Ze života lékaře u faraonova dvora... Snad žádný jiný historický román nedokázal vzbudit takový zájem o starověkou egyptskou civilizaci jako "Egypťan Sinuhet" z pera finského spisovatele Miky Waltariho. Poprvé byl publikován v roce 1945 a už o devět let později vznikla velkolepá hollywoodská adaptace v režii Michaela Curtize (Casablanca, Mildred Piercová, Bílé Vánoce). Výpravný historický epos přináší příběh slavného egyptského lékaře Sinuheta, který na sklonku života dožívá ve vyhnanství u břehů Rudého moře a sepisuje své pozoruhodné paměti. V jeho životním osudu se věrně zrcadlí bouřlivé dějiny a sláva starověkého Egypta, které dodnes vzbuzují pozornost. Sinuhetův příběh začíná i končí stejně – o samotě. Připlouvá po hladině Nilu jako nechtěné dítě v malé lodičce spletené z rákosí a svázané ptačími uzly. Vyrůstá v domě svých pěstounů, kteří ho vylovili z řeky. Nevlastní otec se živí jako lékař chudých a navíc ovládá prastaré lékařské umění otevírání lebek. V mládí proto Sinuhet nastoupí do školy života, aby se stal po jeho vzoru lékařem. Přísahá, že bude věrně sloužit chudým, ale díky mimořádným znalostem se stane rodinným lékařem nového faraona. Zásadní životní zlom nastává ve chvílí, kdy se Sinuhet setkává s krásnou Nefer. Kvůli vidině veškeré dokonalosti lásky neváhá obětovat svou čest, veškerý majetek a dokonce i zdravý rozum. Za svou zaslepenost ale zaplatí příliš vysokou cenu a čeká ho dlouhá cesta za nalezením milosti ve svém srdci. (Česká televize)

kenileja

Je to kostrbatá hra na samotný velký Egypt, která má své nesporné plusy a mínusy. V první řadě je příběh sám o sobě, který v tomhle případě nemohu hodnotit. Příběh je takový, jaký je. Zdá se zajímavý, ale asi to nebude úplně pravda. Jenže na druhé straně je zpracování, které je hodně důvěryhodné – monumentálně fiktivní. Velké dílo zkrátka zaslouží kvalitní zpracování (to tu hodnotím), které se, dle mého egyptského oka, vlastně povedlo. ()

Yahey

Solidně zvládnuté divadelní drama v epicky výpravných kulisách odpovídajících filmům 50.let. Hořekování nad tím, že film je horší knihy je nesmyslné klišé; tak tomu bude vždy. (Jen málo filmů předčí předlohu. Jak vložit 500 stran do 2 hodin? To přeci nelze). Jsem milovník Waltariho, ale zde stížnost není na místě. Film sám o sobě funguje jako určitý celek; vzbuzuje emoce a charaktery jsou uvěřitelné a dobře obsazené. Skvělý Kaptah, Nefer i Haremheb. I přes mírný úsměv reagující na zub času si lze film kvalitně užít. ()

Ele(a)nora

Obvyklé klišé: Kniha je lepší, oproti ní film působí zploštěle. Ovšem v porovnání s některými zběsilostmi, které vycházely a vyházejí z americké produkce, se nejedná o vyloženě špatný počin. ()

ostravak30

Egypt a jeho mytologie, historie a tajemství obecně mě hrozně zajímá. Nedokážu ale říct, že zrovna tento film by mě nastartoval v zájmu o toto vše. Začátek je tradičně výborný, ale pak film padá do lékařovy touhy po jedné ženě, což ho degraduje na pouhého otroka svých tužeb zanedbávajícího své skutečné schopnosti. Já jsem teda knihu nečetl, ale naopak jsem se dočetl zde, že snímek obsahuje řadu historických nepřesností. Nejsem si úplně jist, i v souvislosti s hlavní dějovou linkou, kolik toho skutečně vypoví o reálném Egyptu a jeho historii. Herecké výkony byly však výborné a nelze upřít opětovná fantastická výpravnost, tolik charakteristická pro historické snímky 50. let. ()

subic

Jeden z řady hollywoodských velkofilmů a obřím množstvím komparsu v dobových kostýmech. Extra širokoúhlý formát 18:9, ale spíš 20:9. Knížka je celkem zábavná, tohle je takové strašně rozvleklé. ()

