva o záchranu budoucnosti začala. Americký film na motivy slavného seriálu.  V pořadí osmý film (a druhý s posádkou Nové generace), nazvaný Star Trek: První kontakt (1996), patří bezesporu v sérii k těm nejlepším. V něm posádka hvězdné lodi Enterprise, vedená kapitánem Picardem (Patrick Stewart), podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy. Vedle neohrožené posádky Enterprise hrají důležitou roli v příběhu excentrický vynálezce nadsvětelného pohonu Zefram Cochrane (James Cromwell) a jeho černošská spolupracovnice Lily (Alfre Woodardová). (oficiálny text distribútora)

Martrix

Všechny atributy Star Trek New Generation byli naplněny. Tzn. standardně dobré trekee triky, úsměvné hlášky, scénář zaměřený převážně na dějovou linku, bez bližšího zkoumání charakteru postav a jasně nalinkovanými vztahy mezi hrdiny. Prostě vše, jak už jsme zvyklí. Z tohoto pohledu musí být fanoušci spokojeni. Borgové jsou víc než obstojní protivníci a pokud by se náhodou někdo chtěl pozastavovat nad tuctem nelogičností, tvůrci nám je jako vždy pohotově vysvětlí např. oznámením, že Enterprise byla skryta za měsícem :o) Jo, jo, Star Trek je fenomén. Rozumím tomu, že na pokusy o prohloubení a zrealizovatění trekee světa, ještě nenastal v roce 1996 ten správný čas, ale i tak je zvláštní poslouchat, s jakým klidem se v Prvním kontaktu konstatuje, že je půl posádky mrtvé a sledovat totální absenci jakýchkoliv emocí, i když jde o člena můstku. Také zamrzí vcelku odbytý první kontakt lidstva s ušouny, eee, tedy vlastně ufouny. Hold nejsem zarytý fanoušek, takže jsem si musel rýpnout. Jinak je První kontakt nenudící a důstojné pokračování seriálu a jeden z lepších celovečeráků. 80% ()

pakobylka

----- "Kumulace bohatství už není hnací silou naší společnosti." ----- Musím přiznat, že celosvětová (!) ekonomika fungující na jiných nežli "tržních" principech je pro mě tím nejfantastičtějším sci-fi prvkem ... kam se za takovým pozoruhodným úkazem hrabe cestování v čase - nebo Borgové. Leč zápletka je převelice zajímavá a její provedení nadmíru přitažlivé - jako bych cítila závan svěžího větru, který provází starou dobrou Enterprise a její posádku. ()

BoXBe

Star Trek: První kontakt na mě působil až příliš seriálově a lacině. Navíc i v roce 1996 se točily mnohem působivější snímky. Příběh ST8 se dal zvládnout v jedné epizodě v TV. Aspoň, že ten Abrams se už poučil. ()

WolfR

První kontakt je tím nejlepším Star Trek filmem, kdy je Enterprise pod velením kapitána Picarda. Borgové a cestování v čase tomu dodali patřičnou šťávu a vlastně prostředí a efekty byly moc pěkné. Přesto si nemůžu pomoct, ale mě prostě tenhle velký humbuk okolo Star Treku minul, 3 hvězdy. ()

mortak

Konečně je pryč televizní výprava. A ač je osmička silně neoriginální, co se týče jednotlivých motivů, celé je to namixované velmi zručně, a Alice Krige je zlosynka jedna báseň. ()

Thorn

Toto je dle mého názoru jednoznačně ten nejlepší film z celé série Star Trek. Už jen ta zápletka je naprosto skvělá. Borgové, největší nepřátelé Federace se náhle rozhodli zaútočit přímo na Zemi. Jejich pravý záměr je však ve skutečnosti ještě mnohem zlověstnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Vesmírná loď Enterprise se tak ocitá ve smrtícím obležení, ze kterého by tentokrát možná nemusela vyváznout. Kromě toho dojde také k cestě časem, jež by mohla všechno nenávratně změnit. K tomu všemu ještě přičtěme strhující napětí a místy vskutku až mrazivou atmosféru. Ve výsledku tu pak máme naprosto úžasné sci-fi a neuvěřitelně zábavnou podívanou, která je nejen správně akční, ale díky analogii s Bílou velrybou také patřičně hlubokomyslná. Borgové byli vždycky tím nejnebezpečnějším a zároveň nejzajímavějším nepřítelem z celého seriálu, takže vůbec není divu, že tento díl tak zabodoval. Režie se tentokrát ujal Jonathan Frakes, který dlouhá léta rovněž ztvárňoval komandéra Willa Rikera. Byla to určitě správná volba, protože tento snímek nabízí divákům fenomén Star Trek z úplně nového úhlu v mnohem atraktivnějším a modernějším pojetí. První kontakt je navíc jedním z těch několika málo startrekovských filmů, které vůbec nezestárly a jsou z diváckého hlediska stejně úchvatné i v dnešní době. Musím poukázat také na to, že První kontakt nemá ani jedno jediné hluché místo a od začátku až dokonce se žene takovým tempem, že je z toho divák doslova až přimrazený. Pro fanouška Star Treku je tohle zkrátka splněný sen a pro běžného diváka, který tuto sérii příliš nemusí, je to pravděpodobně ten nejvhodnější a nejpřístupnější díl. Kromě skvělého děje, efektů a hudby musím samozřejmě vyzdvihnout také herecké výkony. Patrick Stewart je zkrátka jedinečný. Velmi působivá byla také Alice Krige jako královna Borgů. Kromě toho mě pak pobavil James Cromwell jako poněkud svérázný Zefram Cochrane. Celkově se tedy jedná o naprosto vynikající sci-fi film, který všem vřele doporučuji. ()

