Star Trek VIII: Prvý kontakt

• Česko Star Trek VIII: První kontakt (viac)

Bitva o záchranu budoucnosti začala. Americký film na motivy slavného seriálu.  V pořadí osmý film (a druhý s posádkou Nové generace), nazvaný Star Trek: První kontakt (1996), patří bezesporu v sérii k těm nejlepším. V něm posádka hvězdné lodi Enterprise, vedená kapitánem Picardem (Patrick Stewart), podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy. Vedle neohrožené posádky Enterprise hrají důležitou roli v příběhu excentrický vynálezce nadsvětelného pohonu Zefram Cochrane (James Cromwell) a jeho černošská spolupracovnice Lily (Alfre Woodardová). (oficiálny text distribútora)

RedRose

Komandér Riker usednul na režisérskou židli a vzniknul naprosto špičkový a s přehledem nejlepší film z původních deseti! Nová Enterprise, vesmírná bitva, Borgové, Cochran, Vulkánci, cestování v čase. Samotné zpracování a výprava, jednoduše nádhera! 97% ()

papadoce

Jeden z najlepších Star Trekov a rozhodne najlepší s kapitánom Pickardom. Milé na tom je, že aj séria s novou posádkou má vo svojom portfóliu film pod režisérskou taktovkou jedného z členov Enterprise. Jonathan Frakes, ale rolu režiséra zvládol s takou bravúrou ako rolu prvého dôstojníka. Navyše Borgovia boli slušní galgani a tým ja fandím. Super. ()

vaclaw

Jeden z nejlepších momentů Star Treku. Snad všechny díly seriálu s Borgama stáli za to a První kontak je asi ne špici. Je sice pravda, že film opouští klasickou starkrekovskou idealistickou cestu a vydává se po značně akčnějších stezkách, ale možná právě proto má takříkajíc drajv a dokáže táhnou po celou dobu filmu (obzvlášť pak začátek je chuťovka). ()

Amadeo

Najlepší film celej série. Konečne má Khan ( nekorunovaný kráľ ST padouchov) dôstojného nástupcu v podaní Alice Krige a jej kráľovnej borgov. Na otázku či si film pozrieť alebo nie je najlepšie správna borgská obpoveď : " Odpor je márny " ()

Jara_II

Toto je ten Star Trek jak ho mám rád. Posádka Nové generace vs. Borgové obzvláštněná výletem do minulosti kde poznáme první lidskou vesmírnou loď s hyperpohonem a uvidíme setkání lidí s Vulkánci.. ()

Blalle

Krom toho, že si zase zahrávali s časovou osou, se podle mě jedná o nejlepší film se Star Trek tematikou. Borgové na palubě Enterprise! Nádhera! Borgové mají nádech vampirismu, který dodává filmu to pravé napětí. Mimochodem (pozor spoiler!) když Borgská královna aktivovala Datův emoční čip a posléze ho políbila, zaznělo ze sálu v kině zoufalé: "Date ne!!!" ()

Dinsberg

Poprvé a zatím naposled se ve filmech objevují Borgové. Změna historie tím, že se znemožní první kontakt lidí s mimozemskou civilizací, je v tomto filmu fascinující. Stejně jako setkání lidí ze 21. a 24. století. Data tentokrát má víc prostoru než pouhé glosování, je vtažen do děje víc, než kdy jindy. ()

kubas369

7,5/10. Nejsem žádný velký fanda Star Treku, ale kvalitní sci-fi nikdy neurazí. A tohle kvalitní sci-fi rozhodně je, hlavně díky nejlepším záporákům nové generace a to Borgům. Ten mix technologie, zombíků a včelího úlu mě prostě baví, i když mám problém s tím že v seriálu měli jiný dějový oblouk než jak nám ukazuje tenhle film a to mě docela štve. Je možné, že jsem něco vynechal, co by to vysvětlilo proč jsou Borgové jiní než v seriálu. Jako přidání královny mi nevadí a docela sedí ale v seriálu to s Borgy přeci končí tak, že už nejsou společenství kolektivní mysli ale jednotlivci a tady se to úplně ignoruje. ()

pekas

Moc povedenej díl, souhlasím s mnoha, kdo tvrdí, že nejlepší celovečerák Star Treku. Už je sedmnáct let starý? Tak o to víc hodnotím, že je pořád hodně napínavý a díky borgovi č.1 i něco jako erotický. 99% ()

kirmakX6on

příběhově na úrovni průměrného dílu seriálu StarGate, trikově a vizuálně zaostává...což se tedy vzhledem k roku natočení asi dalo očekávat. Celkově: 35% ()