Tominni

Film sám o sobě je vlastně fajn, dobře zpracovaný kostýmový film ze starověkého Egypta, který vypráví příběh egyptského lékaře Sinuheta, jeho život na sinusoidě nahoře/dole. Nicméně srovnání se skvělou knihou Mika Waltariho se prostě nejde vyhnout a film jde tak nějak letem světem, ne vše z knihy se ve filmu objeví. ()

mosem

Nádherná výprava a logický děj, bez zbytečných akčních momentů. Film postavený na příběhu, nikoliv na brutalitě, násilí, hororových scénách. Tomu snad odpovídá i hodnocení zde, které odpovídá především věkovému složení hodnotících. A trošku naivity, odpovídající době vzniku mu rád prominu.  K filmu nelze přistupovat jako k historickému, hranému dokumentu, je to adaptace románu. ()

harycek

Jak už napsal "dopitak" velmi pěkná a barevně výpravná víc jak dvouhodinová nuda , v době vzniku takové filmy měly určitě úspěch , ale dnes už to divák asi "nestráví"!? ()

pafka

To je kostymni drama, ktere sice neni nijak spatne, ale bez poradnych realii z te doby je to nejake nezivotne. Myslim, ze by se tohle dalo zpracovat daleko pusobiveji i ziveji i v roce 1954 ()

Muff

Rovnou musím říci, že jsem nejdřív shlédl film a ten mne teprve motivoval přečíst si předlohu. Film nevybočuje z velkofilmů té doby, všechno je velké, rozmáchlé, kostýmy úžasné, barevné, celá výprava. Pokud se člověk spokojí s tím, bude asi spokojený. Mně tam ale něco chybělo, nějaký přesah, a co to bylo, jsem zjistil po přečtení předlohy. FIlm si z ní vzal jen malý zlomek, a zrovna ten méně důležitý, a ani ten nějak zvlášť nerozvinul. Tahle kniha by si zasoužila zpracování ve stylu seriálu Řím, seriál, který bude tak rozmáchlý, že nevynechá zcela zásadní části knihy, ale, stejně jako kniha, se bude snažit zachytit ten přesah, myšlenky, dilemata, mocenské kličky a jejich důsledky, marnost nad chováním člověka, nejednoznačnost postav. ()

Mickel

Tak nějak už člověk musí počítat s tím, že když je film podle knižní předlohy, tak tam toho prostě spousta chybí a tady tvůrci nejspíš vzali knihu, dali ji do svěráku a když byla tenká jako list papíru, začli točit. Ve finále je z toho něco, co Vás navnazuje, najednou to skočí do poloviny, opět navnazuje a skočí někam, kde to bejt nemělo. Velká škoda, kniha Miki Waltariho by si zasloužila rozhodně více. ()

fooggyy7

Zavání to US křesťanským fanatizmem, kterým se amíci pokouší změnit dějiny jako to v historických filmech udělali mnohokrát. ()

fafejt001

Viděl  jsem  nedávno  v  TV  tento  film  a  musím  říci , že  na  TU  dobu velmi  dobře  natočeno . Člověk  se  přenesl  z  této  podivné  doby  do  zcela  jiné . Herci  výborní , exteriéry , kostýmy , kulisy  a  tak  různě  , prostě  výbornééé.  Za  mne  * * * *a půl * ()

v.indruchova

Poplatnné té době. Knihu jsem nečetla, příběh jsem poznala až teď. Dali si práci s kostými a dokoracemi. Člověk nejen mezi řádky čte mnoho moudra. Faraon ač moudrý ale až najivní ve své vidině světa. Hlavní lékaš trpí svou najivitou až hloupostí, místo aby se rychle přispůsobil a ponaučil. Tvrdohalvý a zmanipulovaný zničí vše. Uvědomění přijde až dosti pozdě. Někdy však své chyby je dobré stavět na odiv ostatním abychom varovali, aby se jich tímto způsobem nejlépe nikdo již nedopouštěl. ()

PTuranyi

Pokus o historický veľkofilm podľa prastarého príbehu, ktorý je svojím spracovaním adekvátny naivite predlohy. Zároveň však dáva vyniknúť neuveriteľnej fantázii starovekého autora a Hollywood tu zanechal svoju pečať. Produkcia je kvalitná a pátos je pracovným nástrojom, ktorý je dnes prekrytý patinou času. Herecké obsadenie síce nie je hviezdne, ale svoje úlohy hrá dobre. Pre Edmunda Purdoma v hlavnej úlohe to bola prvá príležitosť sa zaskvieť vo veľkej úlohe a Jean Simmons dôstojne zastúpi Elizabeth Taylor. 70% ()

jerrik7

Stejnojmenná kniha je asi nejlepší jakou jsem kdy četl. Film mi dost zkazil dojem z ní. Přesto dávám nejvyšší hodnocení. Film nemůže za to, že nikdy nemůže být lepší než kniha. ()

kedd

tak tohle opravdu ne... jako milovník předlohy - knihy od miky waltariho, jsem jenom hleděl, co se to tam vlastně děje... jedna hvězda za krásnou Nefer Nefer Nefer... ()