Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

Colour

Sú len dva westerny, ktoré má celý čas udržali sústredenú a neznudenú - tento a Butch Cassidy a Sundance Kid. Zo siedmych hlavných hrdinov boli štyria natoľko výrazní, že si získali moje sympatie. Dej nie je nijako prekomplikovaný (ako napr. Vtedy na západe). Pozoruhodné sú charaktery siedmych statočných aj ich rozhodnutia ohľadom dediny. Plusom i mínusom je zameranie výhradne na dedinu, dedinčanov a pištoľníkov. 89% ()

teyra

Divácky přístupnější a atraktivnější než Kurosawa, hlavně pro svižné tempo, kratší stopáž a dobrou typovou charakterizaci a odlišení sedmi statečných. Ve zbývajících ohledech dostává od Kurosawy těžce za vyučenou. Špatné je, že navzdory spoustě vysvětlení (máme smlouvu, vesničani se mi dostali pod kůži, nikdo mi nebude šahat na pistoli) nakonec spolu s vůdcem banditů nechápeme, proč se vlastně pistolníci do vesnice vracejí. Strašně odbytá je závěrečná bitva, v níž zemře spousta postav, aniž by režisérovi stály za slušnou rozlučku. Škoda, že se remake nesnažil odlišit víc od originálu, jako to chvályhodně udělal v dějově spletitém konci, takhle jenom přesazuje do jiného prostředí (dovedl si v těch typických westernových kulisách někdo představit ta stále omílaná políčka ?), ořezává a ztrácí hloubku. Pokud se ovšem člověk oprostí od srovnávání, nabízí se mu vybroušená a nanejvýš zábavná klasika s výbornými herci a hudbou. ()

Melandrix

Skvělé přestřelky,skvělí herci,skvělá hudba,skvělý příběh,tento western je prostě skvělý stříbrný skvost se sedmi statečnými-super Steve.Sedm samurajů se sombréry? Snad sen? Sem se Sturgesem :-) ()

ER

Nenapadá mně,v kterém dalším westernu se sešlo tolik skvělých herců na metr2 filmového plátna. A naštěstí neplýtvali střelami zbytečně. Dodnes mám před očima kultovní scénu-tleskni-s holohlavým Yul Brynnerem. A pak to položení do kontrastu života kovboje vs život rolníka,hrdinství vs strach. Kdo je více? Ten,kdo se protlouká životem s revolverem v ruce nebo ten, kdo denně okopává své políčko a živí rodinu? Kdo má nakonec větší strach z "života?" Kdo si zaslouží více úcty? Odpovědi můžete hledat ve westernu, kde sedm statečných vzdoruje bandě, vedené Eli Walachem. ()

Varney

Tento film som sa snažil pozerať ešte ako malý chlapec, ale nikdy som ho nedopozeral do konca, lebo sa mi zakaždým podarilo zaspať. Teraz, s odstupom rokov a v originálnej verzii som si ho vychutnal. Brynner, McQueen, Coburn, Bronson...a všetci v jednom filme! Pravá westernová klasika. ()

SigSauerP228

Konečne prvý western, ktorému som ochotná udeliť plné hodnotenie. Nemalo to chybu, celý čas som bola v napätí a tešila som sa na to, čo sa stane... A to ešte nehovorím o hereckých výkonoch a o hercoch samotných (podaktorí boli fakt na zožratie). Hlavné postavy ma nadchli svojou morálkou aj postojom, ale hlavne charakterom, no proste paráda... ()

Pingu222

Musím říct, že tenhle western mě hodně mile překvapil. Pro mě určitě daleko lepší, než tolik proslavený Tenkrát na západě. Herci byli opravdu moc dobrý, atmosféra taky super a kdyby měl člověk jen o trochu lepší kondici, šel by si mezi ty kaktusy hned zablbnout s nima. Všichni včetně záporáka byli sympatický, nenudil jsem se ani chvíli, jelikož když se zrovna nestřílelo z pušek, střílelo se z charisma a bylo to fajn. Pro mě opravdu western, jak má být. ()

marusaj

Taková rolnická agitka na pozadí klasického westernu. Plno toporných hereckých výkonů, plno nelogičností, vyprávění drhne, emoce jsou uměle přehrávány, chlapáckost je toporná. Já vím..."dyť je to Sedm statečných, tak co to melu !?" Jenže on je ten film nezvládnutý jak po stránce scénáře (vyprávění je zmatené, spousta wtf momentů, existenciální problémy hrdinů jsou vykresleny až směšně), tak režijní (nepřehledné scény boje, špatný timing, pražádná gradace). Neidentifikuju se, katarze nepřichází, nezájem, nuda. ()

danny_21

Pochybuju, že můžu říct, že existuje větší klasika než tenhle slavný western. Je zbytečné to příliš rozebírat, každý určitě nekolikrát viděl - Sedmička pistolníků byla vybraná parádně, spousta scén mi zůstala v paměti a ruku na srdce, kdo by tam s Chrisem nejel ? - 95 %. ()

Armin82

Tahle záležitost a Tenkrát na západě jsou to nej,co světová kinematografie v žánru western nabízí! 7 odvážlivců,co se za pár drobných, postaví velké přesile, osloví asi každého diváka. Vynikající herecké obsazení a parádně natočeno.K tomuhle není víc co psát,teoreticky by stačilo jedno slůvko---->DOKONALOST---->100% ()

87pawlos

První western, který jsem zbožňoval a platí to i do dnes... krásné záběry, zajímavý děj a to hvězdné obsazení?! Nevím co dodat, kult! ()

filipes.lu

Je to strašně blbý, ale takhle vysoký hodnocení a oblíbenost filmů vždycky člověku trochu podbízí k vyššímu hodnocení, aby moc nevyčníval a nebyl nařčen z provokace. Zkusím tomu odolat a dám hodnocení opravdu vlastní. Jeden z důvodů je ten, že jsem vyloženě alergickej na westerny, protože mi všechno připadá umělý, přehnaný a nevěřím ani koňům kopyta. Jenže někdy se spletu a jsem příjemně překvapenej, jako se mi to včera stalo s Butchem Cassidy, což není zas tak úplně čistokrevnej western, ale má k němu blízko a já se bavil. Tohle mi ale málem vyrvalo oči z hlavy. Někdo může namítnout, proč na to tedy koukám. Důvod je jasnej: protože je to zrhuba 20.nejlíp hodnocenej film, tak chci vědět, o co jsem celou dobu ignorace přicházel. A teď už vím, že o nic. Já chápu, že to můžou mít lidi rádi, měl bych se správně i podívat na rok výroby atd., ale já si nemůžu pomoct. Vytáčelo mě úplně všechno. Už jenom úvodní nabírání statečnejch- "no, ono za to nic neni, je to jenom o dobrý vůli pomoct," "žjů, tak to beru a hned< proč? Navíc některý postavy vypadali jak z parodie, viz pán, co uměl vrhat nožema. To jako vážně? Nikomu nebudu brát jeho názor, nebo rozkřikovat, že film je na hovno. Asi není, když vyčnívám, jako jeden z mála. Chyba bude někde na mým přijímači. Ale i tak naštěstí můžu ohodnotit to, jak to vidím já. Já viděl nudnou pohádku o tom, jak sedm, potažmo šest nejlepších chlápků z okolí jde zadarmo pomáhat potřebnejm, aby se měl někdo líp. Příběh slabej, ale ještě pro antifanouška westernů tak nezajímavě a uspávačně podanej, že už mě na tom nebavilo lautr nic. Škoda, šanci jsem tomu ale dal. Naštěstí je můj názor v takovýmhle houfu zbytečnej. ()

Homer.p

Když pominu všechny nesporné kvality filmu, tak prostě nechápu, proč v rukách Elmera Bernsteina neskončil Oscar. Za co jiného už by se měl dávat? Opravdu nechápu. Ale vlastně už ano, on ho tehdy vyhrál film o hodných židech (Paul Newman ať mi promine), tak potom už je to jasné. ()

Rawar

Hvězdně obsazený western, který se v mém osobním žebříčku dlouho rval o první příčku s Good, Bad and Ugly. Sice nakonec souboj prohrál, ale i tak jej považuji za naprostý klenot v dějinách kinematografie. Příběh se točí okolo vesnice, kterou sužuje desperát a pistolník Calvera, jeho postava není v zásadě špatná, vždyť je to jenom táta co se snaží nasytit hladový syny, jenomže jim obživu obstarává na úkor ubohých vesničanů, pro které má každé uloupené kuře cenu zlata. Proto se sedláci rozhodnou požádat starého muže, který žije v osamocení o radu. Ten jim poradí aby všechno co mají směnili za zlato a najali si pistolníky na ochranu vesnice. A tak se postupně dává dohromady skupina těch nejlepších střelců západu, každý se svým vlastním důvodem, proč za mrzký peníz poskytnout svoje kolty na ochranu vesnice. Každý charakter je tady unikátní a právě to dělá z tohoto westernu, western neobyčejný a tak neobyčejně dobrý. Je to chlapskými hlášky, svištícími kulky i nenuceným humorem oplývající western, který osobně považuji za zcela kultovní ()

Brinkley

Western není mým subjektivním šálkem čaje, ovšem kdykoli se tato klasika vysílá v TV (a jsem náhodou doma), tak mě spolehlivě přikurtuje ke křeslu... a to už od dětství. Mé nadšení se nemění, stejně tak jako slabost pro mlčenlivého vrhače nožů Jamese Coburna. ()

kratina

7 citově deprivovaných pistolníků, t.č. na volné noze, loví bobříka odvahy v boji s několikanásobnou přesilou zločinecké bandy. Naši pistolníci, vedení plešounem-tvrďákem, se snaží naučit zaostalé a bojácné rolnické páprdy několik pro přestřelku nezbytných dovedností, jako například, za který konec se drží puška. Z dálky už se blíží oblaka zvířeného prachu. To v čele hordy hrdlořezů v sombrérech cválá sám velký Calvera! R.I.P. Eli Wallach. Ve svých westernových rolích velice sympatický darebák, zkrátka božský lump! ()

Mouchal

Western, který vyniká především skvělým hereckým obsazením, kdy je každý člen ze "statečné sedmičky" naprosto jedinečný. Takovou partu správných drsňáků už v dnešních filmech těžko nalezneme. Každý si zde najde toho svého favorita (někdo dokonce celou sedmičku) a aby toho nebylo málo, hlavního záporáka hraje také hvězda westernových filmů, který je další skvěle zahranou postavou. Jen škoda, že se tam neukázal i můj westernový oblíbenec Clint, ale přítomnost "Harmoniky" to skvěle vyvážila. Beztak stejně netuším koho by měl vyměnit. Námět ochrany vesnice za pár dolarů, kdy hrdinům více než o peníze jde hlavně o akci (a někomu možná i o pomoc druhým, jsme přeci ve filmu ne?), je sice převzat ze snímku Sedm samurajů (asi si ho budu muset taky v budoucnu pustit), ale je tak skvěle zpracován, že vám to vadit vůbec nebude. Část, kdy Chris nabírá muže do své party, je úžasná přehlídka charakterů a člověk se prostě nemůže dočkat, koho si na vás tvůrci ještě připraví. Ikdyž se film občas chová v motivech hlavních hrdinů naivně, je to pro mě nejlepší western, co jsem viděl (a ano viděl jsem i Tenkrát na západě). 90% ()

neo93

Stačilo jen slyšet úvodní znělku, abych dostal husí kůži a znovu si vychutnal jeden z nejlepších westernů všech dob. Nemohl jsem si nechat ujít zhlédnutí filmu na velkém plátně, když byla možnost v rámci projektu 100. Bylo to pro mě premiéra v originálním znění, která ale vůbec nijak nemohla zpochybnit názor na tento film, spíše naopak. Pamatuji si, když jsem se díval na Sedm Statečných v dětství, že jsem si nemohl pořádně zapamatovat jména sedmi hlavních pistolníků, ale měl jsem je označené pod danými úlohami ve filmu. Hlavní šéf a jeho pobočník, ten, kterému jde jen o peníze, vysoký silný silák, ten který to umí s noži, ten který nestřílí a nakonec jeden mladík. Ke klasickému westernu samozřejmě patří pořádný padouch, kterého skvěle zahrál Eli Wallach. Pro mě dokonalý filmový westernový zážitek, který se nikdy neomrzí. ()

mogul01

Westernová klasika a jeden z mých prvních westernů. Toto je takový všeobecný základ, který každý westernový a snad i filmový fanda musí mít. ()

Inozuka

Nedávno byla v Magazínu MF Dnes anketa o filmech, které dotazované nejvíce ovlivnili a Petr Jarchovský uvedl právě Sedm statečných a já s ním musím naplno souhlasit. A dokonce i s tím dovětkem, že jako kluk nikdy nechápal Chica, proč se vrátil do vesnice za nějakou blbou holkou, místo aby si užíval svobody s chlapama a že když zestárl, tak pochopil a už také dávno loupe kukuřici. Sedm statečných je vedle westernu a chlapské rubanice i dost film o životě a vypráví o všech jeho nástrahách a pošetilostech. A tak se divák dokáže vcítit do role desperáta Calvery, protože mít na krku bandu chlapů, co už nějakej ten den nežrali a muset se o ně starat, není žádná sranda. Nebo vesničanů, kteří mají zodpovědnost za své rodiny, takže než by vzali motyku proti utlačovatelům, dvakrát si to rozmyslí. Nebo svobodomyslné týpky, kteří se nechtějí nikde vázat a jsou závislí na adrenalinu, ale zároveň už se cítí unavení a ve skrytu duše se touží usadit... Sedm statečných je prostě geniální film, dá se na něj koukat tisíckrát a přesto objevovat nové věci... Prostě stará dobrá poctivá filmařina, která se dokáže dostat pod kůži a změnit vám život. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)