Lekár umierajúceho času

Československo, 1983, 6 h 9 min (Minutáž: 68–80 min)

Réžia:

Miloslav Luther

Predloha:

Vladimír Körner (kniha)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Petr Čepek, Milan Kňažko, Emma Černá, Miloš Nedbal, Rudolf Hrušínský, Martin Huba, Josef Karlík, Ladislav Mrkvička, Ilja Racek, Raoul Schránil, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Jan Kanyza (viac)

Podľa námetu Vladimíra Körnera zo života významného anatóma, učenca a politika slovenského pôvodu Jána Jessenia, pôsobiaceho v 17. storočí na pôde pražskej Karlovej univerzity. (RTVS)

klúčik

Tento seriál ma dostal hlavne svojou atmosférou doby. Hlavne časy moru.... Výborný Petr Čepek., aj ostatní herci nesklamali.......80%. ()

xaver

Jeden z nejlepších československých seriálů vůbec. Veice zajímavě přiblížena a vykreslena doba na sklonku 16. a začátku 17. století. Super herecké obsazení tehdejšího výkvětu našeho herectví se skvělými hereckými výkony. Jenom bych poopravil svého předhodnotitele Lima, pokud jde o přiblížení reálie a atmosféry doby 30-leté války. Seriál končí popravou českých pánů v roce 1621, kdy 30-letá válka (1618 - 1648) byla na samém svém začátku. ()

velkyvezir

Který vůl rozhodl, že to bude dabované slovensky, i když tam z 99 % hrají čeští herci? Za to fakt dvě hvězdy dolů. Když jsem v prvním díle viděl Nedbala, chyběla mi ta jeho dikce. A o Čepkovi ani nemluvě. To je hnus, velebnosti... ()

Kovaja

Nepřeberné množství jak českých tak slovenských špičkových herců dává záruku kvality.Nepochybně se jedná o monstrozní dílo které muselo filmaře stát nemalé usilí,za to smekám. ()

LucyW.

Službou jiným, zahubíš sám sebe. Pro mě tak nějak synonimum dokonalosti (výprava, scénář, obsazení...). A Körner je největší pesimista, co znám. Kdyby tak ještě neměl tak často pravdu. ()

Everyone

Nebýt předabování mnoha nezaměnitelných hlasů, tak věřím, že seriál má o několik procentních bodů vyšší hodnocení a tím i celospolečenskou proslulost. Nedovedu pochopit, který chorý mozek toto napadlo. Pokud tento omyl pominu, tak nemůžu jinak, než dát nejvyšší hodnocení. ()

ROBOTER

Tak toto byl seriál! Životopisné drama slovenského lékaře Jána Jessenia: jeho studia v Padově, první veřejná pitva v Praze (1600), morová rána a smrt ženy (1611), přes jezuitsko-papeženské spiknutí a vítězství katolické reakce až po jeho konec na Staroměstském popravišti v roce 1621. Pravda, závěrečné titulky byly trochu zaujaté (v režii doby), ale v jádru vlastně pravdivé 8-) Naprosto bravurní výkon Petra Čepka (Jessenius) a Rudolfa Hrušinského (Rudolf II.) vše záporné vyvážil. Odborná spolupráce: prof. PhDr. Josef Polišenský, DrSc. ()

Mijagi

Žádné akční záběry z předimenzovaných bitev na úkor děje (Trója), žádná nudná přehlídka historických faktů (Cyril a Metoděj: Apoštolové Slovanů), ale opravdu poctivě zpracovaný český dějepis formou znázornění souvislostí mezi jednotlivými událostmi. V pěti dílech prožijete konec vlády císaře Rudolfa II., bitvu na Bílé hoře a události těsně po ní. Ústřední postavou je slovenský lékař Jan Jessenius, část svého života působící v Praze, ale seriálem se více či méně mihne celá řada dalších osobností, např. astronomové Johannes Kepler a Tycho de Brahe, již zmíněný císař Rudolf II., kat Mydlář, jeden z předních účastníků stavovského povstání Václav Budovec z Budova, předseda České komory zemské Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, zimní král Fridrich Falcký, rektor pražské univerzity Jan Campanus Vodňanský... zkrátka milovník historie si přijde na své. Seriál navíc mění často lokace a tím získává další body na atraktivnosti. Obavy z předabovaných českých herců do slovenštiny se rozplynuly po pár minutách sledování. Klobouk dolů před tímto počinem Slovenské televize. Škoda, že se taková díla, až na výjimky (České století), u nás ani u sousedů již netočí. ()

me_george

Výborné zobrazení života na počátku 17. století a stavovského povstání. Jen škoda, že jsem občas přestával rozumět o co tam vlastně jde a v takových chvílích jsem musel startovat Wikipedii a opakovat si dějepis. Tak nějak jsem to opakování očekával spíše od tohoto seriálu. Chtělo to méně věcí vynechat a klidně prodloužit na dvojnásobek ()

cinema_cz

Výsledkem je v kontextu tuzemské televizní tvorby zcela ojedinělé, působivě syrové dílo plné strhujících hereckých výkonů, jehož kvalitu paradoxně snižuje jen skutečnost, že vynikající čeští herci jsou v něm dabováni vynikajícími herci slovenskými. 100 % (Jaroslav Sedláček, Ci 01/2008. str. 107) ()

infernet

Dal bych i čtyři*, protože historii miluju - což bych měl, když jí studuju, ale proboha co ten dabing??? Při sledování jsem byl jak na houpačce. Otázka: Mám se na to koukat? A dvě odpovědi: 1.ANO, je to dobré, výpravné a velmi zajímavé. 2.NE, vždyť s tim dabingem se to nedá... . A teď babo raď! ()

martins

Tak snad jediné dílo zabývající se třetí pražskou defenestrací, ikdyž jen okrajově, hlavní pozornost je věnovaná uherskému rytíři Janovi Jeseniovi z Jesen, narozeném ovšem v polské Vratislavi a jeho životem, škoda že ne úplně historicky správně vylíčeném, ale skvěle zahraném Petrem Čepkem, seriál je plejádou českých a slovenských herců, ve slovenské verzi jsou až na vyjímky(Kanyza) čeští herci slovensky nadabováni např. Petr Čepek(Milanem Kňažkem). Škoda, že více takových děl nebylo a není dnes natáčeno... ()

tutkaha

Věčná škoda, že tento seriál už dlouho nereprizovali! Snad si to v ČT nebo jinde v dohledné budoucnosti někdo uvědomí a dočkáme se. Bylo by dobré, kdyby se s ním mohly seznámit i mladší generace. ()

Hombre8

Když hraje hlavní roli Čepek s Černou, tak se snad ani nedá dát míň, než 4 hvězdy, ni...? Ale ne. Samozřejmě nelze opominout Körnera a Luthera. ()