Proposition

• Slovensko Vražedný návrh (viac)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiálny text distribútora)

Mamlas odpad!

Konverzačka, až divadelní, která se vleče jako flus. Jen nuda a nuda a kecy a krajinky a nuda. Z celého filmu je zajímavých tak 5 minut. (6%) ()

CaladanChmur

Tenhle film jsem viděl už před lety a roky jsem netušil jak ho popsat...Cítil jsem jen emoce a nevnímal příliš zbytek toho, co lze hodnotit. Není to žádná pohádka a ani popis Austrálie v dobách, kdy to byla trestanecká kolonie.  Kdyby jsem si měl vybrat jedno slovo, které tento film charakterizuje, tak jím bude " syrovost " . V tomhle aspektu jde tento film na dřeň , jako asi žádný jiný. Téhle představě historické Austrálie jsem opravdu věřil. Není to film, po kterém máte chuť obtáhnout starou, protože ty emoce co dokáže vytvořit jsou spíše depresivní. Velmi rozumím tomu rozpětí v hodnoceních uživatelů...je to tak drsné až je to poetické...čili chápu i ta nižší hodnocení. Opravdu je to syrové a surové tou dobou a prostředím. Za mě 85% a to i hodně díky té muzice a atmosféře. Nick Cave je opravdu génius. Jinak jsem se tu zastavil u komentu uživatele Mamlas a projel si jeho komentáře. Toho člověka je mi líto...buď má opravdu hroznou smůlu a potkává jen strašné filmy a nebo vyhledává speciálně je, aby si mohl trochu ulevit z toho přetlaku negativity co má v sobě. Jeho poslední 4 strany komentů, jsou z 90% pouze odpad, zbytek jedna hvězda ( jo, vlastně jednou komentoval i dvě hvězdy - Teda Lasso ). Chlape, je mi tě opravdu líto :-D. Tolik ztraceného času... ()

Efreeti

Western jak má být...žádný ondulovaný Old Shatterhand a Vinnetou s očními stíny...drsnější než nejlepší Clintovy filmy...přesně tahle si představuju Divoký Západ! ()

Ygan

Western mám velice rád a speciálně ze současnosti, kdy se tvůrci nebojí reálnějšího pojetí a mají k službám pěkné kamerové filtry. PROPOSITION mě v tomto nezklamal, ten film má fakt styl, jenže děj je klišoidní nuda. Pro fanoušky Guye Pearceho a dobré hudby doporučuju film, který jsem viděl nedávno, RAVENOUS, který je bohužel víc humorný, ale zase víc zábavný a promyšlenější. ()

Weirdman

Dejovo žiaden inovatívny počin, ale plýživou melanchóliou a dokonale pasujúcou atmosférou sa dokáže dostať pod kožu. Z trojice "špinavých" filmov, ktoré som si pozrel tesne po sebe (Valhalla Rising - Solomon Kane - Proposition) mi tento rozhodne sadol najviac... (●) ()

lastshadowv

Videt Proposition v kine (bylo mi tehdy pouho pouhych 15 let), kde jste docista sami, je docela desiva predstava. Presto vsechny ty drsne krvave sceny, oslehani australsti borci a sucho a jeste sussi sucho na mne zanechalo vcelku dobry dojem, takze bych se neostychala podivat se znova (parkrat bych oci asi prece jen privrela..) ()

JímThermiX

Je to dobrý film, už k kvůli tvůrčímu podílu Nicka Cave. Svoji nepodbízivostí a naturelem mi připomněl snímek Valhalla Rising (r. Refn). Casting za pět hvězdiček, důkazem je famózní John Hurt. ()

PamelaJJK

Nejsem westernový maniak, ale tohle krimi drama z Austrálie 19 století je naprosto OK. Nick Cave napsal skvělý scénář o zradě, odplatě, mstě,... Je to drsné, je to špinavé, je to kruté, je to skutečné, je to ze života... Dobré obsazení, úžasný hudební doprovod, skvělá vizualita, prostě paráda. Proč tedy nedám plný počet hvězd, když se tak rozplývám. Kvůli předvídatelnosti. Dějová linka se v podstatě dala odhadnout hned od počátku a nic jí nenarušilo. Celé to bylo očekávatelné a nebyla tam žádná odbočka, ani překvapení či zvrat. A vzhledem k relativně krátké stopáži si myslím, že na to prostor byl a pak by film stanul na vrcholu... Takhle zůstal před cílem... Bohužel. ()