Fenris 13

Opravdu není co vytknout. Napínavá podívaná proložená výtečnými hláškami "Zprávy o mé asimilaci byly poněkud předčasné" aj s myšlenkovým přesahem (Pickard-Achab). No a vynálezce warpového pohonu Cochrane ja kapitola sama pro sebe. Právem jeden z nej ST filmů. ()

subic

Trocha toho cestování v čase. Nejlepší startrekovský film s posádkou kapitána Jeana Lucka Picarda, v podstatě celou dobu jde o souboj s Borgy. Tentokrát je to s Enterprise pod označením NCC-1701E docela nahnuté, Borgové jí téměř celou asimilují, částečně i vč. Daťáka a pak to přijde, borgovská šéfující holčička je kapitánem Picardem zničená. Na scéně se objeví také vynálezce a opilec Zefram Cochrane a jeho loď Phoenix. Pak už přiletí Vulkánci. Některé scény pak byly použity i v seriálu Star Trek: Enterprise (2001-2004). ()

PeterJon

Najpútavejší zo všetkých Next Generation filmov, ale ajtak iba na 3*. Skvelé hlášky "those bionic zombies" :D. Pekne ukázali kontrast medzi mierne utopickou Star Trek realitou 24. storočia a 21. storočia, keď Zefram povedal, že zostrojil warp drive, aby mal prachy a išiel na ostrov sa obklopiť nahými ženami. A myslel som, že syndróm blikajúcich „sci-fi“ diód definitívne vymrel v 80.rokov - Data s odhaleným skeletom ho však preniesol až do roku 1996, lol. Nepotrebujem vlastniť. Film som videl 3x. ()

mrclTV

Star Trek v tom najlepšom vydaní. Je tu všetko, čo je potreba na správny ST film. Dobrý príbeh, najväčší, až démonickí záporáci Borgovia, cestovanie časom a spoznávanie histórie univerza, všetky obľúbené postavy z TNG (a niekoľko ďalších navyše - môj obľúbený holografický Doktor a jeho suchý humor alebo popleta Barcley, cameo Ethana Phillipsa z Voyagera, výborná postava Zeframa, "hrdinu" z ľudu). Na ST film neskutočne drsná a napätá atmosféra, miestami to nemá ďaleko od hororu (dobre, preháňam :) ale je to nakladačka) dobre vyzerajúca akcia a efekty. To, že je hudba výborná ani netreba spomínať. Nezabúda sa na také detaily ako simulátor a Dixon Hill, loď Defiant a iné chuťovky - všetky tieto malé detaily prepájajú jednotlivé ST filmy a seriály do jedného celku a to sa mi na tom páči.. Vo výsledku teda veľmi podarený film, ale bohužiaľ na 5* to nemá. Napríklad, mi tradične vadia nedotiahnuté detaily a paradoxy pri cestovaní časom, ale to by som pri rozpisovaní spoiloval... Spolu s pôvodným filmom (z roku 1979) sú to moje dva najobľúbenejšie ST kúsky. ()

Nathaniell

Pokud ne nejlepší, tak jeden z nejlepších filmů, který kdy v univerzu Star Trek vznikl. Podle mě se však také jedná o jedno z nevrcholovějších dramat, které kdy kdo vytvořil. Kromě zmíněných žánrů - Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller - nechybí ani hororové nebo dramatické zápletky. To vše s přihlédnutím se základními psychologickými názory na lidskost. SPOILERY: Ať už se jedná o Zeframa Cochrana ("Nemám rád lítání. Jezdím vlakem!"), namol opilé psycholožky ("Pokud se jedná o můj odborný posudek... je to magor."), nebo citlivou slabinu kapitána Picarda ("Zaplatí za všechno, co mi udělali!"). Navzdory vážnému tématu, má film dokonalý pohled lidskosti, což některé komické scény ještě dokonale nadlehčily, ale i prohloubily. Tenhle film znám více než polovinu svého života (asi od třinácti let) a dodnes mě fascinuje. A nikdy nepřestane. 5* ()

Tominni

Velmi dobrý díl série Star Trek, kterému samozřejmě pomáhají Borgové, protože s nimi se úroveň o jeden stupeň nahoru posunula a Piccard bude mít co dělat. Navíc ani není dlouho jasné, jak to je s Datem....zkrátka - velmi dobrý sci-fi film, který má dobrý děj, napětí, ale i slušné hlášky. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze