Lekár umierajúceho času

Československo, 1983, 6 h 9 min (Minutáž: 68–80 min)

Réžia:

Miloslav Luther

Predloha:

Vladimír Körner (kniha)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Petr Čepek, Milan Kňažko, Emma Černá, Miloš Nedbal, Rudolf Hrušínský, Martin Huba, Josef Karlík, Ladislav Mrkvička, Ilja Racek, Raoul Schránil, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Jan Kanyza (viac)

Podľa námetu Vladimíra Körnera zo života významného anatóma, učenca a politika slovenského pôvodu Jána Jessenia, pôsobiaceho v 17. storočí na pôde pražskej Karlovej univerzity. (RTVS)

VMa

Z moji strany to bude čistá práce! Nevím už, zda jsem prve viděl tento seriál či jeho sestříhanou, filmovou, podobu, ale v tom filmu mi prostě chybí některé scény. Nicméně, mohlo to sestříhání dopadnout hůře. ()

-krusty-

Excelentní sonda do historie. Samozřejmě se můžeme přít o hodnověrnost a autenticitu...ale je to na plný počet. Opravdu zde dostaneme "dva v jednom": kromě příběhu samotného i poutavé zobrazení našich dějinných událostí. Tento seriál by se měl promítat v hodinách dějepisu (po vystříhání několika málo odvážnějších scén :-) Nejsem historik, ale interiéry, kostýmy, lokace...vše je uvěřitelné a přitom nic z toho nehraje pouze na první signální. Úžasné je i herecké obsazení, neboť se díváme na československou hereckou první ligu. Dabing není ideální, zvláště pro tuzemce, který má jisté tváře vždy spojené s jistým hlasem, ale čert to vem. Zvyknout se na to dá. Je obrovská škoda, že se seriál nereprízuje a namísto něj je vysílání plné bezduchých nekonečných seriálů o umělohmotných životech lékařů atd. Podotýkám, že filmová - krácená - verze je naprostý odpad, který seriálu samotnému nesahá ani po palec u nohy..... ()

Scott67

Jednoznačně nejlepší dílo o této bouřlivé době. V mezích možností vynikajícím způsobem zpracováno. Mnozí zde zmiňují jako chybu slovenský dabing. Je sice podivné, aby se v Praze hovořilo slovensky, ale dabing rozmluví i NewYorčany česky, tak proč ne? V době televizní premiéry mi to možná trochu vadilo. Dnes bych to určitě neměnil. Už se tam ta slovenština tak usadila, že to nejde změnit. A má to takovou temnější atmosféru. Čepek je navíc krásně dabován Kňažkem, který při rozmluvě s ním je sám dabován jiným hercem. Někteří čeští herci dávají zase slovenštinu sami. Vznikl tak krásný postsynchronní guláš. Ale bez chyby. Atmosféru velmi krásně stručně vystihl Yahey. ()