Bilky

Western špinavejší ako cigánska osada, černošské ghetto a africký utečenecký tábor dohromady. Rodinná banda Hrdlorezových sužuje celý region a tak sa koná trestná výprava. Mŕtvoly sa kopia fšade navôkol... Uprostred týchto smradľavých sračiek sa jeden policajt hrá na oázu spravodlivosti a gentlemana a robí dojem na svoju idealistickú ženušku. Do toho ešte pomalé zábery, austrálska púšť a západ slnka v buši za zvukov Caveovej muziky. Detaily na pokazené zuby, aborigéni a všade prítomné hejná múch... Čo viac chcete na ultradrsný machovský film? Mne napríklad chýbal nejaký vnem či obraz, ktorý som vo westerne ešte nevidel. 72% ()

solisoli

Od počiatku to tak nevyzeralo, ako sa pribúdajúc časom rozvíjala poriadne úzkoprsá konina na báze mátoženia a absolútnej dezorientovanej plochosti. Uspávajúci mľandravý bezmyšlienkový gýč, bez logiky a pointy, priam kopal do riti dej, ktorý tento scenár a réžia vyprodukovali. Ani pokus o výpravu, kostýmy a herecké výkony nedosiahli nič. Navyše mrazivá postava Emily Watson, niekedy až nad rámec odporná na hrane únosnosti. Brak, ako hrom. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som svojím vyznaním zaskočil. ()

toby_wang

Snímek jde přímočaře za svým cílem, bez vedlejších motivů a zápletek, v dusnu a za bzučení tisíců otravných much čeká divák na nevyhnutelné drsné finále. Tento film JE western. ()

DonFrolimo

I masovy vrah muze byt milovnikem basni a zapadu slunce v jeste basnivejsich krajinach/pustinach. Dobre nafingovane moralni dilema ve skvelych kulisach australske prirody, anglickych klasiku poezie a pusobive hudby. Syrove jako tatarsky biftek, nemusel jsem sahat pro peprenku. ()

Vitex26

Tohle vůbec není špatný film. Působivá kamera, krásné exteriéry, netradiční, ale o to zajímavější hudební podkres, dobré herecké výkony (zejména kapitán Stanley v podání Raye Winstonea byl jedinečný). V celku se to moc krásně rýmuje a rozhodně to stojí za zhlédnutí, a to nejen jednou. ()

Fosgo

Trocha kýčovité krásy rudě zapadajícího slunce, špetka houstnoucí atmosféry, pár naturalistických scén a zvláštní hra na spravedlnost. Hlavními aktéry jsou : zločinecká rodina, kdy rodinná i bratrská láska kvete jen částečně a: policejní sbor v provedení ochotnické party alkoholiků, jejíž členové jsou jen neznatelně odlišní od zločinců. Divná to rodina a ještě divnější policie. Jiní jsou snad civilizovaný kapitán (R. Winstone) a jeho žena (E. Watson) uhlazenost jejich životů i obydlí kontrastuje s životy dryáčnických spoluobčanů. Kolorit doplňují domorodci v postavení ne nepodobnému lovné zvěři. Devatenácté století v Austrálii nebyla jistě žádná selanka, jeho atmosféru (dle literární předlohy) tvůrci ztvárnili zdařile. Závěru filmu jsem příliš nerozuměl … bratr bratra zastřelí, ačkoliv nebyl dodržen slib mu daný …? Co se mu asi honilo v hlavě – chtěl se zabitím bratra stát lepším v prostředí násilí a rasismu? A největší padouch (myslím, že jím byl muž, který nechal bičovat jednoho z bratrů) se v závěru z příběhu někam vytratil. Třeba bylo toto vyústění záměrem …? Pro mě zůstal tento australský western nedokončený. ()

jopal

Roztahane, dlhe, miestami nudne... Avsak vdaka realicnosti, ktory tento film vo mne vzbudil, mu pol hviezdicky pridam. Aj napriek pre mna nepochopitelnemu zaverecnemu Charlie-ho konaniu.... Po druhom pozreti o 8 rokov, stale spokojnost. ()

Carnosaurus

Strhující poezie obrazu, hudby a geniálního scénáře. Snímek s hutnou atmosférou, který se nebojí násilí, ale na druhou stranu je neuvěřitelně citlivý. Hudba Nicka Cavea a Warrena Ellise žene příběh dopředu a je až s podivem jak dokáže být Cave všestranný. Podle mě jeden z největších umělců vůbec, jehož genialita mě až děsí. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Shia LaBeouf na odstřel?

Shia LaBeouf na odstřel?

14.08.2010

Vskutku podivuhodné spojení – Shia ve filmu australského drsňáka Johna Hillcoata, tvůrce Cesty a nelítostného kenguru-westernu Proposition? Ale ano. Prozatím nic není oficiální, ale údajně už spolu… (viac)

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (viac)