tom88

Veľmi silná, možno najlepšia časť Star Trekov, ktorá ma potešila, no nie celkom dostala. Technické spracovanie je už na naozaj dobrej úrovni. Oproti minulému dielu je tu mnoho vylepšení a pokrokov. Herci zahrali lepšie, efekty zosilneli, dej bol pútavejší a prepracovanejší. Celkový dojem dosť dobrý. Mimozemšťania boli suprovo spravení. Do piatich hviezd mi chýbalo viac. Takto mali vyzerať všetky ST. 80% ()

Radiq

Za prvé - překvapilo mě, že Lafórž neměl najednou ty svoje blikací brejličky, který sou přece tak sci-fi. Za druhé, Zefram Cochran byl trapnej vidlák s raketou, což bylo hrozně nepravděpodobné a málo sci-fi, takhle si na dvorku postavit nadsvětelnou loď... A navic ho hrál herec, kterýho nemám rád. Jinak se mi libilo, že Picard dostal tolik prostoru - a ten taky táhne celej film. Taky Data v tom má svou roli, klingon taky celkem ok, ale ostatní členové posádky tam snad ani nemuseli být, ti uplně zanikali a né vynikali. Příběh ucházející, ale to je píchlý kolo taky. Hlavní záporačka a celkově borgové docela sympatičtí zmrdi, akorát mě docela štvalo, jak všechno podceňovali a nechávali se zbytečně zabíjet. Ale lidstvo přece muselo mít aspoň nějakou šanci, že. Trochu jsem se nudil, takže spíš takovej průměr, než že bych z toho byl nadšenej... tak... kupředu... levá... ()

Prometheus69

Pěkně praštěný spojit první kontakt zrovna z BORGY... ale dobrý. Docela mě to bavilo.. ale žádný zázrak to zrovna moc nebyl. Například Nemesis mě v tomhle případě bavila víc... i když je to poslední filmový díl staré generace. :) Proč by se Borgové vůbec zajímali o náš první kontakt z první mimozemskou formou života? Když mohly prostě z Asimilovat bez keců celou planetu... a problém vyřešen. :) Navíc mohli tu loď prostě zničit... myslím tu Romulanskou? Nebo to byla Vulkánská? :D ()

Decker

Jednim slovem fantasticke! Vynikajici scenar, vynikajici herci, Star Trekovska atmosfera, proste bomba. Nelze jinak, takovych scifi je velmi malo a jeste na ne nadavat je hrich pro kazdeho scifi fanouska. ()

Honzíno

Je to snad jediný star trek celovečerní film, u kterého jsem se opravdu jako malý trekkie fanda bál. První projekce se odehrála tak v mých dvanácti letech a následně jsem prožil několik krušných nocí.:) Excelentní triky, excelentní herecké výkony, výborná režie i scénář, výprava, prostě všechno. A má nejoblíbenějsší trekie posádka, v čele s Patrickem Stewartem a lá Jean-Luc Piccardem. Tahle kombinace nemůže zklamat. Opravdu radost pohledět. Viděl jsem ho alespoň pětkrát a stále mě to baví. ...My jsme borgové, odpor je marný.:)_ Nečekejte žádnou extra pointu. NENÍ potřeba. První kontakt je nejlepší Star Trek film, nepředčí ho ani nové Abramsovo zmrtvýchvstání. Dokonalí herci v totálně nářezovém sci-fi filmu, hodně hutném Star Treku. Konec není nepodobný Cameronovým Vetřelcům, ale čert to vem. Scénář je plný spousty vychytávek. Nejoblíbenější ST (PIcard!!!) a rozhodně moje TOP20. Vyšší rozpočet Star Treku prostě sluší - lepší triky.. a Jerryho hudební téma nové generace mě vždy sejme a mám při něm husí kůži._Paráda. Seberflexe lidstva a kritika současné pohledu na svět excelentně proplouvá celým filmem. Tenhle film je prostě neskutečnej nářez. ()

Wall-E

Pickardova posádka to rozjela na plné obrátky a je tu zatím nejakčnější Star Trek.Borgové jsou záporáci nejvyššího kalibru.Dat nezklamal a opět se bavíme s jeho emočním čipem(I když v toto filmu je to dramatičtější)Cestování v čase do doby prvního nadsvětelného letu ze země...výborná zápletka...100%...I Holografická kulka zabíjí :-) ()

filmmovier

Oh, la, la... Lahoda. Dokonalý Star Trek film a jednoznačně ze všech jedenácti nejlepší. Picardova posádka má konečně celý film jen pro sebe, digitální efekty na nejvyšší úrovni, parádní napínavý příběh, spousta neskutečně natočené a chytré akce, která střídá akci a hlavně Borgové, rozhodně nejlepší Star Trek rasa. Navíc je film opět dost o Datovi, jehož část je vážně dokonalá a on je jako Borg výborný, stejně jako Picard. Královna Borgů sexy, Jonathan nám to zrežíroval dokonale a klasická hudba Jamese Hornera nesmí chybět. Napětí, efekty, masky, spád, záporáci, hrdinové, všechno jak má být. Nejlepší sci - fi film, jaký jsem kdy viděl. Zatím. 95%. ()

Ryuuhei

Těšil jsem se, až moje utrpení skončí. Zápletka o Borzích mě nebavila, nepomohlo tomu ani cestování v čase k samozvanému „prvnímu kontaktu“. Těšil jsem se na dobrodružství nové posádky, v předešlém dílu jsem chválil její potenciál, ale tady vše sklouzlo k přímočarosti, absenci chemie mezi postavami a obecně pocitu, že šlo jen o roztahanou epizodu seriálu, která by navíc stála už sama o sobě za starou belu. Extrémně jsem se nudil a prakticky nic mě na filmu neoslovilo. Nejsem Trekkie a asi jím zřejmě nikdy nebudu, protože oslavovat takový paskvil mi přijde poněkud zvláštní, jako z jiného vesmíru. ()

lennyd

K Zemi se blíží nová hrozba - obrovská krychle Borgů, kteří chtějí pozemšťany (a vůbec všechny ostatní formy života) zařadit (asimilovat) do svého společenství. Útok se podaří spojencům (včetně Enterprise) zabránit, nicméně Borgové asi viděli Terminátora, a tak se vydají do hluboké minulosti, aby zabránili lidem se vůbec kosmicky rozvinout. A Enterprise pod vedením kapitána Picarda musí chtě nechtě za nimi, a zajistit, že historie zůstane nezměněna... Někdo si tady rozpomenul na obrovský úspěch Star Treku IV, kdy kapitán Kirk musel do "minulosti" pro velryby, a vyslal kapitána Picarda taktéž časem zpět. Oproti komediálnímu zaměření Star Treku IV je, díky přítomnosti Borgů, osmička hodně temná, a chvilkama jsem zapomínal dýchat, jak jsem čekal jak celou šlamastiku Picard vyřeší. Kromě skvělých vizuálních efektů (jasně, doba pokročila), výborné hudby filmu vévodí skvělé herecké výkony - zde nutno jmenovat hlavně nechtěného hrdinu Jamese Cromwella v roli Zeframa Cochraneho. Jo a Borgové jsou fakt docela hnusní :) ()

_DAVE_

Urcite nadprumerny StarTrek film ve kterem se odhaluje velmi hodne z celeho sveta StarTreku, uvidite vlastne uplny zacatek nove ery lidstva. Je to teprve druhy ST ktery jsem videl a urcite mi dal vic nez Nemesis. PS: A Borgove jsou vyborni zaporaci. ()

T-pack

Očividně jsem fanoušek Star Wars, nikoli trekkie. Jak už jsem uvedl u Generations, Star Trek má určitě potenciál, ale prostě zaostává vzhledově. Že ne vždy se triky podaří, to se holt stává, ale neodpustím borgy. Nemůžu! Na to, že jsou očividně nejobávanější rasou v celém vesmíru, s jediným záměrem - asimilovat vše, prostě vypadají jako usmrkaní blbečci s krámy na voku a šedou barvou na kůži. Nejde z nich strach ani za mák a nevypadají jako děsivá mutace člověka s robotem. Nějakej bar jak ze sci-fi let osmdesátých v lese hnedka u stanice, kde se staví první nadsvětelná loď mě taky nenadchnul, takhle budoucnost MOJÍ planety nevypadá. Už zbývá jenom pochválit Zeframa, Vulkánce a těšit se na nový Star Trek se Zacharym :) ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze